Skocz do zawartości
IGNORED

Zwrotnice - T Space '86


Gedoz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... Tonsil Space '86, posiadam owe kolumny a wlasciwie ich strzepy ... moj problem dotyczy zwrotnic, a scislej rzecz biorac, ich podlaczenia... kolumny sa wiekowe, wiec nie znajdziemy tam wyraznych oznacze "co do czego i gdzie", malo tego ktos przy nich "grzebal" podlaczajac "na chlopski rozum" ogolnie panuje tam chaos i anarchia... :P Wiec bylbym wdzieczny komus kto pomogl by mi z podlaczeniem... proslil bym o jakis schemat, opisana fotografie etc... moze jeszcze jedno pytanie, co radzicie ? wymieniac glsoniki na nowe (identyczne) czy moze przerobic caly "monitor" ;) stosujac nowe komponenty - glosniki, zwrotnice ?! jesli tak, to "co" zastosowac by uzyslac optymalne efekty... zaznaczam ze nie jestem zbyt zamozny, coz bywa i tak... :|

 

Niskotonowy - GDN 20/40/16 - "padlo" zawieszenie, wymienilem na low-end :P -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) da sie cos wykrzesac z tych glosnikow ;? , czy moze leiej regenerowac stare ;?

Sredniotonowy - GDM 10/60/4 - "padlo" zawieszenie....

Wysokotonowy - GDWK 7/50/1 - spalony...

 

... bardzo zalezy mi na tej zwrotnicy, wiec prosze... ;), to moj pierwszy post/wpis wiec prosze o wyrozumialosc, sorry ze wpycham se z takimi gratami na hi - end forum, ale licze ze wlasnie tutaj dostane odpowiedz na nurtujace mnie pytania... ;), z gory dziekuje za wszelkie uwagi - pozdrawiam maciek "gedoz"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukiwarki uzylem, co sie dalo przeczytałem, tyle ze nie znalazlem informacji na temat juz nie tyle zwrotnic co wyminay glosnikow - na jakie, jakiej mocy etc... tak naturalnie, za pare godzin zrobie fotki zwrotnic i zamieszcze w watku, pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto rzeczone zwrotnice ... prosze sie nie sugerowac podleczneniem jest zupelnie przypadkowe :P... podalem tez oznaczenia z kondensatorow (w drugiej zwrotnicy dwa sa uszkoszone (mechanicznie) wiec moze warto wymienic wszystkie jesli tak to na jakiej ?).. to "cos" zielone.. jest cale zielone ;) i nie posaiada zadnych oznaczen, wiec moze na podstawie tej fotki ktos rozszyfruje dla mnie podlaczenie, pozdrawaim...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu modyfikowałem " na odległość" zwrotnice od Space 86. Mój znajomy wymontował je poprostu z kolumn i przyniósł mi mówiąc " czy da się coś z tym zrobić, żeby lepiej grało". Schemat oryginalnej zwrotki był następujący: szeregowo cewka ok.1,6mH do GDN 20/40/14, równolegle układ kompensacji złożony z kondka 4,7mkF+ rezystor 8,2 Om,do GDM 10/60/4 szeregowo kondek 2,2mkF i cewka ok. 0,5mH i do GDWK 7/50 szeregowo kondek 2,2 mkF, a równolegle cewka ok. 0,4mH. W/w głośniki były zamontowane w tych kolumnach w/g opisu mojego znajomka, ale w innej parze Space`ów, u innego znajomego też takie były. Głośnik średniotonowy był podłączony w fazie przeciwnej do pozostałych. Ponieważ wcześniej budowałem kolumny na tym GDN-nie i na GDM 10/60 i 10/60/2, więc na podstawie moich doświadczeń zmontowałem nową zwrotkę: szeregowo cewka ok. 2,9mH do GDN, a równolegle kondek 10mkF oraz układ kompensacji złożony z kondka 10mkF+ rezystor 8,2 Om, do GDM szeregowo kondek 10mkF+ rezystor 2,7 Om+ cewka ok. 0,8mH, do GDWK szeregowo kondek 3,3mkF, a równolegle cewka ok. 0,8mH. Taką przerobioną przeze mnie zwrotnicę znajomy wziął i zamontował w kolumnach i stwierdził, że kolumny grają lepiej, zwłaszcza na średnich i wysokich tonach, nawet można było usłyszeć już pewne szczegóły i niuanse brzmieniowe, których przed modyfikacją nie słyszał.

