Skocz do zawartości
IGNORED

Primare seria 20 i interkonekt


stempur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam kabli do swojego zestawu jak w "o mnie". Najpierw interkonektu. Czytałem już wątki na forum (wiem, że jest wyszukiwarka). Zależy mi na utrzymaniu tego, co mam, a więc dynamiki, szybkości, szczegółowości i przejrzystości. Brakuje mi natomiast odrobiny wypełnienia w średnicy i w basie, trochę mięska, barw. Podzielę się spostrzeżeniami z ostatnich odsłuchów, może komuś się przydadzą. I ewentualnie proszę o następne typy, bo na razie nie wybrałem. Zresztą jeszcze żaden wybór komponentów audio nie sprawił mi tyle kłopotu, co te cholerne kabelki. Jak sobie pomyśle, że przede mną jeszcze głośnikowce, to już nie chcę już być audiofilem :-)

Acha, zdaje sobie sprawę, w jaki sposób kable wpływają na dźwięk :-)

 

 

W skrócie:

- Harmonic Technology Precision Link (miedź)

Plusy: potęga brzmienia, brak ostrości na górze, dociążona średnica

Minusy: wszystkiego za wiele, słaba kontrola basu, skotłowany dźwięk, brak separacji dźwięków, mała przejrzystość, brak powietrza w brzmieniu

 

- Kontech Biały (srebro) - fajny kabel

Plusy: bardzo czysty, krystaliczny wręcz dźwięk, świetna separacja instrumentów, świetna przejrzystość, fajne wybrzmienia, niski i dobrze kontrolowany bas.

Minusy: niestety góra i wyższe średnicy nieco metaliczna, robi się u mnie za ostro, trochę brak masy w średnicy (a szukam czegoś odwrotnego), przestrzeń niezła ale bez rewelacji

 

- QED Silver Spiral (miedź + srebro)

Właściwie nie wiem, co napisać. Niby wszystko O.K., ale minimalnie gorzej niż u innych. Jakoś nie porwał mnie ten kabel. Fajna przestrzeń, trochę za ostro

 

I teraz dwa kabelki, które podobają mi się jak dotychczas najbardziej, ale każdy z nich ma małą wadę.

 

- Oehlbach XXL Serie 100 (srebro, a brzmi jak nie srebro)

Plusy: barwy!!!!!!!, nasycenie basu i średnicy rewelacyjne, odpowiednia masa dźwięku, kolory, super. Wysokie jak nie ze srebra, stonowane, pastelowe, lekko zaokrąglone bez ostrości, baaaaaardzo długo wybrzmiewają. Rewelacyjne gitary akustyczne. Szczegółowość. Potęga brzmienia, ale inna ni w Harmonic Technology - nie ma się wrażenia, że czegoś jest za wiele.

Minusy: brak powietrza w muzyce i separacji instrumentów, dźwięki lekko się zlewają, słabsza kontrola basu, brak szybkości

 

- XLO Ultra 1 (miedź)

Plusy: to czego brakowało Oehlbachowi, a więc szybkość, dymamika, powietrze, otwartość dźwięku, świetne poukładanie na scenie, szczegółowość i detaliczność, świetne wysokie tony choć minimalnie krócej wybrzemiewają niż na Oehlbachu, super kontrola basu

Minusy: bas nie schodzi tak nisko, barwy średnicy nie są tak fantastyczne i nie mają tej masy co w Oehlbachu, brakuje troszeczkę potęgi brzmienia.

 

 

Najlepiej połączyłbym Oehlbacha XXL i XLO Ultra 1. To byłby ideał. Pewnie jest, tylko kosztuje z 5 tysięcy. A może się mylę, może macie drodzy forumowicze jakieś asy w rękawie. Pomóżcie. Czekam na propozycje z dopiskiem, gdzie można taki kabelek pożyczyć do odsłuchu i kupić w Warszawie.

