Skocz do zawartości
IGNORED

Moj pierwszy gramofon


marcin.k

Rekomendowane odpowiedzi

DIY...

bardzo fajny artykuł, na bardzo fajny temat:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ad. tego linka powyzej. wyczytałem, że "możliwość pracy w poziomie i pionie..." - Jaja sobie robią ? Albo proszę niech mnie ktoś oświeci, bo patefonu w pionie grajacego jeszcze nie widziałem ;)

Byly pionowo czytajace gramofony. W latach 80-tych, kiedy trwal zmasowany atak odtwarzaczy kompaktowych japonskie koncerny wypuscily conajmniej kilka modeli. Mialy one nawet po dwa ramiona tangencjalne, zeby nie trzeba bylo odwracac plyty, optyczne sledzenie rowka i uklad mikroprocesorowy do realizujacy funkce "skip", poza tym pelna "gramofonowa" automatyke. Widzialem nawet zdjecie gramofonowego "Walkmana" firmy Sony gdzie wlasciwe urzadzenie mialo rozmiary paczki kawy a plyta wystawala daleko poza jego krawedzie.

Tak, jak pisze dudivan. Od czasu do czasu takie cudactwa pojawiają się na Allegro. A jedno widziałem kiedyś nawet kiedyś z bliska w komisie. Nie zauważyłem, by znajdywały nabywców...

 

Kiedyś w dobie, gdy gramofon należał do podstawowych urządzeń, obecnych w każdym niemal zestawie hi-fi i nie tylko - brak możliwości łatwego powtarzania wybranych ścieżek i konieczność odtwarzania w z góry narzuconej kolejności wydawały sie podstawowym nieomal ograniczeniem formatu. Pisano o tym w bardzo mądrych książkach - i co? W dobie odtwarzaczy CD jakoś się o tym zapomniało, a i w przypadku CD niezmiernie rzadko z tego korzystam. I czy tylko ja? Bardzo, bardzo rzadko korzystam z możliwości powtórzenia utworu. Równie "często" z możliwości wybory konkretnego utworu. Z funkcji "random" nie skorzystałem zaś...nigdy.

Dzięki za wyjaśnienia. Przypomniało mi się, że istniały kiedyś (b. dawno temu) szafy grające. Wrzucało się monetę i wybierało coś z licznego arsenału płyt. Jednak albo ja byłem b. młody, albo szybko zniknęły z knajp. Kiedyś zobaczyć można było też coś takiego na westernach.

 

Solowego gramofonu odtwarzajacego płytę w pionie nie widziałem nigdy.

Cześć didżeje ;)

 

Proszę obstukańców o uwagi.

Otóż na dniach odbieram z rąk Darka swojego dotychczas nieużywanego "Bernarda GS 467" po przeróbce. Kiedyś działał z osławioną wkładką: TFU Mf 101 ;)

Przeczytałem sprawie wszystko w tej zakładce i doszukałem się, że kiedyś jozwa polecał coś ze stajni Ortofona, serii OM. No i nie wiem co mam kupić, by sensownie winwestować te ok. 2? stówy.

W n-rze 3/05 AV poczytałem o wkładkach ale pytam i Was (co mi szkodzi ;)

 

Ortofona 510 MkII (175zł) czy Grado Prestige Black (190zł) ?

W AV3/05 napisali, że wkładka: Audio Technica AT95E b.db. współpracuje z

konstrukcjami Foniki, więc i ją chyba też można brać pod uwagę ? (119zł)

To i tak będzie dla mnie właściwie 1. kontakt z gramofonem w moim domu. (Prób daawno temu nie liczę.)

 

Nie chcę się wygłupiać z kosztami w żadną ze stron.

 

Płyt winylowych będę słuchał od święta. (Zapewne.)

* * *

Chęć winwestowania w patefon naszła mnie po niedawnej wizycie u Leszka i odsłuchaniu jego Thorensa z pre Qaudio.

* * *

Macie jakieś sugestie ?

 

Pozdr.

  • Redaktorzy

Ho ho. Aurum Classic Wood to byłoby coś. A jak nie, to sugerowałbym Goldring Electra, kosztuje to coś około 200 zł i jest lepsze od Ortofonów z serii 500.

Dziękuję za obie wypowiedzi :-)

 

-> McGyver: Sądząc po wpisie niewątpliwie-gramofonowego-autorytetu (sorry józwa ;) to co proponujesz jest - rozumiem - czymś godnym rozważenia w pierwszej kolejności.

Ja się na wkładkach ni cholery nie znam, bo nie mam żadnego doświadczenia w temacie.

