Skocz do zawartości
IGNORED

wzmacniacz na LM3886 i OPA 1632


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

No i samo określenie pracy pasmowej?

Jak mniemam miałes na mysli prace w danym zakresie pasma[zwrotnicy elektrycznej].

Kośći mocy w klasie D to tez pewnie GC? ? ? Czy aby napewno...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Oj, darkul, darkul :)

>Czy układy ze scalakami są GC???! Nie! ..

Jeżeli jest to układ typu sama końcówka mocy ( scalak ), lub dodatkowo jeszcze bufor wejściowy ( obojetnie jaki, symteryczny lub nie, obojętnie ile ma tych końcówek mocy ) TO JEST GC !

To chyba proste :)

Twoje zachwyty nad układami scalonymi są powszechnie znane, dlatego nie będę polemizować z Szanownym Kolegą :)

W końcu sam słucham takich układów ( preamo riaa ), nie ma się o co szczypać. Chodzi mi tylko o wrzucanie KAŻDEGO układu na scalach do pojemnego worka HI-END. Samo włożenie zacnych kości jeszcze nie przesądza o hajendowości całości :) Sam wiesz najlepiej, że błędy można popełniac nawet w tak prostych układach - wystarczy pootwierać kilka "klocków" kilku znanych firm...

>Kośći mocy w klasie D to tez pewnie GC? ? ? Czy aby napewno...

Oczywiście , że nie :)

GC to cały układ ( pcb, elementy, zasilanie ) a nie pojedyńcza kostka.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jak mniemam miałes na mysli prace w danym zakresie pasma[zwrotnicy elektrycznej].

DOKŁADNIE TAK, wzmacniacz po zwrotnicy pracuje już pasmowo a nie w całym zakresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooo raczej wszystkie typy wzmacniaczy po takim filtrze....

=======

Tak mnie męczy by w końcu znów zrobic na pokaz wzmaka z PA-05...

No ale pewnie to tez jest GC więc moze grac tylko w danym zakresie pasma... inaczej kiepsko?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>darkul

Odp.1 Prawda, kazdy wzmacniacz po filtrze pracuje pasmowo :)

Odp.2 Zrób na PA-5, kolejny GC :)

Odp.3 Ja nie pisałem, że GC może pracować TYLKO pasmowo, skąd to wziąłeś ? :)

Wszystko, o czy pisze dotyczmy MOICH poglądów na temat, róznica między nami polega na tym, że ja nie przekonuję innych do mojej filozofii, tylko polemizuję z taką postawą ( w tym wypadku Twoją :)). Uważam, że nie ma sensu pisać: " ..róbcie wzmacniacz taki a taki, z takich kości czy części, daję wam super schemat i pcb gratis. I to będzie HI-END !! .."

Ja tylko mówię można robić tak, lub tak, ale aby się do czegość przekonać trzeba POSŁUCHAĆ SAMEMU.

Jestem wredny typ, jeszcze nigdy nic nie lutowałem bo ktoś mi powiedział, że tak będzie lepiej. Do wszystkiego doszedłem sam, na ucho. Taka Zosia Samosia :)

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojecia... kolego...mylisz.

Wzmacniacze budujemy w oparciu o elementy dyskretne,dyskretne i scalone,tylko scalone[te tez dziela sie na rodzaje],hybrydowe.. czyli łaczące technologie lampową z elementami dyskretnymi.

===========

Swoją drogą po przez zmiane wzmocnienia[czy wartośći elementów]w sprzezeniu zwrotnym mozna w znaczący sposób zmienic brzmienie kazdego stopnia wzmocnienia, więc po co piszesz że masz w scalaku z góry ustalone brzmienie?

Wzmacniacz z mosfetami w stosunku z bipolami tez gra inaczej... a scalaki tez maja rózne stopnie wyjściowe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Mylisz pojecia... kolego...mylisz.

>Wzmacniacze budujemy w oparciu o elementy dyskretne,dyskretne i scalone,tylko scalone[te tez dziela

>sie na rodzaje],hybrydowe.. czyli łaczące technologie lampową z elementami dyskretnymi.

 

Nie za bardzo rozumiem.... Czyli jak układ ma scalak, kilka rezystorów,.kondów to nie jest układem na scalaku, tylko dyskretnym ? Przy okazji jaka będzie nazwa układu lampowo - scalonego ? Lampowo - dyskretny to hybryda, a ten to... ? Wg. mnie to lampowy GC :) Nie musisz uczyć ojca jak sie robi dzieci :) Ja znam typy układów - co to ma wspólnego z samym GC ( który, jak przypomnę oparty jest wyłaczm wyłącznie na scalakach )?

No ale to nieistotne....

Co do zmiany charakteru brzmienia po przez zmianę wzmocnienia to mnie dobiłeś - neutralny wzmak gra tak samo przy gain 1 jak i 10 czy 30. Oczywiście w naturze to jest nie spotykane, różnicę są, ale żeby w ten sposób krztałtować charakter układu , nie, to nie moja szkoła - to jest typowa "proteza" przy scalakach.

