Skocz do zawartości
IGNORED

prad spoczynkowy wzmacniacz


sony

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam pytanko do ludzi którzy mi powiedza jak ustawic prad spoczynkowy w zmacniaczu sony ????? jaka powinien miec mniej wiecej wartosc grzeje sie jak paletnia posze pomocy !!!!!!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze mi ktos pomóc !!!!!!!!! prosze mam problem ze w zmacniaczem sony strasznie sie grzeje ??????

dlaczego moze mi ktos to wytłumaczyc .jak ustawic prad spoczynkowy na koncówki mocy mam mierik

i troche pojecia ale niewiem w jakiej pozycji go ustawic zeby sprawdzic jak najlepsza wartosc pradu ile powinien wynosic taki prad prosze o pomoc !!!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zaczeło się samo grzać bez grzebania to przyczyną może być uszkodzenie wzmacniacza. Wtedy ustawianie prądu nic nie pomoże. Zakładam jednak że jest inaczej. Dobra. Wzmacniacza sony nie znam ale sposób na każdy wzmak jest taki sam. Znajdz rezystory dość duże włączone w szereg z tranzystorami końcowymi. Przeczytaj jaką mają wartość. Włącz na nie miernik ustawiony na napięcie (mV). Z prawa Ohma U=I*R. Ustaw jakieś 100mA. Jeśli tranzystorów w końcówce jest więcej to podziel ten prąd między nie. Generalnie czym większy ten prąd tym lepiej (dłużej wzmacniacz pracuje w klasie A) ale też przy dużym prądzie będziesz miał ciepło. Jak zwykle kompromis. Natomiast gdybyś nie miał tych rezystorów to możesz wyjąć bezpiecznik (ale nie ten przed trafo tylko od DC, powinien być) i w jego miejsce włączyć miernik przełączony jako amperomierz. Wtedy należy pamiętać że cała reszta układu pobiera też prąd. Ustawiasz prąd spoczynkowy na minimum (najmniejsze wskazanie na mA), patrzysz ile bierze reszta układu i później kręcisz tak by dodać 100mA. Piszę że kręcisz bo zakładam że prąd ustawia się jakimś pot montażowym. To tyle. Powodzenia. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

dzieki za pomoc ale to nic nie pomaga słyszałem ze sony ma ta wade ze te modele sie nagrzewaja trudno zostaje tylko kupic jajka i piec na nim :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...te modele...?, to jaki model masz na myśli konkretnie. Ja mam 505ES i trochę mi sie grzeje i nie narzekam. Prąd spoczynkowy ustawia się poprzez pomiar miliwoltomierzem spadku napięcia - służy do tego złącze oznaczone jako BIAS. W moim przypadku wartość ta wynosi 20mV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wyższe modele Sony tak mają. Miałem TA-707ES i na biegu jałowym grzał się mocno - a nie był naprawiany. To chyba przez to, że drivery w tym wzmacniaczu pracują w klasie A. Ten typ tak ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Xavian XN 250 EVO | Sony TA-N7 | Chord Mojo | Luxman T-03L | AQ Midnight 2 | Sun Audio Reference | Tomanek TAP8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Generalnie czym większy ten prąd tym lepiej (dłużej wzmacniacz pracuje w klasie

>A) ale też przy dużym prądzie będziesz miał ciepło.

DeTom

Odnosnie tego chcialem cos napisac, przy zwiekszaniu pradu spoczynkowego nieparzyste harmoniczne beda malec, co do parzystych moga sie zmieniac nieznacznie lub wcale (zaleznie od topologii ukladu), jezeli w stopniu pradowym pracuja tranzystory bipolarne to powyzej pewnej wartosci pradu spoczynkowego thd rosnie. Mysle ze nie jest poprawnie jak sugerujesz koledze prad 100mA na tranzystor jak sie nie zapytales jak mocne sa te tranzystory, jak wzmak ma np 2x40W to przeciez beda tam slabsze tranzystory i punkt pracy wypada w innym miejscu. Jak cos to mnie popraw.

