Skocz do zawartości
IGNORED

Nautilus 805 - jak napędzić skutecznie

lukson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów,

Tydzień temu zaposiadłem parkę Nautilusów 805. Na razie podłączone są do bardzo oldskulowego Radmora 5102-TE. I jeżeli nie ma technicznych przeciwwskazań, na chwilę tak zostanie.

I tu pytań kilka do fachowców:

1. Czy nie ma zagrożenia dla kolumn przy współpracy ze wzmacniaczem 2x25W/8Ohm (gdzieś na forum doczytałem się o możliwości uszkodzenia gł. wysokotonowego)??

2. Jaki docelowo wzmacniacz zaleciłoby Szanowne Grono, jeżeli pokój ma 21m2 (4,4x4,8, kolumny na dłuższej ścianie), słabo wygłuszony, muzyka różna i różnista (od J. Garbarka przez Waitsa i jazz po Depeche Mode czy raperskie czarne klimaty).

Wiem że to jedno z ulubionych pytań, ale zanim pójdę nękać sprzedawców, chciałbym choć trochę zawęzić pole poszukiwań.

Ukryta Zawartość

Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hm, 6900 to cena, czy oznaczenie modelu (ale lamer ze mnie ;-)) ??

Mac to jak się zorientowałem MacIntosh, czy ktoś mi podpowie, gdzie w 3-city można obejrzeć/posłuchać?

Jakieś tańsze propozycje (zakładając, że to jednak cena...)?

Co z pytaniem numer 1?

Dzięki.

Ukryta Zawartość

Jak chcesz naprawdę dobry wzmacniacz do słuchania muzyki, to pogadaj z darkulem. Słuchałem jego drakuli z moimi B&W CDM1NT i było rewelacyjnie. Nie zagrało tak dobrze z McIntoshem 6850, ani z MF A3, o wielu innych nie wspomnę. Pytanie tylko, czy darkul znajdzie czas i chęci, żeby coś takiego złożyć dla Ciebie?

Jak nie chcesz położyć ponad 20kPLN, to DIY będzie rozsądnym wyborem. Na początek może jakiś GC?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

• Redaktorzy

Do tych kolumn wskazane są ciepło brzmiące urządzenia z silnym i nisko schodzącym basem. Chodzi o proste nadrobienie cech, których 805 nie posiadają w nadmiarze.

Ukryta Zawartość

Dokładnie tak. Na dokładkę powinny dysponować nieskazitelnie gładkimi wysokimi tonami o niedrażniącym charakterze, ale naprawdę dobrej jakości. Inaczej wszystkie braki mamy podane jak na widelcu.

Ukryta Zawartość

=>muju i rekin

Panowie, doceniam dobre Wasze chęci, ale 20kPln nie wchodzi w grę ani chwilowo, ani w ogóle :-(

Niestety...

To co pisze JozwaMaryn i rekin o pożądanych cechach wzmacniacza zgadza mi się z tym, co słyszałem przy odsłuchach w sklepie i co czytałem na forum. Podobno B&W to b. "szczegółowe" granie. Mi akurat to pasuje, bawi mnie odkrywanie moich płyt na nowo :-) Kupiłem 805, bo na tym samym wzm. (jakis Rotel za 4kPln) grały dużo "dokładniej" od Triangli Heliade Es, które mimo pięknego brzmienia, naprawdę przyjemnego i pociągającego, gubiły się, np. w basowych solówkach kontrabasów, a góry tez nie oddawały tak czysto (moje subiektywne odczucie, nie chciałbym spowodować małej wojny na forum...). Cała reszta kolumn, których słuchałem, mogła iść do domu, włącznie z Esami za 3-4,5 kPln, których posłuchać zasuwałem aż do stolycy. A za 805 dałem w sklepie 5kPln, co wydało mi się rozsądną ceną za kolumny, które jeszcze niedawno widziałem po prawie 9000. Przy okazji zweryfikowałem pogląd na kolumny - teraz uważam, że w moich 21m2 podłogowe byłyby (w tej samej cenie) za wielkie/głosne/basowe itp.

Powyższe jednak nie zmienia faktu, że:

1. Dalej słucham z duszą na ramieniu, czy nie uszkodzę kolumn za słabym wzmacniaczem (Radmor 5102-TE dla przypomnienia) - może ktoś mnie oświeci, laika...

2. z najwyższym trudem przekonam oszczędniejszą część swojej natury do wyłożenia na wzm. >5kPln i to dopiero za jakiś czas.

3. Aż trudno mi uwierzyć, że dobry wzm. powinien/musi kosztować > kolumny, które ma sterować.

Ukryta Zawartość

hmmm

może integra Exposura wraz z końcówką. Sam będę przymierzał się do kupna tego ostatniego. Jeżeli ma być tak jak pisał Jozwa to może być dobry strzał.

Ukryta Zawartość

Nikt nie powiedział, że DIY ma tyle kosztować. Drakula, to u producenta na pewno mniejsza kwota - a naprawdę warto, natomiast GC złożysz sobie sam za 500PLN, albo zlecisz komuś i za 800PLN będziesz miał na pewno dobry klocek.

W tym tygodniu sprzedaję Exposure Super XX za 1000PLN - niestety uszkodzonego (spaliłem jeden kanał). Właśnie jest na Szewskiej, gdzie mają go fachowo naprawić (dobrać tranzystory itp..). Gdybym wiedział jakie tranzystory są w Exposure, to pewnie sam bym się pobawił, ale niestety nazwa Expo na obudowie niewiele mówi:(

Ukryta Zawartość

Jeśli nie przekręcasz zbyt mocno gałki tego wzmacniacza, to nie powinno się nic stać. Nie zaszkodzi stosować zwykłych zasad bezpieczeństwa ze wzmacniaczami o tego typu regulacji głośności (przekręcać gałkę na minimum po zakończeniu odsłuchu, sprawdzać w jakim położeniu się znajduje po zakończeniu froterowania sprzętu przez małżonkę) itp.

