Jump to content
IGNORED

Strumień elektromagnetyczny w Toroidzie


Matthew

Recommended Posts

różnica między zasilaniem dual mono z dwóch traf a z jednego trafa !!!

 

jakiś czas nurtuje mnie to zagadnienie, chcę zrobić zasilanie na jednym trafie tylko mocniejszym.

Czy jeżeli jeden kanał ciągnie określony prąd z trafa to drugi kanał jest osłabiony??? czy nie jest tak że strumienie magnetyczne na siebie nie wpływają??? i nie ma to znaczenia? wszystko i tak idzie z jednego gniazdka... sory jeśli walnąłem głupotę... po prostu nie stać mnie na dwa wielkie trafa i mnustwo diód, a i tak ma być w jednej obudowie wszystko, a oryginał miał jedno trafo...

 

jaka różnica może być na jednym trafie a jaka na dwóch

Link to comment
Share on other sites

tz , że jeżeli do GC to miałeś 4 pary odczepów po 2 na kanał ( GC używa 2 mostków na kanał )

jeżeli tak to pogorszyłeś parametry swojego układu poprzez zwiększenie rezystancji uzwojeń wtórnych , które przy 4 parach odczepów ( zamiast standartowych dwóch ) są nawinięte z dużo cieńszego drutu itd.

pozdrawiam

dodo

Link to comment
Share on other sites

co do strumieni z rdzeni to zależy jak daleko leży (leżą od siebie) jest gdzieś wzór na obl. indukcyjności wzajemnej

 

jak do Passa to polecam osobne mostki na dodatnie i ujemne napięcia, więc 2 na kanał.

z jednym mostkiem strasznie brumiło (przynajmniej u mnie)

Link to comment
Share on other sites

Maciek

Idz na stronę Paas lab i przekonasz sie ze a5 a to masz zamiar popelnic jest wyk. na 1 trafie jednym zwyklym mostku i

nie na mur nie ma zadnych egzotycznych częsci.

Ja porównywalem swoją kopię z a5 oryginalnym na kolumnach że ho ho i nie bylo zadnych istotnych roznic i byl delikatny przydzwięk i dc ofset większy jak u mnie

Link to comment
Share on other sites

Matthew często bywa tak, że przy pomiarach jednego kanału moc wynosi np. 100W, a po wysterowaniu dwóch kanałów już tylko 2 x 80W. Ale to wynika tylko i wyłącznie z tego, że:

 

1. Trafo jest za słaby (takie oszczędności są standartem przy tanich wzmanciacz (>2000PLN)) i przy wysterowaniu obu kanałów napięcie "siada". Można to zauważyć przy pomiarze za pomocą sinusa, przy odtwarzaniu muzyki taki trafo często jest wystarczający.

 

2. Mamy wspólne uzwojenie wtórne dla obu kanałów, kondensatory mają ograniczoną pojemność i przy wysterowaniu obu kanałów są większe tętnienia.

 

 

Jeśli jeden trafo będzie odpowiednio mocny i zastosujesz osobne uzwojenia wtórne (co przy okazji zmniejsza przesłuch między kanałami, to słychać!) to napięcie nie ma prawa siadać (będą to pomijalne wartości).

 

Trafo 600W do GC to gruba przesada, szkoda pieniędzy, miejsca. GC ma moc wyjściową ~40W, więc trafo 200W na oba kanały da wystarczającą rezerwę mocy. Ja bym dał 150W.

Link to comment
Share on other sites

Moje doswiadczenia z zasilaniem Peterowego GC na LM3875 zakonczyly sie na jednym trafo 250W, 4x22V (robilem pod 6R) i dwoch niezaleznych prostownikach. Przerobilem chronologicznie: 300W/2x22V i 1 prostownik (klopoty z przydzwiekiem i separacja) oraz 2x300W/2x22V i dwa prostowniki - bez roznicy wzgledem konfiguracji aktualnej.

 

Zwiekszanie mocy trafa IMHO nic nie daje, a szacunkowa moc Peterowego GC wg mnie to nawet Igod przeszacowal - przy zastosowaniu filtrow 4x1000uF ~30W@8R.

Link to comment
Share on other sites

Jurek1 opisz mi dokłądnie jakie masz zasilanie bo już się pogubiłem...

 

_igod_ - GC mam zrobione, teraz chodzi ALepha5, i chcę jedno trafo ale dwa mostki... tylko jakie trafo o jakich parametrach, zapewne z toroidów będę zamawiał, a diody chcę Hexfredy 8A 18ns, są dostępne po 2zł...

Link to comment
Share on other sites

Witam Szanownych Kolegów !

