Jump to content
IGNORED

Klon ProAc 2.5,Gainclone,Darkula i inni.

Lok

Recommended Posts

Po wlasciwie kilku dniach odsluchow pozwole sobie napisac kilka slow na temat dzwieku i moich spostrzezen.

Odsluch byl dokonywany z kolumnami jak w temacie. Jako wzmacniacze odsluchiwalismy DIY Gainclone by Peter Daniel, Gainclone by Rekin (lm3886+bateria kondensatorow+ inne modyfikacje),Gainclone by Rekin (lm3886 bez bateri kondensatorow), Drakula by Dariusz Kulesza ze sklepowych wzmakow odsluchiwalismy Exposure i lampy nie pamietam nazwy.

Jako zrodlo sluzyl Philips 720 modyfikowany przez Rekina. Jest watek na tym forum na temat tej modyfikacji.

Kabli nie wymieniam poniewaz bylo tego duzo.

Moim zdaniem z tych wszystkich wzmakow gainclone Petera mial najlepsza gore. Szczegolowa, dokladna bardzo zroznicowana. Ogolnie wzmak wyrownany w calym pasmie. Niestety nie potrafi napedzic klonow. Dlatego na tych kolumnach gra plasko i bez powietrza. Mozna zauwazyc niedostatyki basu, ktore wynikaja z niewydolnosci wzmacniacza.

Z gainclonem Rekina bylo lepiej. Moze gora nie tak szczegolowa jak u Petera ale pojawilo sie wiecej basu. troche wieksza dynamika. Jednak ciagle mozna zauwazyc ze nie do konca moze ruszyc tymi membranami.

Darkula zanim nie odsluchalismy Exposura wydawalo sie ze oto pojawil sie w koncu wzmak ktory ruszyl te kolumny. Pojawila sie dynamika zwiekszyl sie bas i potega. Nie ucierpialo na tym zadne pasmo. Polecam bardzo dobry wzmak.

Po wlaczeniu Exposura dopiero mozna zauwazyc jaki jest bas z tych kolumn. Ten wzmak dopiero potrafil napedzic te kolumny. Po odsluchu tego wzmaka mozna zauwazyc ze i Drakula nie dokonca pedzi te kolumny. Ogromna dynamika, swietnie kontrolowany bas. Pojawila sie rytmika nie bylo czuc odchudzenia dzwieku. Niestety gorne pasmo bylo tylko przecietne. Brak zroznicowania i oderwane od reszty.

Lampy nie pamietam nazwy. Dwa monobloki lampowe do tego preamp na opa2604. Niestety ze wzgledu na problemy z preampem lampy odsluchiwalismy na wyjsciu regulowanym z dvd. Jak sie okazalo dla niektorych okazal sie to najlepszy dzwiek. Biorac pod uwage ze odsluchiwane bylo dvd z wyjscia regulowanego. Dlatego mysle ze po podlaczeniu preampa i lepszego zrodla moze byc jeszcze lepiej. Dzwiek typowo lampowy z zaokraglona ciepla gora. Ale posiadal wykop, kontrole. Duza muzykalnosc ze chcialo sie tego sluchac. Wzmak nie mial problemu z napedzeniem tych kolumn.

Moje wnioski i spostrzezenia.

Gainclone i Darkula to bardzo dobre wzmaki. Jesli ktos posiada wysokoefektywne kolumny i latwe do napedzenia to mysle ze nie musi dalej szukac. Chyba ze poszukiwania do tego dobrego preampa. Darkula posiada wiecej mocy dlatego swietnie sie nadaje do trudniejszych kolumn.

Klony Proaca swietnie zagraly z lampa. Dlatego jesli ktos ma mozliwosc niech odslucha klony z lampa. Kolumny bardzo dtrudne do wysterowania i zeby wyciagnac z nich maksimum potrzebna mala elektrownia. Kolumny potrzebuja duzo miejsca wokol siebie.

Przy odsluchach Proaca D25 na gainclonie nie mozna bylo odczuc ze nie moze napedzic tych kolumn. Porownywany byl z Krellem 400. Mozna wrecz powiedziec ze gral rownie dobrze jesli nie lepiej niz Krell ale przy odsluchach proac studio 100 przewage wykazal Krell. Gainclone nie potrafil napedzic tych kolumn.

To na tyle wrazen na goraco. Mysle ze koledzy w tym watku podziela sie swoimi spostrzezeniami.

Na koniec jeszcze pytanie jakie wzmaki polecacie ktore dobrze zagraja z Proacami. Czy ktos moze sluchal ich z jakims Alephem i moze cos napisac. Wiem ze z Jazzem z Sound Art graja swietnie ale to niestety jest 12tys. Jakie wzmacniacze polecacie do tych kolumn.

p.s to jest moj pierwszy post na forum gdzie tak sie rozpisalem.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Krystian Majer

Polecam odsłuch PeterowegoGC przy użyciu dobrego preampa.

Nawet przy 2.5 i innych trudnych kolumnach pojawi się bardzo głęboki bas,lepsze wypełnienie każdej nuty przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zalet gornego pasma.

