Skocz do zawartości
IGNORED

ESA Ostinato 2000 vs VA Haydn


nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem na tym forum nowicjuszem jeśli chodzi o wpisy. Czytuję je natomiast namiętnie od około pół roku i dzięki niemu rozjaśniłem nieco swoje horyzonty audiofilskie. Niestety też niektóre wpisy/recenzje spowodowały moje "rozdwojenie jaźni" co do wyboru sprzętu a szczegółowiej mówiąc nowych zestawów głośnikowych... Bywają bowiem tak sprzeczne, że ciężko dociec kto ma rację. Mój dylemat polega na tym, iż nie wiem które kolumny - ESA Ostinato 2000 lub Vienna Acoustic Haydn - wybrać do mojego zestawu składającego się ze wzmaka i cd Rotela + okablowanie DNM Reson. Obydwu zestawów słuchałem (obu z Rotelami, wprawdzie okabloweanie było inne - Tara Labs bodajże) i oba mi się podobały. ESA wydała mi się mimo wszystko bardziej detaliczna acz przebasowiona przy głośniejszych poziomach. Miała natomiast więcej życia w brzmieniu w stosunku do Haydnów. Choć Haydn miał też i swoje plusy w stosunku do ESY - był bardziej neutralny i mniej "szklisty" co czasami zdarzało się Ostinato 2000. Zresztą to kwestia gustów i oba zestawy mi się podobają. Istotne jest natomiast to, który z tych głośników lepiej sprawdzi się w pokoju średnio zagraconym i wyciszonym o powierzchni 18 - 19 metrów ? Chodzi mi o dopasowanie ich pod kątem technicznym do wzmaka (2 x 40 watt), przy zakładaniu średniego poziomu głośności słuchania i poziomu zniekształceń przy takim odsłuchu.

 

A propos - na stronie Audio Academy zobaczyłem nowe głośniki - Tethysy, które wyglądają bardzo podobnie do Ostinato 2000 i bodajże ten sam głośnik nisko-średniotonowy - Vifa WH18 08-08, mogą więc mieć podobne brzmienie. Czy ktoś z forumowiczów już ich słuchał i ma o nich jakieś opinie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ESA Ostinato 2000 napędzane dobrym wzmacniaczem nie dadzą szans Haydnom, zwłaszcza pod względem dynamiki i rozciągnięcia basu. Słuchałem ich z Cyrusem z separowanym zasilaczem – całość za ok 7 tys, brzmiało to bardzo dobrze a i do stereofonii trudno było się przyczepić. Natomiast w niezbyt dużym pokoju, ze słabszym wzmacniaczem i przy mniejszych poziomach głośności monitory mogą zyskiwać przewagę. 18-19 m.kw. dla małych i mających niewielką rzeczywistą efektywność Haydnów to już dość spore pomieszczenie, jednak ostatnia recenzja KoRnika wydaje się rozwiewać te obawy – sam przeczytaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawno słuchalem Ostinato2000, napedzane Thuile'm chyba IA60, grały bardzo, bardzo dobrze. Kolumny przy swoich parametrach nie stanowią zbyt trudnego obciążenia nawert dla budżetowych wzmaków NADa, CA czy Marantza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rowniez sluchalem Ostinato 2000. Kolumny oceniam dość jako grajace kulturalnie i z nienarzucającą sie brawą. Wywarły na mnie pozytywne wrażenie. Niestety egzemplarz, którego mialem przyjemnosc odsluchiwać nie zachwycił mnie stereofonią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO właśnie, przy dobrym wzacniaczu... Rotel, to też fajny wzmak ale w swojej klasie. Zdaję sobie z tego sprawę. I stąd mój dylemat. Czy mniejsze, bo oparte na 14' SEASa Haydny dadzą sobie radę w moim pokoju czy też trzeba tam coś większego, np. ESA z 18" Vify. Artykuł kornika przeczytałem i był to właśnie kolejny gwóźdź do trumny moich wątpliwości... Miałem już kupować Ostinato 2000 ze względów mocowo-gabarytowych -- wolnostojące, większe pudło rezonansowe a tu artykuł, który mówi - Haydny są ok a do tego mają niezły zapas mocy... A do tego wyglądają faktycznie świetnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatargaj swoje Rotele na odsłuch do salonu. a jeszcze lepiej - kolumny do siebie do domu za kaucja. Inaczej nie rozstrzygniesz tych dylematów :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności będę musiał tak zrobić. Acz nie uśmiecha mi się to z prostej przyczyny - nie mieszkam niestety w jakimś cywilizowanym dużym mieście, gdzie jest kilka sklepów ze sprzętem tylko w zapyziałej norze i jeżdżenie po kolumny i ich ewentualne odwożenie to już niestety kłopot. Acz po waszych postach nieco mi się rozjaśnia punkt widzenia i skłaniam się ku Ostinato 2000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja słuchałem nowego wyrobu Audio Academy i muszę powiedzieć.......że to zupełnie co innego niż Ostinato.Jak oni to robią? Przecież głośniki sa te same.Nie miałem co prawda odpowiedniego porównania, ale dzwięk ESY to ja zapamietałem.Podłaczyli mi dla porównania Monitor Audio silver 5i.Kazałem im to zaraz odłączyć, bo nie było co porównywać.Potem posłuchałem Phoebe za 1700zł, niestety też zagrały lepiej(od Monitorów).

