Skocz do zawartości
IGNORED

Coaxial czy optyczny


darek2

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu zastanawiam się i prowadzę dyskusję na temat wyższości kabli coaxial i optycznych. zarówno w odsłuchach stereo jak i kina domowego .Może stali bywalcy forum się wypowiedzą na ten temat.Dodam,że mój sprzęt to Yamaha odtwarzacz 510 i amplituner 730.Kable to coaxial Profigold 4000 ,optyk też Profigold (nie pamiętam symbolu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie ma o czym dyskutować...Koaksjalne są lepsze, w optycznych będziesz miał więcej zakłóceń...pogrzeb proszę wyszukiwarką ten temat już był szczegółowo omawiany

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.Nie wiem jak u ciebie z kasą ale zdecydowanie polecam ci koaksjala Fadel Art Products Digilitz kosztuje ok.400zł/1m ale warto. Kolejny stopień wtajemniczenia to Harmonic Technology Cyber-Link Platinium za 1350zł/1m dalej jest Nordost Silver Shadow 2100zł/1m.

wypisałem ci tylko te kable które uzyskały najlepsze noty test innych kabli łącznie z tymi był zamieszczony w Hi-Fi i Muzyka nr4/2002.A teraz do rzeczy.

Koaksjal w bezpośredniej konfrontacji ze standardowym toslinkiem(plastikowe włókna optyczne) wygrywa znacznie.Pierwsza poważna bariera to pasmo pzrenoszenia.W koaksjalach ten problem praktycznie nie występuje.Przykładowo toslink podczas transmisji danych o częstotliwości próbkowania 48kHz powinien mieć pasmo nie mniejsze niż 11MHz! w przeciwnym razie uzyskamy na wyjściu spory jitter. A teraz zagadka:jakie pasmo posiada standardowy toslink? Odp:5 MHz!!! Lepiej jest z kablami typu ST zwanych również AT&T. OD toslinków różnią się zarówno wtyczkami jak i materiałem przewodzącym.Zamiast plastiku są budowane z włókna szklanego.Mam nadzieje ,że troche pomogłem.POZDROWIENIA OD RAFA!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!,

 

to sa pytania dotyczace kina, z powiedzmy (bez obrazy Darek) klasy sprzetu budzetowego. Wiec RAF nie polecaj kabelkow za 2 tys. pln'ow i nie mow o zjawisku jittera zachodzacym w kablu, bo z tego co mi wiadomo to nie kabel ponownie taktuje syggnal. Lolo Ty mnie powiedz o jakie zaklocenia Ci chodzi (serio sie pytam), bo jakos nie moge sobie o nich przypomniec. I zeby nie bylo - uzywam koaksjala, ale bez magii :)))

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakłócenia tylko zniekształcenia...ot, tak chlapnąłem szybko pisząc, moja wina...linki masz w wątku na który wskazywał Robson. Ja bym dodał jeszcze jeden:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do TeQuila.Sygnał cyfrowy przesyłany ze zródła do odbiornika w postaci kłębowiska bitów przechodzi długą ,zazwyczaj metrową drogę przewodem sygnałowym.Oczywiście nie może to być pierwszy lepszy kawałek drutu.By spełniać warunki interfejsu cyfrowego powinien: 1.utrzymywać ściśle określoną impedancję; 2.mieć szerokie pasmo przenoszenia; 3.izolować od czynników zewnętrznych.W trakcie transmisji sygnału wewnątrz kabla dochodzi do szeregu zniekształceń określanych mianem jittera.Polegają one niewielkich przesunięciach fal sygnału przy przejściu przez zero,skutkujących przesunięciami czasowymi w dostarczaniu danych.W rezultacie w odbiorniku pojawia się to samo co wysłane ze zródła ,ale niekoniecznie w tym samym czasie.I Powyższe trzy warunki mają ogromny wpływ na wielkość jittera.W przypadku rozbieżności na styku zródło - kabel i kabel - odbiornik wewnątrz przewodu dochodzi do serii odbić zakłócających transmisję.Mam nadzieję że to troche wyjaśni.POZDROWIENIA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

do RAF =>

 

Skąd Ty wziąłeś te ograniczenie pasma do 5MHz, chyba za dużo naczytałeś się gazet typu Hi-Fi i Muzyka ;-))

Pierwsze optyczne nadajniki/odbiorniki stosowane do optycznej transmisji SPDIF ( czyli tzw. toslink ) miały takie ograniczenie, ale były to lata 80-te zeszłego wieku !!!

Obecnie produkowane układy do transmisji cyfrowej ( np. układy TOTX z Toshiby ) są nieporównywalnie szybsze od tych używanych w latach 80-tych, gdyż m.in. rozwój kina domowego wymusił konieczność znacznego zwiększenia przepustowości łączy optycznych ( standart Dolby Digital i DTS wymagają wielokrotnie większej przepustowości niż SPDIF ). Układy te są stosunkowo tanie i dlatego powszechnie są stosowane nawet w tanim sprzęcie audio/video.

 

Powyższa uwaga ma charakter wyłącznie teoretyczny. Nie twierdzę , że łącze optyczne jest lepsze lub gorsze do zastosowań audio. Twierdzę jedynie, że teza o ograniczonym do 5MHz pasmie łącza optycznego jest nieprawdziwa w dzisiejszych czasach.

 

pozdr.

Arkadix

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja slucham na optyku i wiekrzosc moich znajomych tak slucha i nie slyszalem zeby ktos z nich nazekal. Moze i nie jestem specjalista ale i mi sie podoba na optyku, a sluchalem w kinie juz paru kabelków i zostawilem sobie optyk. Wedluk mnie to kwestia gustu;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 lat później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.