Scalak ma ustalona szkołę brzmienia bo nie można zmienić punktów pracy jego wewnetrzych stopni ( pradu spocz., czyli biasu ) a to od niego zależy charakter brzmienia ). Od wzmocnienia zależy w minimalnym stopniu. Jeżeli twierdzisz, że jest na odwrót to tylko dlatego, że masowo korzystasz ze scalaków, a w nich brzmienie można kształtować tylko poprzez zmioanę gainu. Natomiast gdybyś mógł "pogrzebać" im w środku i zmienić biasy to dopiero miałbyś wpływ na charakter ich brzmienia.

Ja np. specjalnie wybrałem do kolumn LM3886 bo mają quasikomplementarny stopmień wyjściowy, co daje lampowe brzmienie - więcej parzystych harmonicznych niż full-complementary - większość nieparzystych ( dla ścisłości jest to prawdą przy małych pradach spoczynkowych, przy większych nie jest to regułą ) - to tak a propo :)

I tu faktycznie słychać róznicę pomiędzy scalakami.....

To na tyle wykładu :)

 

Miłej nocy !

P.S.

Tak, wiem, Ty masz rację ja nie...:))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos sie uczepił "układu na scalaku"?

Jeden ch... na czym to gra ..wazne by grało!Wszyscy słuchacze tobie to powiedzą.

==========

Osobiście wyzej stawiam wzmaki na mosfetach..... ale jeżeli ma byc taniej i wmiare dobrze to scalaki mocy sa dobrym rozwiazaniem..... za kilkoma wyjątkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... w zalezności od wzmocnienia czy tez wielkośći prądów w NFB wszystkie parametry wzmacniacza ulegają zmianie!Psecie to podstawy som... kurce Stozku..noo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurce, no, wszystko ma przecież wpływ.;-)

 

Zmieniając wzmocnienie poprzez zmianę głębokości sprzężenia napewno zmienia się zawartość zniekształceń na wyjściu (wynika to choćby z samej teorii sprzężenia zwrotnego). Tym samym, można się spodziewać również zmian w dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toście mnie panocki zastrzelili...

Ciekawe tylko jakie to są różnice, np. w wypadku wzmacniacza z regulacją csiły głosu nie normalnie, po bożemu ( czyli potkiem z przodu - (lub z tyłu - preamp ), tylko regulowanym wzmocnieniem. Aby zmienić wzmocnienie trzeba zmienić wartości rezytorów w FB, czyli de facto jej głębokość. Teoretycznie więc powinien grać róznie na różnych poziomach "głosu". Hmm, tylko mam problem bo ja ( tzn. stożek :) ) robił takie i nic takiego nie stwierdził. Wzmak grał tak samo i na poziome min, średnim i maks. Stożek nawet nie mógł zmierzyć innego thd przy różnych poziomach, no taki amator, szkoda słów...:)

Pewnickiem i głuchy był jak pień :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie TiM i THD ... to psecie wystarczy nawet sobie luknąc do jakiejkolwiek noty aplikacyjnej... np.scalaka.

Przy takim samym RL ale z róznym gainem masz rózne zniekrztałcenia.

Natomiast czy my je słyszymy i w jakim zakresie to zalezy od reszty systemu..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja też jestem zakłopotany, bo weźmy np. scalak opa2134 - przy gain =1 ma ok. 0.00015% THD, przy gain 10 ma 0.0015%. Jezeli Ty słyszysz tę różnicę, to pogratulowac słuchu :)).

To na tyle w kwestii słyszalności zniekształceń przy zmianie gainu.

Chyba rzecz jest wyjaśniona ?

Ostatnia rzecz - jestem EX-STOŻEK, nie STOŻEK, zapamietasz ? :)

To na razie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ostatnia rzecz - jestem EX-STOŻEK, nie STOŻEK, zapamietasz ? :)

 

O, ja też za to dostałem...:-)

 

Może i przy akurat opa2134 tego nie usłyszysz...ale w dyskretnych układach napewno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ex Stożku

Dodaj sobie do powyzszej róznicy THD ,TIM,gain shift i zniekrztałcenia w całym paśmie[widmie]... thd czy timy podawane sa dla danej częstotliwości..i w naturze sa o min.cały rząd wielkości wyższe..

=========

Nie wiem jak u Ciebie z zabawą audio.... ale wzmocnienie rózniące sie 1V/v w stosunku do zmiany na 2V/v daje częto znaczna zmiane brzmienia... róznice sa czasem drastyczne...a wiekrze +V/Vj ak juz sie mozna domyśleć sa bardziej słyszalne.W stopniach mocy jest to bardzie słyszalne..gdyz tam zawsze mamy kompromis gain/pasmo..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jar1

No nie przesadzajmy :)

Cały dowcip polega na czymś innym:

podałem przykład opa trochę z premedytacja, ponieważ u mnie wszystkie scalaki zawsze pracowały ze stałym wzmocnieniem, moją specjalnością były ( są ? ) układy dyskretne ze zmiennym gainem ( zamiast normalnej regulacji wzmocnienia, która degraduje dźwięk z powodu użycia potka na drodze sygnału ). No i cały dowcip w tym że ani ja ( zresztą któż ja jestem, puch marny : ) ) ani żaden z słuchajacych moje dzieci NIGDY NIC NIE WSPOMNIAŁ, że jak gra ciszej to jest lepiej ( lub odwrotnie )

Dlatego z całym szacunkiem dla teorii, skupmy się na praktyce - być może ma to związek z korzystaniem przeze mnie z układów z pradowych sprzężeniem zwrotnym, które jak wiesz "kapkę" się różnią topologią od "normalnych napięciowców ", nie bedę w to wnikać, bo nie jestem jak darkul laborantem i nie interesują mnie teoretycznie rozwarzania tylko jak dany układ gra w naturze.

