Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz słuchawkowy A- klasa


krisb_68

Rekomendowane odpowiedzi

... a zaczynal sie taki fajny watek ... moze zalozcie sobie jakis watek zatytulowany "kto jest najmadrzejszy na forum a kto jest glupi" i bedziecie sobie tam panowie wytykac kto czego nie wie? ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stopniu końcowym wzmaka proponował bym podmianke BD139/140 na 2N5191.... 94.Róznia sie one napieciami.Maja podstawowy plus ,a mianowicie wydjnośc prądowa ok.4A... beta tez jest niezła i wynosi w okolicach min.60 do 150.Co za tym idzie mozna zmniejszyc wartośc rez.wyrównujacych.

Układ biasu mozna spróbowac przyblokowac tantalem ok.10...33uF/16V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BD 139 i 140 dobrej firmy są rewelacyjne - bardzo szybkie ( np z dobrego egzemplarza 139 można uzyskać kilkanaświe Wat mocy wyjściowej na zakresie UKF !!!) , sam mam na nich wzmacniacze w torze średnio i wysokotonowym i uważam je za najlepszy wybór do tego celu. Oczywiście BD produkuje sporo firm i ich parametry się znacznie różnią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... temat sie rozbestwił:))), a fakt, z masami nie było i nie bedzie problemów!

Swego czasu poćwiczyłem ten temat i mnie tez przemaglowano w Biurze Konstrukcyjnym DIOR-y.

Owocna to była nauka!

Co do BD-ków, to post ponizej Grupowicz opisał dlaczego BD.

Miałem Philipsy i są rewelacyjne, innych nie trzeba!

Mają współczynnik wzmocnienia wystarczający, a poza tym są bardzo równe! W okolicach 80.

Jest to konstrukcja treningowa, tak ja potraktowałem, a że przy okazji odkryłem inne zalety tego wzmacniałka, to juz odrębny temat!

Jeśli ktoś z Forumowiczów mieszkających we Wrocku ma ochotę posłuchać, to zapraszam, ale dopiero po 20 sierpnia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w sumie na jedno wychodzi, ale zaleta LED-ów to taka, że można je sprzęgnąć z tranzystorami wejściowymi termicznie, co jeszcze bardziej ustabilizuje cały układ, poćwiczę ten wariant.

 

Druga sprawa to zastąpieniem układu wejsciowego jakimś OPampem, a wyjście zmontować na tranzystorach w klasie A.

Jak tylko wrócę ze szpitala, zabiorę sie za ten pomysł!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LED'y raczej nie sa podatne na sprzezenie termiczne tak jak ma to miejsce w przypadku zastosowania np.krzemiaków 1N4148.

LED'y maja plus w postaci wiekrzej szybkości działania i lepszej własnej stabilności temperaturowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Oj, darkul, darkul...:))

Co do LED-ów masz rację, ja je stosuję :) Bardzo dobra stabilność czasowa...

Co do masy, to akurat w moim preampie/słuchawkowcu obudowa nie jest połączona z masą, bo i po co ( zwłaszcza,że do obudowy dochodzi uziemienie gniazdka sieciowego.A w np. w zasilaczu kolumn aktywnych róznież nie mam masy podpiętej do obudowy, bo i po co. Mam radiator podpięty na masie w samych kolumnach.

W preampie riaa MUSZĘ mieć masę na obudowie, bo inaczej mam brumienie :))

I co Ty na to :)

A co do wzmacniaczy mocy, to się mylisz ( :)), bo kiedy jeszcze dawno temu bawiłem sie nimi, to zasilacze miałem zawsze w osobnych obudowach - patrz przykład wyżej, a tylko w przeróbkach unitr i radmorów stosowałem "ichne"rozwiązania, to samo w przypadkach przeróbek soniaków es-ów.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj czy da sie to podlaczyc i posluchac na swoich sluchawach

mam sen 580 i mysle juz od dawna nad wzmakiem

jesli by to gralo chetnie bym kupil od ciebie plytke

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie BD to mam je także na wyjściu przedwzmacniacza do którego podpinałem też Senheisery HD650 i grało to bardzo dobrze jak na słuchawki. Przedwzmacniacz był kompensowany na sygnale prostokątnym 1MHz ( ładny przebieg) i potem kontrolnie na 4 MHz, daje to więc pewne pojęcie o ekstremalnych możliwościach tych tranzystorów, oczywiście na wejściu ścinam potem szybkie przebiegi powyżej 100-200 KHz ale dzięki tym BD pętla sprzężenia zwrotnego działa błyskawicznie i jakość dżwięku jest doskonała. BD139 Phillipsa z jednej serii produkcyjnej są niemal identyczne, co jest ważne jeśli lączy się je równolegle i tylko trzeba poszukać drugiej serii BD140 o podobnym wzmocnieniu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wroclaw nie ma problemu

to jakies 2,5 h odemnie .moze jakies spotkanie odlsuchowe innych zabawek ??

chetnie zobie prototyp ,jesli zeczywiscie koszta sa nie takie duze, ale mam problem z pozadnym wykonaniem plytek moze uda mi sie 1 szt kupic od Cibie ( krisb-68)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Bedeki z grupy -40 stosuję już od pięciu lat, choć jak o tym wspomniałem na forum to "wiadomo kto" nie pozostawił na mnie suchej nitki za używanie takich badziewatych elementów :)))

Przyznaję, że chciałem na początku dać MJE ale po odsłuchach okazało sie , że tańcze BD grają bardzo dobrze...

