Jump to content
IGNORED

Proac studio 100 na co zmienić?

pbor

Recommended Posts

Po ostatnich korektach w sprzęcie - zakup lampy - mam wrażenie że Proacki nie zupełnie mi odpowiadają . Było chyba lepiej gdy używałem hybrydy. W związku z tym mam prośbę o poradę : jakie kolumny i za jaką cenę warto sprzedać moje Studio 100. Generalnie słucham ADD, małych składów jazzowych, Pink Floyd. Cenię sobie namacalność przekazu ale bez popadania w analizowanie każdego szelestu .

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>>Pbor

Sluchalem kiedys Studio 100 z jakas Jolida (za ok. 5kzl) i gralo tak sobie. Przede wszystkim brakowalo dynamiki i rozmachu, aczkolwiek dzwiek byl w miare uporzadkowany i gladki. Mysle, ze dobrym rozwiazaniem moga byc, zaproponowane przez Gutka, Nautilusy 805. Pasowac powinny tez Jmlab PS 5.1 lub Zoller Imagination. No i kable, nieodpowiednimi mozna latwo zamulic...

pzdr.

Hidden Content

>>Parmenides

SHL5 nie znam, sluchalem natomiast "7" i to jest zupelnie inne granie niz np. Point Source, Imagination czy Nautilusy. Mnie osoboscie takie brzmienie nie bierze, acz uznaje klase i kulture Harbethow.

pzdr.

Hidden Content

z dwa tygodnie temu słuchałem w tophajfaju w sopocie proacków 130-stek. W porównaniu do Harbethów SHL5 grają dźwiękiem bardziej zrównoważonym, wszystkie pasma mają taką samą jakość i barwę. W superpiątkach pierwsze skrzypce gra średnica to przedewszystkim różni od proacków.

Proacki zagrały tam również z moim Aboxem i Jolidą CD100 kabelki AQ Pather z dbsem i Bedrockiem.

Dźwięk rozjechał się całkowicie, stłumiony, stereofonia i barwa dźwięków była dla mnie jeszcze do zaakceptowania, ale ogólnie całość zlała się w jedną bezwładną masę.

Gdybym później nie przełączył na Primare'a cd21 to myślałem że coś jest ze wzmakiem, po przepięciu żródeł przeskok jakościowy o dobrą klasę w górę.

Jeśli miałoby to grać z Jolidą to faktycznie proponowałbym chyba 805, Jolida znana jest z zamulania dźwięku.

Harbethy choć sam jestem właścicielem owych głośników raczej odradzałbym, może tego nie da się słuchać.

pozdr

Hidden Content

Oj z tą Jolida 502B będziesz miał zgryza ponieważ sam wzmak brzmi mało ciekawie( nie jest neutralny) i dobór kolumn to wyzwanie.

Nie kupuj w ciemno ani nie sugeruj się opiniami innych. Sprawdzaj sam w swoim pomieszczeniu w którym słuchasz. Słuchałem jej w sklepie z ProAc 125 i wydawało się być OK. Wziąłem Jolkę do domu i po trzech dniach katowania bez żalu, a z ulgą oddałem.

Tanie klocki z Chin to nie jest dobry wybór.

Hidden Content

• 6 months later...

Bardzo proszę o radę - czy w przedziale cenowym ok. 5 tys zł (za nowe) można znaleźć bardziej uniwersalne, muzykalne, zrównoważone i z klasą, kolumny (monitory podstawkowe) niż ProAc Studio 100 ??????

Powiem szczerze, że po ich przesłuchaniu mam b. dobre wrażenia i nic podobnego (w tym przedziale) nie zrobiło na mnie większego wrażenia. Słyszałem i czytałem wiele b. dobrych opinii o tym zestawie i moje wrażenia są podobne. Czy w związku z tym szukać docelowo Studio 100, czy może spróbować jeszcze czegoś innego ???????.