 

Mysle ze nie ma co przesadzac z pradem spoczynkowym, jezeli nie wiesz jaka ma miec dokladnie wartosc i nie masz oscyloskopu to prponuje ustawic ci taka wartosc, przy ktorej radiator w stanie spoczynku (po ustabilizowaniu sie warunkow termicznych) bedzie lekko cieply i nie bedzie slychac zadnych znieksztalcen, jest to bardzo niefachowo ale przynajmniej bezpiecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->borysgo2

Co prawda nie mam specjalnie czasu na teorytezowanie ale...

Zapewniam Cię że SONY w swoim wzmacniaczu zastosował tranzystory dla których 100mA to żaden prąd. Mówisz radiator lekko ciepły ano policzmy. Możemy założyć te 40W mocy, niech będzie. Napięcie na końcówce myślę że nie więcej niż +- 30V wystarczy do uzyskania takiej mocy. Czyli mamy 60V i 0,1A co nam daje 6W w radiator. No wiesz nawet przy radiatorze powiedzmy o Rjth 1K/W (co nie jest najlepszym wynikiem) temperatura przyrośnie o 6st. Nawet gdy masz ciepło w mieszkaniu (30st) to otrzymasz 36st. czy to jest lekko ciepły radiator? Nie wiem.

Zostaw też THD w spokoju bo ich ewentualny przyrost w tych granicach prądu jest nie słyszalny a zmniejszanie się nieparzystych harmonicznych jak najbardziej wskazane. Poza tym posłuchaj sobie zimnego tranzystora i po rozgrzaniu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DeTom

Przyznaje sie bez bica ale soniaczy od wewnatrz nie znam zbyt dobrze, odnosnie znieksztalcen i zawartosci nieparzystych harmonicznych to niestety bardzo duzo zalezy od topoligi ukladu, jakie sa w sonym nie wiem. Co do roznic odsluchowych przy zimnych i rozgrzanych tranzystorach to wystepuja one tylko w przypadku slabej stabilizacji pradu spoczynkoweg w funkcji temperatury, moim zdaniem sam stopien pradowy niewiele wplywa na dzwiek (prawie wcale), calosc jest ksztaltowana w stopniu sterujacym, bardziej lub mniej rozbudowanym badz bardziej lub mniej symetrycznym. Moim zdaniem nie mozna tak generalizowac sprawy ze np. prad spoczynkowy 100mA i przy okreslonych warunkach termicznych bedzie 6st wiecej ( to jest prawda tylko w spoczynku), w niektorych ukladach wraz z obciazeniem i wzrostem temperatury prad spoczynkowy lata z wartoscia kilka x w jedna lub druga strone, jak przy obciazeniu wzmaka bedzie mial 300mA to juz niestety robi sie znacznie wiecej niz 6st, wystarczy dolozyc do tego obciazenie glosnikiem no i o 40W mozna zapomniec. Jak nie znam wartosci jaka zaleca producent to przewaznie ustawiam troche mniejszy ten prad, malo kto potrafi uslyszec roznice miedzy mniejsza i wieksza wartoscia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Przyznaje sie bez bica ale soniaczy od wewnatrz nie znam zbyt dobrze, odnosnie znieksztalcen i

>zawartosci nieparzystych harmonicznych to niestety bardzo duzo zalezy od topoligi ukladu, jakie sa w

>sonym nie wiem.

 

Zawartość harmoniczny oczywiście zależy od topologi układu (ma tu duży wpływ m.in. głębokość sprzeżenia zwrotnego) ale to Ty napisałeś w poprzednim wpisie że wraz ze wzrostem prądu spoczynkowego harmoniczne rosną bo czym jest THD ?