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Tak Ex Stozku

Ja się do nich uczepiłem.Nadal jestem tego zdania.

W układach z małym wzmocnieniem nadal zdaja egzamin..owszem..ale przy duzym wzmocnieniu to juz nie to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>darkul

"...>BD139/140 stosowałem kilkamaście lat temu.. ;;"

Toć wiem, żem młodzik jeszcze i przed Twoim siwym włosem schylić sie muszę :)))))

Bedeki do preampów nadaja sie jak najbardziej a chyba nikt nie będzie robił na nich końcówki mocy ????

Chociaż jak znam życie, połaczyć równolegle da się wszystko, na upartego :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiana tych BD139/140 na np.BC327/337-gr.40 dało by jeszcze lepsze parametry... lecz raczej wymusiło by to zastosowanie wiekrzej ilości par równoległych[w końcu maja 0.8A].Co w sumie wcale nieoznacza że byłoby lepiej... tylko byc może inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>darkul

Te 327/337 tez przerabiałem, nawet mam tak zrobione pcb że mogę wstawić albo je albo BD. Problem w tym ,że obudowy To-99 nie nadają sie do przykręcenia radiatora, co wymusza pracę przy mniejszych prądach wyjściowych, natomiast BD ładnie przykręca się do radiatora i dlatego wybrałem je do sterowania słuchawek. 327/337 używałem w wersji pre-wzmaka liniowego. Faktem jest że brzmią też kapkę inaczej - moze to sugestia, ale bardziej "na czarno" :))).

Co do tytułowego wzmaka z Elektora to mam jak najlepsze zdanie o "ich" projektach, które z reguły sprawiają dużo problemów diyowcom ( vide wzmak na IGBT ), a są jednymi z najlepiej zaprojektowanych pod względem obliczeniowym. Ale to inna sprawa. Cały wic polega na budowaniu ich DOKŁADNIE w/g opisów w artykułam tylko wtedy te układy działaja....

No i oczywiście używaniu DOKŁADNIE tych elementów, jakie są wymagane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. : Bedeki do preampów nadaja sie jak najbardziej a chyba nikt nie będzie robił na nich końcówki mocy

>????

hehe, do pełnopasmowej to raczej nie ale do średnicy i wysokich wystarcza mi spokojnie zasilanie stopnia koncowego + - 25V ( wzmacniacze ze względu na kaskody oddzielne kilka V wyższe) i 4 szt. BD139 i 4 BD140 jako tranzystory mocy bez podkładek z dobrą pastą i na miedzi spisuje sie od lat doskonale

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>bogdan_

A widzisz, ja pisałem o pracy pełnopasmowej, do pasmowej to chyba lepiej wstawić LM-a, choć możliwość ustawienia większego prądu biasu jest kusząca, zwłaszcza, że tu można nawet wykorzystać najprostrze topologie klasy A ( pisze o paśmie średnio i wysoko tonowym, oczwyiście :)) ) No i nie potrezba jakiś ogromnych wydajności prądowych, gdzie te bedeki siądą..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygodniej na pewno, ale jeśli chodzi o porametry to nic nie pobije dobrego układu na elementach dyskretnych ( S/R kilkaset V/mikro czy THD) , dyskretny ma możliwośc regulacji prądu, zmiany wzmocnienia i optymalnej do niego kompensacji czy DC servo i brak kondensatorów.

p.s. filtr dolnoprzepustowy Bessela w CD liczony przez Ciebie pierwsza klasa, podciągnąłem go nieco w górę i na polipropylenach, rezystorach metalizowanych oraz OPA627 gra doskonale :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>bogdan_

To przynajmniej jest nasz dwóch ( w sprawie opinii o wzmakach scalonych : )) ).

Ja wiem, że filtr gra dobrze, sam go "robiłem" :))))

Sam używam OPA2134, stosunek jakość/cena rewelacja !!

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę i czasem to juz sie pisac niechce..

Ogólnie jest wiadome że bardzo trudno jest wykonac dobry wzmacniacz niezaleznie w jakiej technologii ma byc wykonany.W scalakach mocy np.APEX PA-05 w środku tez sa elementy dyskretne[ mosfety]..podstawowy plus takiego rozwiązania to praca na wspólnym podłorzu... m.inn.taka sama kompensacja temperaturowa.podobnych scalaków jest troche ..ale PA-05 jest królem.Nietsety jest dość drogi.

Bardzo trudno jest wykonac wzmacniacz o podobnych parametrach w postaci zabudowy z elementów dyskretnych [tzw.na piechotę] juz niepisząc o gabarytach ..... bo wychodzi duże.

Wszystkie technologie maja swoje plusy i minusy,wszystko zależy od konstruktora.

Kiedyś opracowałem wzmak na fetach z 3 tr.na kanał... do dzis sie lampiarzom bardzo podoba mimo swoich technicznych wad.

Niema sensu pałowac sie czy beeee sa fety,scalaki czy bańki.

Ja najbardziej lubie Hexfety,op-ampy głównie OPA604/2604,OPA552/OPA452/453, i Nuvistory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.