Miałyby grać w 15 m kw., póki co z Copland`em. Chciałbym jednak w przyszłości pokombinować jeszcze ze wzmakiem, CD i kabelkami i czy w związku z tym Studio 100 mogą być uniwersalnym przetwornikiem wysokiej (optymalnej) jakości w tym przedziale cenowym ?????

Z moich doświadczeń wynika, że w małym pokoju "podłogówki" się nie sprawdzą, więc zainteresowania padły na monitory.

Poza tym ile trzeba byłoby dopłacić (np. do Studio 100) aby wejść na wyższy połap jakości i możliwości dźwięku ???? Będę wdzięczny za Wasze opinie.

Hidden Content

pbor, 11 Sie 2005, 06:30

A co Ci nie pasiło w brzmieniu oryginalnych Studio !00, że zdecydowałeś się dać je do grzebnięcia ?

Próbowałeś wrócić do fabrycznego brzmienia ?

Hidden Content

Bastian, 23 Lut 2006, 12:58

1. Trudno. Choć ja wolę swoje, bo dla mnie "100" mają archaiczną estetykę brzmienia (nie z tej epoki) za sprawą łatwo słyszalnego charakterystycznego brzmienia papierowej membrany woofera. Za to gwizdek jest iście wyczynowy ;) No ale to moim zdaniem.

2. Inne (ujmująco "naturalne") brzmienie mają Harbethy, tylko to >7kzł i są - moim zd. - trochę za mało uniwersalne, no chyba, że trafisz idealnie z zestawieniem (jak np. pw (wieloch). Wtedy nie sadzę, że nie zrobiłyby większego wrażenia.

Może być tylko szkopuł w tym, że w 15m2 większe skrzynki na pewno bardziej zagracają pokój - weź to pod uwagę.

3. Jak Ci się podobają '100" to je bierz. Najrozsądniej z 2. ręki - ten sam dźwięk (gratis wygrzane) - mniejsza kasa. (Nie wiem czy już nie zakończono ich produkcji.)

4. Bardzo możliwe, że godną konkurencją dla "100" są SONUS Argenta (nie słuchałem) - jak masz okazję - sprawdź koniecznie. Zdaje się, że kosztują coś ok. 4kzł nowe... Ja bym nie odpuścił porównania za nic :) Recenzowało je AV - poczytaj o czym piszę.

5. Z tym wyższym pułapem śliska sprawa. Wdrap się najpierw na Tobie dostępny i którym i tak jesteś zachwycony, i się ciesz.

* * *

A kiedyś tam, jak audio będzie Cię jeszcze mocno rajcować to się zastanowisz i sam sobie odpowiesz, bo trzeba sie osłuchać. W moim przypadku jest to jakieś 12-13kzł za nowe kolumny.

Przy takich zestawach, pozostałe towarzycho też pewnie należałoby wymienić. A to spory wydatek więc nie wiem czy warto /polskie realia/.

Są jeszcze inne przyjemności w życiu niż wydawanie kupy szmalu na super sprzęt audio. (Np. 2 tyg. na Seszelach :)

No chyba, że szybciej zarabiasz niż wydajesz.

Hidden Content

Z tym "papierowym" brzmieniem woofera to też chyba kwestia gustu, systemu i materiału muzycznego. Mam wrażenie, że rózniste tworzywa i technologie używane w tym względzie przez konkurencję obarczone są z kolei innymi mankamentami. Wydaje mi się, że ten papier w "100" być może dodaje im większej muzykalności, ale to oczywiście kwestia dyskusyjna.

Co do gwizdka to wydaje się OK, a jego możliwości są z pewnością większe niż w przypadku Seas`ów w innych modelach Studio, ale ciekawy jestem porównania z odpowiednikami SS w serii Reference.

Pewnie się narażę użytkownikom Harbeth`ów, ale ich brzmienie wydaje mi się lekko przymulone. Brak mi tu witalności, mikrodynamiki i pomimo pięknych barw - trochę brakuje mi ogólnie rzecz biorąc energii i adrenaliny.

Co do Sonus Argenta to niestety nie znam, ale dzięki za sugestię - sprawdzę.