Dziękuję i pozdrawiam

Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożycz ten drucik do odsłuchu(ok.700pn):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fantastyczna sygnałówka,wprawdopodobnie zaspokoi Twoje wszystkie wymagania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> stempur

Moim zdaniem w Twoich poszukiwaniach i odsłuchach jest pewien drobny (ale wpływający na efekty soniczne) błąd - głośnikowy Cordial CLS240 ;-D Jest to niezły kabelek jak na niewysoki zakres cenowy (tak do 50-60 pln/m) i ma on wiele zalet (np. barwy), ale ma również swoje wady (np. brak tzw. powietrza)... Stąd Twoje poszukiwania są utrudnione. Może zrób tak: wypożyczaj kabelki parami firmowymi - interkonekt i od razu głośnikowy (dwa-trzy komplety - np. Oehlbacha, XLO oraz - bo ja wiem - może KonTecha ;-) Posłuchaj parmi firmowymi oraz mieszanymi - będziesz mial dużo dobrej zabawy i być może trafisz w swoją konfigurację... W każdym razie ja bym tak zrobił ;-D

p.s. Mała sugestia - pamiętaj, że Twoje Monitor Audio są przystosowane do bi-wire !!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzych

Pożycz mi trochę kasy na kaucje i ewentualne kupno, to jeszcze i siecówki będę od razu kupował :-) Nie od razu Kraków zbudowano.

Pozdrawiam, Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stempur -> obawiam sie, ze Krzych ma sporo racji. Jesli planujesz wymiane IC i glosnikowych to ciezko bedzie Ci sprawdzac na Cordialu. Moze sie okazac, ze po zmianie Cordiala na inny kabel, optimum ktore uzyskales prysnie...moze po prostu warto wypozyczyc 1 jak najbardziej neutralny i przezroczysty kabel glosnikowy, albo zaczac od glosnikowych - wydaje mi sie, ze zmienia wiecej. Problem jest taki, ze kablami zmienisz jedynie szczegoly brzmienia i co zyskasz przez IC przy obecnym glosnikowym, to pojdzie 'sie kochac' przy zmianie glosnikowego...materia niestety delikatna dosc...

 

Z sugestii - moze warto sprobowac Cardas'a Neutral Reference albo zaczac sporo nizej np. od Microtwin'a.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> stempur

Ja nie strugam tu milionera i "hajendów" w chałupie nie trzymam - napisałem, to co myslę, a znam Cordiale bardzo dobrze, wiesz przecież ;-D

Wiem, że to kosztuje, ale naprawdę słuchając konektów na CLS240 możesz "nie trafić" najlepszej konfiguracji i wozić się z kablami w nieskończoność... Przypomnij sobie moją walkę o wyciągnięcie "wysokich" z mojego systemu ;-)

Z mojej strony mogę Ci do tego "białego" KonTecha pożyczyć własne głośnikowe "czerwono-białe" (miedź srebrzona) - posłuchasz takiej konfiguracji kabelków KonTech i już będziesz coś tam wiedział, czy pasuje Ci to do Primara, czy nie... A poza tym, chyba wiesz, z kim pogadać w kwestii wypożyczenia czegoś bez kaucji z jednego ze stołecznych sklepów ... ;-D A poza tym nabazgrałem do Ciebie na priva...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie posluchaj Cardasa Neutral Reference,Microtwina bym sobie darowal ze wzgledu na niedostatki dynamiki i szybkosci.

Jezeli bylbys ewentualnie zainteresowany zakupem Neutrala w dobrej cenie to daj znac na priva.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muju -> zgadzam sie, Neutral to w porownaniu do Microtwina zdecydowanie bardziej klasowy IC (zreszta niewiele moglbym wymienic lepszych i bardziej uniwersalnych IC), trzeba pamietac jednak, ze sa z zupelnie roznych polek cenowych, Microtwin byl cenowo blizej wymienionych przez autora watku IC.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stempur,

 

Spróbuj może dla odmiany, za radą kolegów, sprawdzić inne głośnikowe przy tym samym ic (o ile już tego nie robiłeś). Tu zmiany będą większe. Jeśli na coś się zdecydujesz wówczas szukaj ic.

