Skocz do zawartości
IGNORED

Hertz 250ES obudowa


Deep snow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Przepraszam, ale wpisałem ten temat do złej zakładki, więc powtarzam temat.

Niedawo nabyłem nowy głośniczek samochodowy Hertz ES 250. Mam jednak mały dylemat. Mianowicie nie wiem jak zrobić do niego obudowę. Woofer ma stać na razie w moim pokoju i wspierać moje kolumienki. Jednak nie wykluczone, że kiedyś (po zdobyciu odpowiedniego ) wzmacniacza sub wyląduje w bagażniku Forda. Mój problem jest taki, że nie wiem czy zrobić tradycyjną obudowę bas-reflex, czy też konstrukcję półzamkniętą, taką samą jak oryginalne zabudowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Parametry obudowy są już wstępnie obliczone programem winISD beta i wyszło mi 41 litrów pojemności przy obudowie BR. Rura 55mm średnicy i ok 11 długości, cięcie przy 30 Hz. Charakterystyka wyszła bardzo gładko. Natomiast przy obudowie takiej jak na załączonym linku program zaproponował cięcie przy 52 Hz no i charakterystyka zupełnie inna. Nie wiem co mam teraz zrobić. Tak dla niewtajemniczonych to głośnik ma 25 cm średnicy i 93 dB efektywności. Proszę o poradę.

post-8042-100005379 1170271633_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób standardową obudowę BR. To dużo bardziej przewidywalne rozwiązanie. Stanowczo odradzam tak małą średnicę kanału BR !!! Nawet przy zastosowaniu kanału profilowanego nie unikniesz zaburzeń przepływu powietrza, furkotu i szumów! Daj >70mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za spostrzeżenia. Kupiłem już basreflex profilowany, taki po 3 PLN ale bardzo solidny średnicy 73mm, a na końcu 68mm. Teraz mój Hertz jest w małej obudowie BR i basreflex jest właśnie średnicy 65mm. Faktycznie, gdy puszczam sygnał generatorem częstotliwości, to poniżej 30Hz wyraźnie słychać bardzo duże turbulencje oraz szumy powietrza w rurze. Ta skrzynia jest w ogóle kiepska, robił ją kumpel, ale skrzynka jest za mała i zrobiona z płyty wiórowo-paździeżowej 1,8mm. Ja robię tylko i wyłącznie na MDFie min 2cm + wzmocnienia, bo teraz to jest klęska. Cała skrzynia wpada w drgania ( koszmar). Zrobiłem kolumny w całości z MDF i dopiero po wzmocnieniu ich kilkoma poprzecznymi przegrodami drgania skrzyni zostały faktycznie zredukowane. Co do konstrukcji wiadomo, że zwykły basreflex to sprawddzona metoda. Poza tym jest na pewno łatwiejsza w montażu, ale mnie chodzi przede wszystkim o właściwości akustyczne. Najważniejszy jest dźwięk. Więc jeśli fabryczne zamknięte skrzynie Hertza są faktycznie tak dobre to moze warto spróbować i coś takiego zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Daj temu Hertzowi 27l (po odliczeniu wzmocnień, wzmaka itp) i będzie miód. Tak poza tym to ten Hertz ma 86dB (mierzone) :) Ale głośniczek i tak przedni - wg wielu zdecydowanie lepszy od SLS'ów... I porządne wykonanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 l nie za mało? Dlaczego właśnie tyle? Kiedyś wsadziłem ten głośnik do skrzynki samochodowej o podobnej pojemności i było całkiem neiźle, chociaż było słychać, że ścianki bardzo drgają i głośnik trochę się dusi. Podobny efekt był jak zabudowałem Hertza do skrzynki po Altusie 110 hehe. WIN isd beta wyliczył mi 41 litrów, pewnie dlatego że program dobiera wszystko tak żeby wykres głośnika był jak najrówniejszy. Z tą efektywnością , to mnie trochę zaskoczyłeś, bo wszędzie nawet na opakowaniu głośnika jest 96dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30-35l to dobre rozwiązanie. Tylko potrzebujesz wzmacniacza tak z 300-400W, wynalazki typu TDA czy LM odpadają (chyba, że dasz 8-10 kości). Mam wrażenie, że seria HS była troszkę lepsza.

 

Obudowa bass-reflex nie dudni. Dudni kiepski głośnik czy za słaby wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zebrałem wszystkie dane techniczne do Hertza i wpisałem je do programu WinISD Alpha Pro. Wszystko zostało wpisane dokładnie jak trzeba, łącznie z wymiarami głośnika. Wcześniej korzystałem z WinISD beta, ale wydawał mi się zbyt prosty i mało dokładny. Tak czy inaczej wyniki są podobne, tj. ok 41 l objętości dla BR. Bas-rura 68mm i 270mm długości. Strojenie na 28,4 Hz. Wszystko byłoby OK, gdyby nie fakt że producent podaje całkiem co innego. Według tych danych ES250 dla obudowy BR przy cięciu na 27Hz proponuje 28 l obudowy - bardzo duża różnica. Bas reflex 62mm i długość 260mm.

