Jump to content
IGNORED

emphasis na cd

paww

Recommended Posts

Mam pytanie do doświadczonych forumowiczów. Co oznacza jak na niektórych (u mnie chyba tylko na dwóch z klasyką) płytach włącza się na odtwarzaczu informacja "emphasis"? Nie ma to wpływu ani na dźwięk, ani na działanie odtwarzacza - przyjnajmniej ja niczego nie zauważyłem. Powyższa informacja wyświetla się na obudwu odtwarzaczach, które posiadam. Ciekawy jestem co to oznacza, a sądzę, że inni forumowicze chętnie się o tym dowiedzą. Pozdrawiam.

To znaczy, że płyty nagrane są z emfazą (podbiciem) - wzmocnieniem nieliniowym w funkcji czestotliowści - tak jak przy tramsmisji FM - im wyższa czestotliwość tym większe wzmocninei, przy odczycie włacza się układ deemfazy (chyba cyfrowy, ale raczej jest to prosty filtr analogowy RC), który przywraca pierwotną liniową charakterystykę. Celem tego zabiegu jest poprawienie SN/R. Obecnie już się tego nei stosuje, zresztą i tak bardzo rzadko było to wykorzystywane - chyba tylko na początku produkcji płyt i odtwarazczy CD. Jedyna płyta z jaką się spotkałem która była nagrana z preemfazą to Deep Purple "Machinehead".

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.