Jeśli chodzi o głośnik GDM 10/60/4 to miał on chyba prawie szczelny kosz taki, jak GDM 10/60/2, z dwoma zakrytymi filcem otworami. Ten głośnik gra bardzo kiepsko, ma wysoką częstotliwość rezonansową ( ok. 580-600 Hz) i średnie tony grają bez ich dolnego zakresu, a poza tym jeśli ten głośnik jest we wspólnej komorze z basowym to jego membrana drga w takt drgań membrany basowca, więc w jednej z moich konstrukcji zmodyfikowałem go usuwając ten filc co spowodowało obniżenie f rezonansowej i pojawiło się więcej dźwięków z niższej średnicy. Oczywiście zabudowałem go w oddzielnej, szczelnej komorze o pojemności ok. 0,5l wytłumionej watą. Z twojego opisu wynika, że wszystkie głośniki masz uszkodzone, więc ja na twoim miejscu przerobił bym te Space 86 na jakieś dwudrożne wycinając przednią ściankę i wklejając nową z otworami pod inne głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem schematy zwrotnic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8410-100004847 1170272471_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patefil - o to mi wlasnie chodzilo, wielkie dzieki za schemat - orginalny jak i modyfikowany oraz za wyczerpujaca wypowiedz. Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie w orginalnym schemacie (rysowanym przez ciebie) pojawiaja sie dwa kondensatory 2,2 uF a w zwrotnicy wystepuje jeden natomiast na schemacie nie widze kondensatora 3,3 wiec ?! "ten" 3,3 uF jest dla GDM czy GDWK czy moze ja mam jakies "dzikie" kondensatory ;? moze to szczegol ale... moze wazny ;)... i jeszcze cewki, 1,6, 0,5, 0,4 mH to cewki "od najwiekszej do najmniejeszej" ;? (zdjecie) z racji tego ze nie mam glosnikow (poza niskotonowymi) postaram sie "poskladac" orginalna zwrotnice... napisales o lipnej srednicy GDM 10/64/4 (tak to "zamkniety" kosz , jedynie dwa otwory - zatkane filcem) - a mi zalezy na w miare dobrej srednicy (wokal - gothic, rock, metal, te klimaty...) wiec moze jakies zamiennik ? napisales tez ze warto by przerobic na dwudrozne - jaki byl by przyblizony koszt, uzywajac glosnikow, czesci do zwrotnic.. - segment "mid - end" ? ... nie chce jakis wodotryskow tylko przyjemnego schludnego brzmienia ;] btw.. czy moje dexony (link w pierwszym poscie) nadaja sie do takie przerobki ?!, pozdrawiam i czekam na wasze sugestie :) Patefil - jeszcz raz dzieki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat oryginalnej zwrotki narysowałem "z natury", ze zwrotnicy dostarczonej mi przez znajomego, a poza tym w drugiej parze kolumn u innego znajomego też była taka zwrotka. Tym, że w twoim układzie są inne elementy nie przejmuj się. Poprostu Tonsil stosował w tych samych kolumnach różne głośniki i elementy w zwrotnicach. W zwrotce na zdjęciu widać, że ktoś grzebał i popierniczył połączenia. Kondki 2,2mkF i 3,3mkF są połączone równolegle, a cewka do średniaka w ogóle nie jest połączona (trzeci od prawej dolny punkt lutowniczy). Cewka do GDN to ta największa, z najgrubszym drutem. Do średniotonowca powinna być ta średnia z nieco cieńszym drutem, a do GDWK ta najmniejsza. To zielone to rezystor, a kondensator 3,3mkF dla GDM. Co do przeróbki kolumn na dwudrożne, to już musisz sam przekalkulować co będzie bardziej opłacalne, czy regenaracja czy kupno nowych, by nie popadać w spiralę kosztów skoro już kupiłeś głośniki w Dexonie. Na drugi raz najpiew na papierze opracuj projekt, sprawdź różne warianty i koszty całego przedsięwzięcia i gdy będziesz już pewny swoich zamiarów kupuj głośniki i inne podzespoły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pozwolę się dołączyć :-)

 

Tak się składa że mam te kolumny. Pianka od średnio tonowych się sypła, ta od basów już też pęka, poza tym jeden gwizdek ciszej gra.

 

Mam pytanie. Opłaca się naprawa i modyfikacja tych kolumn ? Trzeba by wymienić głośniki (wygląda na to że wszystkie) i chyba pokombinować coś ze zwrotnicą.

 

Robił ktoś już kiedyś taki upgrade ? Jaki byłby koszt takiej operacji i czy efekt końcowy będzie jej wart ?

 

Pozdrawiam,

Michał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zrezygnować z układu 3-drożnego i kupić głośniki STX-a: GDN 22 120 8 sc oraz GDWK 9 150 8 pj.

