Skocz do zawartości
IGNORED

SIBELIUS - symfonie; które wykonania?


jaro_001

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

1 października 2005 w bydgoskiej filharmonii będzie okazja usłyszeć 2 symfonię Sibeliusa. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Krzysztof Penderecki. W programie oprócz wspomnianej powyżej 2 symfonii Sibeliusa także 'Concerto grosso' Pendereckiego. (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

 

Moja prośba dotyczy Sibeliusa. Czy moglibyście mi polecić najciekawsze interpretacje tej symfonii? Chciałbym znać tę symfonię jadąc na koncert! Przestudiowałem wpisy na forum dotyczące tego kompozytora i nie znalazłem tam satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Polecano już Jascha Heifetz'a (myslę, ze tę płytę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Preferuję wykonania 'młodsze' ale otwarty jestem na każdą sugestię w tym temacie. Dużą wagę przywiązuję do jakości realizacji danej pozycji.

 

Co myślicie o tej płycie (Paavo Jarvi/Cincinnati Symphony Orchestra/TELARC)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A może jakiś boks z kompletem symfonii - może Sir Collin Davis/PHILIPS?

 

Strzelam troszkę na ślepo więc serdecznie proszę o pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam

post-6776-100004911 1170272364_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokusze sie, na tym forum po raz pierwszy:) , o ogólna charakterystyke interpretacji muzyki Sibeliusa...: sa to rózne swiaty, zaleznie, czy dyryguje Skandynaw, czy nie. I wcale nie mam na mysli, ze którys jest lepszy: co kto woli. Skandynawowie (z reguly) maluja pejzaze (malowac tez mozna bardzo róznie), inni graja muzyke. Osobiscie, zwlaszcza w swietnej II Symfonii, wole to drugie rozwiazanie: muzyka tutaj broni sie bez podmalunków. Muzyke, barwna i energiczna, robi tez Davis. A takze, ciekawostka, pierwszy z Finów, który wprowadzal Sibeliusa na miedzynarodowe estrady, Robert Kajanus. Jego nastepcy dopiero tak sie rozplyneli w odglosach krajobrazowych... Davis jest chyba atrakcyjnym rozwiazaniem na komplet. Jest tez np. Barbirolli. Paavo Jarviego nie znam... to syn Neeme'go? Neeme jest dynamiczny, taki "malarz drapiezny". :)

II Symfonia ma zreszta wiecej ciekawych interpretacji. Jest nawet nagranie Toscaniniego. A zatem owocnych poszukiwan. :)

Jesli zas Koncert skrzypcowy - to obok rewelacyjnego Heifetza (co tu duzo mówic, nie do zastapienia) jest przepiekne (i tanie:) nagranie Ojstracha z Filadelfijczykami i Ormandym (Sony Essential Classics), poetyckie i migotliwe. No i metafizyczny Kulenkampff z Furtwaenglerem... ale to raczej trudno zakwalifikowac jako w pelni satysfakcjonujaco zarejestrowane (natomiast Heifetz na RCA i Ojstrach - czysta zmyslowa przyjemnosc sluchania). I jest cala masa dobrych, a czasami b.dobrych blizszych naszym czasom nagran, zadne jednak ze znanych mi nie dopowiada niczego specjalnie ciekawego do tamtych trzech powyzszych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kebaP1 >

Dziękuję za informacje. To co napisałeś o podziale na Sibeliusa-malowanego i Sibeliusa-granego (podałem w dużym uproszczeniu) jest bardzo ciekawe. Dla mnie - czyli z Sibeliusem nieobytego to podstawowa informacja. Trudno mi na tym etapie powiedzieć za, którą 'szkołą' się opowiem bo moja znajomość materiału muzycznego w tym temacie jest jeszcze zerowa. W chwili obecnej znam tylko poemat 'Finlandia' w wykonaniu Eiji Oue/Minnesota Orchestra/Reference Recordings. Teraz chyba mogę powiedzieć o tej interpretacji, że jest raczej malownicza. W tym wypadku mi to odpowiada. Poza tym jesteś kolejną osobą polecającą Heifetza - więc byłbym niereformowalnym twardogłowym gdybym przynajmniej nie posłuchał jego interpretacji.

