Jump to content
IGNORED

Osobna linia elektryczna


emesze2

Recommended Posts

Kończę kompletowanie zestawu i chciałem poprowadzić osobną linię elektryczną od licznika do zestawu. Nie wiem czy to dużo poprawi odbiór, bo generalnie mam duże skoki napięcia w sieci, ale będzie to tańsze niż kupowanie kondycjonera. W zwiazku z tym mam pytanie:

Czy taka linia powinna charakteryzować się jakimś specjalnym wykonaniem?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze czy masz zgode administracji(elektrowni) na takie działanie oraz jakiekolwiek uprawnienia?

 

Jeśli to nie jest problemem to przedewszystkim sama linia musi spełniać kilka warunków:

 

Zapewne będziesz używał miedzi.Warto kupić grubszy drut.Tutaj 2-3mm^2 nie będzie przesadą.Warto się zorientować czy masz poprowadzone do licznika uzemienie oraz znać jego opór względem ziemi.(sieć 3 żyłowa poprawia bezpieczeństwo i umożliwia zastosowanie wyłączników różnicowo-prądowych).

Kolejną sprawą jest odpowiednie poprowadzenie takiej linii.Zabronione jest prowadzenie po skosach lub tylko na fragmencie ściany.

 

LINIA MUSI BYĆ UŁOŻONA ZAWSZE PRZY (głównie górnej) KRAWĘDZI ŚCIANY (Najlepiej jak znajdziesz puszkę elektryczną.Będziesz wiedział na jakiej wysokości idą pozostałe przewody),A WSZELKIE POWIEDZMY "ZAKRĘTY" POD KĄTEM 90*.JEDYNIE SAMO GNIAZDKO MA BYC NA WYSOKOŚCI OKOŁO 40 CM(od podłogi) ALE TUTAJ MOŻESZ JUŻ TĄ WARTOŚĆ NIECO ZMIENIĆ.

 

Jeśli Ci zależy na izolacji tych przewodów to unikaj kontaktu nowo montowanych ze starymi.No chyba,że będzie to kontakt pod kątem prostym,a nie ułożenie równolegle do pozostałych.

 

Unikaj częstego zginania przewodów podczas układania.Jest to wprawdzie miedź ale lepiej unikać pęknięć czy załamań,które później ograniczą nam możliwości obciążeniowe instalacji.

 

Tak jak już wspomniałem o bezpieczeństwie pomyśl o tym wyłączniku różnicowo-prądowym.Koszta są ale w razie czego (pomyłki,awarii itp.-CZEGO OCZYWIŚCIE NIE ŻYCZE!!!) będziesz miał niemal natychmiastowe odłączenie zasilania.(co nie jest niestety zaletą standardowych bezpieczników).

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Link to comment
Share on other sites

Dla uściślenia. Instalację będzie wykonywał elektryk z uprawnieniami nie ja. Mieszkam w domku jednorodzinnym z konieczności i wygody, aby nie rozkuwać mieszkania planuję poprowadzić ją na zewnątrz domu. Potrzebuję rady nie strikte tech. instalacji tylko ewentualnych wymogów "audiofilskich" ;--)

Link to comment
Share on other sites

No to do stricte audiofilskich nadaje się fragment o unikaniu kontaktu nowej sieci ze starą:)Trzeba zapewnić instalacji odpowiednie ekranowanie aby linia nie zbierała śmieci z otoczenia.Warto zakupić gniazdko sieciowe z pozłacanymi stykami.

 

Jakto za zewnątrz domu? Drugi piorunochron zakładasz??

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Link to comment
Share on other sites

ok.

Dlaczego piorunochron? Plan jest przeprowadzenia jest taki z szafki elektr. wychodzę na zewnątrz 5 m w lini prostej idę po zewnętrznej ścianie i wchodzę do środka w miejsce gniazdka. Jestem przed ocieplaniem domu i mogę sobie na to pozwolić ze względów estetycznych...

Link to comment
Share on other sites

Każdy przewód z napięciem ma wogół siebie jakieś pole elektryczne,które może ściągać piorun stąd moje stwierdzenie.

 

W każdym razie zadbaj przedewszystkim o dobrą izolacje tej instalacji.Nie byłoby głupim pomysłem żeby podpiąć ekran tej sieci z uzienieniem skrzynki elektrycznej.