Potem posłuchałem Tethysa z Phoebe.Hmmm....czuć było klasę od razu.Tethys zagrał bardzo szybko, dokładnie, bardzo wyraźnie i przejrzyscie.Bas był spręzysty i dynamiczny, jak i całe pasmo kolumny.

Najlepsze było to, że mimo tego iz dzwiek był bardzo sterylny, nie czuć było, ze kolumny sa męczace.Powiedziałbym nawet, ze jest w nich ciepły podkład, ale bez przesady.

Jedno jest pewne.To są kolumny dla tych, którzy dobrze wiedzą czego chcą.Nie bedę pisał o stereofonii czy przestrzeni, bo są to rzeczy zbyt oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również słuchałem Tethysów... jakoż i Ostinato 2000. Refleksje w kilku słowach są takie. Ostinato faktycznie gra jak zauważył kolega częstokroć zbyt "szkliście". Detale bywają tak dosadnie podane, że człowiek skupia się na wsłuchiwanie w nie, a nie w muzykę. Choć i jest driga strona medalu, dla niektórych ta akurat cecha może być zaletą lub tez ujmując ją jednak jako wadę, da się ją skorygować pewnie jakimś kabelkiem. Ogólnie ujmując jest to bardzo fajny produkt z jedną jednak istotną wadą - bas. Czasami, przy głośniejszym odsłuchu Ostinato miewają tendencję do przebasowiania a może i ujmując dosadniej, wpadają w jakiś dziwaczny rezonans od zbyt wielkiej ilości tegoż. Ale pewnie i to da się zminimalizować odpowiednimi kablami lub wzmakiem z mniej eksponowanym basiorem. Co zaś się tyczy Tethysów AA. Słuchałem ich niedawno i miałem nieco mieszane odczucia. Z jednej strony świetna stereofonia i detale, świetne wokale, z drugiej lekkie ochłodzenie poprzez zbyt wysoką neutralność w brzmieniu. Soprany naprawdę świetne, w dawce takiej jak możnaby sobie życzyć, tam gdzie ma być słychać muśnięcia miotełki na blachach, to je słychać ale nigdy jakiejś rozsypki i agresywności. Tylko ta "naturalna neutralność" :-) Lekkie wycofanie na przełomie wyższego basu i średnicy... Producent w rozmowie powiedział mi, że takie było założenie - precyzja, detale, naturalność brzmienia. Czyli nieco odmienne niż poprzednie modele AA - Phoebe - pierwszy plan, Hyperiony - lekko jazzowo-rockowo podrasowane ze sprężystym basem. Zresztą stwierdził, że Tethys nie jest jeszcze produktem ściśle finalnym, bo zmieni się ciut objętość obudowy co ma poprawić bas a poprzez to dodać kolumnom więcej kopa z dołu. Czyli to czego mnie osobiście brakowało. Nie w sensie by basu było zbyt mało, bo w nagraniach rockowych gdy stopa miała tąpnąć krótkim soczystym basem, to on był. Soczysty i z dobrą kontrolą. Kontrabas to samo, aż drżało w pokoju odsłuchowym. Nie miały natomiast tej basowej "podmurówki", stale obecnej, która czyni muzykę nieco przyjemniejszą na pierwszy rzut oka lub ucha :-) i sprawia wrażenie ożywienia na całej scenie. Choć jak powiedział producent, trochę ma to zmienić. Ocena jest taka, że jest to produkt dla wyrafinowanego audiofila, który lubi słuchać płyt tak jak je nagrano, bez nijakich bonusów ze strony sprzętu odsłuchowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spora, ale moze warta dołożenia.Przyjrzałem się ESIE dokładnie i ma ona ciutek lepsze głośniki od Tethysa.Kopułka ma inny kosz, a niskosrednio ma nakładkę kopułkową.AA stosujac nieco tańsze głosniki i wyższą cenę musi chyba wiedzieć na prawdę co robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.