Jump to content
IGNORED

Gramofon - do czego podlaczyc?

Olexiak

Recommended Posts

Witam!

Wiem, ze na tym forum temat gramofonow byl poruszany wiele razy, ale jestem kompletnym laikiem i tamte watki sa dla mnie czarna magia...

Generalnie wiem tyle:

1. gramofon sluzy do odtwarzania plyt winylowych,

2. gramofon powinien byc do czegos podlaczony.

Ale wlasnie - do czego? W moim domu jedynym sprzetem grajacym jest komputer. Czy mozna do niego podlaczyc gramofon przez wejscie line-in w karcie dzwiekowej przy uzyciu kabla chinch/jack? Jesli tak, to czy mozna tak zrobic z kazdym gramofonem, czy musi on spelniac jakies konkretne kryteria? A jesli nie mozna tego zrobic tak bezposrednio, to pewnie trzeba miec jakis wzmacniacz/przedwzmacniacz czy inne urzadzenie - zgadza sie? Napiszcie, prosze, jak to jest, tylko - o ile to bedzie mozliwe - piszcie prosto i zrozumiale (przypominam, ze jestem laikiem).

Pozdrawiam,

Olexiak

Niezbedny jest specjalny przedwzmacniacz gramofonowy. Moze to byc osobne urzadzenie lub stopien wbudowany we wzmacniacz. Pelni ono 2 funkcje: wzmacnia sygnal uzyskany z wkladki gramofonowej, ktory jest znacznie slabszy od sygnalu uzyskiwanego z innych zrodel oraz co bardzo wazne przywraca liniowa charakterystyke czestotliwosciowa czyli dokonuje tzw. korekcji RIAA. Zatem w przypadku bezposredniego podlaczenia do komputera na wejscie liniowe, mozesz nie uzslyszec nic, badz uzyskac bardzo slaby i zaszumiony sygnal w dodatku z pewnoscia z zachwiana charakterystyka czestotliwosciowa (zbyt duzo wysokich tonow, za malo niskich). Musisz zatem stworzyc nastepujacy tor: GRAMOFON -> PRZEDWZMACNIACZ GRAMOFONOWY (lub wzmacniacz z wejsciem Phono lub MM lub MC) -> komputer.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tego ci trzeba :)

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gramofon gramofonu nierowny. Wkladke mozna miec pieozelektryczna, magnetodynamiczna (MM) lub z ruchoma cewka (MC). Kazda daje inny signal, kazda wymaga czegos innego. Pieoelektryczna zagra nawet na wejsciu liniowym (sa to jednak najtansze i w brzmieniu radszej kiepskie wkladky z bardzo duza sila nacisku), MM podaje signal bardzo podobny do signalu z mikrofonu dynamicznego - wiec na upartego mozna podlaczyc do wejscia mikrofonowego na karcie (+20dB) i zagra niezle - choc oczywiscie przedwzmaczniacza RIAA bedzie lepszy. MC naleza do najdrozszych i niepodejzrzewam, ze akuratnie takie cos masz i nawet o tym niewiesz.

Miły Sabatielu przedwzmacniacz taki sobie Vivanco ma jednak parametry wystarczająco dobre ale w przedmiotach sprzedającego jest AKKOCHOL IZOPROPYLOWY idealny do mycia głowic i innej elektroniki opakowania litrowe, a cena jak dla brata.

Pozdrawiam

Korwin

IvanM,

Olexiak prosil, zeby nie komplikowac, zalozylem, ze nie ma gramopfonu z wkladka piezo (bo to zabytek i wogole jest be) ani wkladki MC (bo nie dla poczatkujacego). Trzeba jednak pamietac, ze o ile istotnie piezo daje sygnal o w wysokim poziomie to dolaczony do typowego wejscia liniowego o malej impedancji w jakie wyposazine sa wspolczesne wzmacniacze da bardzo poszarpana charakterystyke czestotliwosciowa.

Oprocz wszytkiego wydaje mi sie, ze moja odpowiedz nie byla bardziej skomplikowana jak twoja (i absolutnie ja nieneguje bo nieglupia) i na poczatek wystarczy, jak podlaczy gramofon do wejscia mikrofonowego karty dzwiekowej. Zagrac zagra - korekcja dzwieku na PC w razie potrzeby nietrudna i niepodejzrzewam go o wymagania audiofilskie. Jak sie zabawa spodoba, moze inwestowac w przedwzmaczniacz.

I bedzie "konstrukcja dula-mono", absolutny high-end (dual DAC).

Nadal nie rozwiazuje to jednak kwestii korekcji RIAA. Olexiak, kup to pudeleczko Vivanco albo moze znajdz kolege z umiejestnoscia obslugiwania lutownicy i zlepcie razem taki kit:

Hidden Content

Musisz miec jednak swiadomosc, ze to absolutniep odstawowy poziom dzwiekowy.

Hidden Content

">I bedzie "konstrukcja dula-mono", absolutny high-end (dual DAC). "

No tak hehe. W tym wypadku dual ADC. Oczywiscie, ze uzycie wejscia mikrofonowego nie jest ultymatywne rozwiazanie - podalem to jako przyklad najprostszego podlaczenia "by zagralo".

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.