Skocz do zawartości
IGNORED

Strumień elektromagnetyczny w Toroidzie


Matthew

Rekomendowane odpowiedzi

różnica między zasilaniem dual mono z dwóch traf a z jednego trafa !!!

 

jakiś czas nurtuje mnie to zagadnienie, chcę zrobić zasilanie na jednym trafie tylko mocniejszym.

Czy jeżeli jeden kanał ciągnie określony prąd z trafa to drugi kanał jest osłabiony??? czy nie jest tak że strumienie magnetyczne na siebie nie wpływają??? i nie ma to znaczenia? wszystko i tak idzie z jednego gniazdka... sory jeśli walnąłem głupotę... po prostu nie stać mnie na dwa wielkie trafa i mnustwo diód, a i tak ma być w jednej obudowie wszystko, a oryginał miał jedno trafo...

 

jaka różnica może być na jednym trafie a jaka na dwóch

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ja wybrałem jeden problem z jednym trafem, ale osobne uzwojenia dla każdego kanału, a co za tym idzie osobne mostki itd... czyli dual mono na jednym rdzeniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sprawa wyjaśniona, sugerowałem się moim GC którego zrobiłem na dwóch trafach..

 

a o jakiem mocy wzieliście? 600VA poraździe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście, na razie mam dosyc kłopotów z dwoma trafami, i teraz zrobiłbym n a jednym. Szczególnie w jednej obudowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok czyli decyzja zapadła, jedno trafo, dwa mostki... przypomnij mi tylko jakie napięcie zasilanai mostków jest?? 38V? i n ajaki prąd najlepiej wyprowadzenia powinny być?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tz , że jeżeli do GC to miałeś 4 pary odczepów po 2 na kanał ( GC używa 2 mostków na kanał )

jeżeli tak to pogorszyłeś parametry swojego układu poprzez zwiększenie rezystancji uzwojeń wtórnych , które przy 4 parach odczepów ( zamiast standartowych dwóch ) są nawinięte z dużo cieńszego drutu itd.

pozdrawiam

dodo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj nie zrozumieliśmy się

ja w GC mam dwa toroidy i dwa mostki, każdy toroid ma 2 uzwojenia wtórne... pełne dual mono !!! tak jak Bóg przykazał ;)

 

a do alepha chcę jedno trafo i dwa mostki..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ale nadal nikt mi nie odpowiedział czy strumienie magnetyczne wpływają na siebie .. bo jeżeli z teorii ("w warunkach idealnych") nie wpływaja na siebiem tak jak fale na morzu to dwa toroidy są tylko potrzebne do oddzielnych obudowach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do strumieni z rdzeni to zależy jak daleko leży (leżą od siebie) jest gdzieś wzór na obl. indukcyjności wzajemnej

 

jak do Passa to polecam osobne mostki na dodatnie i ujemne napięcia, więc 2 na kanał.

z jednym mostkiem strasznie brumiło (przynajmniej u mnie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek

Idz na stronę Paas lab i przekonasz sie ze a5 a to masz zamiar popelnic jest wyk. na 1 trafie jednym zwyklym mostku i

nie na mur nie ma zadnych egzotycznych częsci.

Ja porównywalem swoją kopię z a5 oryginalnym na kolumnach że ho ho i nie bylo zadnych istotnych roznic i byl delikatny przydzwięk i dc ofset większy jak u mnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matthew często bywa tak, że przy pomiarach jednego kanału moc wynosi np. 100W, a po wysterowaniu dwóch kanałów już tylko 2 x 80W. Ale to wynika tylko i wyłącznie z tego, że:

 

1. Trafo jest za słaby (takie oszczędności są standartem przy tanich wzmanciacz (>2000PLN)) i przy wysterowaniu obu kanałów napięcie "siada". Można to zauważyć przy pomiarze za pomocą sinusa, przy odtwarzaniu muzyki taki trafo często jest wystarczający.

 

2. Mamy wspólne uzwojenie wtórne dla obu kanałów, kondensatory mają ograniczoną pojemność i przy wysterowaniu obu kanałów są większe tętnienia.

 

 

Jeśli jeden trafo będzie odpowiednio mocny i zastosujesz osobne uzwojenia wtórne (co przy okazji zmniejsza przesłuch między kanałami, to słychać!) to napięcie nie ma prawa siadać (będą to pomijalne wartości).

 

Trafo 600W do GC to gruba przesada, szkoda pieniędzy, miejsca. GC ma moc wyjściową ~40W, więc trafo 200W na oba kanały da wystarczającą rezerwę mocy. Ja bym dał 150W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doswiadczenia z zasilaniem Peterowego GC na LM3875 zakonczyly sie na jednym trafo 250W, 4x22V (robilem pod 6R) i dwoch niezaleznych prostownikach. Przerobilem chronologicznie: 300W/2x22V i 1 prostownik (klopoty z przydzwiekiem i separacja) oraz 2x300W/2x22V i dwa prostowniki - bez roznicy wzgledem konfiguracji aktualnej.

 

Zwiekszanie mocy trafa IMHO nic nie daje, a szacunkowa moc Peterowego GC wg mnie to nawet Igod przeszacowal - przy zastosowaniu filtrow 4x1000uF ~30W@8R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek1 opisz mi dokłądnie jakie masz zasilanie bo już się pogubiłem...

