Skocz do zawartości
IGNORED

Co ma i w jakim stopniu wpływ na ...


dio

Rekomendowane odpowiedzi

słuchany dźwięk. Proszę wszystkich o pomoc w usystematyzowaniu naszej wiedzy.

Już wyjaśniam o co mi chodzi.

Zakładam na początku że słucham oryginalnej płyty CD i aby odsłuchać jej muszę mieć:

1 Odtwarzacz CD

2 kabel do wzmacniacza

3 Wzmacniacz (amplituner)

4 kable do kolumn

5 kolumny

6 pomieszczenie w którym słucham

 

Całość to 100%

 

Pytanie do Was

W jaki procencie poszczególne elementy wymienione powyżej wpływają (Twoim zdaniem) na jakość słuchanego dźwięku.

Jeśli wątek się rozwinie to po jakimś czasie zrobię wykres kolorowy wyników.

Jeśli ktoś ma inne propozycje podziału do zapraszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sprzęt jest na tyle dobry, na ile dobre jest w nim najsłabsze ogniwo.

Każdy element toru ,jest ważny ale moim zdaniem najważniejsze jest zródło,czyli CD i kolumny.

Lepszy będzie efekt jeśli te elementy toru sygnału będą wyższej jakości niż pozostałe,takie jest moje zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Odtwarzacz CD 10%

2 kabel do wzmacniacza 2%

3 Wzmacniacz (amplituner) 7%

4 kable do kolumn 1%

5 kolumny 40%

6 pomieszczenie w którym słucham 40%

 

moim zdaniem tak to wyglada w wieksozsci przypadkow, oczywisice gdy za zrodlo posluzy jakis tragiczny CD, ablo bardzo slaby wzmak lub pomieszczenie odsluchowe bedzie lazienka albo kabel do kolumn bedzie mial zedydowanie za mala srednice to procenty rozloza sie inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Na ten temat każdy ma własną opinię, i nie ma jednoznacznej recepty. Jeśli ktoś poda ci procentowy udział urządzeń w jakości dźwięku, to znaczy, że jest najprawdopodobniej początkujący i niewiele jeszcze słyszał. Albo że należy do tych osób, które mają baaardzo stanowcze własne zdanie. W mojej opinii łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie odwrotne: która część zestawu audio ma możliwość największego ZEPSUCIA dźwięku. I tutaj można faktycznie stawiać na kolumny, bowiem nie ma dolnej granicy jakości zestawów głośnikowych, i jeśli wszystko inne zawiedzie i nadal będzie grało jako tako, można zawsze podłączyć pierdziawki komputerowe albo składaka z bazaru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym pytaniem można przetestować opinie bywalców forum na zadany temat. Nic poza statystyką w rodzaju rankingu przedwyborczego z tego nie wyniknie. Według mnie w 99% wiedza audiofila jest gwarantem uzyskania satysfakconującego efektu (pomijam aspekt finnansowy). Stąd też wynika chyba popularność forum. Gonimy króliczka. Bywa, słucham drogich systemów-czasem koszmarnie drogich. Słucham też budżetowych. Co ciekawe, że zawsze te budżetowe brzmią o niebo lepiej. Proporcje ceny komponentów też bywają dziwne. Chyba ci budżetowcy bardziej się angażują w budowę systemu i zdobycie wiedzy. Trudno mi więc podać ,które urządzenie ma największy wpływ na jakość brzmienia. Gdybyśmy uznali nasz mózg za tor systemu, to dałbym właśnie jemu 99%. Taki jestem przemądrzały. A co.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

A mnie z kolei wydaje się , że b.duży ,a często pomijany , wpływ na całość ma pomieszczenie odsłuchowe.

Sam przekonałem się o tym na własnej skórze.

Na "starym" mieszkaniu sprzęt stał w pokoju , że tak powiem ogólno-użytkowym , a teraz mam pokój zaaranżowany specjalnie dla audio.

Nie ma tam żadnych cudów , kilka ustroi , grube kotary i wykładzina , kolumny odsunięte do ścian , miejsce odsłuchowe także , "rozpraszacze" w postaci kwiatów i regałów z książkami na bocznych ścianach - jednym słowem takie minimum spec/pokoju audiofilskiej rozkoszy.

Sprzęt oczywiście wtedy ten sam i efekt , który przeszedł najśmielsze moje oczekiwania.

