Jump to content
IGNORED

Kable głośnikowe z sieciowych

Enleth

Recommended Posts

Ameryki pewnie nie odkryłem - ale ciekawą rzecz mi się wykombinować udało, a może się to komuś przyda...

Mianowicie, kable głośnikowe którymi dysponowałem okazały się zdecydowanie zbyt krótkie i musiałem znaleźć coś, co je zastąpi - a że w szafie mam prawie 50 metrów kabla sieciowego 10Base-T (dwużyłowy, taki z wtyczkami podobnymi do antenowych), postanowiłem spróbować podłączenia nim głośników.

Wygląda na to, że trafiłem nieźle - kable są (bo i muszą być) dobrze zrobione, mają bardzo grube izolacje i solidne ekranowanie, zarówno z zewnątrz jak i między przewodami.

Drobny problem stanowi zdjęcie z nich izolacji, bo łatwo uszkodzić zewnętrzny przewód i trudno usunąć izolację wewnętrznego, ale z odpowiednimi narzędziami to wykonalne.

Głośniki jakby trochę lepiej brzmią - kable idą obok masy innych i kilku urządzeń takich jak monitor, więc bym się nie zdziwił, gdyby tłumiły masę zakłóceń, które poprzednie zabierały z sygnałem.

Przy okazji, dwoma takimi jeszcze zrobiłem antenę z metalowej półki, też działa.

W wolnej chwili spróbuję zrobić z tego kable od komputera i gramofonu do wzmacniacza, niestety chwilowo nie mam wolnych wtyczek chinch pod ręką. Może też będzie słychać różnicę...

Enleth zobacz ta strone:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Opinie zbiera bardzo pozytywne...

Hidden Content

>Enleth zobacz ta strone:

>

Hidden Content

>Opinie zbiera bardzo pozytywne...

ale kolega pisze o koncentryku, nie o skretce!

Hidden Content

Jeżeli chodzi ci o kable ze skrętki komputerowej to temat był wałkowany 150 razy.

Wpisz w wyszukiwarkę "kable CAT 5"

Sporo zależy od geometrii i producenta skrętki ale nawet najlepsze pewnego poziomu nie przeskoczą. I najczęściej kable takie są agresywne i brak im kultury (mało osłuchanym często wydaje się ze to precyzja i szczegółowość).

Uwaga na skręcanie z wielu żył, drastycznie wzrasta pojemność co dla niektórych wzmacniaczy moze być zabójcze!!!

Na właściwościach kabli sieciowych to ja się znam, bez obaw :).

Skrętkę bym może sprawdził, tylko że akurat nie miałem jej pod ręką (cały zapas wyszedł), a koncentryka mam masę i nie jest mi już do niczego potrzebny. Jak będę kupować następnym razem skrętkę, wezmę trochę więcej i sprawdzę jak wyjdzie, na razie na koncentryku robię.

Mam jeszcze 30 metrów kabla RS232, ale nie wydaje mi się, żeby mógł mieć jakieś szczególne właściwości, więc może go zostawię w spokoju...

Ufff... Jeden gotowy. Wersja light, "tylko" 18 przewodów. Działa. Jak - sprawdzę jak się wyśpię. Już trochę późno. A właściwie wcześnie, bliżej końca ciszy nocnej niż początku :/

Grają nieźle. Audiofilem nie jestem, nie stwierdzę czy są agresywne (jak na razie się na nikogo nie rzucały z pięściami :P) i tak dalej, w każdym razie mi się podoba dźwięk - a chyba o to chodzi.

Anomalii w dźwięku nie ma, temperatura wzmacniacza w normie (czyli gorący jakby całe zastępy piekielne w środku siedziały, ale zawsze tak miał), więc przynajmniej z osiemnastoprzewodowymi sobie radzi dobrze.

Jak dokupię tej skrętki jeszcze trochę (z tej mało było zdatne do użytku, bo większość niestety obszarpana, chyba w trudnych warunkach pracowały), przerobię kable na 54, ciekawe czy będzie lepiej.

• 7 years later...
Jak dokupię tej skrętki jeszcze trochę (z tej mało było zdatne do użytku, bo większość niestety obszarpana, chyba w trudnych warunkach pracowały), przerobię kable na 54, ciekawe czy będzie lepiej.

Proszę, wybaczcie mi za grzebalstwo, ale ciekaw jestem:

jakie dał efekty kabel 54,

jak w porównaniu z 18,

jakiej grubości były żyły,

jakiej mocy zestaw i czy dawałeś żaru,

do czego porównane?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.