Skocz do zawartości
IGNORED

Prasa audio...


R.u.s.t

Rekomendowane odpowiedzi

Ale nie pojawiają się jakoś później testy tych samych urządzeń jako osobnych klocków. Dlaczego - no bo przecież test juz był. A że nie ma oceny - no bo przecież to był test systemu. Kółeczko sie zamyka a oceny jak nie było tak nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Jak wywoluja, to prosze bardzo. Ale nawiasem mowiac, sposobu widzenia swiata nie zazdroszcze. Wrzodziki zoladka juz, czy dopiero w planach?

 

To ja teraz na temat tego sprzetu, co to tak go dystrybutorzy pchaja drzwiami i oknami. Bedzie z wlasnych doswiadczen, i licze ze strony elektro na wzajemnosc w tym wzgledzie.

 

Otoz usilowalem skompletowac pare par kolumn nieco rozniacych sie od tej masowki co to sie ja tam i nazad w testach porownawczych walkuje w czasopismach glownonurtowych. Wyniki jak bog da zobaczycie w MHF, ale powiem tylko, ze na trzech dystrybutorow ktorych w koncu udalo mi sie uprosic (tak to sie czesto odbywa), jeden dal chetnie (nowy!), jeden troche sie zastanawial, a z jednego musialem wyciagac sila. Miedzy innymi konieczna byla deklaracja ze to NIE BEDZIE recenzja w HFM, ze NIE JESTEM etetowym pracownikiem zadnej gazety z tej branzy (bo nie jestem), i jeszcze ze osobiscie bardzo lubie dana marke glosnikow. Recenzje jak wyszly, tak wyszly, ale traf chcial, ze jednoznacznie pozytywna wyszla tylko opinia o produkcie pierwszego dystrybutora. Od drugiego juz nie dostane nastepnych kolumn, a ostatniego na razie nie mialem czasu spytac. Ale spytam. Byc moze bedem musial zadeklarowac na pismie ze nastepna recenzja bedzie entuzjastyczna. Szczescie ze Magazyn nie stawia gwiazdek, moze przynajmniej po ryju nie dostane.

 

I jak ci sie to laskawco podoba? Ja tam nie wiem jak inni (ty oczywiscie wiesz), ale za to swietnie wiem, jak bylo ze mna. I na tej podstawie moge stwierdzic, ze niestety raczej wyplatasz wasc bzdury. Bez urazy oczywiscie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jędrek

(Konto usunięte)

Jesli pismo audio bazuje na sprzecie wypożyczanym u dystrybutorów to od razu wiadomo jakie sa konsekwencje takiego układu. Nikt przeciez nie chce żeby o sprzedawanych przez niego produktach ktoś inny na cała Polskę napisał źle.

Sprawa by mogła (BY MOGŁA bo przeciez wiadomo jakie sa realia) wyglądac inaczej, gdyby pismo wypozyczało u producentów. O tutaj byłoby inaczej. Być może zanim model trafiłby do sprzedazy producent zechciałby oddac prototyp do testów, żeby ewentualnie móc cos jeszcze poprawić, ew. móc w pore zmienić politykę marketingowa danego produktu.

To jest moim zdaniem bariera dla polskich pism audio nie do przejscia, która z góry skazuje je na przejęcie specyficznej polityki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dystrybutorach też już było sporo na forum. Jeżeli nie chcą dawać sprzętu do sklepów (tylko chcą , że by sklep wszystko kupował), jeśli nie chcą wypożyczać do odsłuchu klientom (nie kupię Flatlina bo nie ma możliwości wypożyczenia go do domu za kaucją - taka jest polityka dystrybutora) to dlaczego mieliby dawać do testów? Jeszcze jeden przykład ogólnego tumiwisizmu.

 

Ale nasuwa mi się refleksja szerszej natury. Można by powiedzieć: jacy dystrybutorzy - takie pisma. Ale idąc dalej: jaki rynek - tacy dystrybutorzy. A w końcu jacy klienci - taki rynek. Ile jest przypadków, że odsłuchany w salonie sprzęt ktoś kupuje potem od przemytnika? Może to przemytnicy powinni wobec tego wstawiać sprzet do testów?