 

Co do samego ic, sprawdź Fadela możliwie wysokiego na jaki możesz sobie pozwolić. W moim systemie już podstawowy daje dużą poprawę w pewnych aspektach (większa żwawość, ekspresja) w stosunku do aktualnego Ic , ale w innych mu wyraźnie ustępuje (wokale zbyt chropowate, barwy nieco bladsze). Za to 2 modele wyżej jest już bajka to jest to czego potrzeba mym klockom. Jeśli Primare jest podobny z charakteru być może to właściwy kierunek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wpisy. Popróbuje z głośnikowcami. Myślicie, że kabelkami głośnikowymi mógłym trochę otworzyć Oehbacha, dać mu powietrza i szczegółowości? Bo jegp barwa bardzo mi odpowiada. A może łatwiej będzie doociążyć XLO?

Dalej też będę szukał IC. Może inne Kon?Tech, wypożyczę też Fadela, ale raczej te niższe. I jeszcze ten Argentum. A Stereovox HDSE ? choć to chyba zły pomysł, bo podobno gra bardzo neutralnie i chłodnawo?

Muju, ten Cardas Nautral Reference to kupa forsy a ja chcę się zamknąć w 800 złotych.

Dzięki za sugestie

Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszczy raz ja.

A co sądzicie o Tara Laba Air 3. Mogę kupić używany. Warto posłuchać czy będzie za ostry? Ma ktoś doświadczenia z tym kabelkiem.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tara jest szybka,dynamiczna,przestrzenna ale sucha,jezeli chcesz nasycic i wypelnic dzwiek,to chyba raczej nie w tym kierunku,ale srobowac zawsze mozna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy ja kiedyś w ogóle słuchałem Monitor Audio. I jak toto może grać z Primare. Do 800 zł moje typy do wypróbowania to Cardas Crosslink, Fadel Art Aerolitz i Transparent Audio The Link.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig

Zapraszam do siebie, poważnie. Moim zdaniem grają fajnie.

 

Obiegowa opinia o Monitor Audio mówi, że to szybkie i jasne kolumny. Ale nie wszystkie. Te najnowsze modele na pewno są wyostrzone. Ja mam starszy model Silver 5 i i jest to w miarę zrównoważony głośnik. Ma nawet - jak na swoje wymiary - kawałek basu. Brakuje im jednak trochę muzykalności w średnicy i tio trzeba w nich że tak powiem naprawić.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo się rzekło i miałem w dniu wczorajszym niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w odsłuchach kabelków. Dla tych co nie lubią długich wpisów mesidż jest taki, że srebro przegrało z miedzią :-)

 

Trochę się obawiałem zestawienia Primare z MA, lecz nie było źle. Brzmi to detalicznie i jasno, ale przyjemnie i bez nadmiernej ostrości, a dwie 13-ki w na moje oko 15-litrowej obudowie generują całkiem solidną podstawę basową, dając poczucie zrównoważenia dźwięku. Tu pozwolę sobie wysnuć optymistyczny wniosek, że klocki Primare jako neutralne mogą być łączone z powodzeniem z całkiem sporą paletą głośników.

 

Nominalnie najdroższym z testowanych kabelków był srebrny Oehlbach, nie pamiętam nazwy, za 1400 zł. Analizując poszczególne aspekty brzmienia wypadł nieźle, ale całość brzmiała niespójnie i jakoś tak sztucznie. Podłączenie XLO Ultra 1 pokazało niezbicie, że bas można znacznie lepiej kontrolować (lepiej wcale nie znaczyło mniej), średnica może być barwniejsza a wysokie lepiej zespolone z resztą. Ostatnim z zawodników był Audioquest Jaguar, który wprawdzie zabrzmiał nieco bardziej szorstko od XLO, ale moim zdaniem bardziej autentycznie, po prostu pokazując charakter brzmienia głośników. Na porządnie zrealizowanych płytach, np. „Up”, wypadało to naprawdę dobrze.