Do tego zwrotnica 12 dB/okt. z ewent. tłumieniem dla wysokotonowca. Powinno to przynieść dobre efekty (na miarę kosztów- dość niskich). Koszt głośników, zwrotnic, terminali to ok.300 zł za całość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->porlick

 

Dzięki, a słuchałeś takiej modyfikacji ? Dźwięk da się porównać z jakimiś już istniejącymi, markowymi konstrukcjami ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micke

 

kup zawieszenia z membranami celulozowe w stx i gwizdki orginalne na allegro (30zł zapłacisz?) oraz tubkę butaprenu i wikol.

 

Możesz wymienić kondy na foliowe (dostępne w stx też). Miałem te kolumny po remoncie i grały przyzwoicie. Jak chcesz to mam jeszcze gdzieś historię upgreade`u moich space'86. Małym kosztem będą niekiepskie kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->BeerfaN

 

Za każdą pomoc w ratowaniu moich 86-tek byłbym bardzo wdzięczny :-) Nie wiem czy podana wyżej na rysunku modyfikowana zwrotnica jest jedyną drogą modernizacji. Jeżeli masz jakieś inne wykresy mógłbyś proszę umieścić je w tym wątku ? Ewentualnie wysłać na mój e-mail ? (w o mnie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ok co do zwrotnic wszytsko juz rozumiem (podlaczylem "na orginal" - wielkie dzieki za pomoc... jednak jeszcze nie zdecydowalem co zrobie :|... co do glosnikow z dexona to kupilem je juz dawno wiec mysle ze mozna by zrobic z nich jakis uzytek... niestety od razu slychac ze sa gorszej jakosci niz GDN'y tonsila... : sam nie wiem regenerowac, kupowac czy moze calkowicie przerabiac ?!... chodzi o to ze potrzebuje czegos przyzwoitego za niewielkie pieniadze ;)

 

BeerfaN - jesli bylbys laskaw... podaj w jaki sposob "przerabiales" swoje '86 ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie wykosztowałeś na te DRW Dexona... pozbądź się ich i wstaw oryginalne Tonsile, a zamisat tych 20/40 można chyba dać 20/60, będzie lepiej, tak sądzę, a inaczej przeróbka nie będzie upgrade a downgrade jeśli dasz DEXONy :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... te nieszczesne dexony kosztowaly mnie wtedy po 45 zl/sztuka : moze jednak bym zostal przy systemie 3way... i dal tego sredniotonowca -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) pewno zamowie jednak membrany i sproboje regenerowac stare GDN'y tonsila... btw STX'y sa jakos porownywalne z tonsilem ?! sa gorsze lepsze ?!...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Gedoz

 

Widzę że też tak jak ja bierzesz się ostro do roboty ;-)

 

Ja będę robił regenerację tak jak mi napisał szanowny formuowicz BeerfaN na mejla. Czyli niskotonowe i sredniotonowe na STX-ach. Nie wiem tylko co z wysokotonowymi. Oryginalne miałem już dwa razy, drugą parę nawet mocniejszą i tak się popaliły :-( BeerfaN radził zmienić na GTC 7/50 ale coś nie mogę ich namierzyć. Jak masz jakieś inne pomysły pisz w tym wątku :-)

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie, możecie zmienić na co się Wam podoba. Ja zrobiłem tak, jak napisałem i grało jak dla mnie przyzwoicie. Ale wymiana gwizdków na inne to nie herezja przecież. Wrzućcie tam np chwalone ARV104/xx 8 ohm (30zł/szt) i też będzie grać.

 

od biedy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (20zł/szt)gra u moich rodziców z tandemem arn150 i tragedii nie ma. A i może w otwory po gdwk będą pasować?

 

oryginalne gwizdki widziałem na allegro za 29zł/szt. GTC to ich wersja eksportowa, a o taką produkcję tonsil bardziej dba niż o krajową :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->BeerfaN

 

Bardzo dziękuję za wszelkie udzielone bezinteresownie rady, są naprawdę bardzo potrzebne takim początkującym jak ja :-)

 

Nie chcę już używać przetworników które się wcześniej paliły, lub z jakichś innych przyczyn grają nierówno. Z drugiej strony wiem że nie warto zbytnio przepłacać, choć jak już poprawiać kolumny to tak żeby było lepiej :-) Może spróbuję ARV104/xx, zawsze to coś nowego, a nuż się okaże że będzie lepiej :-)

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam dylemat.

Wyrzucić-czytaj puścić w Allegro., czy reanimować.