.

.

.

Dobre połączenia,izolacja,ekran i brak nadmiernych sgięć przewodów oraz droższe od standardowego gniazdko zapewni Ci spokój ducha audiofilskiego:)

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Link to comment
Share on other sites

Właśnie po zewnętrznej ścianie nie będzie styku z inną instalacją, ale o tym polu elektromagnetycznym nie pomyslałem, że może ściągać. Izolację/ ekranowanie z czego wykonać ? A jeszcze rok temu nie przyszłoby mi do głowy coś takiego jak osobna linia... ;-)))

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj monterzy z elektrowni podpieli do mojego domu nowe przyłącze ze słupa , kabelek jest grubosci kciuka.

Wszystko w ramach akcji wyrzucania liczników energetycznych na zewnątrz budynków .W najbliższych dniach wymienione zostaną też stare aluminiowe przewody na słupach na grubaśne miedziane. Pozostanie mi tylko wymienić 1.5m kabla do gniazdka sciennego którym zasilam system , taki mam własnie dystans do nowego grubiutkiego kabelka..

Tuning sponsoruje Zakład Energetyczny :)

Link to comment
Share on other sites

już wyjaśnieam , mam dwa pokoje ( odsłuchowe :), jeden sala telewizyjna - 22 m2 gdzie mam zestaw kina domowego ( no może nie całkiem bo brakuje paru rzeczy ) i do tej sali pociągnąłem ( tak dla checy ) 10mm2 aby zasilać koncówkę mocy ( mama mija , co śię elektryk napocił , aby to podpiąć pod bezpiecznik automatyczny B20 :)))))))))))0 )

w drugim pokoju ok 30 m2 jest zestaw stereo ( w trakcie przemian ) , który bierze prąd ze zwykłej lini 2,5mm2

( wielopunktowej ) ,

nie słyszę specjalnej różnicy między tymi dwiema liniami ( w sensie zakłóceń czy też potęgi brzmienia basu )

na resztę nie sądzę aby wpływ mogła mieć grubość lini

Link to comment
Share on other sites

Zorro --- na słupach raczej nie będzie miedzianych, tak dobrze to nie ma. Aluminium nadal, prawdopodobnie założą AsXSn 4x70+25 mm2 :)))))))))). Kombinujcie chłopaki z przewodami :))))

Obok piorunochronu tez raczej bym nie ciągnął, jeżeli już to proponuje wkuć go głęboko w ściane w tym miejscu i naciągnąć na niego "wąż peszla". Ale zawsze coś się pewno wyindukuje. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontować, jeżeli masz szafke licznikową na zewnątrz, ograniczniki przepięć wielokrotnego użycia zalicznikowo. Koszt ok 1900zł. Drugie ograniczniki (drugi stopień) założyć w rozdzielnicy budynku tam gdzie są "bezpieczniki". Tyle w kwestii przepięć od uderzeń pioruna.

Czy na jakość dźwieku grube przewody mają wpływ to nie wiem. Juz się tu wypowiadałem i jasnej odpowiedzi nikt nie dał. Jestem sceptyczny w tej kwestii.

Link to comment
Share on other sites

Zorro

 

A po to, że po każdym przepięciu musiał bys wymieniać je na nowe. Koszt ok 200 zł. Wielokrotnego użycia działają jak samanazwawskazuje. Oczywiście to są wszystko fanaberie, które mogą być ale nie muszą. W przypadku sprzętu za dziesiątki tyś zł gra jest warta świeczki.

Link to comment
Share on other sites

jak prześłedzisz, znajdziesz teżcośo zasilaniu.

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

temat o zasilaniu, założył także na tym forum Elberoth, skorzystaj z wyszukiwarki. Wydaje misie , że rozsądniej było odświeżyćtamten wątek.

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

nie lepiej kupić maly spalinowy generator ? przy stałym obciążeniu (zakłądam ze wszystko pracuje w klasie AA) skoki napięć mniejsze a z syfami na sieci i filtrowaniem łatwiej sobie poradzić. Oczywiście generator ustawiony w osobnym pomieszczeniu. Ew może bateria akumulatorow? to już byłoby audiofilsko skutecznie

Link to comment
Share on other sites

Eeeeeee tam, montujemy takie cuda gdy ludzie maja tylko lodówke i telewizor do oglądania "M jak miłośc". No mają jeszcze troche innych rzeczy: odkurzacz, ekspress itp. itd. Ale byłem świadkiem że wszystkie urządzenia elektroniczne domowe szlag trafił. Więc...