Czy Studio 100 można potraktować jako w miarę neutralne, obiektywne i "łatwe" przy doborze pozostałych komponentów systemu ?????? Czy mają sakieś swoje preferencje muzyczne ?????.

Hidden Content

>andrea29

Nie do końca przekonywła mnie barwa . Po wymianie innych elementów postanowiłem pogrzebać . Przez chwilę wydawało się być lepiej . Teraz szukam tego czegoś w podłogówkach DIY (SS9700 i Eton).

Hidden Content

->Bastian,

A może skrobniesz z czym to ma grać, będzie łatwiej coś zasugerować? W 'o sobie' masz tylko krzaki.

Miałem 100-ki jeszcze nie tak dawno, naturalny dźwięk, równy bez koloryzowania ale.. no właśnie to ale, to elektronika z jaką mają grać proacki.

Hidden Content

Co do przewodów, to moim zdaniem tylko miedź (może wyższe modele Transparent`a, albo Tara Labs`a), ponieważ przy srebrze Coplandy mogą zabrzmieć zbyt szybko i ostro.

Z tego co słyszałem od użytkownika setek, dobrze komponują się one z różnym sprzętem w różnej konfiguracji i np. z Krell`em pokazują klasę, którą oferują tylko znacząco droższe głośniki. Nie wiem czy to subiektywna ocena użytkownika, czy te Studio 100 to takie niesamowite klocki ??????????????

Hidden Content

andrea29, 24 Lut 2006, 00:44

>4. Bardzo możliwe, że godną konkurencją dla "100" są SONUS Argenta (nie słuchałem) - jak masz okazję

>- sprawdź koniecznie. Zdaje się, że kosztują coś ok. 4kzł nowe... Ja bym nie odpuścił porównania za

>nic :) Recenzowało je AV - poczytaj o czym piszę.

Małe sprostowanie - chyba chodzi o SONICS Argenta. Rzeczywiście warto posłuchać.

Hidden Content

->Bastian

Przewody przetestuj sam, zero sugestii, ponieważ potrafią zachować się bardzo odmiennie w różnych systemach. To co dla jednych muli dla innych może być zbawienne itd.

Studio 100 to bardzo dobre monitory, duża klasa (są też i tacy, którym brzmienie 100-tek się nie podoba to normalne i prawidłowe) ale czy są niesamowite? To pojęcie względne, jeśli Ci się spodobają w zestawie z coplandem tak, iż podczas słuchania arii operowej będziesz płakał to wtedy są niesamowite, czyż nie? :-))

Hidden Content

Tak, oczywiście - chodziło mi o SONICS AGRGENTA Joachima Gerharda. Przekręciłem nazwę zestawów - przepraszam :)

Pochlebna opinia o nich jest w AV nr 11/'05 na str. 48.

Co do brzmienia: liczy się bardzo umiejętność OPTYMALNEGO skonfigurowania systemu w konkretnych warunkach lokalowych. Akustyka pomieszczenia ma cholernie dużo do powiedzenia (I zawsze można ją później polepszyć. Uważam, że najpierw "docelowy" (hehe) sprzęt, potem ona. Nie jest to takie trudne w wykonaniu. Gorzej z żoną - wiecie jak jest :)

O naturze kabli (zwłaszcza IC) pisano tu wielokrotnie. Wniosek taki, że te same potrafią pokazać różne oblicza w różnych systemach. Dlatego należy słuchać samemu w swoim.

Zgadzam się, że każdy rodzaj membrany daje swoje charakterystyczne brzmienie.

Nie jestem wrogiem nie powlekanej celulozy.

Hidden Content

znam studio 100 - to dla mnie świetne kolumny. jednak za niewiele więcej (ok 6-7k pln) możesz kupic harbethy 7. może warto spróbować. to jest inny rodzaj grania więc koniecznie musisz posłuchac osobiscie.

ps zakladam, ze jesli masz studio 100, to 7es-2 będą pasowac do kubatury pomieszczenia.

Hidden Content

• Pokaż nowe odpowiedzi
  • Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
    • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
    The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.