 

Tak więc przestańmy wierzyc w spiskową teorię dziejów. Wszystkie elementy tego łańcuszka wpływaja na ogólną sytuacje - i klienci też nie są bez winy. Po prostu w dzisiejszych czasach uczciwość nie jest modna i drobne świnstewka zdarzają się wszędzie - na pewno również w pismach ale wcale nie w większym stopniu niż gdzie indziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, iż ta niezdrowa sytuacja która wykształciła się na polskim rynku audio wynika z jego płytkości. Dystrybutorzy nie muszą zabiegać o miejsce na stronach w czasopismach ponieważ nie ma już co recenzować. Redaktorzy ciągle podkreślają iż nowości dotycza głównie segmentu kina domowego.

 

W tym samym czasie w Stanach, każdy producent (no może nie każdy) modli się aby jego cudeńko trafiło na tapetę w jakiejś redakcji i zostało przetestowane. Czy ktoś zastanawiał się ile czasu potrzeba na uczciwie przetestowanie komponentu hi-end, ile urządzeń redaktorzy Stereofile'a testują w ciągu roku. Myślę, że ilościowo około 50% tego co HFiM przy znacznie liczniejszym składzie redakcyjnym.

 

Producenci amerykańscy przekonani o wartości swoich wyrobów wysyłają sprzęt do redaktorów, z którymi zaprzyjaźnili się w czasie ichnich amerykańskich audioszołów (z relacji z tych imprez w internecie wynika, że ci ludzie tworzą swego rodzaju audiofilską rodzinę) w załączonych opisach przedstawiają filozofię firmy i czekają na recenzje, które z reguły opisują pozytywne cech urządzeń (to żelazna zasada na całym świecie) i wytykają nieliczne niedostatki, które można zauważy tylko w bezpośrednim porównaniu ze sprzętem referencyjnym.

 

Z reguły nie stosuje się bezpośrednich porównań sprzętu, żeby nikogo nie urazić.

 

Kończę wpis bo wydaje mi się, że wątek mi się rozdrabnia...-

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Jozwy,

nie wiem co miałeś na mysli piszac ze mam przytoczyc cos z wlasnych doswiadczen,gdyz specjalnie napisalem tylko o tym co jest możliwe do sprawdzenia dla innych czlonkow forum nie wchodzac w szczegoly bo dla mnie jest to wystarczajace aby bardzo wątpic w rzetelność np.hfim i mieć do redakcji stosunek taki jaki mam czyli daleki od entuzjazmu,natomiast Tobie jak się zdązylem zorientowac nie przeszkadza to w odbiorze pisma i masz do niego niczym nie zmącone zaufanie,i jest to wydaje mi się podstawowa rożnica miedzy naszymi spojrzeniami na tę sprawe gdyz wg mnie z faktami się nie dyskutuje,można je tylko przyjąc do wiadomosci a to co uprawiasz to wlasnie naginanie faktow i odwracanie kota ogonem,

unikam pisania na temat ukladow,tajemnic poliszynela itd. gdyz dla wielu ludzi także na tym forum jest to na tyle ewidentne ,ze po prostu staje sie nudne a zwykle po takich postach rozpoczyna się jalowa pyskowka

odnoszac się natomiast do twoich doswiadczen,to nie rozumiem na jakiej podstawie stawiasz znak

rownosci miedzy swoja osoba a starymi wyjadaczami w branzy,którzy zyja z audio na wysokim poziomie,zycze Ci oczywiście zebys miał kiedys taka pozycje na rynku jak np.p.Stryjecki,ale nie dziwi mnie ze to tobie stawiane sa warunki a nie odwrotnie,podobnie wspomniales o dystrybutorze który nie chce mieć nic wspolnego z hfim,to tez nie jest jakis ewenement,być może facet ma ograniczone zaufanie do testow w tym pismie i uwaza ze jego obecnosc tamze może mu przyniesc wiecej szkody niż pozytku,natomiast czy to jest myslenie racjonalne i na dluzsza mete korzystne to tez smialbym watpic,jakbym sam sprzedawal kolumny to chciałbym żeby były wszedzie bez względu na to czy dostaja 3,4 czy 5 gwiazdek ,chociaz zaproszenie do testu tylko po to żeby zostac odstrzelonym nie jest na pewno mile:)

ps.