 

Co do roznic odsluchowych przy zimnych i rozgrzanych tranzystorach to wystepuja one

>tylko w przypadku slabej stabilizacji pradu spoczynkoweg w funkcji temperatury, moim zdaniem sam

>stopien pradowy niewiele wplywa na dzwiek (prawie wcale), calosc jest ksztaltowana w stopniu

>sterujacym, bardziej lub mniej rozbudowanym badz bardziej lub mniej symetrycznym.

 

Wolne żarty kolego. No chyba że cała ekipa która była na odsłuchach w Tychach uległa zbiorowej hipnozie. A nie słuchaliśmy znowu takich byle jakich wzmacniaczy (Alchemist). Powiedz mi dlaczego Levinson w swoich najdroższych konstrukcjach stale grzeje radiatory (bynajmniej nie tranzystorami). Dlaczego Peter nie wyłącza wogóle swojego sprzętu (zresztą nie tylko on), itd. Co do stopnia prądowego to twierdzisz że co kolwiek tam włoże będzie grało tak samo ? Bez różnicy mosfet, bipolar , igbt ?

 

>Moim zdaniem nie

>mozna tak generalizowac sprawy ze np. prad spoczynkowy 100mA i przy okreslonych warunkach

>termicznych bedzie 6st wiecej ( to jest prawda tylko w spoczynku),

 

ale to Ty mu radziłeś tak ustawiać prąd spoczynkowy (żeby radiator był ciepły)

 

>w niektorych ukladach wraz z

>obciazeniem i wzrostem temperatury prad spoczynkowy lata z wartoscia kilka x w jedna lub druga

>strone, jak przy obciazeniu wzmaka bedzie mial 300mA to juz niestety robi sie znacznie wiecej niz

>6st, wystarczy dolozyc do tego obciazenie glosnikiem no i o 40W mozna zapomniec.

 

Chodzi Ci o przekroczenie obszaru bezpiecznej pracy ?. Myślę że 50mA które ustawisz mniej nie będzie miało wpływu na przekroczenie strefy bezpiecznej pracy ani na taki przyrost temperatury przy którym wytrzymałość mocowa tranzystorów spadnie poniżej minimalnego poziomu. Zawsze się je dobiera tak aby mieć zapas.

 

>malo kto potrafi uslyszec roznice miedzy mniejsza i wieksza wartoscia.

 

To ja powiedziałem :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Co do stopnia

>prądowego to twierdzisz że co kolwiek tam włoże będzie grało tak samo ? Bez różnicy mosfet, bipolar

>, igbt ?

 

Przeciez nie napisalem ze bedzie gralo tak samo tylko ze to ma akurat najmniejszy wplyw. Cos mi sie wydaje ze lubisz sie klocic.

 

>ale to Ty mu radziłeś tak ustawiać prąd spoczynkowy (żeby radiator był ciepły).

 

Przeciez jak radiator ma tempereture otoczenia i nie plynie przez tranzystory zaden prad spoczynkowy to radiator ma dalej temp. otoczenia, dopiero jak poplynie prad spoczynkowy przez tranzystory wydzieli sie pewna czesc ciepla na radiatorze i bedzie "lekko cieply". Jak zle doradzilem koledze to napisz ze zle doradzilem i po sprawie, nie chce zeby sobie niepotrzebnie wzmacniacza nie uszkodzil.

 

Co do zimnych badz cieplych tranzystorow to pewnie masz 1000x lepsze ucho i sprzet odemnie wiec pozostawie ta kwestie no coment.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

