Jump to content
IGNORED

Dlaczego wzmacniacz sie grzeje??

houek

Recommended Posts

Witam

Jak może być przyczyna nagrzewania sie wzmacniacza? Mam w domu nowego NAD 320bee i wydaje mi się, ze troszkę za bardzo się grzeje. Wczesniej miałem dwa wzmacniacze dual mono z wyższej półki i problem był podobny, tylko, że ewidentnie można było stwierdzić, ze bardziej nagrzewa się jedna końcówka mocy ( budowa symetryczna ). Czy przyczyna może być np. kabel głośnikowy lub sama kolumna?

Pozdr

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-> houek

Nie udzielę Ci odpowiedzi, dlaczego ten wzmacniacz tak się grzeje, gdyż nie jestem elektronikiem ;-)

Ale pisałem już kiedyś na tym forum o tym, że miałem NADa C320 (nie BEE) i on też się dość mocno nagrzewał - najcieplej było w miejscu, gdzie zamontowano tranzystory sterujące, czyli mniej więcej w połowie szerokości wzmacniacza (mniej więcej tam, gdzie zaczynają się kratki wentylacyjne na górnej części obudowy); natomiast tranzystory w końcówce mocy wraz z radiatorami oraz układ zasilania były wyraźnie chłodniejsze.

Czytałem też gdzieś, że tranzystory sterujące w NADach pracują w klasie A i są zamontowane na osobnych, małych radiatorkach, więc chyba maja prawo się nagrzewać ;-D

Hidden Content

Nad wzmacniaczem mam mnóstwo wolnej przestrzenie ( nic na nim nie stoi:) Własnie położyłem rekę na górnej pow. obudowy - najpierw mam wrażenie ciepła, które po ok 8-10 sek zanika..........

Hidden Content

->Krzych

Twój opis w 100% pasuje do objawów. Ciepło jest w miejscu gdzie zaczynaja się kratki i tam gdzie ich nie ma:), natomias tam gdzie jest transformator jest chłodno........byc może troszke panikuje....

Hidden Content

-> houek

Czyli możesz śmiało przyjąć, że "ten typ tak ma" i po prostu słuchać muzyki; mogę Ci najwyżej poradzić, żebyś ustawił NADa tak, aby miał dobrą wentylację i tyle ;-D Dodam jeszcze, że mój C320 grzał się bez względu na głośność, z jaką słuchałem muzyki - wystarczyło tylko, że stał włączony do sieci i też był dość ciepły...

Hidden Content

Nie wiem jak jest w tym C320BEE ale w posiadanym przeze mnie C300 i w C320 u kolegi grzeje sie sekcja przedwzmacniacza (klasa A) oraz nieco koncowka mocy nawet na "sucho" gdy nie sluchalem muzyki. Wynika to z tego ze NADy maja wysoki prad spoczynkowy tranzystorow w koncowce mocy i do pewnego poziomu sama koncowka tez pracuje w klasie A. Przy glosniejszych odsluchach koncowka mocy nagrzewala sie dosyc mocno. Raz nawet wlaczylo sie zabezpieczenie termiczne i po dlugim glosnym sluchaniu (potencjometr okolo godziny 2) wzmacniacz po prostu sie wylaczyl. Po ostygnieciu dzialal normalnie.

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.