Decyzja podbudowana sentymentem kazała eksperymentować . Głośniki pozostały , natomiast zabawa była w wytłumianie matą.Użyłem włókniny ocieplaczowej.potrójnie złożonej. O ile wyłozenie bocznych ścianek nie dało słyszalnego efektu i tyle efekt słyszalny pojawił się się przy tłumieniu ścianki tylnej.zasłaniając zwrotnicę.

Jeśłi było za grubo - brakowało basu , przy zbyt cienkiej warstwie bas sie rozłaził i pobrzmiewał rezonująco. Przegrodzenie włókniną poziomo nad GDN-em było sposobem na dżwięk. Oczywiście kolumny te nie dorównają

wspólczesnym , jednak niektórym wystarczają . i to jest to.;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. dziekuje wszystkim za porady... sporo "naczytalem" sie o Tannoyach m2 na forum... na allegro mozna kupic za okolo 400 zl, a gruntowna renowacja moich spacow to okolo ... o zgrozo 300 zl - a cudow mam sie nie spodziewac ;), jak takie tannoye zagraly by ze wzmacniaczem Technics SU-VZ320 chyba bylo by lepiej niz ze spacami ?!...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Gedoz

 

Sposobem jaki poddał mój szanowny przedmówca, renowacja Space86 wychodzi około 10zł. za membrany plus klej, za gwizdki max około 60zł. Do tego ewentualnie parę groszy na wymianę kondów w zwrotnicy. Musiałbyś się bardzo postarać żeby przekroczyć 100zł ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejną propozycję modernizacji kolumn Space 86 dla ich posiadaczy, którzy chcą pozostać przy głośnikach Tonsilu, ewentualnie zmieniwszy tylko typy. Otóż podobne wielkością i typem obudowy są kolumny Tonsilu Perfekt 150 (obudowa zamknięta,wymiary 500x280x240, a więc zbliżone do Space). Oto ich schemat.

Zamiast regenerować kiepski średniotonowiec GDM 10/60/4 lepiej zamienić go na kopółkowego GDMK 11/60, powinien pasować po niewielkich przeróbkach. Natomiast zamiast zastosowanego w Perfektach wysokotonowca GDWK 8-13/120 wstawić któryś z kwadratowych GDWK 9/80 (byle nie tego z tekstolitową, żółtą membraną, bo te w/g mnie grają nieciekawie, chyba że wymieni się w nich membrany na poliamidowe takie jak w GDWK 8-13/120 i 8-11/120). Co prawda wymiana wszystkich głośników na inne i nowa zwrotnica jest opcją dość kosztowną, więc nie wszyscy mogą być nią zainteresowani. W związku z tym przedstawiam inną opcję. Około 10 lat temu zrobiłem kolumny na GDN 20/40/14, a więc takim jak w Space 86, GDMK 11/60 i GDWK 8-11/120. Ich schemat przedstawiam poniżej (nazwałem je Bolero 100 PL). Co prawda przesadziłem trochę z pojemnością kondensatora w filtrze do GDMK, gdyż dość wysoka częstotliwość rezonansowa tego głośnika powodowała słyszalne podbarwienie zakresu średnich tonów (wstawiłem tam 10mkF, więc proponowałbym zmienić na 8,2mkF lub zastosować filtr o większym tłumieniu), ale w tej konstrukcji bardzo podobało mi się brzmienie srednich i wysokich tonów, byłem pozytywnie zaskoczony ich jakością. Jeśli chodzi o bas to był raczej przeciętny, tak jak Agłośnik GDN 20/40/14, poniżej moich oczekiwań, dlatego kolumny te sprzedałem w komisie, może ktoś je jeszcze używa. Ta opcja modyfikacji jest trochę tańsza (chyba?), nie trzeba wymieniać GDNa, wystarczy regeneracja zawieszenia, pozostaje zakup nowych GDMK i GDWK ( GDWK 7/50 w/g mnie też jest kiepski, więc lepiej go wymienić) i części na nową zwrotnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8410-100004480 1170273037_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myslicie o tym STX'ie ;?... Patefil zapewne "przerobie" swoje kolumny na twoje "bolero"... w koncu i tak wogole nie mam srednio ani wysoko tonowcow... dzieki za wyczerpujaca odpowiedz ;)

 

oto specyfikacja stx'a - co sadzicie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Patefil, 13 Sie 2005, 15:58

 

>Mam kolejną propozycję modernizacji kolumn Space 86 dla ich posiadaczy, którzy chcą pozostać przy

>głośnikach Tonsilu, ewentualnie zmieniwszy tylko typy. Otóż podobne wielkością i typem obudowy są

>kolumny Tonsilu Perfekt 150 (obudowa zamknięta,wymiary 500x280x240, a więc zbliżone do Space). Oto

>ich schemat.