Trzeba jeszcze przekonać zakład ubezpieczeń że to był piorun. Udowodnij, że akurat w słup koło ciebie walnął piorun. Życze powodzenia. Kilku już sie przejechało. Zakład Energetyczny nigdy sie nie przyzna, bo powinni mieć na słupach sprawne odgromniki (gdy przyłącze jest kablowe) a z tym różnie bywa. Energetyka załatwiła koledze na studiach kompa. Oczywiście oni nie byli winni, więc kupił karte pomiarową która rejestrowała wszystko co się w sieci dzieje. I tak niewiele wywalczył.

Link to comment
Share on other sites

"Każdy przewód z napięciem ma wogół siebie jakieś pole elektryczne,które może ściągać piorun stąd moje stwierdzenie."

Jezli, to juz pole elektromagnetyczne. Nie ma ono jednak znaczenia dla przyciagania pioruna. Piorun to wyladowania bardzo wysokiego potencjalu do potencjalu zerowego - t.j. ziemi. Pole elektromagnetyczne z kabla siecowego jest tak smiesznie male, ze dla pioruna zerowe. Gdyby tak niebylo, to na dachach montowane bylyby zamiast piorunochronow duze magnesy.

Link to comment
Share on other sites

Pisałem to nieco zaspany i owszem pomyliłem się.Chodzi oczywiście o pole elektromagnetyczne.

 

Jednak czy słyszałeś o czymś takim jak indukowanie się energii elektrycznej pod wpływem pola elektromagnetycznego?

 

Kabel sieciowy będzie na tyle blisko piorunochronu,że nieuniknione jest zaindukowanie się sporej energii w tej sieci podczas wyładowania.Pole wokół piorunochronu będzie bardzo duże.

 

Osobiście pod względem zasilania nie jestem ryzykantem i bałbym się podpinać swój sprzęt pod gniazdko,które jest podpięte pod linie biegnącą na zewnątrz budynku,a zwłaszcza w pobliżu piorunochronu.Owszem odległość ta nie będzie mniejsza jak 20 cm (normy budowlane regulujące odległość piorunochronu od materiałów ognio odpornych lub łatwopalnych),a ta linia będzie przy ścianie jednak to są duże napięcia,pola itp. podczas wyładowania.

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Link to comment
Share on other sites

przy uderzeniu pioruna pole elektromagnetyczne jest tak duże, że raczej nie bedzie miało znaczenia czy przewód jest na zewnątrz czy w środku budynku. Nie powyłaczane urządzenia z gniazdka i tak szlag trafi. Robiłem piorunochron w budynku, w który uderzył piorun. Oprócz tego, że budynek zaczął sie palić cały sprzęt elektroniczny poszedł do naprawy. Piorunochrona nie było!!!! Prąd spłynął przez dachówke, po belce, ściany i chyba uszedł przez instalacje. Ślad się konczył koło puszki elektrycznej, która była wypalona.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj jednak sporo popsuło to,że piorunochron nie był jeszcze uziemiony.Dwa,że może i być ale jeśli ma opór względem ziemi większy od 30 Ohm to niestety zwiększa się ryzyko przejścia na linię elektryczną.(leniwy ten prąd strasznie)

 

 

Wydaje mi się,że najlepiej byłoby dać linię w odległości około 4-5m od piorunochronu,zamknąć ją w porządnym,dobrze uziemionym ekranie i w miare możliwości wmontować w ściane.Wszelakie warystory,ograniczniki może i by się przydały ale z punktu widzenia audiofila są niekorzystne,a o takie względy chodzi autorowi wątku.

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Link to comment
Share on other sites

Wszelakie

>warystory,ograniczniki może i by się przydały ale z punktu widzenia audiofila są niekorzystne,a o

>takie względy chodzi autorowi wątku.

 

 

Ale one i tak są. Chociażby na słupach energetycznych. I w tym momencie można rozpocząć dyskusje na temat jaki wpływ ma ogranicznik przepięc na dźwięk. A jaki ma wyłącznik róznicowowo-prądowy, który ma w swoim wnętrzu cewke Ferantiego. Moim zdaniem żaden.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.