Przypomnialem sobie ze kiedys już zarzuciles mi pisanie bzdur,dotyczylo to mianowicie mojej negatywnej oceny stosunku jakosc/cena produktow Standardu,z tego co zauwazylem w watku nr 1699 kilku kolegow na forum ma podobne zdanie co ja i piszą o jak to nazywaja replice podstawek standardu w wykonaniu firmy Femi w o wiele rozsadniejszej cenie niż pierwowzor,ja kojarzylem firme Femi z jeszcze tanszymi produktami także postanowilem sprawdzic informację,widzialem te podstawki i rzeczywiscie podobienstwo jest ludzace a cena bardzo przyjazna,także odsylam do wątku 1699

Być może po prostu musimy wystrzegac się kategorycznych sądów szczególnie jeżeli nie jestesmy w pelni przekonani ze mamy racje,ale oczywiście internet ma swoje prawa:) ,pozostaję w nadziei ze możliwe jest zweryfirowanie przez ciebie niektórych poglądow na bardziej przystajace do rzeczywistosci

Jeśli to co probujesz przekazac w postach rzeczywiscie wyrasta z pasji i milosci do muzyki i sprzetu to wypada mi tylko zyczyc zebys dawal wyraz tej pasji i niezaleznosci w swoich recenzjach,za co trzymam kciuki:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Coz, punkty widzenia, nie musimy sie ze soba zgadzac. Natomiast co do recenzji HFM to nie musze im "ufac bezgranicznie", bo mam wlasne uszy na miejscu. Co do natomiast uczciwosci polskach czasopism audio, to z pewnoscia ufam w generalnie dobra wole. Twoja tez.

Nie pamietam czy zarzucalem ci akurat "pisanie bzdur" (ha, kawal chama ze mnie jednak), ale co do StandArtow to jednak wole oryginal od kopii (na jakiej podstawie wykonanej, zdjecia w gazecie?). O ile wiem Witkowski duzo uwagi zwraca na wypelnienie, ktorego sklad objety jest tajemnica producencka, oraz na specyficzny system spasowania calosci elementow, generujacy naprezenia uwazane przez niego za istotne w tlumieniu/odprowadzaniu drgan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja życzyłbym wszystkim żeby nasze polskie czasopisma przypominały chociaż w 80% STEREOPHILE ze Stanów, czy STEREOPLAY z Niemiec.

Mam dosyć głupich jednych i tych samych reklam w naszych pismach,

które zajmują czasami połowę numeru. A co do uczciwości recenzentów

to mam mieszane uczucia. Połowa recenzji sprzętu jest stronnicza,

przekupiona lub pisana według własnych upodobań. Czy ktoś pamięta

takie czarnobiałe polskie pismo o sprzęcie. Nie będę tutaj celowo wymieniał

nazwy. Pismo to było na najwyższym poziomie. Bardzo szkoda, że go już

nie ma. To nowe - reaktywowane, które jakoś cholera długo nie może

się ukazać /jak to zwykle w Polsce/ nie będzie chyba tak "czyste" od

korupcji i chorego marketingu. Chciałem jeszcze zauważyć, że od kiedy

w Sat-Audio-Video odszedł redaktor naczelny Pan Auerbach i pojawił

się nowy Pan Kulpa to nic tylko płakać nad tym pismem. Zostało opano-

wane przez komercję i często wypisywane są tam okropne bzdury jak

np: kilka miesięcy Naczelny beształ i krytykował ludzi, którzy - cytuję:

"dla tysiąca złotych mniej są skłonni kupić sprzęt u przemytnika".

Tysiąc złotych po ulicy nie chodzi i niech Pan Filip Kulpa sobie to zapamięta!

Może on jest tak bogaty, lecz większość audiofilów w naszym biednym kraju ciuła grosz do grosza, żeby kupić upragniony "klocek".

Nasi dystrybutorzy w Polsce często ździerają z klienta ostatni grosz.

Tutaj chciałbym dać za przykład Audio-Klan, który to jest wyjątkowo

perfidny w swoich poczynaniach handlowych, a ich serwis też daje wiele

do życzenia. Przykład "uczciwej" oferty Audio-Klanu: Odtwarzacz Teac

VRDS 25X Gold - cena 10.000 PLN, to samo urządzenie od przemytnika

/z niemiecką gwarancją przywiezione z legalnego sklepu z Kassel/ wyszło

po przeliczeniu z euro około 7000 PLN. Tak więc czyja morda zjadła

te 3000 PLN. Nasi celnicy, politycy i dystrybutorzy łupią ludzi. Trzeba mieć

tylko nadzieję, że tą grandę cwaniaków i złodziei rodem z PRL-u rozbije raz na zawsze - Unia Europejska. Czego życzę wszystkim i sobie.