 

Nie wiem cz Paavo Jarvi jest synem Neeme'go. Zdaje się, że Paavo pochodzi z Estonii, ale mogę się mylić.

 

Dziękuję tobie za wpis a innych forumowiczów zapraszam serdecznie do podzielenia się swoimi uwagami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sibelius to późny romantyzm o narodowym charakterze. Dlatego jak dla mnie musi być malowniczo i poetycko:)Dlatego polecam zdecydowanie wykonawców fińskich. Osobiście dokonując zakupu kompletu symfonii nie wybrałem Davisa ani Rattla tylko ten komplet:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jedyna jego wada jest akurat taka, że druga symfonia ma lepsze wykonania:)

Co do koncertu skrzypcowego polecam Mutter na DG. W stosunku do innych interpretacji różni się tym, że jest "zimna" nie "słodka", a taka wydaje mi się powinna być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Godny polecenia wydaje mi się też Shaham.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie mam akurat tej płyty ale generalnie jego gra bardzo mi się podoba i jest doceniana przez kupujących, jak widać po recenzjach, chociaż nie przez krytyków:)

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arek67 > 'narodowe podejście' może zadziałać. Wszak myslę, że skandynawowie są wyjątkowi przynajmniej tak jak słowianie. A kto najlepiej gra Chopina? Powiedzmy, że było to pytanie retoryczne bo chciałbym zachować czystość wątku.

 

jeszcze nie sprawdziłem gdzie można kupić i ile kosztują płyty wytwórni 'BIS', ale to uczynię. Do Deutsche Gramophon ostatnio troszkę się zraziłem - wiem, że nie powinienem uogólniać ale na razie DG bierze u mnie tyły -tego tematu tez wolałbym w tym wątku nie poszerzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soso > Poematy symfoniczne Sibeliusa też zamierzam poznać. Zdaje się, że jednym z nich jest wspomniana przeze mnie wcześniej - mocno popularna - Finlandia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, Finlandia, nie tylko programowo ale i tytularnie narodowa, to jeden z poematów symfonicznych. Zdecydowanie najpopularniejszy, ale i pewnie nie najlepszy (jak to zresztą zazwyczaj bywa). Warto wskoczyć w nie głębiej, dużo mają do zaproponowania.

CO do "narodowego" podejścia - nie jestem pewien, czy tak bym je nazwał. Finowie etnicznie nic wspólnego z resztą Skandynawów nie mają, raczej z Estończykami, czyli m.in. rodziną Jarvich (Neeme też Estończyk, stąd solidnie rosyjsko wyedukowany u Mrawińskiego, o ile dobrze pamiętam). Zwrócę jeszcze uwagę, że pierwszym "NIEnarodowym" interpretatorem Sibeliusa, w pierwszej połowie wieku, był bodaj najbardziej NARODOWY z fińskich dyrygentów - Robert Kajanus, jeden z założycieli fińskiego życia muzycznego. Do tej pory jego londyńskie nagrania to jedne z najlepszych interpretacji muzyki Sibeliusa: sprężyste, wyraziste, precyzyjne, dynamiczne - a przecież nic nie tracące z nastroju, któremu najwyraźniej sluzy konkretna ręka kapelmistrza.