 

_igod_ - GC mam zrobione, teraz chodzi ALepha5, i chcę jedno trafo ale dwa mostki... tylko jakie trafo o jakich parametrach, zapewne z toroidów będę zamawiał, a diody chcę Hexfredy 8A 18ns, są dostępne po 2zł...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Kolegów !

 

Metodą inżynierską (mocno zgrubną), tak określamy moc trafa, czy traf:

zakładamy sprawność wzm na n.p. ok. 33% oraz jego moc wyjściową n.p. na 50W. Wynika z tego, że moc dostarczana do wzm ma wynosić 150 W na kanał. Trafo 300 W i już. W rzeczywistości jest inaczej: sprawność tej kości jest pewnie sporo większa, dochodzą straty na prostowniku, przewodach, układach dodatkowych.

Tak więc prawdopodobnie jest tu przeszacowanie. Jeśli budżet pozwala, dać 300 W, jeśli nie 250, też pewnie wystarczy (jak ktoś słusznie zauważył, słuchać będziemy muzyki uszami, a nie miernikiem mocy RMS).

Jedno, czy 2 ?

Tu oddalamy się od inżynierii i wchodzimy w magię (audiofilizm).

Można powiedzieć, że 2 trafa po 300 W to minimum minimorum, lepiej dać 2x600, jeszcze lepiej 2x1200, a najlepiej... 4x2400 lub więcej. Czy to nie idiotyzm, ktoś zapyta? Owszem, ale takie konstrukcje są realizowane (dla milionerów?). Jak chcesz mieć sztywnego (zasilacza) , to płać...

Sam słucham wzm, który pobiera 300 W, a oddaje 2x12...

Do tego dołóż koszt klimatyzacji (sprawność ok. 10 %) i możesz sobie oszacować wysokość rachunków za prąd w sezonie letnim.

I tak dalej, dalej, dalej...

Wyjdzie na to, że możliwe jest skonstruowanie GC za n.p. milion dolarów, tylko, czy to będzie nadal GC dla DIY ?

Zachowajmy więc zdrowy rozsądek !

 

A co do 2 traf, czy jednego, to myślę, że jakaś nikła część sygnału akustycznego przenika z jednego kanału do drugiego, ale, czy to można usłyszeć, sam nie wiem, chociaż widzę na szafie wzm tranzystorowy DIY, w którym wsadziłem 2 trafa po 150 W, ale raczej z powodów mechanicznych, lub dostępności, już nie pamiętam.

 

pzdr apasio, życzę wielu udanych wielotrafowych konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>trafo o jakich parametrach, zapewne z toroidów będę zamawiał, a diody chcę Hexfredy 8A 18ns, są

>dostępne po 2zł...

 

Za słabe, powinny być co najmniej 20A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matthew, 22 Cze 2005, 22:50

 

>ok spoko, ale dwa trafa 300VA w zupełności wystarczą do Alepha5 tak? koszt podobny jakby kupić

>jedno 600VA ;)

 

na moim Alephie 30 widać, że 600VA jest na styk, na pierwotnym pobiera ponad 3A na kanał, dalej sobie policz ...

a koszt trafa 600VA jest niższy od 2x300VA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkul gdzieś na forum między innymi pisał o trafach ... wniosek byl taki, że bardzo ważne jest uzwojenie wtórne (nawinięcie go odpowiednio grubym drutem). Ostatnio właśnie zamówuiłem sobie w Toroidzie jedno trafo do GC ale wtórne nawiniete drutem o 60%grubszym od standartowego - ponoc tak jest najlepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie się zgadza , ale trzeba pamiętać , że przy większym przekroju w chwilach szczytowych płynie większy prąd , co powoduje , iż diody prostownicze muszą być ultra fast i na wysoki amperaż , inaczej mogą ulec uszkodzeniu.

więc nie warto przesadzać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubsze uzwojenie, to większe upływności, pojemnosci i efekt może być równie dobrze gorszy.

Zbyt duzo w tych 'teoriach' uproszczeń i mitów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

No to ja moze takie małe pytanko częściowo tylko związane z tematem.

 

Jestem własnie w trakcie kompletowania części do gainclona. Proszę o pomoc w wyborze transformatorów- najlepiej ludzi, którzy sprawdzili ich znaczenie w sposób empiryczny. Mianowicie zastanawia mnie czy kupić jeden czy dwa transformatory. Myśle nad 1x 2x22V 400W lub 2x 2x22V 200W. Gdyby nie różnica w kosztach wynosząca ok 100 zł to wziąłbym dwa. Czy różnica w brzmieniu (o ile w ogole jakas jest) jest warta poniesienia tych kosztów?

 

Dziekuję za odpowiedzi!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam drugą opcję którą wymieniłeś. jak dual mono to dual mono, powiem tak, GC trzyma maoje klumny za morde jak Stalin pół Europy i całą Azję ;) trzymał ...;)

 

Panowie kurcze, to co mam kupić na zasilanie ALEPHA5???? koszt +200 nie gra roli..!!! jesli chodzi o tranformatory

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.