Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory MKP a ich indukcyjność


Slawo10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam małe pytanie co do indukcyjności kondensatorów. Do pomocy przy projektowaniu zwrotnicy korzystam z programu symulacyjnego i przy zastosowaniu samego kondensatora charakterystyka opada liniowo w nieskonczoność (warunki idealne). Użyłem kondesatora Jantzen i po pomiarach na zaciskach głośnika otrzymałem charakterystykę jak na obrazku z rezonansem przy ok. 11 kHz, - 35 dB. Ponownie wykonałem symulację i wyszło mi że taką charakterystykę otrzymam po dodaniu indukcyjnści jakieś 0,025mH. I teraz sedno pytania: w opisie kondensatorów np. SCR MKP jest że są bezindukcyjne. Nie mam tyle kasy aby wydawać na coś co potem będzie leżeć. Czy z waszego doświadczenia zastosowanie np. SCR MKP da inną charakterystykę filtrowania. Dodam jeszcze, że w sekcji niskotonowej przy pojemności ~60uF indukcyjność wzrosła do jakichś 0,07mH. Chcem teraz wykonać monitory z gotowego projektu: w sekcji wysokotonowej są zalecane KP-Sn - to już wiadomo o co chodzi, ale jeszcze chodzi o niskośredniotonowca, czy takie podbicie charakterystyki za rezonansem nie zmieni nieco dźwięku i nie będzie to brzmiało trochę inaczej jak to zaplanowali "zawodowcy".

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co mi wiadomo, to rezonanse własne kondesatorów typu MKP, MKS, MKT są podobnego rzędu i w okolicach kilku - kilkunastu MHz. Tak więc rozpatrywanie wpływu indukcyjności użytych w zwrotnicy kondensatorów w zakresie częstotliwości akustycznych to chyba spora przesada...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz to samo na rezystorze zamiest głośnika. Prawdopodonmie chodzi o to, że z częstotliwością rośnie R głośnika (a dokładniej - impedancja) i stąd ten garb. Przy 20 kHz zachowanie karty dzwiękowej też jest porblematyczne - amplituda sygnału może się na wyjściu zmniejszać - to samo dotyczy wejścia.

Indukcyjność kondensatorów jest IMO do pominięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.