Po spełnieniu tych warunków ciężko byłoby znalezć integrę(co najmniej do 10000pn,a może i więcej),która byłaby w stanie dorównać dla GC.

Sam GC bez pre faktycznie potrzebuje glośników o łagodnym przebiegu impedancji.

Sam używam 92.5db przy 4ohm i jest ok,ale z pre i tak było o niebo lepiej.

Hidden Content

Odsłuchów dokonałem na pre BLS oraz pre lampowy klon Maca.

Obydwa udostępnił mi do odsłuchu Zydelek.

Obecnie jestem na etapie poszukiwań(w najbliższej przyszłości odsłuch pre Bodzia zwanego Z).

Oczywiście jak mnie poniesie to kupię gotowy.

Obecnie Peter szykuje pre do GC( to bardzo mnie zaintrygowało).

Ociaż Krystianie najchętniej widziałbym na półce jakieś DIY.

Hidden Content

Nie jest wielkim problemem poprawienie dynamiki i dolu przy GC i "trudnych" zestawach glosnikowych. Bylo juz wiele propozycji, ktore niewatpliwie sprawdzaja sie w praktyce: zwiekszenie pojemnosci na zasilaniu, uzycie regulownego zasilania, czy chociazby moda na snubbery. Jednak kazda z tych propozycji ma niewatpliwy wplyw na gorna czesc pasma i pogarsza, w mojej opini, resolution, immediacy, low level retrieval, a wiec wszystko czym GC naprawde slynie. Moja konfiguracja jest nastawiona na maximum performance w tej sferze, i osiagniecie dobrego dolu bylo zawsze sprawa drugorzedna (chociaz przy spasowanych glosnikach nie ma z tym problemu). Poza tym, jest zawsze opcja pojscia droga bi-ampingu, gdzie kazdy wzmacniacz jest zoptymizowany w danym zakresie pasma.

Hidden Content

Peter gora pasma jest naprawde niesamowita w tym gainclonie. Tylko ze po poprostu trudno nim napedzic te kolumny. Ale z bradziej przyjaznymi kolumnami bajka. Bede probowal zwiekszyc zasilanie i pomysle nad preampem. Moze zle napisalem ze brakuje basu. Bas jest i to dobry. Po prostu nie moze ruszyc tych membran.

Hidden Content

Krystian > odsłuchiwany G.C Franka by the Zorro ma zasilanie zrobione prawidłowo. Moje kolumny są ciężkie do wysterowania. Przy głośnościach normalnych wszystko jednak było O.K. Bas wspaniały- ukłony. Natomiast niedostaki wydajności wyłaziły dopiero przy głośnym słuchaniu. Z pre natomiast zawsze wszystko jest tak jak powinno.

Hidden Content

Jeśli mam zrezygnować z dołu na rzecz góry to taki wzmacniacz nie jest dobry. Nawet 3886 z dużą baterią kondensatorów nie ma bardzo dobrego basu. Ten typ tak ma. Dlatego porównywanie GC do wzmacniacza w cenach 10000PLN jest imho nie na miejscu. Po za tym za 10000 też można kupić bubla. W swojej cenie GC jest świetny, ale Panowie, litości, to nie jest najlepszy wzmacniacz na świecie.

Hidden Content

Duza bateria kondensatorow, wlasciwie pogarsza bass w kazdym GC: mamy go pozornie wiecej, ale duzo gorszej jakosci.

GC nie jest uniwersalnym wzmacniaczem, ale w odpowiednich warunkach moze sie rownac ze wszystkim.

Porownywac go ze sprzetem za 10000PLN jest rzeczywiscie nie na miejscu, ja bym raczej zaczal od trzykrotnie wyzszej sumy ;-)

Hidden Content

:):) Peter > słuchałe go wiele razy, choś swojego nie złozyłem do tej pory. Zorra, Franka brzmią natomiast tak jak mówisz. Jeśli ktoś oczekuje sejsmicznego basu, powinien zwrócić uwagę na subwoofer. Nie prawda. Będzie go bardzo dużo. Tak na poważnie Twój G.C. wg. mojej oceny ma go tyle ile włąśnie potrzeba i odpowiedniej jakości. Jeśli ktoś czuje niedostatek, to winę ponosi źródło lub kolumny. Czego jak czego ale brak basu? Dziwne.

Hidden Content

>Igod

Masz rację.

W swojej kosztowej cenie jest to rodzynek.... w opcji paralell i w pełni zbalansowanej potrafi zaorac wiele zacnych klocków.

Drakula... to jest wredny wzmak... ile podejść takie brzmienie.[skromnie dodam że sttarszy Drakula w wersji niesymetrycznej z OPA 604 pozamiatał m.inn. McIntosha 6500 MA..i nie tylko...].

Ocena jest taka jakie gusty mamy.. i systemy o pomieszczeniach niewspomnę.

Rzecz jasna clonów my nieznaju...

Bulba.

Hidden Content

To prawda. Kiedy uruchomilem swojego klona, uslyszalem wyśmienity i potęzny bas. Mial go zdecydowanie więcej niz Nad c 320, a kontrola nieporównywalnie lepsza. To fantastyczny wzmacniacz.