Podobne różnice wychodzą także dla innych typów obudów. Przeglądając różne projekty w sieci zauważyłem, że prawie każdemu kto wyliczał w programie WinISD wychodzi ok 40l. Teraz pytanie - skąd biorą się aż takie rozbieżności? Podobno WinISD jest dobrym programem i z tego co wiem dosyć wiele osób z niego korzysta. Czyżby panowie z Hertza podawali błędne dane? Tak dla przykładu, podają efektywność 93dB, a podobno mierzone jest 87dB ( tyle samo wyliczyłmi również WinISD). Proszę o pomoc, bo już się zaczynam gubić :-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tez zalezy od wielkosci samochodu- wiekszy samochod wieksza skrzynia, kolo 30-35l - mniejszy nawet do 27l :)

W samochodzie masz zupelnie inne rezonase, bas jest duzo glebszy.

Slyszalem ze przy nawet malych subach ale dobrej jakosci(focal, earthqpuake,audiobahn) slychac spokojnie 20Hz!

Suby samochodowe maja latwiej...

A bass-reflesx wiekszy nie powienien byc?

Powodzenia! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

A patrzył ktoś z Was na opóźnienie grupowe? W WinISD ? Powinno być jak najmniejsze, a przy tych 40l sięga 19ms co jest zdecydowanie za dużo. Ja się borykam z problemem za długiego BR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie ktoś zauważył, że odpowiedź impulsowa też ma znaczenie. W przypadku obudowy 40l sięga ok19,5ms, to jest dużo, ale tutaj chodzi o to żeby największy impuls był właśnie w okolicach częstotliwości strojenia, tam gdzie głośnik jest najefektywniejszy. W tym przypadku szczyt jest przy ok. 28 Hz ( częst. odcięcia 30Hz), więc jest dobrze. Dalej -wykres zarówno po prawej jak i po lewej stronie od szczytu powinien opadać.

Jeśli więc impuls sięga tych 19ms, a przy granicznej 50Hz spada już do 6ms, to jest ok. Bardzo ważne jest jak wygląda wykres przed częst. cięcia ( tutaj ok 13,5ms). Świadczy to o dobrym napędzie głośnika. Często zwiększając objętość obudowy pogarsza się impuls.

 

Robiąc symulacje dla ES 250 zauważyłem, że przy proponowanym litrażu ok 28l wykres odp. impulsowej jest kiepski. Zdecydowałem że nie będę ciął tak nisko ( 27Hz). Czyli mała skrzynka odpada, a duża skrzynia tez nie, bo charakterystyka mocowa nie jest juz tak dobra i nie chcę mieć drugiej pralki w domu.

 

Projektując w WinISD pamiętajmy, że program proponuje nam taką a nie inną obudowę, żeby uzyskać jak najrówniejszą charakterystykę przetwarzania!!! Często więc po wpisaniu parametrów do programu otrzymujemy paczkę wielkości lodówki.

Mnie chodzi o to żeby zachować jakiś kompromis pomiędzy objętością, charakterystyką przetwarzania, długością bas-refleksu i impulsem.

Ostatecznie bedę robił skrzynkę 36l strojona na 34Hz i bas refleksem ok 23 cm. W ten sposób mksymalny impuls przy ok. 31 Hz osiągnie 18ms. charakterystyka przetwarzania nie będzie już tak równa, ale w normie. Co do wykresu Group Delay, to trzeba pamietać że po dodaniu szeregowo filtru dolnoprzepustowego zmienia sie rezystancja i nie będzie wyglądać juz tak różowo, dlatego chcę dać trochę rezerwy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy impulsie, to myślę, że warto by szerzej omówić ten temat. Sam jestem w trakcie projektowania obudowy do suba:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i ten parametr jest bardzo istotny przy obudowach typu BR.

Zwiększając pojemność i obniżając częstotliwość graniczną, proporcjonalnie idzie w górę opóźnienie impulsu i teraz do jakich wartości możemy go zwiększać???

Na pewno tworzy się tu pewien kompromis i wychodzą wady obudowy typu BR.

Chętnie poczytam wypowiedzi doświadczonych osób w budowie kolumn i mogących napisać jakieś konkrety odnośnie opóźnienia impulsu. Jaki to się ma w praktyce, do jakich wartości opóźnienia impulsu można budować kolumnę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 11 miesięcy temu...

Witam

Odnawiam mój stary watek. Naszła mnie ochota na wpakowanie hertza ES 250 do obudowy Bandpass.

Głosnik ma do tego odpowiednie parametry bo nadaje sie do BR jak i do OZ. Znowu jednak mam problem jak to wystroić. Propozycje z tabel firmowych Hertza to 8 litrów dla OZ i 19 dla BR ( obudowa banpass). Czytałem gdzieś że w tego typu obudowach właśnie OZ ma być mniejsza od tej drugiej. Po mozolnych wyliczeniach ni w ząb jednak nie pasuja mi takie proporcje. W końcu zrobiłem całkiem inaczej.

Może ktos powie mi coś więcej na temat projektowania skrzynek typu BP z jednym głośnikiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze że wg projektu BP firmy Hertz jest górka przy 55Hz na wykresie "Amplitude"- czyli pasma przenoszenia. Właśnie to mi sie nie podoba - górka a potem odrazu ostry spadek.

Group Delay ma tutaj max 14msec / 53 Hz.

u mnie tylko 10,5msec / 42Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.