Skocz do zawartości
IGNORED

Radio samochodowe w domu?


Salieri
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jestem nowy na tym forum i przyznam tez, ze jestem laikiem w tych sprawach.

Przechodzac do sedna mojego pytania: czy da sie uruchomic radyjko samochodowe w domu? Dostalem za darmo radio GRUNDIG WKC 1700 VD (posiada one zlacze ISO C10), jest troche archaiczne, ale z tego wzledu, ze nie mam radia u siebie w pokoju postanowilem jakos podlaczyc te radyjko. Jesli jest to mozliwe to prosze o szczegolowe instrukcje, szukalem na tym forum czegos takiego ale nie znalazlem nic. W Internecie znalazlem schemat i opis kostki iso ale i tak nie wiem co i jak :)

 

Z gory dziekuje za odpowiedzi,

 

Pozdrawiam!

 

Salieri

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się jak najbardziej i jeśli nie jesteś b.wymagajacy to może Ci ono zastąpic mini wieżę w domu :)...

 

Z Twojego opisu trudno wywnioskować nawet podstawowe informacje ,bo nie zamieściłeś zdjęć tego radia jego okablowania ,ale nawet wtedy było by to dość trudne tak przez internet i na odległość...

 

TROCHĘ SPRAWDZONYCH RAD :

 

Z pewnością aby je użytkowac potrzebujesz zasilacza STABILIZOWANEGO (!!!) o napięciu 12-14 V i pradzie maksym. ok. 6 A

-do tego celu najlepszy będzie ---zasilacz do CB radio--- można taki kupić na allegro ABY ZOBACZYC WPISZ W WYSZUKIWARKĘ hasło ZASILACZ CB i wyskoczy Ci kilkanaście ofert wszystkie !!! z nich można zastosowac jako zasilanie 12-14 V do Twego radia jedynie te najsłabsze mogą się mocniej grzać przy głośnym słuchaniu ,ale wiekszość z nich ma sporą moc (CB radio jest tak samo zasilane jak radio samochodowe-sam podłączyłem zasilacz do CB do radia samoch. z dobrym skutkiem)

KOSZT 25-65 pln

 

---Potrzebujesz też kabli zasilających najlepiej 2.5 mm2 ze sklepu elektrycznego (jeden czerwony(+) i drugi niebieski) (-) Połączysz nimi zasilacz CB z radiem SAMOCHODOWYM (plus do plusa oraz minus do minusa)

 

KOSZT 6 pln

 

---Potrzebujesz też ---kabli głośnikowych--- najlepiej kup je w sklepie z kablami lub elektroniką przekrój najlepiej 2.5 mm2 (tanie dobre to takie w przeżroczystej izolacji)

 

KOSZT ok. 15 pln

 

1) ZASILANIE RADIA:

 

Z kostki radia wychodzą kable czerwony plus i niebieski minus połącz je z zakupionymi kablami zasilającymi i zaizoluj taśmą izolacyjną (plus do plusa oraz minus do minusa )-dobrze jest dodać kilku amperowy 6-8 A bezpiecznik do kupienia w sklepach z elektroniką-załóż go na kablu plusowym +--------=====---------+

 

UWAGA:

jeśli pomylisz plusa z minusem ,a radio nie ma bezpiecznika to je spalisz (końcówkę mocy) , ponad to bezpiecznik zawsze może uchroić ciebie przed skutkami zwarcia w radiu itd...

 

2) PODŁĄCZENIE GŁOŚNIKÓW:

 

Radio ma z pewnością wyjście na 2 głośniki lub może na 4 ry -ty -tu wykoszystaj przewody głośnikowe uwaga na kablach z kostki zasilającej masz z pewnościa--- !!!oznaczone w jakiś sposób wyjścia na głośniki z opisem plus/minus!!!---- -aby gł. grały odpowiednio musisz je połączyć kablemi głośnikowymi tak jak kable zasilające wg. zasady (plus (czerw.) do plusa (czerw.) oraz minus (ciemny) do minusa(ciemny )

 