Hidden Content

No więc byłem gospodarzem tej dwudniowej w sumie sesji słuchaniowej.

Tak się złożyło, że razem z Markiem (lancaster) i Krystianem mieliśmy przyjemność posłuchać Studio 100 w salonie TOP HiFi i po wcześniejszych niezbyt wciągających ProAc D25, Studio 100 wywarło na nas wrażenie. GC na 3886 nie potrafiły właściwie napędzić tych podstawkowców niestety. Wcześniej z D25 nie było tego problemu.

Mieliśmy trochę zasępione miny:

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Po tych odsłuchach (no i jeszcze jednych w salonie na Szefskiej) postanowiliśmy zorganizować odsłuch u Krystiana w celu sprawdzenia jak różne klony radzą sobie z ProAc-ami, a w szczególności z czego może wynikać ich brak wydolności w zakresie basiku, który to uwidocznił się przy odsłuchach Studio 100.

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Na odsłuch u Krystiana zabrałem Exposure i GC z dodaną baterią kondensatorków (sprawdziłem pojedyncze ROE 15000uF i Vishay 10000uF, ale najlepiej sprawdziła się bateria 4x2700uF Nippon LXY na każdą gałąź zasilania przy mostku). Marek (lancaster) zabrał Drakulę, a Krystek rozłożył swojego GC na kicie Petera (zabrałem jeszcze jednego GC na 3886 bez tej baterii dla porównania - tego samego co przy Studio 100).

Było fajnie i lutownica poszła w ruch:)

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Właściwie, to wrażenia z odsłuchu opisał już Krystian, ja mogę się tylko z nimi zgodzić. Posłuchaliśmy dostarczone jeszcze przez Krzysztofa szerokopasmowe Monacory i oczywiście musieliśmy coś sprawdzić, a konkretnie zwrotnicę:)

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Właśnie wtedy wpadliśmy na pomysł odsłuchu u mnie w domciu, o którym napisał słów kilka Krystian.

Na odsłuch wpadł jeszcze Pan Jarek (Einbacher Audio) i przyniósł trochę kabelków i zaczęło się...

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Zdania były podzielone. Pan Jarek np. jako miłośnik dużych membran jakoś nie za bardzo akceptował to co słyszał. Moje zdanie było takie, że drakula grała najpełniejszym dźwiękiem i ogólnie trudno się było przyczepić. Exposure zdeklasował konkurencję pod względem kontroli basu i dynamiki w tym zakresie pasma, jednak wypchnięty przełom średnicy i góry sprawiał wrażenie mniejszej naturalności, no i góra nie była najwyższych lotów (zmieniane były kilka dni wcześniej tranzystory wyjściowe i kilka innych elementów, więc może się jeszcze nie wygrzał?). GC z dodaną baterią kondków grał ogólnie nieźle z ładną górą, pełną barw średnicą, ale z napędzeniem ProAc-ów nadal było średnio. Grał ładnie, ale... to nie to co chciałbym usłyszeć. Tak więc słuchaliśmy...

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Na koniec przyszła kolej na takie stare lampy(które kiedyś przerabiałem) i Kind of Blue. Zrobiło się tak jakoś przyjemnie i nastrojowo, że nie chciało się wyłączać lampek. Lancaster próbował jeszcze poczarować z drakulą i buforem lampowym Krystka, coby osiągnąć podobny efekt jak z Phase, ale to nie to i jakoś po 3:00 towarzystwo ruszyło do swoich sadyb.

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Ja oczywiście jeszcze posiedziałem ze dwie godzinki i też padłem, a następnego dnia poeksperymentowałem z kabelkami i ustawieniami. Dla próby z GC podpiąłem CDM 1NT, a jako drugi system grał Exposure z ProAc-ami (klonami rzecz jasna by Krystian).

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

...padliście Wy cieniasy.... :):) boście nie mieli święconej wody ot co? Jak my: Kapelli, frank i ja na Grochówce odsłuchowaliśmy kombajn z cd. to mieliśmy jej pod dostatkiem. W tym cały problem:):):)

Hidden Content

No i na zakończenie drugiego dnia (po wizycie jeszcze jednego kolegi audiofila z dwoma kolegami-fotografami, ale to temat na osobny wątek:) przyjechał założyciel tego wątku imć Krystian po odbiór swoich kloników. Troszkę posłuchaliśmy (rozsiadł się Pan Krystian:) i z ciężkim sercem rozłączyliśmy wszystko coby zapakować do autka. Uffff....

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Tak oto się to zakończyło, a teraz czekam na mamusię i jej dobre jadełko, bo gdybym na siebie liczył, to umarłbym z głodu. Po około 20 godzinach słuchania przechylam głowę i wiatrak na procesorze brzmi jak przelot śmigłowca.

Święconej wody faktycznie brakowało, ale tematy wiary były poruszane przez bojownika znanego m.in. z bocznicy Mr lancastera i Mr. Jarka. Momentami było gorąco:)

Hidden Content

• Pokaż nowe odpowiedzi
  • Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
    • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
    The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.