Skocz do zawartości
IGNORED

co gra w cd-ku ?


klemens

Rekomendowane odpowiedzi

wpis ten nie jest prowokacją po prostu ostatnio "rozbijam się w cd-kach" z raczej niskich przedziałów cenowych w poszukiwaniu "tego czegoś" i dało mi to sporo do myślenia. Do tej pory w domu doświadczyłem (po kolei) Onkyo 7222, DVD Pioneer 656A, DVD Samsung HD745, Pioneer PD8700, Rotel 930AX. Samo polowanie na sprzęt a później odsłuchiwanie i porównywanie jest niezłą frajdą.

Tak sobie np. porównuję wypasionego po brzegi elektroniką, z specjalnym transportem itp. Pioneera8700 z minimalistycznym i wręcz tandetnym wśrodku Rotelem 930AX. Jak to możliwe że Rotel gra po prostu lepiej (co nie znaczy że jest to jakiś hi-end słysze też w nim wiele wad) ? - ma tak jak pionek 1bitowy DAC i do tego z 5 razy mniej elektroniki w środku. O co tu chodzi ? Po co do pionka to wszystko powrzucali przecież to sporo kosztuje ? Co musi mieć CD-k żeby dobrze zgrać ? Co jest najważniejsze ? Zasilanie (pionek ma np. 2 trafa), transport (pionek ma stable plater mechanism a rotel zwykłego plastikowego soniacza), DAC (oba mają 1bitowe a pionek ma 2 DAC-i), wzmacniacze operacyjne (tu nie mam pojęcia które mają lepsze) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak sformulowane pytanie cisnie sie odpowiedz , ze wszystko . Nawet takie wydawaloby sie drobiazgi jak obudowa , czy nozki maja wplyw na koncowy efekt . Oczywiscie w tanim sprzecie nikt na to nie zwraca uwagi , "sztuka jest sztuka" jak mawiaja w armii , liczy sie przede wszystkim cena , ktora wg ogolnych trendow powinna byc hipermarketowa . Niestety w tym kierunku zaczynaja sklaniac sie tez uznani producenci i mimo , ze tylko oni pozostali przy produkcji klasycznych CD i teoretycznie celujac w innego klienta powinni pozostac na "sprawdzonym" poziomie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli kupujac cd za kilkaset zlotych, jakies stare budzetowe mam patrzec na jakies obwody wewnatrz? Nie rozumie troche tego??? Myslalem ze raczej wazny jest stan kasera, kondensatory i ogolny stan zewnetrzny i wewnetrzny odtwarzacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim posluchaj i wybiez taki , ktory bedzie gral tak jak lubisz . Jezeli nie nosi widocznych oznak zmeczenia na zewnatrzi wewnatrz , pewnie czyta rozne nawet podniszczone plyty to kupuj . Nie zawracaj sobie glowy rozwiazaniami technicznymi , iloscia traf , przetwornikow itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze , ze nie do konca sie rozumiemy . Rozwiazania techniczne sa droga do uzyskania dobrego brzmienia , ale dobre efekty rozne firmy osiagaja czesto w zupelnie odmienny sposob . Podstawa jest odsluch . Tym bardziej jezeli kupujesz uzywke z przystepnych zakresow cenowych , nie daj sie omamic nazwami firmowych rozwiazan wypisywanymi na plytach czolowych urzadzen . To takie same chwyty marketingowe jak moce rzedu 40 - 50 W na kanal w przypadku odbiornikow samochodowych . To co w srodku niezaleznie od tego czy to CD , czy wzmacniacz moze byc wskazowka dla doswiadczonego elektronika , czego mozna sie spodziewac po urzadzeniu . Zakldam , ze jestes laikiem w tej materii , wiec jeszcze raz podkreslam odsluch i stan ogolny ,ktory jest w duzej mierze wykladnikiem stanu urzadzenia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie było bardzo ogólne ale sprowokowane zostało konfrontacją dwóch koncepcji budowy odtwarzaczy: minimalistycznej Rotela 930 i nazwijmy to "barokowej" Pioneera PD8700. Po prostu zdziwiło mnie po co tyle róznych rzeczy powrzucali do tego pionka (płytki drukowane są rozmieszczone 2 piętrowo !) zastosowali wyrafinowane i niewątliwie ciekawe rozwiązania (np. ten odwrócony napęd) jak gra to w sumie przywoicie ale nic ponadto (choć dużo lepiej od tanich soniaczy onkyo czy technicsów) i taki bidny, prawie pusty w srodku Rotel zagrał o klasę lepiej (w moim subiektywnym odbiorze oczywiście).