Darkul może robić układy tak, jak chce, wyjaśniając dlaczego robi to w ten sposób nawet poprzez szerokie cytaty z fundamentalnych prac pisanych jak i publikacji producentów jakże kochanych przez niego scalaczków. Tylko niech nie pisze że ja robię żle, bo tak mu wychodzi w teorii. Gdyby coś mojego miało grać gorzej głośniej ( czy ciszej , wszystko jedno ) to tego bym nie robił, to chyba jasne. A tak moje doświadczenia mają się nijak do poruszanych tu wyjaśnień teoretycznych.

Zresztą o co sie szczypać - wszsyscy wiedzą, że żadko zgadzam się z wywodami darkula.

Czy to ma znaczyć, że jestem niedouczony, bo darek robi wzmaki dłużej niż ja żyję ( to żart : ) ). Chyba nie....

Idę słuchać na moim "niemającym prawa dobrze grać" wzmaku :)))))))

Do następnej polemiki !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem sie unosisz.. zupełnie bez potzreby..

Wzmacniacze z prądowym sprzezeniem tez maja zmienne parametry wraz ze zmiana wzmocnienia..jest to zupełnie normalne zjawisko.

Śmieszy mnie zarzut pt."ulubione scalaczki darkula"... tak jak bys sam ich niestosował?!

OPA134/2134/2132... są takie sobie.... zdziebko matowe... ale są.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę skrótowo :)

Wyobraź sobie typowy stopień końcowy wzmaka z cfb - czyli parę tranzystorów npn i pnp połaczonych poprzez kilkunastoomowe rezystory do rezystora dołączonego do masy, który jak wiesz ustawia wzmocnienie stopnia. No, to ja go zastąpiłem drabinką przełączaną np. przekaźnikami i w ten sposób mam regulację wzmocnienia.

Co prawda ja już dawno nie stosuję przekaźników tylko optomosy, ale zasada działania jest taka sama :)

Proste, prawda ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nadal utrzymujesz że wzmocnienie ["drabinkowe"]niema wpływu na parametry danego stopnia...?

Przeciez tego typu regulacje stosuje sie w celu uzyskania nizszych szumów... wiekrzej precyzji regulacji.

Kombinuj dalej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym ty mierzysz swoje klocki, być może masz sprzęt mierzący na poziomie dziesieciotysięcznych %. Mój to maks setnych. To na pewno dyskwalifikuje mnie w twoich oczach ale ja sie tym nie przejmuję - podczas pomiarów nie odnotowałem ŻADNYCH RÓŻNIC w wynikach przy różnych poziomach wzmocnienia, co potwierdzały odsłuchy.

Co do ostatniego twojego zdania to odpowiem tak : prace nad tym ukłądem skończyłem ponad 4 lata temu i nie mam tu już nic do "kombinowania". Układ jest jak dla mnie skończony :) Dyskusja też.

E-S

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano bo widzisz tu niechodzi tylko o suche IMD czy TIM....

Co do twojegfo czasu az 4 letniej pracy nad dośc prostym układem .... hm..mniejsza oto,wazne że jestes z tego układu zadowolony,to jest najistotniejsze.

==============

Ex Stożku czy ja Ciebie jakos poniżam czy co?Nawet przez łeb mi to nie przeleciało.

Ponoć niektóre kłótnie czy spory są tematem nieprzespanych nocy.... czytelników.

Pozdrawiam Cię!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość prosty układ powiadasz...skoro znasz jego schemat to coś nie jest tak, na serio :(.

To, że tyle czasu go budowałem to inna rzecz - ja w przeciwieństwie do ciebie nie robie pod noty aplikacyjne, tylko wymyślam lub poprawiam swoje układy, od trzech lat nic nie robiłem przy swoim wzmaku, tylko słuchałem, dlatego nie sugeruj, że zrobienie "prostego" wzmaka zajęło mi tyle czasu, bo odpiszę ci coś podobnego - twoje układy które znam z schematów to można "wymyślić ( przepisać z not ) w kilka minut, o montażu samym nie wspomnę. Cztery op-ampy

+ kilka elementów zewnętrznych to w/g ciebie hi-end skończony. Sam montaż tego zajął by mi 15 min. ( nie przechwalam sie, tylko mam bardzo długa praktykę przy montażu i takie układy to dla mnie są jak te kity avt - bez urazy. ...) Zresztą nieważne...

Ja spać będę spokojnie :)

Pozdr.

E-S

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.