Skocz do zawartości
IGNORED

pseudokwadrofonia, super stereo

Kurt Dupel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Czasami w ogłoszeniach, giełdach, allegrach itp. można natknąć się na wzmaki z dawnych lat opatrzone nazwami quadro, surround, czy jakże słynne nadmorskie quasi quadro.Skupiając sie może (acz niekoniecznie) raczej na walorach dzwiękowych tej ciekawostki,gdyż od strony technicznej było o tym już na forum, chciałbym zaprosić Was do refleksji nad "nieprawdziwą" kwadrofonią.

Jak zapatrujecie się na takie i pokrewne dodatki, (super stereo), czy są (a raczej były) one zamachem na prawdziwe stereo, tak jak regulacja barwy, korektory i inne kontury, w myśl "dobre stereo nie potrzebuje nic wiecej" ,czy zdarza się wam obcować z pseudoquadro?

Kto oprócz naszej diory i radmora miał osiągnięcia w produkcji takich urządzeń?Czy pseudokwadro było kiedyś popularne, rozwijane na 'poważnie" czy zmarło tak jak to "prawdziwe", i czy dziś są producenci takich systemów?

Ja osobiście posiadam taki wzmak (zgadnijcie jaki ;-)) i korzystam często z tej opcji, (podoba mi się nie powiem).

Więc dajmy upust swej wiedzy i odczuciom i stwórzmy wątek wyczerpujący temat dla przyszłych pokoleń!

Co Wy na to?

Pozdrawiam nienasyconych łowców przestrzeni stereo!

Ukryta Zawartość

Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miła ciekawostka ale niezbyt przydatna, coś jak dolby pro logic versja socjalistyczna :-) Szybko się z tego wytrasta gdy pozna się dobre stereo. Wynalazek zwiększający szczegółowość kiepskich zestawów. Szkoda miejsca i pieniędzy na takie zabawy. Relikt przeszlości, choc jeszcze w połowie lat 90 Sony robiło wieże z wyjściem na głośniki tylne zasilane sygnałem różnicowym i nawet z dodatkowego wzmacniaza.

Ukryta Zawartość

Bardzo dziękuję za wpis!

Przeczytałem z zaciekawieniem.Faktycznie jest to bardziej miła ciekawostka niż coś praktycznego ,ale mimo wszystko warto się chociarz przekonać jak to wyglada.

Mam nadzieję że ktoś jeszcze napisze tu jakąś ciekawostkę związana z tematem.

Pozdrawiam serdecznie i wesołych świąt!

Ukryta Zawartość

W książce A.Witorta "Stereofonia dla wszystkich" z 1976 roku, której najzupełniej słusznie pozbyła się ze swych zbiorów biblioteka na Koszykowej (i w ten sposób trafił do moich ;-) kwadrofonii poświęcony jest rozdział 13, co już dużo wyjaśnia ;-) Sprawy te omówione są tam nawet dość szczegołowo, włącznie z wyłożeniem zagadnień teoretycznych (i modelami matematycznymi), - wręcz zbyt szczegłowo i przez to w sposób stanowczo jednak przekraczający moje zdolności ich pojmowania ;-( To po prostu nie na moją inteligencję ;-((( I choćby z tego względu przedkładam nad kwadro tradycyjną sterofonię ;-) Jako ciekawostke napiszę, że wydawałoby się oczywisty sposób rozmieszczania głośników, z głośnikami tylnymi za słuchaczem wcale tak oczywisty nie jest i w przypadku symfoniki zalecane są tam raczej układy z druga parą głośników po bokach słuchacza lub wręcz obiema przed nim i jest to zilustrowane odpowiednimi rysunkami. Zwłaszcza ten ostatni sposób ich rozstawienia mocno mnie zaskoczył ;-D

Ukryta Zawartość

Prawdziwe kwadro nigdy nie wyszło poza stadium szerszego eksperymentu (płyty, radio - ekspetymentalne aldycje nawet w Polsce były i 4-kanałowy, 2-pasmowy odbiornik na 2 częstotliwośći od razu, magnetofony szpulowe 4-ro ścierzkowe, były nawet takie ZRK) i nie trafiło do ludu. A super stereo to patent z radiomagnetofonów i wieżyczek. W domowych warunkach można się z tym zapoznać podłaćzając do zacisków "+"L i P kanału przez rezystory 2 pary szeregowo połączonych "minusami" zestawów głośnikowych na tył. Bedą one zasilane wówczas sygnałem róznicowym obu kanałów.

Ukryta Zawartość

Panie Molibden, order Lenina ;-)

Gdybyśmy żyli w czasach świetności "dolby pro logic wersja socjalistyczna" to chyba oskarżono by nas o wyjawianie tajemnic narodowych :-)

Chętnie porozmawiałbym z Pana wzmacniaczem co jeszcze można uzyskać w "domowych warunkach" (zapraszam do opowiedzenia)

Co do różnego, dziwnego ustawiania tyłów to faktycznie są istotne różnice w zależności od umiejscowienia ich względem słuchacza, z moich doświadczeń wynika że najllepszy efekt ( najbardziej podkreślający to "dodatkowe stereo" i jednocześnie nie przeszkadzający w odbiorze głównego, przedniego źródła dzwięku) uzyskuje się gdy tyły grają bezpośrednoio w kierunku uszu słuchacza, tak jak słuchawki.