Poza tym słucham właśnie najświeższego nabytku: Ojstracha z Rożdiestwieńskim w Koncercie. Orkiestra bardzo dobra, choć nie ma porównania z Filadelfią Ormandy'ego, tu tło, tam barwny partner. No, ale Ojstrach gra - jak zwykle - jak nikt inny. Po nim - nuda! :):):)

A płyty BIS, niezależnie gdzie (chyba, że bardzo okazyjnie) będą drogie. Natomiast - na marginesie - czy warto się zrażać do DG? Nie, zebym mial zamiar go bronic... ale to tylko wydawnictwo - kupując książki wybierasz je wg wydawcy, czy wg autora? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kebaP > Widzę, że w kwestii Sibeliusa masz bardzo wyraźne i zdecydowane poglądy. Tym lepiej dla tego topiku i ...dla mnie oczywiście. Można tylko skorzystać czytając przepełnione wiedzą wpisy. Wybacz intymne pytanie, ale czy Sibelius jest tobie bliski w sposób szczególny, czy masz generalnie dużo wiedzy na temat muzyki/kompzytorów/interpretacji nazwijmy to klasycznych?

 

Co do DG oczywiscie masz rację, ale nie pozostaje mi nic innego tylko powtórzyć fragment mojej wcześniejszej wypowiedzi: "...wiem, że nie powinienem uogólniać...". Ostatnio mam po prostu - zaznaczę bardzo subiektywne wrażenie -, że w porównaniu z polityką 'wydawniczą' takich labeli jak np. Hyperion, Harmonia Mundi, Auvidis, Divox, Alia Vox i wiele innych takie kolosy jak np. Deutsche Gramophon wydają się pozbawione pasji. Może to jest mocne i niesprawiedliwe oskarżenie ale Duży Label = Duży Biznes i przy tej okazji może cos umknąć. To 'coś' co sprawia, że słuchając płytę masz wrażenie, że wszyscy dali z siebie wszystko a nawet więcej. Na razie Dg znika ze strefy moich zainteresowań. Wolę np. szukać produkcji z zaproponowanej przez ARKA67 wytwórni 'BIS'. O DG więcej już w tym wątku nie piszę.

 

Chciałem czystości wątku po czym sam go zaśmieciłem.

Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nie calkiem na temat ale... - Sibeliusem zainteresowalem sie przypadkiem kiedy mialem moze z 18 lat. Pelna fascynacja. Nieco pozniej dowiedzialem sie, zaskoczony, ze Sibelius jest najczesciej granym (statystycznie rzecz biorac) kompozytorem symfonicznym w USA.

Jego koncert skrzypcowy w dobrym wykonaniu jest wgl mnie przezyciem. Inne rzeczy zreszta takze swietne. Mimo dziwacznego nazwiska i kraju pochodzenia wcale nie egzotyczna czy trudna muzyka. Swietnie pobudza wyobraznie.

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się pobudza wyobraźnię. Jakie jest w twojej opinii 'dobre wykonanie' koncertu skrzypcowego? kebaP1 poleca: "...Heifetza, Ojstracha z Filadelfijczykami i Ormandym, Kulenkampff z Furtwaenglerem i jeszcze Ojstracha z Rożdiestwieńskim...". Co sądzisz o tych interpretacjach? Może masz inne sugestie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy koncert skrzypcowy jest w tym wykonaniu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ta płyta była niedawno reedytowana w mid-price. Jest na Gigancie.pl

Ale ja i tak wolę Mutter, muzycznie i jeśli chodzi o poziom nagrania:)

Pzdr.

PS Mam ponad 200 płyt DG i nie rozumiem obaw związanych z jakością ich nagrań. A gnioty zawsze się trafiają:) Może starsze realizacje nie zawsze były rewelacyjne ale generalnie jakościowo DG jest bardzo ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten koncert :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Perlman to nie:)

 

Ale ten z Previnem to tak:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A właściwie to od razu warto kupić cały box Perlmana. Na gigancie za 15 płyt 105 pln tj. 7 pln za orginał w pudełku:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję wam wszystkim za wiedzę.

