Jump to content
IGNORED

Poezja śpiewana

sir_maciej

Recommended Posts

Często napotyka się ludzi, którzy na drogich/dobrych systemach słuchają Jazzu, Bluesa, Alternative Rocka czy muzyki kościelnej. Zakładam ten temat, bo ciekawi mnie, ilu ludzi słucha tzw. poezji śpiewanej.

Ja posaiadam w swoich zbiorach płyty Starego Dobrego Małżeństwa (kilka), Małżeństwa z rozsądku (wszystkie, czyli obie :), i jedną, moim zdaniem najlepszą płytkę Bukowiny.

Mam jeszcze dwa krążki Marka Grechuty, chociaż jego styl nazwał bym "poezją mówioną" bo modulowania głosu u niego ciężko uświadczyć!

Pozdrawiam.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

sir_macieju,

poezji śpiewanej nie słucham - tu odpowiedź na Twoje pytanie. Mam praktycznie jedną płytę, która taką poezją jest, ale biorąc pod uwagę Twoje preferencje będzie baaaaardzo daleko - Andruchowycz/Trzaska/Mazolewski/Moretti - Andruchoid (uwaga nie kupować w ciemno! - posłuchaj utworów z diapazon.pl;-)) - to klimat utworów Material, czy Jima Morrisona z An American Prayer.

Hidden Content

Z Poezji spiewanej goraca polecam Ś.p Jacka Kaczmarskiego. Od roku jestem zafascynowany jego tworczoscia i talentem. Poza tym mozliwoscia glosowe, dykcja sa dzisiaj rzadko spotykane. Jego tworczosc praktycznie sie nie moze znudzic, bo Jacek pisal utwory historyczne, autobiograficzne jak i z duza dawka humoru. Szkoda Ze nie ma Go wsrod, na pewno stworzyl by cos wyjatkego, szczegolnie w tych czasach. Pozdrawiam

Hidden Content

sir_maciej:

pod wpływem tego wątku posłuchałem dzisiaj "Tok szoł" Pod Budą, Broni sie akustycznie. I nie martw się. Nie jesteś osamotniony, tylko w tym światku może nie wszyscy się przyznają do bądź co bądź sentymentalnego SDM.

Hidden Content

Posłuchaj Ewy Demarczyk, jest jeszcze Leszek Długosz z młodzieży polecam Janusza Radka.Grześ Turnał również

jest świetny.Ela Adamiak starsze utwory i oczywiście Magda Umer Koncert jesienny.Prawie wszystko to kochany Kraków ,dziwne?Ale nie lubic Grechuty?polecam box Piwnica pod baranami miodzio.A z tymi dorymi czy drogimi

systemami mam to co mam ważne że mnie narazie musi starczyć, chyba ważniejsza muzyka niż klocki.Zbyszek.

Hidden Content

Więc tak: Turnau swego czasu był dla mnie "Złotym Bożkiem", płyta kręciła się u mnie cały dzień - cud, że laser jej przeciął na pół :)

Magdy Umer Koncertu Jesiennego już nie pamiętam - bo słuchałem go bodaj milion lat temu. Co do Grechuty - hmm, to chyba nie ja powiedziałem, że go nie lubię. W moim przypadku jest bowiem zupełnie inaczej: bardzo cenie go za aranżację, muzyka broni go wyśmienicie.

A słuchał ktoś Alicji Damiankiewicz? Rodowita Katowiczanka (mam nadzieje, że odmieniłem dobrze), głos dosłownie powalający.

Pozdrawiam.

Hidden Content

Good Afternoon Sir,

Był Edward Stachura. Chyba ciężko dziś znaleźć jego nagrania. Blisko Twego tematu jest wielu Rosjan, o ile sięgasz również poza granicę. Mój ulubieniec to Petersburczyk Jurij Kukin. Pozdrawiam. WS

Hidden Content

Edward Stachura - nagrania? Hmm, ciekawe - nie spotkałem sie. Wiem, że SDM i naprawde sporo pierwszych zespołów Poezji Śpiewanej grało do jego wierszy, ale że on sam ... i muzyka? Nie wiem. Rosyjskiej PŚ nie słyszałem nigdy, a chętnie bym to nadrobił. Prezesie WS, posiadasz jakieś namiary?

Hidden Content

pojawiły się niedawno trzy dvd Włodzimierza Wysockiego - jest to dobry przykład PŚ rosyjskiej - gniewnej i zbuntowanej. Kiedyś się słuchało, teraz trochę mniej. Kiedyś nie można było zdobyć płyt ani taśm - teraz całe serie kompaktów, więc może przesyt...

pozdrowienia

jotesz

Hidden Content

muzyka łagodzi obyczaje

Wysocki jest był świetny ,pamietam jeszcze z winylu toważysz który nie wrócił z boju ,o alpinistce .STM oczywiscie tesz ok.Fajnie że ktoś jeszcze tego słucha.

Hidden Content

Z poezji śpiewanej i okolic polecam, poza tym co koleżanki i koledzy powyżej, również:

- Raz Dwa Trzy

- Mirosław Czyżykiewicz

- Marcin Świetlicki i jego Świetliki

- Zespół Reprezentacyjny

- Pod Budą

- Czerwony Tulipan

- Marta Górnicka

Pozdrowienia, Stempur

Hidden Content

A ja polecam wydane przez Polskie Radio

Tango3001

Wykonanie Marta Górnicka, laureatka wielu nagrod na swiecie:)

Jesli ktos lubi muzke w wykonaniu Astora Piazzoli i Jerzego Petersburskiego to plytka napewno bedzie perelka w jego kolekcji.