Super stereo to też ciekawa zabawka, ale w moim zestawie gdy jest włączone to niemal całkowicie ucisza wokale,coś w rodzaju efektu karaoke, polecam zainteresowanym programem idol, wprost idealny do nauki śpiewu ulubionych piosenek.

Jeżeli miałbym przytoczyć jakieś praktyczne zastosowanie quasi quadro i super stereo to polecam experymentowanie z wykorzystaniem radmora i podobnych jako kina domowego.Można się na prawdę zdziwic jak ten stary wzmak sobie z tym radzi, niekiedy efekty są na prawdę niesamowite.

Ale to oczywiście tylko experymentowanie i ciekawostka jak wykorzystać ciekawostki.

Ukryta Zawartość

Otrzymujemy wówczas pseudo kino domowe z pseudo kierunkowo-wielokanałowym efektem pseudokwadrofonicznym wzbogaconym o ucudacznione super stereo....zapomniałem dodać :-)

Ukryta Zawartość

• 1 rok później...

Panowie, wkurzacie, spróbujcie podłączyć w quasi-quadro jakiś dobry sprzęt, z dobrymi głośnikami (najlepiej jeśli głoniski są z tej samej linii - kwestia homogeniczności) . . . rozstawiacie głośniki szeroko po bokach tak z 0,5-1 mater przed głównymi skierowna do do siebie . . . efekt? scena itd. niesamowite, zainteresowanym schemat podłączenia prześlęna maila

Ukryta Zawartość

A kto słyszał o "dźwięku piramidalnym"? Na przełomie lat 1970/80 Isao Tomita nagrał kilka płyt w takim zapisie. Do odsłuchu potrzebne były 4 głośniki w rogach pomieszczenia i 1 podwieszony po środku sufitu.

Ukryta Zawartość

Super stereo dalej działa. Mam podróżne głośniczki firmy Logitech, jak na rozmiary i cenę jakość całkiem całkiem (klarowne) i one mają super stereo. Przy porządnym MP3 :-) ma się efekt dźwięku szerszego niż rozstaw głośniczków. DVD oferują dźwięk przestrzenny na 2 kolumnach i słuchawkach. Nawet działa. Oglądałem ostatnio Hair i miałem wrażenie, że z tyłu mi coś gra, nawet się odwracałem !!

Ukryta Zawartość

Obecnie używam wzmacniacza Sony TA-AV501 z dolby surround- zwykle jako 2-kanałowca, ale jest możliwość zabawy w dolby simulated, na zdjęciu uruchomiony właśnie ten program.

Ukryta Zawartość

Ukryta Zawartość

Ukryta Zawartość

Chruper

Ja poproszę- [email protected]

Tak przy okazji- ma ktoś jeszcze taki klocek, jaki opisałem? potrzebuję skan instrukcji, chociaż części dotyczącej programowania pilota.

Ukryta Zawartość

Miałem kiedyś wzmacniacz (mój pierwszy) PA-1801 Diory - miał pseudokwadro.

Idea jest prosta - głośniki tylne połączone są tak, że odtwarzają różnice kanałów (lewy tylny odtwarza L-P a prawy P-L) - efekty przestrzenne wychodzą szczególnie przy różnicy faz w kanałach (o czym pisze w książce Witorta). Np. na płycie "Final Cut" Pink Floyd jest efekt przelatującego i wybuchającego pocisku - w stereo przelatuje z prawej kolumny do lewej a w pseudokwadro z prawej tylnej do lewej przedniej nad głową słuchacza.

Robi się taki ukłąd bardzo prosto - do wyjścia gorącego (czerwony kolor zwykle) kanału P podłączasz gorący styk kolumny tylnej prawej, do gorącego wyjścia L gorący lewej tylnej a zimne tylnych łączysz ze sobą. Można to zrobić na każdym wzmacniaczu choćby na próbę czy warto.

Ukryta Zawartość

Udało mi się wykopać w swoim archiwum schemacik podłączenia głośników tylnych tak, by uzyskać nawet jakąś kontrolę nad tym, co się z nich wydobędzie- jest regulacja mocy i prosty filtr wyższych częstotliwości.

Ukryta Zawartość

Za szybko kliknąłem. Chruper, o tym połączeniu pisałeś?

Ukryta Zawartość

Ukryta Zawartość

Ukryta Zawartość

Rafał, 26 Mar 2005, 19:36

> Jako ciekawostke napiszę, że wydawałoby się oczywisty sposób rozmieszczania

>głośników, z głośnikami tylnymi za słuchaczem wcale tak oczywisty nie jest i w przypadku symfoniki

>zalecane są tam raczej układy z druga parą głośników po bokach słuchacza lub wręcz obiema przed nim

>i jest to zilustrowane odpowiednimi rysunkami. Zwłaszcza ten ostatni sposób ich rozstawienia mocno

>mnie zaskoczył ;-D

To bardzo ciekawe. A co leży u podstaw takich wariantów ustawień dla muzyki symfonicznej?

Ukryta Zawartość

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

• Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Dodaj nową pozycję...

wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.