Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny Marvena


marven

Rekomendowane odpowiedzi

1.Przetworniki :

 

Vifa XT-25

Perless HDS-164

 

Co o nich sądzę:

 

XT – bardzo OK – a uwzględzniając cene –super bardzo ok- Szczegółowa, bez naleciałości metalicznych.

Uwaga! Producent podaje SPL napięciowe – XT jest 4 omowa wiec zawyzone o jakies 3 db. Poza tym mimo niskiego fs wydaje mi sie ze trzeba ją kroić dosc wysoko i ostro ( nizsze ciecie dawalo podbarwienia).

 

HDS – na razie trudno powiedzieć (czytaj „podsumowanie”). Na pewno wymaga długich kanałów BR.

 

2. Zwrotnica 2x18db/okt ciecie ok 3000hz, bez najmniejszego kawałka opornika. Zrobiona przy pomocy SW.

Bez korektorów impedancji, płapek i l-padów. Wykonałem ja z uwzględniniem wyrównania centrów akustycznych (metodą yoshiego) za pomocą pochylenia obudowy do tyłu o jakies 12 st. Ze wzgledu na technologie wykonania obudowy sama obudowa nie jest pochylona – pochylone będą statywy pod kolumny (w fazie czekania na wykonanie ze wzgledu na brak środków jest) . Cewki powietrzne , kondy jantzen audio.

 

3. Obudowa. Własciwie po to robiłem tą konstrukcje,- chcialem sprawdzic to rozwiazanie. A wiec wszystko oprócz przedniej ścianki jest odlewem z betonu na superplastyfikatorach, z dodatkiem mikrozbrojenia syntetycznego (fiber cos tam- konieczne ze wzgledu na duzy skurcz takiego betonu). Scianka ma grubość 4cm (mysle ze spokojnie starczylo by 3cm). Dlaczego beton?

 

a) chcialem uzyskać paraboliczny kształt (wewnątrz jest bardziej paraboliczny niz na zewnątrz. Na zewnatrz stal sie bardziej „prostokątny” ponieważ forma ze wzgledu na duza masę zostala odksztalcona przy betonowaniu i pozniej trzeba bylo „nadłozyć” tu i tam.

 

b) Sztywność – to jest monolit – nie da sie tego zniszczyc. Badałem próbki tego betonu – wytrzymalosc 55Mpa (dla porównania normalny beton to 15-20 Mpa). Wiec jak bedzie grozić nam koreanska bomba atomowa to wykrece głosnik i wsadze w nią głowe... Przy muzyce nie ma mowy o drganiach.

 

c) Jestem z wyksztalcenia budowlancem- mam do tej technologii dostęp, znam sie na tym.

 

d) Czytałem wiele sprzecznych opinii na temat betonu jako materiału na kolumny. Pozytywne (podręcznik visatona itp) – beton miał byc idealny wlasnie ze wzgledu na drgania, oraz pozytywne w ograniczonym zakresie (pan Krajewski w swojej ksiazce pisał ze bas z takich obudow jest slaby przez to, ze nie produkuje ona „pseudobasów” (?) (czyli nie produkuje basów bocznymi ściankami (?)-dziwne, zdaje sie ze obudowa drga w przeciwfazie do membrany wiec ograniczenie drgań obudowy powinno raczej wzmocnić bas. Drugi autor (nie pamietam nazwiska) w swoim artykule (gdzies sie ukazal –nie pamietam gdzie ) pisał, ze moze być problem z kontrola basu w takiej kolumnie – jednak tłumaczyl to tak zawile ze nie chcialo mi sie w to wierzyc (nie tylko mi (pamietam posty na forum diyaudio.pl – prawie wszyscy zgodnie twierdzili ze facet sie myli....)) Nie byly to jednak nigdy opinie jednoznacznie złe. Zgodiłem sie wiec zostać Winkerlidem Diyowców i wziąłem na siebie brzemię eksperymentu (ach...gdybem wiedział....)...

 

Troche nie chce mi sie pisać o tym jak zrobiłem formę, ale skoro robilem ja ze 2 miesiace to czym sa teraz te 3 minuty? Czyli:

 

a) zaprojektowalem obudowe za pomocą programu Autodesk Inventor (wczesniej zamodelowałem ją w Winisd – zdecydowałem sie na 14 litrów i strojenie na ok 49Hz – kanał cos koło 18,5 cm dalem w ostatecznosci o srednicy 5,8 cm)

b) wyciełem formę z kartonu, pozszywałem zszywaczem, zabezpieczylem od wewnątrz pezd zawilgoceniem.

c) Odlałem obudowe z gipsu ( „z grubsza” ) pozniej obrobilem za pomocą narzędzi róznorakich.

d) Na tak przygotowanym „kopycie” wykonałem formy (zewnętrzną i wewnętrzną) z trzech warst żywicy wzmocnionej matą z włókna szklanego. Oprócz tego wzmocniłem ją stalowymi profilami i kątownikami.

e) Pojechałem do betoniarni i odlałem, zawibrowałem i sie wk.....em bo byl problem z tym ze środkowa forma byla za slabo trzymana i wyginała stalowe kątowniki majace utrzymac ją na swoim miejscu (chciała wypłynąć pod naporem betonu – wiedzialem ze tak bedzie ale nie wiedzialem ze az tak silne tobedzie zjawisko) . Aby zapobiec temu nawkładałem dośrodka jakiegoś zelastwa. Całość zaczeła wazyc ze 100kg i dlatego kolumny na zewnątrz sa mniej paraboliczne niz wewnątrz.