Pioneer ma dźwięk bardzo detaliczny z dobrą przestrzenią (tu bije Rotela) ale suchy i ostry tak że dłuższe słuchanie męczy. Rotel ma "to coś" co powoduje że chce się go słuchać lepszą muzykalność, gładkość i wypełnienie dźwięku, ma energię i kopa no i ten bas... Pytanie co spieprzyli w pioneerze ze tego "czegoś" zabrakło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Klemens

Nie traktuj tego w kategoriach spieprzenia . Jak mawia jeden z moich znajomych o pewnym przez siebie ulubionym kablu , ktory wszyscy dawno wyrzuciliby z jego systemu : "firma zrobila ten kabel zgodnie z przyjeta przez siebie filozofia dzwieku" . Ze wszystkimi elementami jest dokladnie tak samo , ktos inny z pary Rotel - Pioneer wskaze na dzwiek tego drugiego jako lepszy . Kazdy ma swoj gust i nie dotyczy to tylko piekna kobiet .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Stopień analogowy to inaczej stopień wyjściowy, czwarty trzeci element po transporcie, przetworniku i zasilaczu. W rzeczywistości jest to wzmacniacz, zapewniający jednocześnie dopasowanie impedancji do wejścia wzmacniacza. To są te właśnie wspomniane "scalaki". Wszędzie tutaj można spieprzyć dużo. Nawiasem mówiąc co to znaczy, że tu i tu jest przetwornik jednobitowy? Jest taka sama kość tak samo zaimplementowana czy nie? Nota bene, Rotele zwykle wykorzystują przetworniki wielobitowe, nie wiem jak jest w tym konkretnym przypadku. I ostatnia rzecz - im więcej śmiecia w środku, zwłaszcza jeśli chodzi o tani sprzęt, tym może być gorzej. Prostota układu to nie jest złą rzecz, przekonałem sie o tym słuchając ostatnio przetwornika Petera Daniela, DIY o koszcie z obudową i zasilaniem ok. 1000 PLN. W środku są ze dwie kości, kilka kondensatorów i transformator. Gra znakomicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

O ile pamiętam, to różne tam były kombinacje, zasadniczo DIY właściciela, ale chyba też cieńszy Velum i DIY czyjśtam inny. Przywlokłem też Enigmę, ale nie był wykorzystany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>namelessclub

Sa i takie szkoly , ale ja preferuje nieco inna . Ostatnio moj znajomy przewalczyl pare sieciowek do DAC-a i wnioski sa jednoznaczne pisalem o nich Tomkowi 7776 w innym watku . Teraz szukamy dobrej sieci do tanszego przetwornika .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jozwa

Dzieki za info , postaram podzielic sie spostrzezeniami na temat wplywu "budzetowych" sieciowek na DAC-e z rozsadnego przedzialu cenowego , bo mamy w planie tego typu tematyczny weekend . Jezeli wlasciciel systemu zdobedzie do testu to co planowalismy . Bedzie to pewnie kolejne ciekawe doswiadczenie po weekendzie , ktory nazwalismy sobie roboczo :"DAC ML 390 , a sprawa sieci"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer 8700 stanowi świetna bazę do przeróbek, zauważ, że zaoszczędzono na dużej liczbie elementów na najważniejszej płytce DAC-ów , których po prostu nie ma ( głównie puste miejsca na kondensatory) a te które są to najtańsze i jedne z najgorszych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Musze potwierdzic slowa jozwy... Mam akai CD 79. Wazy toto 10kg a tak naprawde to wazy nie cdek a zeliwna plyta dociazajaca. Na pokladzie PCM 63 P z serii K, dwa trafa - do analogu i cyfry, OP 37 Analog Devices, DC Servo, podobno niezly zegar choc moglby byc lepszy. Problem polega na tym ze calosc zajmuje trzy bardzo skromne plytki. A jak gra? Porownywalem go z Musical Fidelity A 3 i A 5, Coplandem CDA 822 i Marantzem CD 17 KI. Niestety zaden z nich nie zagral obiektywnie lepiej. Teraz Avatar przywiezie KAV 250 CD ale Krell to inna bajka i tu juz nie ma mowy o konkurencji.

Trzy proste plytki i CD jak konstrukcja cepa prawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gry-pa aktualnie (od dłuższego czasu) nie mam w posiadaniu CD i jestem w tej szczęśliwej grupie która problem zasilania DAC'a czy nawet transportu ma z tzw. głowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak w ogóle to nie zdawałem sobie sprawy jak wiele zależy od źródła kiedyś wydawalo mi się że wszystkie kompakty graja podobnie. Gotów byłem wydać wiekszą kasę na wzmacniacz czy kolumny ale przecież kompakt to kompakt... teraz szczególnie na wzmaku słuchawkowym i sennheiserach rozumiem co znaczy dobre źródło i wiem że na razie mam do słuchawek odtwarzacz przyzwoity który spełnia minimalne wymagania (Rotel) ale do pełni szczęścia jeszcze daleko...

Coraz bardziej doceniam też moje DVD Samsung HD745 (potrzebowało ponad miesiąca na ułożenie się) - zagrało wyraźnie lepiej od Pioneera PD8700 i co mnie wprowadziło w osłupienie pod pewnymi względami też lepiej od Rotela...(choć to kwestia dyskusyjna bo to rózne szkoły dźwięku i ocena zależy od preferencji indywidualnych i sprzetu towarzyszącego).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden mój znajomy (zresztą muzyk) też tak uważał. :-) Więc podpięliśmy kiedyś jego Sony obok mojej Yamahy do reszty mojego sprzętu i przekonał się, że nie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 25

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.