Jump to content
IGNORED

Kondensatory MKP a ich indukcyjność

Slawo10

Recommended Posts

Witam,

mam małe pytanie co do indukcyjności kondensatorów. Do pomocy przy projektowaniu zwrotnicy korzystam z programu symulacyjnego i przy zastosowaniu samego kondensatora charakterystyka opada liniowo w nieskonczoność (warunki idealne). Użyłem kondesatora Jantzen i po pomiarach na zaciskach głośnika otrzymałem charakterystykę jak na obrazku z rezonansem przy ok. 11 kHz, - 35 dB. Ponownie wykonałem symulację i wyszło mi że taką charakterystykę otrzymam po dodaniu indukcyjnści jakieś 0,025mH. I teraz sedno pytania: w opisie kondensatorów np. SCR MKP jest że są bezindukcyjne. Nie mam tyle kasy aby wydawać na coś co potem będzie leżeć. Czy z waszego doświadczenia zastosowanie np. SCR MKP da inną charakterystykę filtrowania. Dodam jeszcze, że w sekcji niskotonowej przy pojemności ~60uF indukcyjność wzrosła do jakichś 0,07mH. Chcem teraz wykonać monitory z gotowego projektu: w sekcji wysokotonowej są zalecane KP-Sn - to już wiadomo o co chodzi, ale jeszcze chodzi o niskośredniotonowca, czy takie podbicie charakterystyki za rezonansem nie zmieni nieco dźwięku i nie będzie to brzmiało trochę inaczej jak to zaplanowali "zawodowcy".

Pozdrawiam

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z tego, co mi wiadomo, to rezonanse własne kondesatorów typu MKP, MKS, MKT są podobnego rzędu i w okolicach kilku - kilkunastu MHz. Tak więc rozpatrywanie wpływu indukcyjności użytych w zwrotnicy kondensatorów w zakresie częstotliwości akustycznych to chyba spora przesada...

Zmierz to samo na rezystorze zamiest głośnika. Prawdopodonmie chodzi o to, że z częstotliwością rośnie R głośnika (a dokładniej - impedancja) i stąd ten garb. Przy 20 kHz zachowanie karty dzwiękowej też jest porblematyczne - amplituda sygnału może się na wyjściu zmniejszać - to samo dotyczy wejścia.

Indukcyjność kondensatorów jest IMO do pominięcia.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.