borysgo2 daleki jestem od kłótni jeśli tak to odebrałeś to przepraszam. Mnie interesują jedynie merytoryczne rozmowy choć musisz przyznać że ciężko do nich nie mieszać tzw. psychoakustyki. Wszyscy słyszymi inaczej a ja zapewne nie mam dużo lepszego słuchu niż Ty w związku z tym podpieram się w pewnych twierdzeniach nie tylko swoim własnym odczuciem ale też opiniami innych. Wierzę również że miałeś dobre intencje pisząc kilka uwag dotyczących mojej wypowiedzi w temacie. Myślę że każda taka wymiana zdań czy teori może każdego z nas czegoś nauczyć, a przecież nikt z nas nie jest wszechwiedzący. Po to jest to forum żebyśmy wymieniali doświadzczenia ale też polemizowali na różne tematy. Czy dojdziemy do wspólnych wniosków czy też zostaniemy każdy przy swoim zdaniu to nie ważne. Ważne jest natomiast to, że otwiera nam to oczy na problem z różnych czasem zaskakujących stron. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej jakiegos super sprzetu nie posiadam ale co nieco slysze, nie moge pojac jednej rzeczy, mianowicie ludzie tutaj robia bardzo fajne konstrukcje (akustyczne i elektroniczne) ale nie wiem jak one powstaja jak nie widac zadnych pomiarow, np. pomierzonych glosnikow jest na forum moze kilka sztuk a konstrukcji uuff bardzo duzo. Ktos zalozyl watek pt. "wzmocnienie opampow - rezystorami" (czy jakos podobnie), fachowcem rzadnym nie jestem ale takiej herezji jeszcze nie slyszalem, jak ktos nie wie jak sie ustala wzmocnienie w petli sprzezenia zwrotnego to jak ma sie zabrac za pozadna robote.

 

DeTom

Mam taki problem z wzmakiem samochodowym, jak uruchamiam go w temp blizkiej 0 to prad spoczynkowy jest 4x wiekszy niz przy temp pokojowej, powyzej temp pokojowej wszystko dziala ok, nic zlego mysle sie nie dzieje ale jakos mi to nie daje spokoju, masz moze jakies propozycje aby temu zaradzic ? Bede bardzo wdzieczny, tylko z schematem bedzie problem bo to gotowy uklad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>borysgo2

DeToma chyba nie ma, więc ja spróbuję odpowiedzieć, miałem kiedyś podobny problem.

Wzmacniacz po uruchomieniu miał prad spoczynkowy 100mA, w miarę nagrzewania prąd się zmniejszał do 40 mA, układ się ochładzał - prąd rósł, taka bezsensowna huśtawka. Układ miał za dużą kompensację termiczną. Zmniejszyłem prąd spoczynkowy do 75 mA, i przede wszystkim wymieniłem podkładkę na której był tranzystor kompensacji termicznej z mikowej na woskowany papier. Wiem, że nie było to rozwiązanie zbyt rozsądne, ale za to skuteczne, prąd się nie zmieniał. Jeżeli chcesz mieć mniejszy prąd spoczynkwy przy 0C, musisz go zmniejszyć potencjometrem i pogorszyć styk cieplny w czujniku kompensacji termicznej(nie wiem co tam jest : tranzystor, diody, czy jakiś mały scalaczek.) Może zamieścił byś schemat, łatwiej byłoby coś powiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ze schematem bedzie problem, prad spoczynkowy nie lata nic a nic w temp pokojowej, nie chce zbytnio leciec w dol z pradem spoczynkowym bo jak go ustawie tak jak trzeba przy 0st to przy 40 juz bedzie sporo zamaly, tranzystor od kompensacji jest zamontowany bezposrednio na tr mocy. Jeszcze cos pokombinuje i dam znac jak co, mam pomysla :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff uporalem sie z tym pradem spoczynkowym, wymienilem diode w zrodle pradowym z zwyklej 1nxxxx na referencyjna lm285-xx i wsio gra jak trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dioda miedzy dwoma tranzystorami, zlacze jednego z nich pracuje jako kompensator pradu spoczynkowego, obydwa tworza (tak mi sie zdaje) zrodlo pradowe odpowiadajace za prad spoczynkowy a dioda (2szt) reagujac na temperature otoczenia pracuje jako pasozytniczy regulator pradu spoczynkowego (tak mi sie wydaje), badz co badz po wyjeciu z lodowki prad siedzi jak skala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.