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Brzmi to niezle, ale trzeba jednak brac pood uwage, ze polski VAT i system podatkowy mogl zjesc conieco.

Natomiast Kulpa w AV jest od lat, kierowal dzialem Stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tematu wątku - kupiłem Sound & Vision, nr 7-8 (lipiec sierpień) i mogę polecić, jest sporo o stereo. Zmienia się naczelny bo wydawnictwo wypuszcza dwa nowe tytuły w branżach pokrewnych, więc jak widać, nie jest chyba aż tak tragicznie z rynkiem.

 

Ale to co mnie zainteresowało w gazecie (poza głośnikiem o "przekątnej" 21 cm:) to to ze wstępniaka: "zaproponujemy coś, czego jeszcze w polskiej literaturze fachowej nie było: całkowicie polski numer". Chodzi o wrześniowy, nie przegapcie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Gdzies w 97 albo 8, nie pamietam. Oczywiscie nie caly numer, ale wszystko co sie dalo wyrwac producentom: ESA, Audiowave, Trilogy, Struss, Sound Project... Ze Strussem 140 na okladce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach że taki numer już był.. być może, ja tylko zacytowałem wstępniak.

Ale swoją droga, taka koncepcja pojawiła się na forum z miesiąc temu chyba? Popyt będzie na taki numer na pewno, a sam pomysł może wzięli z forum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłuchuję się (?) dyskusji na temat prasy audio.

 

Moja konkluzja: JAK SIĘ KOMUŚ CZASOPISMO X LUB Y NIE PODOBA ( z jakich względów nieważne)- JEDYNE WYJŚCIE - NIE KUPOWAĆ, ABY NIW SPIERAĆ ŹRÓDŁA ROZOUSTY MORALNEJ W SFERZE AUDIO.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wtedy nie kupowalibyśmy nic, a fajnie jest coś poczytać.

 

Swoją drogą czekam na numer niecierpliwie. Wszyscy narzekają że polscy producenci nie dają urządzeń to testów etc., a może się okazać że to nie tak całkiem.

 

Co do jakości artykułów w S&V to już kwestia mniej ważna, ja np. bardziej patrzę na to ile jest o stereo (i czy w ogóle coś jest), niż czy jest dobrze (co chyba o gazetkach nie najlepiej świadczy). Fajnie jest poczytać cokolwiek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chetnie kupię, zwłaszcza Hi-Fi i M. Wyjeżdżam za granicę na urlop,a taki miesięcznik nie wstyd ze sobą zabrać i tam pokazać :-)))

 

Jednak nie łudzę się: wydaje mi sie, że polscy producenci sprzętu audio na rynek krajowy zaliczają padaczkę. Może poza paroma wyjątkami. Obym się mylił, ale nie sadzę.

 

Pamiętacie, jak pewna dama na tym forum szukała Baltlaba ? A Audiowave'y ? A Amplifon ?

I czy do firm należy zaliczyć manufaktury ?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak ja też kupię- zgadzam się, że pewne nieścisłości występują w każdym z polskich ( i nie tylko) czasopism.

 

To, że czytam- to mój wybór i ja to akceptuję.

A rozum i doświadczenie są od tego aby wyciągnąć z każdego artykułu to co wartościowe ( czytaj nie zawsze prawdziwe).

 

 

Propozycja:

MOŻE STALI UCZESTNICY FORUM ZACZNĄ WYSTAWIAĆ OCENY PRASIE AUDIO, TAL JAK TO PRASA AUDIO CZYNI ZE SPRZĘTEM np.:

 

Audio 8/2003.....****

HiFi i muzyka 8/2003 ****1/2

 

Lobbing w pewnym sensie- czemu nie jeśli ONI czynią to samo!

 

Może ktoś zajrzy do wątku 1792- oczekuję na pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Coz, a propos polskich producentow audio, chyba zaliczylem dobry uczynek. Bedac ostatnio w Londynie zajrzalem do sklepu Walrus Systems, i ulitowawszy sie nad zaloscia lampowcow jakie tam mieli (oprocz porzadnych EAR mieli serbskie Korato, wygladajace jak zrobione przez starego bace kozikiem), dalem im namiary na Amplifona. Ciekawe czy sie zainteresuja. Zadziwili sie jak im powiedzialem, ze A. ma certyfikat CE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 34

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.