 

Metodą inżynierską (mocno zgrubną), tak określamy moc trafa, czy traf:

zakładamy sprawność wzm na n.p. ok. 33% oraz jego moc wyjściową n.p. na 50W. Wynika z tego, że moc dostarczana do wzm ma wynosić 150 W na kanał. Trafo 300 W i już. W rzeczywistości jest inaczej: sprawność tej kości jest pewnie sporo większa, dochodzą straty na prostowniku, przewodach, układach dodatkowych.

Tak więc prawdopodobnie jest tu przeszacowanie. Jeśli budżet pozwala, dać 300 W, jeśli nie 250, też pewnie wystarczy (jak ktoś słusznie zauważył, słuchać będziemy muzyki uszami, a nie miernikiem mocy RMS).

Jedno, czy 2 ?

Tu oddalamy się od inżynierii i wchodzimy w magię (audiofilizm).

Można powiedzieć, że 2 trafa po 300 W to minimum minimorum, lepiej dać 2x600, jeszcze lepiej 2x1200, a najlepiej... 4x2400 lub więcej. Czy to nie idiotyzm, ktoś zapyta? Owszem, ale takie konstrukcje są realizowane (dla milionerów?). Jak chcesz mieć sztywnego (zasilacza) , to płać...

Sam słucham wzm, który pobiera 300 W, a oddaje 2x12...

Do tego dołóż koszt klimatyzacji (sprawność ok. 10 %) i możesz sobie oszacować wysokość rachunków za prąd w sezonie letnim.

I tak dalej, dalej, dalej...

Wyjdzie na to, że możliwe jest skonstruowanie GC za n.p. milion dolarów, tylko, czy to będzie nadal GC dla DIY ?

Zachowajmy więc zdrowy rozsądek !

 

A co do 2 traf, czy jednego, to myślę, że jakaś nikła część sygnału akustycznego przenika z jednego kanału do drugiego, ale, czy to można usłyszeć, sam nie wiem, chociaż widzę na szafie wzm tranzystorowy DIY, w którym wsadziłem 2 trafa po 150 W, ale raczej z powodów mechanicznych, lub dostępności, już nie pamiętam.

 

pzdr apasio, życzę wielu udanych wielotrafowych konstrukcji.

Link to comment
Share on other sites

Matthew, 22 Cze 2005, 22:50

 

>ok spoko, ale dwa trafa 300VA w zupełności wystarczą do Alepha5 tak? koszt podobny jakby kupić

>jedno 600VA ;)

 

na moim Alephie 30 widać, że 600VA jest na styk, na pierwotnym pobiera ponad 3A na kanał, dalej sobie policz ...

a koszt trafa 600VA jest niższy od 2x300VA

Link to comment
Share on other sites

Darkul gdzieś na forum między innymi pisał o trafach ... wniosek byl taki, że bardzo ważne jest uzwojenie wtórne (nawinięcie go odpowiednio grubym drutem). Ostatnio właśnie zamówuiłem sobie w Toroidzie jedno trafo do GC ale wtórne nawiniete drutem o 60%grubszym od standartowego - ponoc tak jest najlepiej.

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Link to comment
Share on other sites

ogólnie się zgadza , ale trzeba pamiętać , że przy większym przekroju w chwilach szczytowych płynie większy prąd , co powoduje , iż diody prostownicze muszą być ultra fast i na wysoki amperaż , inaczej mogą ulec uszkodzeniu.

więc nie warto przesadzać

Link to comment
Share on other sites

Witam!

 

No to ja moze takie małe pytanko częściowo tylko związane z tematem.

 

Jestem własnie w trakcie kompletowania części do gainclona. Proszę o pomoc w wyborze transformatorów- najlepiej ludzi, którzy sprawdzili ich znaczenie w sposób empiryczny. Mianowicie zastanawia mnie czy kupić jeden czy dwa transformatory. Myśle nad 1x 2x22V 400W lub 2x 2x22V 200W. Gdyby nie różnica w kosztach wynosząca ok 100 zł to wziąłbym dwa. Czy różnica w brzmieniu (o ile w ogole jakas jest) jest warta poniesienia tych kosztów?

 

Dziekuję za odpowiedzi!

Link to comment
Share on other sites

ja mam drugą opcję którą wymieniłeś. jak dual mono to dual mono, powiem tak, GC trzyma maoje klumny za morde jak Stalin pół Europy i całą Azję ;) trzymał ...;)

 

Panowie kurcze, to co mam kupić na zasilanie ALEPHA5???? koszt +200 nie gra roli..!!! jesli chodzi o tranformatory

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.