Skocz do zawartości
IGNORED

Uleprzanie Altusów 75


Regis_____

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem altusów 75 i mam takie pytanie czy mógłby mi ktoś polecić jakieś Dobre Głośniki by uleprzyć te kolumny??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy " uleprzac " ? czy to ma cos wspolego z lepperem? i ulepperowaniem? czy jak, bo kumam?

 

A swoja droga to jest to wyraz w ktorym chyba co 2 osoba popelnia blad ortograficzny. Przynajmniej tak zauwazylem tu na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Tego sie nie da uleprzyc niestety. Przerabialem w latach 1983 az do 1995 niestety. Badziew jakich malo a najgorsza jest tubowa wysokotonowka. Mozna ja zastapic kopulka jak bylo w wersjach exportowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie robić jaja z tych kolumn, ale pewnie niejeden z krytyków poważnie by się zdziwił jak grają te kolumny po bardzo prostej modyfikacji... Tak prostej że każdy moze sobie ją wykonać, wystarczy odwrócić fazę wysokotonówki. Oczywiście żaden hi - end to to nie będzie, ale poprawa będzie znacząca, przede wszystkim pojawi się coś na kształt pozornych źródeł dźwięku, poprawi się nieco jakość wysokich tonów, myślę że jak na kolumny które można kupić za kilkadziesiąt złotyc to i tak nieźle. Druga sprawa to prawidłowe zestrojenie bądź usunięcie bass reflexu.

 

Głosników nie ruszałbym w ogóle. Przetworniki Tonsila to nie jest mistrzostwo świata, ale w swojej cenie wcale nie są złe, na pewno znacznie lepsze niż cała reszta w Altusach, nie sa one wąskim gardłem, nie trzeba ich wymieniać dopóki zawieszenia nie spróchnieją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem,zmieniając faze może wystąpić efekt poszeżenia stereo ale jest to tylko zabieg kosmetyczny i ze strony akustycznej niewłaściwy.Wiele razy wszystko już niemal było poruszane w kwestii Altusów.

 

B-R,usztywnienie skrzyni,zmiana wytłumienia,wymiana sopranu,poprawa zwrotnicy itd. itp.

 

Jak ktoś pyta setny raz o to samo to się nie dziw,że pojawiają się złośliwości.Troszkę chęci i czasu aby znaleść to co potrzeba w wyszukiwarce,nic więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice są więcej niż kosmetyczne, a sam zabieg jest o tyle prawidłowy, że skuteczny. Scena nie tyle się rozszerza co pojawia w tym konkretnym przypadku, seryjne Altusy w ogóle nie mają czegos takiego jak scena, są po prostu dwie plamy dzięku przyklejone do kolumn, jak dla mnie różnica jest więc dramatyczna, choć raczej nie pozwalajaca zakwalifikować tych kolumn jako audiofilskich.

 

Kolejna sprawa to fakt, że jakoś nie spotkałem się jeszcze z próbą rzetelne odpowiedzi na pytanie o tuning altusów, może słabo szukałem, ale wszedzie raczej natrafiałem na kpiny. Zgoda, nie sa to dobre kolumny, ale jak ktoś pyta...

 

Na koniec dodam że usztywnianie obudowy Altusów to raczej walka z wiatrakami, płyta wiórowa o grubości 16 mm zawsze będzie drgała jeśli pracować będzie w niej 10 calowy woofer. Kilka wzmocnień na krzyż raczej wiele nie pomoże, IMO szkoda czasu i kleju.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altusy 75 to taka dziwna budowa, a te otworki to chyba nie są basrefleksem tylko otworami stratnymi mającymi zwiększyć stratność obudowy zamkniętej - lub inaczej zmniejszyć dobroć obudowy zamnkniętej. Można by do nich powkładać od środka jakiś materiał przepuszczający żeby tak nie "wiało". Altusy 75 mają zbyt małą obudowę jak na basrefleks dla głośnika o takich parametrach. Chyba że włożyć do środka na ściany po parę centymetrów wytłumienia i wtedy spróbować zrobić basrefleks. Ale tego już nie ma co poprawiać. Beznadziejny średniak z rezonansem na ~600Hz. Jedyny głośnik z którym można coś zrobić to niskotonowiec (od biedy). Altusy zostały wymyślone w czasach gdy dominowały gramofony na pocztówkach z pasmem szczekaczki na dworcach. Teraz to już po prostu coś co gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mike27: :-)

 

Slawo10: to nie jest otwór stratny, to bass reflex, otwór stratny jest na "dzień dobry" zapchany, obejrzyj sobie Variovent Scan Speaka to będziesz wiedział o czym mówię. Tyle że b-r w Altusach zestrojony jest nie najszczęśliwiej, pod co pozwala uzyskać bardzo mocny bas, ale niezbyt głęboki.

 

Co do średniotonówki to z całym szacunkiem, ale chyba pomyliłeś się o jedno zero jeśli chodzi o rezonans. Nie mierzyłem tego głosnika, ale 600 Hz to mają tweetery z 10 razy lżejszą membraną i 5 razy mniejszym wychyleniem liniowym.

 

Poza tym moim zdaniem to akurat woofer jest najsłabszym punktem zestawu. znacznie lepsza jest od niego kosztująca 35 złotych 20stka Tesli, w obudowie zamkniętej uzyskuje podobne rozciągnięcie basu jak ten Tonsil w prawidłowo zestrpojonym bass reflexie, przy znacznie lepszych właściwościach impulsowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agros ! Czy mógłbyś wyjaśnić mi co znaczy "odwrócić fazy wysokotonówki". Pytam, bo może zrobił bym coś takiego w swoich "Altusach".