Niejedne klocki już w swoim życiu zmieniałem , ale takiej poprawy jakości naraz , nigdy nie uzyskałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Wami. Zauważcie jednak jaki wpływ na spsób modyfikacji pomieszczenia miała pozyskana wiedza. Potem nastąpiły modyfikacje i próby. W moim systemie tez się to tak odbyło. Największa poprawę uzyskałem po adaptacji pomieszczenia i ustawieniu kolumn. Z tym, że aby do tego dojść, musiałem trochę zdobyć wiedzy. Opłaciło się bardziej, niż jakakolwiek zmiana sprzętowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jeśli ktoś poda ci procentowy udział urządzeń w jakości dźwięku,

> to znaczy, że jest najprawdopodobniej początkujący i niewiele jeszcze słyszał.

 

wracz, prezciwnie, slyszal wiele i wie o czym mowi, pozatym zadnym odkryciem nie jest ze kolumny i pomieszcznie to praktycznie 80% brzmienia zestawu - oczywisice mozesz powiedziec, ze prezciez jak uzyjesz tandetnego zrodla to i pomiesczeni i kolumy nie pomoga - i masz racje ale w typowych warunkach i w miare rownych i spasowanych komponentach, interkonekt, zrodlo i wzmak wporwadzja niewielkie zmiany w stosunku do kolumn czy pomieszczenia, ktore sa KLUCZOWE.

 

>w mojej opinii łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie odwrotne:

> która część zestawu audio ma możliwość największego ZEPSUCIA dźwięku.

 

:)

dowolna, praktycznie cokolwiek co bedzie jakoscia znaczaco odbiegalo od reszty zepsuje bardzo duzo ale najmniej moze zepsuc chyba interkonekt.

 

W nietypowych warunkach czasem dziwaczne rzeczy pomagaja bardziej niz by sie wydawalo. Np. na mojej trampolinowatej, drewnianej podlodze znaczne polepszenie uzyskalem dowiercajac sie do betonu i stawiajac standy na kolcach, na betonie. Bylo to poprawa wieksza niz po zmianie polaczen z liniowych RCA na symetryczne XLR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>a może źródło wprowadza duże zmiany?

 

a jak myslisz co zagra lepiej:

Cd za 2 tysiace pln + kolumny za 20 tys. czy cd za 20 tys. + kolumny za 2 tys ?

 

Ewentulanie czy lepiej tego bedzie sluchac w lazience czy w pomieszczeniu przygotowanym dla audio ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile % to głupota...

Zmiana kabla potrafi szokować.

Wiadomo, że teoretycznie jest kolejność: najdroższe kolumny, potem wzmacniacz, na końcu CD.

Ucho wszystko i tak będzie korygować jak chce...

I to jest piękne:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można uzyskać znakomity dźwięk podłączając stosunkowo słabą elektronikę do bardzo dobrych kolumn,natomiast nigdy nie uzyska się tego samego robiąc odwrotnie tzn do słabych kolumn podłączając bardzo dobrą elektronikę.

Na pieniądze przekłada się w ten sposób, że powiedzmy za cenę ok 10 tys można już kupić naprawdę dobry wzmacniacz lub odtwarzacz CD natomiast dobrych kolumn nie dostanie się za nawet 2x więcej.

To element który najmocniej LIMITUJE dźwięk systemu i de facto jest najdroższy w całej tej zabawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Dajecie chore, radykalne przykłady, które mogą niejednemu zamieszać w głowie.

 

no dobra . . . niajwazniejszy jest interkonekt i podkladka antywibracyjna pod CD ;)

 

a w tym watku mozna poczytac o "audiofilu", ktory klocki za 25k slucha na tannoyach m1 ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

widac, nie dla kazdego audiofila kolumny sa najwazniejsza czescia zestawu . . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ceny...

Dobrze bawić można się za o wiele mniejszą kasę.

Rozumię jednak, że z pewnego poziomu tak to wygląda.

Zachęcam do słuchania i małych kroków ku lepszemu bo to cieszy...

Z drugiej ręki można kupić teraz sprzęty nawet za 20% ceny pierwotnej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mahler:

 

Z całym szacunkiem, nie zgadzam się. Słuchałeś kiedyś np. głośników za 20k z elektroniką za 2k? Jeśli nie, to spróbuj, dla mnie było to "niezapomniane" doświadczenie. Oczywiście, elektronika za 20k z głośnikami za 2k to też przegięcie... ale z moich skromnych obserwacji wynika, że łatwiej uzyskać przyzwoity dźwięk ze _STOSUNKOWO_ tanich skrzynek z drogą elektroniką, niż z drogich skrzynek ze _STOSUNKOWO_ tanią elektroniką.

