Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka w kwadratowym pomieszczeniu


gutten

Rekomendowane odpowiedzi

A ile obraz iso tej płyty z samplami może ważyć. Chyba nie duzo moze z kiladziesiat MB. To mozna na FTP wrzucić. Zdaje sie Kazik i Andera maja stałe łącza wiec w czym problem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz kiedys pisałem - tak dudni i bumii :)), ja osobiscie spreparowałem sobie płytkę co 3Hz w zakresie od 25Hz do 130Hz i 'odsłuchiwałem'; potem poszedłem dalej i zrobiłem kolejną płytkę z skokami czestości co 1Hz w okolicach dudnień..... no a potem :)) sobie zrobiłem dwie pułapki basowe :D, no a potem żeby dobrze je 'wystroić' skombinowałem: sound level meter, no i oczywiście troche musiałem zmienic długości portów.... no a potem .....potem to jeszcze nastąpi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrea, dzięki za fotki. Tak z ciekawości: czy donice z kwiatami służą jako dyfuzory? Słyszałem, że pnące rośliny bardzo dobrze rozpraszają dźwięk.

Podoba mi się szafka na sprzęt, właśnie czegos takiego szukam. Jaka to firma?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ proszę uprzejmie.

Nie wiem. Tak naprawdę podpatrzyłem to "rozwiązanie estetyczne "na jakimś zdjęciu z wystawy Creeka, na którejś z prywatnych stron internetowych (linka z naszego AUDIO) i strasznie mi się spodobało. Tyle, że tam było jeszcze ładniej. A skoro zapadło mi w pamięć...

 

Kwiaty - właściwie liście - myślę może i troszkę rozpraszają; przede wszystkim pomagają ukryć, czego nie trza widzieć, choć specjalnie do tego zdjęcia jakoś się nie starałem wykorzystać ich jako hmmm... zasłon ;-)

Najpiękniej było zimą, gdy przed stolikiem - patrząc z miejsca odsłuchu - na wprost, stała na podłodze żółtawa chryzantema, z tysiacem drobnych kwiatów. Stała baaardzo dłuuuugo ;-) Muszę to uwiecznić to dopiero będziecie piali, hihihihihi, albo jeszcze lepiej- 3 małe gwiazdy betlejemskie...

 

Poczekaj, niech się uporam ze swoimi nowymi cokołami - wtedy zrobię to wszystko ładniej, staranniej, może coś jeszcze zmienię...

 

Z tym rozpraszaniem - nie przesadzajmy - są skuteczniejsze ustrojstwa. Może liście trochę i rozpraszają (skąd mnie wiedzieć). Ja jakichś szczególnych - znaczących właściwości im odmawiam. Ot, są naturalne i nie rażą. ( WAF wysoki !!! ) i mnie też się podoba, a i samopoczucie lepsze i oko cieszą ;-)

Szafka to zwyczajna Ostoja - b. starannie i solidnie wykonana - wg mnie.

Masz - walcz:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

PS. Bierz przydymione, ciemne- czarnawe w odcieniu szkło ! Nie: brązowawe, ale czarnawe - efekt - REWELACYJNY- warto dopłacić ! /Żałuję, że dostałem tylko grafitowe - brązowe :-((( /

Cóż jeszcze. Ano to, że najpiękniejsze audiofilskie wnetrze widziałem u jednego z naszych kolegów w Wa-wie. Nieduży nakład, a efekt na co najmniej europejskim poziomie. Nie wiem, czy życzyłby sobie, bym o nim pisał, ale może namówie go na własna stronkę z jego sprzętem, klockami, wystrojem - niech umiesci referencyjne fotoi nie bedzie skromny. Słowem: KLASA.

Inny styl niż w AudioForte, na Rejtana 3 w Wa-wie- /wszystkim polecam koniecznie zobaczyć na własne oczy/ ale też pięknie i kto wie, czy nie piekniej.

Kolegi na razie nie widzę - zapewne się urlopuje, ale wróci ;-) Będzie na forum - zagadam do niego na priva.

* * *

Nie gniewajcie się tylko na mnie, że takie ceregiele czynię, ale szanuję cudzą prywatność.

PPS. Naprawdę się cieszę, że Ci się podoba.

U mnie będą dość widoczne zmiany w wystroju wnętrza i aż drżę z niecierpliwości, kiedy swoje pomysły uda mi się wprowadzić w życie.

Na razie niech to będzie niespodzianka :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gutten - ja też mam kłopoty z dodawaniem, nie przejmuj się... choć niby kończyłem matematykę ;) To był taki własny pomysł, że może lepiej byłoby w pomieszczeniu o prostej bryle policzyć rezonanse, niż je "obsłuchiwać" - czy koledzy mają doświadczenie, na ile wyraźnie można to usłyszeć w niewdzięcznym miejscu, jak goły pokój (Gutten - w bloku?), a na ile ogólny harmider nie wygaszonych dźwięków zaburzy odsłuchy? Na pewno przy odsłuchach zależy to od położenia głośników i odbiornika. Jeśli chodzi o pułapki, to wzory do policzenia objętości i rozmiarów rury łatwo pewnie można znaleźć w necie, jeśli chcesz robić sam, albo zamówić gotowe u kogoś produkującego ustroje. Jeśli chodzi o płytki do odsłuchiwania, to sam niedawno produkowałem takie ze skokową i ciągłą zmianą częstotliwości w określonych zakresach, mogę się podzielić, ale dopiero za jakieś 3 tygodnie. (Najwięcej zachodu zabrało wyciszanie każdej próbki na brzegach, żeby głośniki oszczędzać.) Jak byś potrzebował wsparcia duchowego, to mieszkamy w tej samej wiosce. Łatwiej testować pomysły na czymś mieszkaniu, niż na swoim ;)

 

A nie myślałeś o pogrubieniu którejś ze ścian (pełnym lub szkieletem)? Może udałoby się jeszcze coś przy okazji załatwić (były tu listy o jakiś wełnach za płytą k-g).