Radio samochodowe zasilane z zasilacza od CB radio połączone odpowiednimi przewodami możesz używać w domu jako takiej innej mini wieży :)-ja tak kiedyś miałem i grało wspaniale :)

 

Samo radio możesz wbudować w drewnianą kostkę zbudowaną z lakierowanych klepek parkietowych czy deseczek lub innych materiałów pod warunkiem kilkucentymetrowej przestrzeni wewnątrz kostki z otworami wentylacyjnymi -jak masz trochę umiejętności i wyobrażni to poradzisz sobie z pewnością bo gołe radio jest dość smutne i nie estetyczne :(

 

Jeśli jest to radio kasetowe to możesz spróbować podłaczyc do niego CD ROM od komputera (PC), którego również wbudujesz w kostkę :)

 

POZDRAWIAM ODPISZ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

>Salieri

 

Ma to sens. Jak kupisz dobre samochodowe audio i dobre głośniki to ma to szansę zagrać jak takie budżetowe pełne hi-fi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

Witam, odświeżę dinozaura :)

 

Chciałbym odświeżyć temat, bo też mam problem z podłączeniem radyjka z sieci.

 

Mam zasilacz od kompa 300 W, radio fabryczne od Opla Vectry B, 2 stare głośniki, kupiłem kostki ISO, żeby łatwiej było podpiąć.

 

Oczywiście zaczynam od podpięcia radia do zasilacza zgodnie ze schematem kostki ISO:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Od żółtego z zasilacza prowadzę do pinu nr 7 z dolnej kostki, a od czarnego do pinu nr 8. Biorę zasilanie ze złącza do podpięcia HDD czy też napędu.

 

No i tu już pojawia się problem, bo radio się nie odzywa. Sprawdzałem czy jest sprawne - podpiąłem w samochodzie i działa. Ma ktoś pomysł, co może być nie tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 lat później...
  • Moderatorzy

Panowie jak jest z końcówkami  mocy w radiach samochodowych to są fizyczne 4 czy tylko rozdzielony sygnał ?.

Konkretnie to radio mam 4x coś tam i chcę toto cudo wykorzystać jako miniwieżę do kuchni. Radio , CD a po aux dac i kuchenny tv. Wiem że do zasilania potrzebny zasilacz...

A jak z domowymi głośnikami ? Jeśli mają pojedyncze przyłącza to mogę podłączyć tylko z pojedynczymi wyjściami czy mogę podłączyć pod 2 plusy i 2 minusy z odtwarzacza - oczywiście żeby nie spalić 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko dziala. To sa 4 oddzielne koncowki mocy. Mozesz bezproblemowo pdlaczyc 4 domowe zestawy glosnikowe.

Nie rozumiem co masz na mysli piszac pojedyncze wyjacia

Nie mozesz laczyc 2 plusy i 2 minusy 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
23 godziny temu, xajas napisał:

Nie rozumiem co masz na mysli piszac pojedyncze wyjacia

Nie mozesz laczyc 2 plusy i 2 minusy 

Dzięki .

Miałem na myśli biamping przy kolumnach z pojedynczymi gniazdami +/-. Nie wiedziałem czy są 4 czy 2 końcówki mocy.

Czyli odpada i do rozważenia wykorzystanie jednego zestawu końcówek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się gdyż chciałem do starego wzmacniacza analogowego Blaupunkta micro stereo podłączyć radio samochodowe przez chinche - czy moge bezpiecznie połączyć te dwa urządzenia - w radiu samochodowym mam 2 wyjścia chinch opisane jako "  front rear/sw", w instrukcji że jest tam napięcie 2,5 V, a we wzmacniaczu gniazda din. Zamysł był taki by radio samochodowe wykorzystać jako cd/usb/radio + sterowanie radia pilotem i sygnał z niego do wzmacniacza  stereo z głośnikami .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nazwa front rear / sw sugerowala by wyjscie na subwoofer.
Mozesz podlaczyc, nic sie nie stanie, ale czy to jest wlasciwywyjsciowy pelnopasmowy sygnal?


Jaki to model radia?
Przeciez to jest napisane w instrukcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.