 

Pzdr. M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrajności są niedobre ale ja mówiłem o nieco innych relacjach cenowych niż 2 tys. Co do kolumn to jest takie ludowe przysłowie : z g.... bata nie ukręcisz i nie ma możliwości z byle jakich głośników za pomocą super elektroniki wydobyć dobry dźwięk. W drugą stronę przy odpowiednich proporcjach cen jest znacznie lepiej. Nie każdy to może zrozumieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glosznik jest to, co wyrabia dzwiek ktory slyszymy. Jest on w nabardziej znaczacym stopniu odpowiedzialny (lacznie z akustyka pomiesczenia) za to, co slyszymy. Wzmaczniac kilkakrotnie signal wzmacznia i podaje go tak niesamowitej transformacji. Zrodlo jest oczywiscie wazne - lecz gdy jest roznica miedzy magnetofonem kasetowym i CD czesto bardzo duza - to miedzy odtwarzaczami CD jest w porownaniu z tym znikoma. Kable nierobia nic oprocz transferu signalu -wiec ich wplyw jest najmniejszy. Pod warunkiem, ze sa odpowiednie i ze system jest stabilny i niereguje naprz. na minimalne dodanie kapacytancje oscylacjami. Oczywiscie kiepsky kabel moze tez duzo popsuc...

Ja jestem calkowice zdania - ktore skopiuje tutaj z innego Forum (autor mariusz_w)

"To ja może przytoczę wypowiedź Pana Jaromira Warszczyszyna. Jest to ceniona postać przez polskich audiofilów (założyciel i konstruktor Ancient Audio) więc tym, którzy będą mieli jeszcze odwagę polemizować z jego słowami będzie trzeba życzyć trochę samokrytyki. Oto cytat:

" Wpływ kabli na brzmienie zależy od konkretnego sprzętu. Są urządzenia bardzo wrażliwe i mniej wrażliwe na jakość połączeń. Kiepskie kable mogą rzeczywiście w pewnych warunkach ograniczyć możliwości całego zestawu. Natomiast nie ma kabli, które poprawiałyby jakość dźwięku o kilka klas. Śmieszą mnie czasem zasłyszane historie o rewelacyjnym dźwięku kabla, kosztującym tyle, ile testowane urządzenie. Pamiętajmy, że 70% brzmienia to kolumny, 20%-to wzmacniacz, 7% daje odtwarzacz, a tylko 3% kable. Proporcje te (z pewną tolerancją) uznają wszyscy poważni fachowcy."

Koniec cytatu. Może jeszcze jeden fragment:

" W świecie audio zdarza się, że ktoś wrzuca kilogramy ołowiu w podstawki na pancernych kolcach, zamiast porządnie ustawić kolumny i poprawić akustykę pomieszczenia odsłuchowego."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak i nie każdy rozumie, że nie ma monopolu na prawdę, rację i nieomylność... Mówię, co słyszałem. Nie neguję faktu, że nie słyszałem wszystkiego, mówię (jak to mam w zwyczaju) wyłączie o własnych doświadczeniach. Co w tym trudnego do zrozumienia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ja czuje ze ty bedziesz klasyka niejednokrotnie cytowana

 

zdecydowanie wole sesowna, choc nie do konca poprawna polszczyzna napisana wypowiedz niz jakies wyniosle i prawie poetyckie . . . ale bzdury :/ a takich nie brakuje na forum ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Dio,

trochę jest prawdy w tym, że wszystkie takie procentowe podziały mogą być kwestionowane.

A konstruktywnie - chciałbym zwrócić uwagę, że w istocie szukamy elementów toru, które wprowadzają największe zniekształcenia.

I z tego punktu widzenia, przy dzisiejszym stanie techniki, kiedy zwykle stosowane rozwiązania reprezentują jakiś tam średni poziom, największa degradacja sygnału następuje na połączeniach - największe zniekształcenia powstają wskutek niedopasowania wzmacniacza i kolumn oraz wskutek niedopasowania kolumn i pomieszczenia odsłuchowego.

pozdr.

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Co do pomieszczenia zgadzam sie: przy przeprowadzce z 25m2 do 12 bardzo to odczulem:(:(:(. Ale poza tym wzmak i kolumny sa najwazniejsze. Jest jeszcze jedna rzecz: nie tyle jakosc ile brzmieniowe dopasowanie calosci do siebie. Zwlaszcza kolumn i wzmaka. Potem mozna experymentowac z CD i kablami. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

">>IvanM,

>Ty do nas z jakiegos glebokiego kraja , gdzie nie byc polska tczcionka/nie tczcinka byc :)"

 

Jest dla mnie zasczytem, ze nawet tak inteligentnym osobnikom jak ty - tak dlugo trwa, zanim taka oczywistosc zuwazaja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.