 

Niedawno dzwoniłem z ciekawości do jakiejś firmy reklamującej się w HFM z pytaniem, ile kosztuje porada akustyka – ponoć dokonanie pomiarów z interpretacją i poradą (bez projektów itp.) – 200zł. Dużo to i mało...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek - wielkie dzięki za porady. Jak sie pewnie zorientowałeś z mojego pierwszego wpisu do przeprowadzki mam jeszcze trochę czasu, ale zawsze dobrze wiedzieć, co mnie czeka. Teraz przynajmniej widzę, że roboty mi nie zabraknie :)

 

Andrea - Ostoi sie przyjrzę dokładniej. Próbowałem kiedys ich stendów, ale były moim zdaniem fatalne - wbrew nazwie wcale nie są ostoją dla kolumienek. Podobnie zresztą jak Atacama, którą kiedyś pożyczyłem na próbę z Audioforte. Na razie ostrzę sobie zęby na StandArty7, bo moje Elaki zasługują chyba na odrobinę luksusu :)

A zaraz potem szafka. A potem... McIntosh? Mark Levinson? :)

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porządkując kompa znalazłem dwa programiki - jeden do wyznaczania częstotliwości fal stojących pomieszczenia o zadanych wymiarach, drugi do wyznaczania charakterystyki częstotliwościowej pomieszczenia. oba po angielsku i w DOS-ie. spakowane zajmuja ze 100 kB. zainteresowanych proszę o kontakt na priva

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do tych sampli o których pisał kazik,

zrobiłem sobie taką plytkę dzisiaj, użyłem CoolEdit2000 bo z GoldWave to straciłem cierpliwość :-)

od 130Hz w dół co 4 czasami co 2 Hz aż do 20Hz a dalej od 440Hz w górę co oktawę,pózniej co 1kz aż do 25kHz :-)

 

i mam pytanko ,kazik masz masakre przy 40 i 80Hz to znaczy, co?

co się wtedy dzieje?

 

bo u mnie jest raczej spoko tylko przy niektórych częstotliwościach wazon na szafie wpada w rezonans ;-)

no i poniżej 40Hz słychać spadek głosności?dynamiki? (monitory) czyli OK

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żebyś wiedział Maleo, że poważnie się nad nim (McIntoshem) zastanawiam. Oznaczałoby to wprawdzie totalną ruinę finansową, ale co tam - o pustym żołądku lepiej się słucha :)

Na 6900 mnie wprawdzie nie stać, ale 6500? Hmmm. Nie ma wprawdzie wejść zbalansowanych i transformatorów wyjściowych (czyli autoformerów w makintoszowym żargonie), ale myślę, że wart jest grzechu. Chcę go niedługo posłuchać w Klubie HI-FI na Kopernika, wrażenia opiszę na mur beton.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>gutten

 

no jestem ciekaw tego odsłuchu w wawie masz łatwiej

 

niestety KAVa nie słyszałem, McIntosha tylko na AS

 

wczesniej rozważałem jakąś integrę do 10tys np srebrny NAD,ECI,Plinius ale z czasem doszedłem do wniosku ,że naprawdę szkoda czasu i kasy...niestety, żeby za rok znów zmieniac...

tak sobie gdybam , bo na razie to i tak nie kupie ale w next year są szanse...

 

natomiast słuchałem troche lamp i mam mieszane uczucia(delta ,jadis, JJ)

hmm no i kolumny przy lampowcach kolejny problem-dobrać głośniki -swoich Audience-na razie nie zmieniam,wcześniej będzie wzmak

 

wyobraz sobie np. CEC, McIntosh i Audience ;-) he,he mezalians?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem napisać że aż do 20 Hz to nie warto szkodzić bo szkoda czasu i płyty a i tak nie słychać nic :)

 

Jak to słychać - dudni i brumi i jest dużo głośniej niż na pozostałych częstotliwościach. Ja zrobiłem od 200 w dół i już na 160 było coś nie tak, ale to było jeszcze nic. Trudno dźwięk opisać, ale myślę, że jakbyś miał problem na którejś częstotliwości to na pewno byś to poczuł.

 

Dźwięk trochę jak na 3 tracku z Voovoo - Płyta, jeżeli masz ten CD. Jest tam jedna nuta kontrabasu która właśnie daje taki efekt, a nie jest to chyba mój pokój (tak myślałem z początku) bo na słuchawkach efekt też występuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynam się gubić przy ok. 17 kHz, wiele zależy jak się głowę obróci. A z niższymi - to u mnie poniżej 40 zaczyna być krucho - słychać mało, za to widać bardzo dużo (ruch membran). Może to dobry sposób na wygrzewanie? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.