Skocz do zawartości
IGNORED

emphasis na cd


paww

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do doświadczonych forumowiczów. Co oznacza jak na niektórych (u mnie chyba tylko na dwóch z klasyką) płytach włącza się na odtwarzaczu informacja "emphasis"? Nie ma to wpływu ani na dźwięk, ani na działanie odtwarzacza - przyjnajmniej ja niczego nie zauważyłem. Powyższa informacja wyświetla się na obudwu odtwarzaczach, które posiadam. Ciekawy jestem co to oznacza, a sądzę, że inni forumowicze chętnie się o tym dowiedzą. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że płyty nagrane są z emfazą (podbiciem) - wzmocnieniem nieliniowym w funkcji czestotliowści - tak jak przy tramsmisji FM - im wyższa czestotliwość tym większe wzmocninei, przy odczycie włacza się układ deemfazy (chyba cyfrowy, ale raczej jest to prosty filtr analogowy RC), który przywraca pierwotną liniową charakterystykę. Celem tego zabiegu jest poprawienie SN/R. Obecnie już się tego nei stosuje, zresztą i tak bardzo rzadko było to wykorzystywane - chyba tylko na początku produkcji płyt i odtwarazczy CD. Jedyna płyta z jaką się spotkałem która była nagrana z preemfazą to Deep Purple "Machinehead".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.