( zdjecie robilem sam :)

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

No a nie pisałem wyżej, że polecam płytę Marty Górnickiej? Więc nie tylko ja uważam, że to znakomity krążek znakomitej wokalistki. A poza tym Marta jest szalenie miłą osobą. Kupujcie jej płytę.

Pozdrawiam Stempur

Hidden Content

Witaj Sir,

Niestety żadnych nagrań Steda nie posiadam. Pamiętam je tylko z audycji radiowej Trójki. Chłop grał na gitarze i spiewał. Dla mnie, wybacz Stachuro, srednio. Może tam poszukaj. Pozdrawiam - WS

Hidden Content

Młody2

Jak będziesz miał okazję, to idź na koncert Marty. Czasami, ale rzadko, daje recitale z materiałem z płyty Tango. Znakomite. A teraz śpiewa w stoliczce w ?Operze za trzy grosze? Brechta.

Pozdrowienia

Hidden Content

Lubię muzykę, Sir. Twoje zainteresowanie jest miłe. Wybacz, że nieco powierzcownie potraktowałem Twoją odpowiedź, co do Rosjan. Wysockiego i Okudżawy zatrzęsienie, choćby w Empiku. Kukina upolowałem dopiero na rosyjskim portalu "Ozon" I ściągnąłem. I nie żałuję. I pozdrawiam. WS

Hidden Content

stempur

Do Warszawki sie raczej narazie nie wybieram niestety:( bo chetnie bym poszedl posluchal Marty. Za to moge zagadac:) z dyrektorem teatru w Olsztynie:) bo tak sie sklada ze mam z nim wyklady na uczelni:D hihi:) moze uda sie sciagnac Marte do Olsztyna zeby zrobila malutki reczital na kameralnej :) To by bylo cos:)

Hidden Content

sir_maciej>

Jako, że bawię się od tygodnia tą płytą, to i ją dołączę;-) Lata temu wygrał Krakowski Festiwal Studencki, ale nagrywa niezmiernie rzadko:-(. Bywa nazywany polskim Waitsem, choć wydaje mi się, że nieco na wyrost, a w zasadzie inaczej - mimo, że śpiewa także jego utwory, muzycznie, interpretacyjnie różnią się i to znacznie. Maciej Lubomski, bo o nim tu mowa. Kiedyś wydał płytę z zespołem Na Reszcie (albo Nareszcie;-)) Obecnie na pewno dostępna jest (i to w dobrej cenie) płyta "Lubomski w Trójce" (Pomaton). W sumie i niezłe nagranie i nieźle nagrane. Lubomski śpiewa tu m.in. utwory własne, Waitsa, Conte i Psychokillera Talking Heads.

Odnośnie Stachury. Pamiętam, że w czasach miłościwie panującego nam LP były jakieś jego nagrania, bodaj wznowione w początku lat 90 na CD. Wartość artystyczna - żadna. Sentymentalna - ogromna;-)

Hidden Content

pavbaranov -> no to mamy podobne zdanie co do muzycznych zdolności śp Steda. Literackich nie kwestionuję, gdyż przeczytałem niegdys prawie wszystko, co napisał i z dużą przyjemnością wędrowałem po Kujawach w poszukiwaniu jego śladów. No, ale na moją zaczepkę odnośnie Briana Protheroe nie odpowiedziałeś...

sir_macjej -> przepraszam za mój wpis przy zalogowanym SKYLARKU :-)

Pozdrawiam. WS

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

• 2 years later...

przejrzałem pobieżnie wątek

można dorzucic jeszcze np. "Bez Jacka", Antoninę Krzysztoń, Elżbietę Adamiak i Andrzeja Poniedzielskiego, Olka Grotowskiego i Małgosię Zwierzchowską, wczesnego Maleńczuka, Jacka Kleyffa, Renatę Przemyk, Tadeusza Woźniaka, Przemysława Gintrowskiego i wielu innych

co do Stachury i jego nagran autorskich, to jak ktos napisał - wartość sentymentalna ogromna, artystyczna - raczej słaba, jakosc nagrań, sama muzykalnosć Steda pozostawiają dużo do zyczenia, te nagrania, których słuchałem to coś jakby nagrywane starym Grundigiem MK120 bodajże

Inne interpretacje piosenek Stachury poza najbardziej znanymi SDM, to bardzo dobra mz płyta nagrana przez Jacka Różańskiego z b.dobrą muzyką Jerzego Satanowskiego

Ciekawe też były interpretacje bodajże Marka Gałązki.

Powrócę do Wolnej Grupy Bukowiny - niedocenionej chyba, radzę się wschłuchać głębiej w niektóre utwory - odnalazłem tam wiele podobieństw do muzyki....Stonesów np.

Co do Kaczmarskiego - takie ciekawe spostrzeżenie - powiedzmy 20 lat temu dość popularny był heavy metal, znam wiele osób, które słuchały "wyłącznie" takiej muzyki i nic poza tym oprócz.....Kaczmarskiego, który wykorzystywał pewne elementy gry flamenco na gitarze (kciuk od dołu strun, później palce z góry na dół, następnie kciuk z góry na dół), co stwarzało niesamowitą "szybkość" grania i metalowcom to imponowało...Ale to tak na marginesie.

Hidden Content

• 2 weeks later...

sir_maciej,

nie mam tego duzo, ale tez jest u mnie Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Grupa pod Buda (Jako Galicjanin uwazam, ze Krakow byl jest i bedzie stolica Polski, a politycy niech zatruwaja powietrze w Warszawce) i Grzegorz Turnau.

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.