Z niektórymi kolumnami jest tak, że same nie są bardzo drogie, ale potrzebują droższego towarzystwa. Dlatego nie zawsze zakup drogich kolumn za okazyjną cenę jest bardzo korzystny z punktu widzenia składania systemu. Dlatego pewnie przez jakiś czas będziesz miał trochę zgryzoty jak dobrać odpowiedni sprzęt do 805, ale potem powinieneś być w siódmym niebie.

Ukryta Zawartość

Lukson

Dokładnie to samo pytanie - ale inne odpowiedzi! ;-) na amerykańskim forum:

Ukryta Zawartość

Pozdrawiam

D.

Ukryta Zawartość

Ukryta Zawartość

Chciałem nabyć sprzęt w sklepie Albatros w Gdańsku. Bo mi się miło rozmawiało z człowiekiem i był baaardzo pomocny. I cierpliwy. Polecam gdańszczanom, mimo braku wypasionego salonu. Zaraz będa mieli ludzkie warunki do odsłuchu nawet. Ale dystrybutorem B&W jest wiemy kto, więc seria 8xx jest w Top hi-fi. I tam właśnie je kupiłem. Przeceniona była/jest cała "stara" seria 8xx, bo wchodzi nowa. Przecena dotyczy towaru na sklepie. Moje były z 8700 chyba, na 5000.

Co to jest GC? Jak byśmy rozmawiali o samochodach, to służę uprzejmie skrótami myślowymi w nadmiarze, ale audio to nie jest moja mocna strona. Choć się dokształcam z gorliwością neofity ;-))

Ukryta Zawartość

=>Jarzabek

zbyt mocno, powiadasz? To może już jest po ptakach? Choć po pierwszym wieczorze szoku, gdy płyty szły jedna po drugiej, raczej głośno (do 7,5 w skali Radmora, czyli tak gdzieś 1-2 godzina), to już było ciszej. Ale w sumie nie wiem, czy szelest wys. tonów obecny teraz to uszkodzenie, czy wierny przekaz z wnetrza wzmacniacza :-)))

Ukryta Zawartość

GC - to popularny w zakładce DIY Gainclone. Robiło go już tak wiele osób, że na pewno również z Trójmiasta ktoś się znajdzie, kto pożyczy go Tobie do posłuchania.

Ukryta Zawartość

W charakterze "czegoś tymczasowego" może być jakiś wzmacniacz Yamahy. To oczywiście nie ten poziom jakości, ale na prowizorkę podczas zbierania na coś lepszego do tych głośników dobrze się nada.

Ukryta Zawartość

lukson => z McIntoshem 6850 kolumny B&W Nautilus 805 to zestawienie bardzo dobre ja z tymi klockami wytrzymalem dłuższy czas. Góra doskonala, klarowna z połyskiem-pełna separacja szczegółów-jedna z lepszych jakie słyszałem,średnica bardzo namacalna i wcale nie sucha czy sterylna o co są posadzane 805, tutaj swoje robi Mac. Jedyne "ale" to bas, dla mnie było go troszke mało ,ale dopiero po 3 latach słuchania ;- ).

Myślę ,że 6850 bedzie lepszy dla 805 niz 6900, ale to rzecz gustu.

Ukryta Zawartość

=>gutekbull & McIntosh fans:

Ja wszystko rozumiem, wierzę, że McIntosh rulez i w ogóle. Ale Panowie, NIE TA KASA. Niestety. Poszperałem w międzyczasie i nawet używane 6500, nie mówiąc o większych, nie chcą się zbliżyć do 5 kPln ni diabła :-(

Więc ponawiam / modyfikuję pytanie: "Nautilus 805 - jak napędzić skutecznie do 5 kPln".

Rozmawiałem telefonicznie z p. Kuleszą o DIY i nie tylko. Może to jest jakieś rozwiązanie.

A co Szanowne Grono sądzi o Amplifikatorze? Tylko nie piszcie, żebym spadał do archiwum, bo nie sądzę, żeby ktoś się zastanawiał nad spieciem go z 805... ;-) Podobno ma być jakiś nowy model, a nawet dwa...

Ukryta Zawartość

lukson=> to powiem inaczej ,musi być wzmak ciepło grający o mocnym basie z raczej delikatną czy wręcz wycofaną górą (ale nie koniecznie)

Ja przez blisko 3 lata używałem Primare 30 ( ale 30 nie 20 !!!)

i było bardzo ok. To wzmak dla wyrobionego "ucha" o dużej kulturze i bardzo wyważony.

W tej chwili pojawilła się nowa seria tej firmy to może być wyprzedaż "starych" modeli w TOP HI FI,

polecam sprawdzic-zadzwonic do nich, mogą być elastyczni, a jak nie to z drugiej ręki.

Ja swój sprzedałem za 3300zł.

Ukryta Zawartość

gutekbull dobrze prawi, dowiedz sie o primare 30 byćmoże będąprzeceny, sra/dotychczasoewa cena to ok 8000zł, ale kto wie, może utargujesz albo cośtrafisz.

Gdyby nie to może alternatywąbędzie MF A3 lub A3.2 - oczywiście używane , nowych jużnie dostanisz tu cena powinna sie wahaćod 2800 - 4 000 k zł. Z tego duetu polecałbym A3.2.

Ukryta Zawartość

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

• Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Dodaj nową pozycję...

wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.