"Wood" w drewnianej (...) to masło maślane ;)

 

Szczerze mówiąc do drewna jako wkładki jakoś nie mam przekonania (jakie by nie było). (Ale i nie przeczę, że jako materiał na nią swoje zalety ma.) Wiem, że drewno może oznaczać kłopot ze względu na pracę pod wpływem temperatury i wilgotności, a nie znam warunków przechowywania wkładki - domyślam się, że u Ciebie normalne, pokojowe, nie za suche, a przedtem ? (Źródło zakupu =?) Jednak i to mało. Bo np. ile osób (razy) ją testowało, ile ona ma w ogóle lat i jak to (można ?) sprawdzić ?

 

[u siebie patefon zamierzam chronić nawet przed ostrym światłem słonecznym, bo takie niestety wyznaczam mu miejsce. Ze względu na natężenie oświetlenia słonecznego (u mnie niekiedy w docelowym miejscu parkowania gramofonu - b. duże) i z zamiarem ochrony przed UV, zamówię specjalny, szary pokrowiec (nie chcę, by choćby pokrywa gramofonu popękała pod wpływem światła, albo czemu tam jeszcze mogłoby mu ono zaszkodzić. Czy się to komu podoba czy nie. Niektórzy pewnie popukają się palcem w głowę, jednak mam to w nosie, bo takie mam podejście i koniec. Wolę być ostrożny.]

 

Nie znam (jeszcze ;) ceny nowej C.A.C., więc nie mam pojęcia ile chcesz. Poza tym, czemu się pozbywasz ? Nie trafiłeś z zakupem ?

I jeśli sam kupieś ją sobie (skąd: sklep czy inne źródło) to Tobie mogę zawierzyć, że to praktycznie nówka, dobrze traktowana, przechowywana, etc., jednak nie ocenię ile ta wkładka pograła (stan igły), jak była traktowana gdy grała (nacisk, jakość płyt). A wiec trochę obawiam się ryzyka - mówię otwarcie. Myślę, że najlepiej jak przeniosę za niedługo wątpliwości do Ciebie na priva. Tak będzie lepiej, bo to już zaczęła być prywatna korespondencja, a nie chcę nikogo wkurzać.

 

Pozdr.

-> jozwa: dzięki i Tobie. Myślę, że zapytam jeszcze darkula przy odbiorze patefonu.

Może ze względu na jego pre coś "narzuci" albo ukierunkuje (?)

 

Patefon odbiorę chyba dopiero w poniedziałek, choć darkul obiecał, że gotów ma być na jutro.

 

Pozdr.

Aurum Classics WOOD:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ech, nie tak miało być, dlatego wklejam:

 

CLEARAUDIO MM Phono cartridges are distinguished by:

• Long lifespan

• Robust construction

• High output

• Wide channel separation

• Extremely linear frequency response

• Coherent imaging

• Superior dynamics (through the use of special strong magnets)

• Compatibility with all currenttonearms

• Hand selected

• Made in Germany

 

Let us introduce you to the advancements of our new MM system.

The improvements achieved include:

• Reduction of the moving mass

• Shape and cut of the diamond needle

• Ideal motion and dampening of the cantilever

• Optimization of the impedance, inductance and load capacitance

 

The improvement of the individual parts minimize phase and transient distortion while ensuring the equal output from both right and left channels.

The selection process, via our multi-parameter testing procedures makes it possible for us to ensure extremely tight tolerances during production.

 

The result is to maximise performance at every level in our Aurum MM series.

 

 

Technische Daten Aurum Classics WOOD:

 

Frequency range: 20Hz - 20 kHz

Output Voltage (1 kHz, 5cm/s): ~ 3,3 mV

Channel Separation: < 20 dB

Channel balance: > 1,5 dB

Trackability: < = 80 µm

Recomended tracking force: 2,2 g

Electrical impedance: 0,66 kOhm

Coil inductivity: 0,40 H

Load resistance: 47 kOhm

Load capacitance: 100 pF

Cantilever: Aluminium

Total mass 6,0 g

Z tego co widzę, w sieci opisów i opinii o Grado Prestige Black jest zatrzęsienie...

Zawężam na razie swój wybór do Grado jw. i Goldringa Electra, która jest droższa (170zł kontra 245zł) i o której dużo trudniej mi znaleźć opinie, a i ich ilość chyba jakby mniejsza...

 

Głupio tak jakoś zaocznie wybierać, ale co robić ? ;)

Andrea - już miałem zwrócić Twoją uwage na Sumico, ale przeczytałem "o mnie" i chyba jednak lepszy będzie Goldring. Grado znam niestety tylko z opowiadań - trochę ludziska psioczą na ich tendencje do brumienia. Z kolei Goldring 1022GX z preampem Qaudio dał popis super dynamiki i szybkości, z tym że trochę zabrakło miejsca na muzykę. Elektra to jednak trochę spokojniejszy charakter brzmienia od 1022 więc powinno być oki.