Mike 27, czy to prawdziwa twoja opinia dotycząca "Altusów", czy może robisz sobie "jaja"?. Jeżeli to prawda co o nich piszesz to wyjaśnij mi, skąd biorą się tak skrajnie różne opine na temat tych kolumn.Jedni zalecaja te kolumny jako opał do kominka, a inni wystawiają 5 gwiazdek w opiniach.Już nic z tego nie rozumiem.

Powiedz, czy porównywałeś te głośniki z jakimiś drogimi "audiofilskimi" kolumnami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Wytlumaczenie jest proste: peany pochwalne na rzecz Altusow - obojetne starych czy nowych - wypisuja ludzie bardzo mlodzi bez doswiadczenia. Zaden forumowicz z doswiadczeniem w sluchaniu muzyki nie kupi tej tandety ale wielu z nas przechodzilo przez ten etap - ja rowniez. I nigdy do niego nie powroce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mike 27, ja słucham muzyki już 15 lat na "Altusach", więc wiem jakie mają brzmienie.Osobiście uważam że są całkiem dobre.Chociaż pewnie gdybym miał 5 tyś.zł na kolumny to mógłbym kupić coś znacznie lepszego.

Pytam się jednak całkiem serio ciebie, czy naprawdę uważasz że 75-tki mają dobre brzmienie.

Jeżeli możesz to napisz coś więcej, w związku z moim wcześniejszym postem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Powiedz, czy porównywałeś te głośniki z jakimiś drogimi "audiofilskimi" kolumnami?

Samo to pytanie jest lamerskie i swiadczy o tym ze Ty tez nie masz osluchania. Polecam lekture forum ze szczegolnym zwroceniem uwagi na wpisy jozwy McGyvera czy Piotrka608. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Discomaniac 71" ja wcale nie zaliczam się do jakiś "fanów Altusów".Prawdę mówiąc gdyby nawet tak było to i tak nie przyznał bym się do tego, na tym forum chociażby tylko z obawy o swoje życie.

Doskonale zdaję sobie sprawę z wielu wad "Altusów" jednak nie lubię wpadać w skrajności typu: "Altusów powinni użyć amerykanie w wojnie z Irakiem zamiast bomb" albo "Altusy nadają się na Hellowen, można wstawić świeczkę i straszyć ludzi".Ja swoje Altusy podarowałem rodzicom, do pokoju gościnnego więc teraz używam innych kolumn, a mianowicie Tonsil Maestro 80.Kolumny te są promowane przez producenta jako najwyższej klasy tylko że ja wcale w zachwyt nie wpadłem.Więc wydaje mi się że wiele nowej generacji kolumn to konstrukcje nieudane, których jakość jest zdecydowanie gorsza od poczciwych "Altusów"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, a ja gdzieś na tym forum przeczytałem opinię jakiegoś fachowca że przetworniki Tonsila są do niczego.Potwierdza się chyba tytaj powiedzenie że "Gdzie dwóch Polaków tam trzy różne zdania"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kajsel

20 lat temu byłem wielkim fanem tych głośników - z prostej przyczyny - nie miałem porównania z zachodnia konkurencją.

Niestety ich brzmienie jest fatalne i dzisiaj nawet trudno je porównywac z dostepnymi na rynku kolumnami. Np. takie tannoye M1 biją je na głowę oczywiście jeśli chodzi o odsłuch muyzki z możliwie wysoką jakością. Bo jeśli chodzi o robienie hałasu to są kapitalne.

To bardzo kiepskie głośniki. Dobre na dyskoteke. Jeśli jesteś zadowolony z ich brzmienia to albo nie miałeś styczności z dzisiejszymi kolumnami albo nie jesteś wstanie wychwycić róznic choć te są porażające.

Ich wykonanie i brzmienie jest tandetne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc, to nawet i bez kaca nie jestem zbyt bystry ale ty "Mike 27" tak namieszałeś że już nic z tego nie rozumiem.Czy w takim razie twój wcześniejszy post to była zwykła prowokacja?

Ja z natury jestem człowiekiem prostolinijnym i nie poznaje się na takim dowcipie.

Ale wracając do rzeczy.........mogę opchnąć te Altusy na "Allegro" i kupić coś lepszego.Co myślisz o kolumnach "Magnat Vintage 120"????Mają bardzo dobrą opinię pośród użytkowników w "Audio-stereo".

Jakie polecił byś podłogowce za +/- 1000zł ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARGOS -> w moich starych Altusach 75 siedział średniak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obejrzyj se te parametry... i co w nich dobrego?

Bez ciebie to bym na pewno nie wiedział co to jest Variovent, czytaj uważniej co ludziska piszą: ... Altusy 75 to taka dziwna budowa...itd, itp, tak w zasadzie to jest tu trudno stwierdzić o co chodziło tak naprawdę konstruktorom tych zestawów. A wysoki to też nadaje się tylko na dworzec, jest tylko głośny, ot i co.

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z czystej ciekawości zapytam, jakie to na przykład? Oczywiście myślę o kolumnach podłogowych, bo za takie przynajmniej pod względem gabarytów można uważać altusy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.