 

Na koniec stempur podłączył cd sieciówką przyniesioną przez larsona3. Powiem przewrotnie: miałem wrażenie, że dźwięk uległ zmianie i nie miałem wrażenia, że uległ pogorszeniu :-)

 

Uprzejmie dziękuję Gospodarzowi za zaproszenie a puszystemu białasowi za okazane zaufanie zademonstrowane wskoczeniem mi na kolana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miło było Cię gościć Zbig, puchaty białas Rysio też pozdrawia :-)

 

Co do Audioquesta Jaguara ? posłuchałem go sobie jeszcze trochę, zresztą przez noc sobie pograł i powygrzewał się. Wnioski? świetny kabel. Jestem bardzo blisko kupienia tego interkonektu. Dlaczego?

Przede wszystkim super stereofonia i scena, bardzo dobra rozdzielczość, nic się nie skleja, choć dźwięki nie są tak ostro powycinane. Powietrza w muzyce w sam raz, choć znów odrobinę mniej niż na przykład w Kon Techu. Ale nadaje to kabelkowi muzykalności. Fajne barwy, choć średnica może jeszcze odrobineczkę za sucha.

Na razie kabelek ma dla mnie tylko jedną małą wadę - minimalnie maskuje mikrodetale, te mlaśniącie, oddechy, świsty palców na strunach. To znaczy to jest, ale podane nie na tacy a troszeczkę na drugim planie, za mgiełką.

Ale myślę, że to można nadrobić sieciówką ? po jej wpięciu zrobiło się jakby przejrzyściej i analityczniej. Uwierzyłem w działanie kabli zasilających!

Dziś pożyczam Stereovoxa HDSE ? ma logikę, po przeczytaniu wpisów i opinii, może być u mnie za ostro i za sucho. Ale jak wszyscy wiemy w tej bajce nie ma pewników. Jeśli pokona Jaguara, to zostanie u mnie. Jeśli nie, to chyba adoptuje dzikiego kota. No chyba że dostanę od Was nakaz posłuchania czegoś jeszcze :-)

 

Pozdrowienia, stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze coś co może być dla Ciebie ciekawe. Mały zestawik IC i sieciówke, które razem dobrze grają:) Mogę pożyczyć Tobie na jeden dzień w przyszłym tygodniu albo dzisiaj na dwie godziny. Mieszkam na Bielanach. Jeśli jesteś zainteresowany daj znać na priva.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stempur

Jesli bedziesz w klubie w piatek, to moge Ci podrzucic 3 kabelki do porownania. Pytanie tylko jaka dlugosc potrzebujesz bo 2 sa raczej krotkie.

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem, że wybrałem kabelek... A tu znowu miliony propozycji, przepinanie, sluchanie i wybieranie. Jak by nie możba było prościej W cholerę z takim hobby :-)

 

Panowie dziękują za propozycje.

Pal - zaraz napiszę na priva

Hornet - nie potrzbuje długich. 0,5 metrowe wystarczą. Chętnie pożyczę. Będę w piątek

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stempur, jeśli pasuje ci jaguar to skuśsięjeszcze na odsłuch Panther`y, za pewne pojawi się to czego brak ci w J. a może i całość wypadnie wyraźnie lepiej. Można go trafićwe wtónym obiegu za rozsądne pieniądze dlatego proponuje posłuchać także ten model.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>piotr1

 

Długo się wahałeś z tym wpisem. Do Bedrocka się przymierzałem ale w końcu nie testowałem, bo był za drogi. Niemniej tańszy CV6 bodajże też nieźle zagrał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

PMD, piotr 1

Tak po cichu, gdzień głęboko pod czaszką cały czas obija mi się ten Audioquest Phanter. Ale on jest o połówę droższy og Jaguara!!!Zaczynam się obawiać o swój rozsądek :-)

Myślicie, że warto zapłacić tyle za Panterkę? Poprawa jakości aż tak spektakularna?

piotr 1 - napisz coś więcej

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.