W kazdym razie życzę powodzenia na nowej, dość wyboistej i krętej analogowej drodze.

andrea

 

Grado to raczej popularne wkładki ,w tej firmie" prawdziwe" granie zaczyna się od tych obudowanych w drewno,ale to koszty większe i na ich temat chodzą słuchy że moga brumieć w niektórych konfiguracjach.

Mc Gywer zaproponował Ci bardzo dobrą wkładke,jest to co prawda najniższy model ,ale firma zacna i radziłbym ją wziąść w dobrej cenie.Ja miałem doczynienia z najwyższym MM Clearaudio(Virtuoso Wood) i uważam że gra świetnie,a jak firma ma charakter to linia brzmieniowa w niższych modelach może być zachowana.

Z serii Ortophona 500 najlepiej zrównoważona jest 510.

Grado zaczynają grac od wyzszych poziomów cenowych[i to raczej w stronę akustyki..jazzu].

Goldring ..hm..trza posłuchac..ale brzmieniowo przyjemne.

Mój typ...wiecie,Audio Technica 440ML.

AT 440 ma ta zalete że idealnie wchodzi w rowek i niema pyknięć czy trzeszczeń no i gra przednio...

Z wszystkich niby budżetowych mm można wydobyc sporo samym preampem indywidualnie dostrojonym.

Oj Darkul, nie uogólniaj. Niektóre budżetowe wkładki niby renomowanych producentów nadają się tylko do psucia nerwów. I to niezależnie od Twoich niewątpliwie znakomitych phonostejdży. Prawda jest taka, że nie znam wkładki poniżej ok. 100 euro, któraby nie wnerwiała. AT440ML owszem, bardzo dobra, ale trochę nie w moim typie, chyba że nie trafiłem na synergiczny do niej preamp.

Akurat w asortymencie Grado roznice pomiedzy "budzetowymi" a "wysokimi" modelami nie powinny byc zbyt radykalne. Wyzsze modele sa tymi samymi co nizsze tylko wybranymi jesli z uwagi na spelnienie ostrzejszych norm. Ale budowa, materialy sa dokladnie te same - oczywiscie w ramach danego poziomu, a poziomow jest kilka. Moze byc nawet tak, ze trafi sie na tani a wyjatkowy egzemplarz "przeoczony" podczas przesiewu. Zreszta, kto tam wie, czy chlopcom w NYC chce sie autentycznie siedziec i te wkladki sprawdzac. Moze oni zwyczajnie nie sprawdzaja, tylko stempluja odpowiedni procent partii jako "wyzszy" i git ! A audiofil jak zaplacil wiecej to i uslyszy to za co zaplacil. Lacrimosa i jozwa wspominali o jakichs wkladkach innej firmy, ktore po zmianie stempelka z nazwa zaczely kosztowac dziesiec razy wiecej i - nie watpie - grac dziesiec razy lepiej !

  • 2 tygodnie później...

Zdecydowałem się i czekam już na nową wkładkę Goldring Elektra.

 

W miedzyczasie mam pytanie:

Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów użytkował, a najlepiej czy ktoś OBECNIE użytkuje wkładkę: Audio-Technica 440ML ?

Jak ona się zachowuje, jak oceniacie jej pracę i z czym ją można porównać ?

Darkul twierdzi, że warta więcej, niż kosztuje (tj. na pewno ponad 400zł.).

 

* * *

Patefon po przeróbkach już mam. Na Mf101... no, gra. Tragicznie ;) Stłamszona dynamika, szczegółów brak. (Po co się bawić w subtelności (?;) Coś dla prawdziwych twardzieli, zwolenników/miłośników tego co polskie i archaiczne.

 

Ramię wyregulowałem sam bez problemów, dzięki opisowi z '89r. Jest ono z gatunku topornego badziewia, choć myśl techniczna całkiem dobra, jak na tamte czasy, oceniam. Teraz - szkoda słów. Pocieszam się, że nie od razu Kraków zbudowano i całość wygląda dla mnie dobrze, no i dobrze :)

 

Sorbotanu wtedy ('89r.) nie znali albo nie mieli, więc mam ciekawe, sprężynowe nóżki, gumę i filc do tłumienia drgań w 4. stopkach. /Niegłupie./

Nacisk igły sugerują 1,5g, hehehehehe - jak nie dałem ok.3,0g to igła przeskakiwała mi po płytach (rosyjska Miełodii z Chrisem Rea'ą oraz Marek i Wacek. Stan obu dobry, choć tłoczenia może i byle jakie, nie wiem.

 

Tak sobie pooglądałem w środku i stwierdziłem, że przy tym patefonie mogę się wwykazać w DIY.

(Jak będzie fajnie grał to go nieco jeszcze przerobię i doopieszczę wewnątrz ;) Ale zależy do jakiego wniosku dojdę po założeniu nowej wkładki.

Szkoda, że ramię takie byle jakie :-((( Myślałem, że jest znacznie lepsze.

 

Pozdr. i czekam na odpowiedzi.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.