>Zamiast regenerować kiepski średniotonowiec GDM 10/60/4 lepiej zamienić go na kopółkowego GDMK

>11/60, powinien pasować po niewielkich przeróbkach. Natomiast zamiast zastosowanego w Perfektach

>wysokotonowca GDWK 8-13/120 wstawić któryś z kwadratowych GDWK 9/80 (byle nie tego z tekstolitową,

>żółtą membraną, bo te w/g mnie grają nieciekawie, chyba że wymieni się w nich membrany na

>poliamidowe takie jak w GDWK 8-13/120 i 8-11/120). Co prawda wymiana wszystkich głośników na inne i

>nowa zwrotnica jest opcją dość kosztowną, więc nie wszyscy mogą być nią zainteresowani. W związku z

>tym przedstawiam inną opcję. Około 10 lat temu zrobiłem kolumny na GDN 20/40/14, a więc takim jak w

>Space 86, GDMK 11/60 i GDWK 8-11/120. Ich schemat przedstawiam poniżej (nazwałem je Bolero 100 PL).

>Co prawda przesadziłem trochę z pojemnością kondensatora w filtrze do GDMK, gdyż dość wysoka

>częstotliwość rezonansowa tego głośnika powodowała słyszalne podbarwienie zakresu średnich tonów

>(wstawiłem tam 10mkF, więc proponowałbym zmienić na 8,2mkF lub zastosować filtr o większym

>tłumieniu), ale w tej konstrukcji bardzo podobało mi się brzmienie srednich i wysokich tonów, byłem

>pozytywnie zaskoczony ich jakością. Jeśli chodzi o bas to był raczej przeciętny, tak jak Agłośnik

>GDN 20/40/14, poniżej moich oczekiwań, dlatego kolumny te sprzedałem w komisie, może ktoś je jeszcze

>używa. Ta opcja modyfikacji jest trochę tańsza (chyba?), nie trzeba wymieniać GDNa, wystarczy

>regeneracja zawieszenia, pozostaje zakup nowych GDMK i GDWK ( GDWK 7/50 w/g mnie też jest kiepski,

>więc lepiej go wymienić) i części na nową zwrotnicę.

>

 

interesuje mnie jedna rzecz czy po wycieciu elementów ze zwrotki dotyczacych głosnika

sredniotonowego ,schemat bedzie urzyteczny do 2- droznej na

 

GDN 20/40/14 tak jak jest wyzej i GDWK 9/80

czyli nie robiąc od rezystora 1.6 ohm do styku z cewka 3.5 mH ?zostawiajac resztę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie obrazek w/w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W w/w układzie podział był na ok. 1kHz i 4kHz, a ty potrzebujesz tylko na ok.3-4kHz.Więc jak wytniesz filtr dla średniaka bedzie dziura w paśmie. Mógłbyś ewentualnie zastosować filtr od wysokotonowca (czyli kondek 4,7mkF + cewka 0,8mH + cała reszta), ale niestety na nowo dobrać filtr do GDNa (na pewno będzie mniejsza cewka). Poza tym chcesz użyć GDWK 9/80, a ja dla tego głośnika nie stosowałem tak niskiego podziału, więc nie wiem jak to by grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam, jesli mogl bym prosic kogos uprzejmego o zaprojektowanie zwrotnicy a w zasadzie dwoch zwrotnic ;) przetworniki, jesli mozna w ogole uzyc takiego okreslenia, ;) to wymieniony kilka postwo wyzej stx, jak narazie gra podlaczony do orginalnej zwrotki i o dziwo gra jak dla mnie zadowalajaco... schodzi bardzo nisko, brzmi cieplo tak jak lubie, dla mnie gra lepiej niz org tonsil... jedyny mankament jest taki ze brak mu... sam nie wie jak to ujac "zwartosci" strasznie sie "rozlewa" mozna by to jakos wyeliminowac:? nie tracac przy tym "dołu" i "ciepla" ? drugi przetwornik to gdwk 9/80 tonsila, zolta membrana wymieniona na poliamid... jesli mozna prosil bym o projekt zwrotnicy dla w/w przetwornikow skrzynia space 86 zamknieta... druga zwrotnica ma byc troj-drozna dodatkowy przetwornik to sredniotonowiec gdmk 11/60 pozostale glosniki takie jak wyzej... ktora konstrukcja lepiej sie sprawdzi 2 czy 3 drozna :? z gory dzieki pozdrawiam Ged

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.