Skocz do zawartości
IGNORED

Coaxial czy optyczny


darek2

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu zastanawiam się i prowadzę dyskusję na temat wyższości kabli coaxial i optycznych. zarówno w odsłuchach stereo jak i kina domowego .Może stali bywalcy forum się wypowiedzą na ten temat.Dodam,że mój sprzęt to Yamaha odtwarzacz 510 i amplituner 730.Kable to coaxial Profigold 4000 ,optyk też Profigold (nie pamiętam symbolu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie ma o czym dyskutować...Koaksjalne są lepsze, w optycznych będziesz miał więcej zakłóceń...pogrzeb proszę wyszukiwarką ten temat już był szczegółowo omawiany

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.Nie wiem jak u ciebie z kasą ale zdecydowanie polecam ci koaksjala Fadel Art Products Digilitz kosztuje ok.400zł/1m ale warto. Kolejny stopień wtajemniczenia to Harmonic Technology Cyber-Link Platinium za 1350zł/1m dalej jest Nordost Silver Shadow 2100zł/1m.

wypisałem ci tylko te kable które uzyskały najlepsze noty test innych kabli łącznie z tymi był zamieszczony w Hi-Fi i Muzyka nr4/2002.A teraz do rzeczy.

Koaksjal w bezpośredniej konfrontacji ze standardowym toslinkiem(plastikowe włókna optyczne) wygrywa znacznie.Pierwsza poważna bariera to pasmo pzrenoszenia.W koaksjalach ten problem praktycznie nie występuje.Przykładowo toslink podczas transmisji danych o częstotliwości próbkowania 48kHz powinien mieć pasmo nie mniejsze niż 11MHz! w przeciwnym razie uzyskamy na wyjściu spory jitter. A teraz zagadka:jakie pasmo posiada standardowy toslink? Odp:5 MHz!!! Lepiej jest z kablami typu ST zwanych również AT&T. OD toslinków różnią się zarówno wtyczkami jak i materiałem przewodzącym.Zamiast plastiku są budowane z włókna szklanego.Mam nadzieje ,że troche pomogłem.POZDROWIENIA OD RAFA!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!,

 

to sa pytania dotyczace kina, z powiedzmy (bez obrazy Darek) klasy sprzetu budzetowego. Wiec RAF nie polecaj kabelkow za 2 tys. pln'ow i nie mow o zjawisku jittera zachodzacym w kablu, bo z tego co mi wiadomo to nie kabel ponownie taktuje syggnal. Lolo Ty mnie powiedz o jakie zaklocenia Ci chodzi (serio sie pytam), bo jakos nie moge sobie o nich przypomniec. I zeby nie bylo - uzywam koaksjala, ale bez magii :)))

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakłócenia tylko zniekształcenia...ot, tak chlapnąłem szybko pisząc, moja wina...linki masz w wątku na który wskazywał Robson. Ja bym dodał jeszcze jeden:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do TeQuila.Sygnał cyfrowy przesyłany ze zródła do odbiornika w postaci kłębowiska bitów przechodzi długą ,zazwyczaj metrową drogę przewodem sygnałowym.Oczywiście nie może to być pierwszy lepszy kawałek drutu.By spełniać warunki interfejsu cyfrowego powinien: 1.utrzymywać ściśle określoną impedancję; 2.mieć szerokie pasmo przenoszenia; 3.izolować od czynników zewnętrznych.W trakcie transmisji sygnału wewnątrz kabla dochodzi do szeregu zniekształceń określanych mianem jittera.Polegają one niewielkich przesunięciach fal sygnału przy przejściu przez zero,skutkujących przesunięciami czasowymi w dostarczaniu danych.W rezultacie w odbiorniku pojawia się to samo co wysłane ze zródła ,ale niekoniecznie w tym samym czasie.I Powyższe trzy warunki mają ogromny wpływ na wielkość jittera.W przypadku rozbieżności na styku zródło - kabel i kabel - odbiornik wewnątrz przewodu dochodzi do serii odbić zakłócających transmisję.Mam nadzieję że to troche wyjaśni.POZDROWIENIA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja sie zastanawiałem nad optycznym czy po czinczu na kanał m, ale po przeczytaniu pego posta mam taki mentkik ę zostane przy swoim optycznym za 19:90 :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do RAF =>

 

Skąd Ty wziąłeś te ograniczenie pasma do 5MHz, chyba za dużo naczytałeś się gazet typu Hi-Fi i Muzyka ;-))

Pierwsze optyczne nadajniki/odbiorniki stosowane do optycznej transmisji SPDIF ( czyli tzw. toslink ) miały takie ograniczenie, ale były to lata 80-te zeszłego wieku !!!

Obecnie produkowane układy do transmisji cyfrowej ( np. układy TOTX z Toshiby ) są nieporównywalnie szybsze od tych używanych w latach 80-tych, gdyż m.in. rozwój kina domowego wymusił konieczność znacznego zwiększenia przepustowości łączy optycznych ( standart Dolby Digital i DTS wymagają wielokrotnie większej przepustowości niż SPDIF ). Układy te są stosunkowo tanie i dlatego powszechnie są stosowane nawet w tanim sprzęcie audio/video.

 

Powyższa uwaga ma charakter wyłącznie teoretyczny. Nie twierdzę , że łącze optyczne jest lepsze lub gorsze do zastosowań audio. Twierdzę jedynie, że teza o ograniczonym do 5MHz pasmie łącza optycznego jest nieprawdziwa w dzisiejszych czasach.

 

pozdr.

Arkadix

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja slucham na optyku i wiekrzosc moich znajomych tak slucha i nie slyszalem zeby ktos z nich nazekal. Moze i nie jestem specjalista ale i mi sie podoba na optyku, a sluchalem w kinie juz paru kabelków i zostawilem sobie optyk. Wedluk mnie to kwestia gustu;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.