 

Genealnie teraz wiem ze lepiej byloby zaprojektować formę z blachy jako skrecaną – szybciej, lepiej i w tej samej cenie.

 

Przednia ścianka (gr ok 4,5 cm) wykonana została z 3 sklejonych warstw MDF’u. Przykrecona na kołki do czesci betonowej, dodatkowo na klej montażowy. Całość okleił mi zaprzyjazniony stolarz fornirem (mialem problem z samodzielnym oklejeniem „obłości”, przednia scianka oklejona skórą zachodzącą na ok 1,5cm na boki ,góre i dół obudowy. Niestety nie wyszlo to perfekcyjnie gdyż przdnia ścianka byla juz przyklejona ( na przyszlosc bede wiedział (ja i wy) ze najpierw trzeba okleic skóra scianke z zawinięciem tak amy po przyklejeniu nie bylo widać lini ciecia skóry i granica miedzy skórą a fornirem nie byla tak widoczna.

Jeszcze cos o montazu przetworników . Wszystkie we frezach przykrecane za pomoca śrub (nie wkretów)do zamocowanych od drugiej strony nakrętek pazurkowych (po tylu eksperymentach ze zwrotnicą z mdfu w miejscach wkręcenień bylyby wióry). Vifa umocowana niesymetrycznie.Do tego skośne ścięcie z jednej srony (nie mam pojecia czy skuteczne w rozpraszaniu ale kolumna wyglada ciekawiej). HDS jest podfrezowany również w srodku obudowy i to dosć szeroko i głeboko (nie chcialem aby byla kompresja (takie waskie gardlo dla powietrrza) miedzy krawedzia otworu a dosc duzym napędem przetwornika). BR mocowałem z przodu ze wzgledu na beton z tyłu i dosc znaczna długośc (nie chcialem aby przez otwór tylna strona membrany promieniowala bezposrednio na zewnątrz bez posrednictwa 14 litrowej „poduszki powietrznej” omijając ideę basrefleksu). Dodatkowo kanał jest zamocowany na lekko skosnej częsci przedniej scianki tak, aby jego wewnetrzny koniec oddalił się od dolnej scianki (kolejny raz kompresja, dodatkowo ucieczka od miejsc, w których fale stojące mają strzałki). Kanał wyprofilowany na zewnatrz i od wewnątrz (tu za pomocą rozgrzanej butelki po winku ).

 

Terminale pojedyncze bezposrednio w otworach w betonie.

 

Okablowanie miedz ofc 4mm2

 

4.Koszty nie wiem – ciagle cos potrzebowalem – pewnie z 1800zl bez paliwa, piwa, nerwosolu, robocizny .

Na szczescie przetworniki kupilem na firme (bez vatu) ale po starej (wiekszej) cenie.

 

5.Odsłuch i podsumowanie.

 

Wszystko super pieknie czytelnie. Scena szeroka i sredniogleboka, wysokie i srednie tony bardzodobre.Wokale znakomite (mozna dotykać wokalistki gdzie sie chce (tzn sa namacalne:) ) Niskie takze dobre... ....dopóki słuchamy jazzu, muzyki etnicznej, malych składów itp. Kiedy damy kawalki zzagęszczone pod wzgledem gitar elektrycznych, prerkusji i basu (rock czy cuś) wkrada sie duzo balaganu muza staje sie niepoukladana i rozmyta a do tego plaska.Słychac kompletny brak kontroli basu. Wydaje mi sie ze nie popelilem bledow co do strojenia, przetwornik tez do slabych nie nalezy. Wydaje sie wiec ze autor artykułu (ten ktorego nazwiska nie pamietam)

mial racje beton jest dobry na krawężniki.... Za jakis czas zrobie obudowy o taki samych parametrach ale z mdf’u –zrobimy przekladke i porównamy.

 

Mysle ze moja robota nie poszla na marne- czegos sie dowiedzialem. Zajęlo mi to (projekt, dobór przetworników, wykonanie) prawie rok .

 

Ale i tak kocham moje córy tak jak kocha sie dzieco jakie by sie nie urodzilo.... (chyba sie wzruszyłem)..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1662-100007363 1170268638_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/18106-kolumny-marvena/
Udostępnij na innych stronach

no tak ja też miałem pomysły z betonem - jak będzie Ci się chciało to zrób identyczne obudowy z mdf'u i zrób porównanie - będzie to bardzo ciekawe - z tym basem to niemusi być wina betonu - w sumie jakby niepatrzeć to przednia ścianka jest z mdf'u

 

a tak poza tym to pięknie wyszły

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/18106-kolumny-marvena/#findComment-307788
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.