 

arek67 > jakość kilku posiadanych przeze mnie płyt DG za lat 70/80 mnie nie zadowala. Mam na myśli płyty Karajana (około 10). Ciekawie brzmią koncerty fortepianowe Schumana i Griega (też Karajan). Nie podoba mi się absolutnie realizacja 'La Mer' (też Karajan - seria 'gold'). Ostataniego Zimermana (koncerty Rachmaninowa) jeszcze nie słyszałem ale realizatorom tej płyty generalnie dostało się po paluszkch (temat już wałkowany na forum). na tym koniec o DG!

 

Korzystając z okazji pragnę poinformować, że muszę na kilka dni wyjechać. W najbliższy poniedziałek wracam i z wielką ochotą wrócę do tematu Sibeliusa.

 

Zapraszam do wpisów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

czyli taki pakiet wart jest zainteresowania (oczywiście w serii jest jeszcze 6 i 7 na czwartej płycie)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2651-100004730 1170272647_thumb.jpg

post-2651-100004731 1170272646_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze to najnowsze nagranie :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Arek67

 

Czy ten boks Perlmana to regularne plyty z serii EMI GROC? czy jakies inne wydania? I jeszcze jeden drobiazg: czy one sa w kartonikach czy w normalnych pudelkach? (pytam bo juz mnie powoli irytuja te kartoniki - bardzo niepraktyczne ;-) )??

 

pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Box Perlmanna to 15 x osobne pudelko, kazde z wlasna okladka, plus ksiazeczka, plus pudelko tekturowe mieszczace calosc. Nie wszystkie plyty repertuarowo sa rewelacyjne (IMHO, rzecz jasna), ale boks na pewno warto miec - swietne wydawnictwo w tej cenie i przy dostepnosci od reki nie ma co wybrzydzac;).

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

jaro_001,

Polecam Ci nagrania symfonii Sibeliusa z Karajanem. Pierwszymi jego nagraniami z Philharmonia Orchestra II,IV,V i VI (wydało je niedawno EMI, tylko mono) był zachwycony sam kompozytor. Później ngrał je Karajan dla DGG w latach 60-tych w sterego (album dwupłytowy po atrakcyjnej cenie), a w latach 80-tych znów dla EMI (2 CD za cenę jednego). Za każdym razem prowadzi je inaczej (zwłaszcza nagrania piątej, (nie uwierzysz, że to jest ten sam dyrygent!). Myślę, że wszystkie są warte słuchania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fan Karajana > słuchałem ostatnio często 'Finlandię' pod Karajanem (DG) i muszę ci przyznać, że ...mi się bardzo podobało! Troszkę się zdziwiłem ponieważ nie spodziewałem się po Karajanie dobrego Sibeliusa. Jak widać obiegowe opinie potrafią być bardzo krzywdzące. Precyzując swoją wypowiedź - nie spodziewałem się takiego bogactwa tonalnego, raczej położenia nacisku na motorykę całości. Miłe zaskoczenie. Jest zarysowany rytmi i piękne barwy. 'Finlandia' Karajana leży mi w chwili obecnej najbardziej - słyszałem jeszcze może 2 lub 3 inne.

 

Myślę także o tym, żeby posłuchać symfonii pod Karajanem- szczególnie nr2, która jest moją ulubioną (w tym wątku już się z tego zwierzyłem). Dziękuję tobie za informacje. Zobaczymy... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o tej płycie. Piękna muzyka, pięknie zagrana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to planuję dodać troszkę płyt do tego wątku, ponieważ od czasu kiedy poprosiłem na łamach forum o poradę na temat Sibeliusa kilka płyt poznałem. Kilka ciekawych, które warte są w mojej skromnej ocenie poznania, a także przynajmniej jedną, która mi się nie spodobała. Tylko tego czasu na długie formy pisarskie brak... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaro_001,

Masz racje, poszukaj jeszcze starszej "Finlandii" Karajana z lat 50-tych, dzwiekowo slabsze, ale interpretacja...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.