Jump to content
IGNORED

Pułapka rezonansowa dla 44Hz...jak ??

wovo

Recommended Posts

Witam wszystkich. Przedwczoraj wprowadziłęm siedo mojego nowego pokoju odsłuchowego. Wszystko super, cacy, zaje*** tylko jest to "ale". Otuż to "ale" polega na tym że podczas gdy głośnik basowy emituje w otoczenie 44Hz i okolice tej częstotliwości w pokoju jest jak w komorze rezonansowej.... głowe rozsadza a słuchacza wgniata z sofe. Skutkiem tego jest całkowity brak melodyczności basu, jest on jednolity, kopiący a nie grający. Słucha siego nie jak z Home Hi-Fi lecz jak z estradowych odwrotek, a tak nie może być. Te dudnienie, bo jest to poprostu dudnienie zagniata praktycznie całe pasmo. Głowa boli i nie da się słuchać.

Słyszałem kiedyśo czymś takim jak pułapki rezonansowe. Otużo miała by to być skrzynia, jak pod suba z tą różnicą że bez głośnika a z bass reflexem...skrzynia i rura strojona właśnie na daną częstotliwość ktora chcemy "wyciąć" z pokoju, wewnątrz której znajdować by się miał jakiś materiał tłumiący. I wszystko było by fajnie gdyby nie kolejne"ale". Nie wiem jak sie oblicza objętość i dostrojenie skrzynie w której nie ma głośnika.

Moja prośba zawiera się w tym, abyście mi powiedzieli lub obliczyli litraż takiej skrzynki, lub zaproponowali inne , skuteczne rozwiazanie wycięcia tej częstotliwości i częstotliwości przylegających włąśnei do 44Hz.

Mulenie nie jest winą głośnika ponieważ jest to 20cm głośnik chodzący w 35 litrach w obudowie zamkniętej...jego impuls nie wykracza ponad 9ms. Wzmacniacz również nie ma prawa mulić przy mocy wyjściowej 2x70W a zasilacz to trafo 400VA i po 40 000 uF na kanał kondensatorów Rubycona ( baterie z kondensatorów o pojemności 4700uF, dofiltrowywane od indykcyjności 100nF WIMA ).

Rozwiazaniem nie będzie równierz zastosowanie korektora rezonansu w zwrotnicy sekcji basowych, ponieważ gdy wstawie inne kolumny do tego pokoju problem powróci, a wstawie inne na pewno.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na forum na ten temat jest duzo informacji, polecam wyszukiwarke. Kiedys byl taki temat:

Buduję bass trap - proszę o uwagi (zakladka DIY nr watku 17798), a to cos z niego:

Polecam prosty programik ze strony

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ktory uwzglednia korekcje dlugosci wylotu (pozorne zwiększenie długości szyjki w wyniku współdrgającej masy ośrodka na zewnątrz wylotu szyjki) - troche teorii:

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) oraz

Hidden Content

a wzor powinien byc taki:

f = 54.61 × sqrt(pi × R²/(V × (l + (pi/2 × R))))

R - promien rury [m]

l - dlugosc rury (rzeczywista) [m]

V - objetosc rezonatora [m3]

54.61=c/(2*pi), c - predkosc dzwieku

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Wovo:

Z tego co mi wiadomo w tym temacie (sam za bardzo do tej pory nie potrzebowałem bass-trap'u więc nie budowałem niczego takiego):

1. Być może zmieniając położenie kolumn w pomieszczeniu da się coś zrobić w celu usunięcia / zmniejszenia w.w. rezonansu.

2. Zwykła pułapka RLC (równolegle do głośnika) w zwrotnicy nic nie pomoże - chyba że będzie to układ rezonansu równoległego włączony w szereg z głośnikiem - ale tak czy siak 44Hz oznacza wartości elementów po zbóju (elektrolity i cewki rdzeniowe) a rezonans samego głośnika w jego obudowie może niekorzystnie wpływać na działanie takiego filtru.

3. Objętość skrzyni liczy się tak samo jak przy skrzyni z głośnikiem. To ma być po prostu rezonator Helmholza dostrojony do odpowiedniego f. Np. 100dm3 (objętość portów należy dodać do tej wartości), rura 20cm średnicy i 32cm długości (albo 4 rury 10cm średnicy i 40 cm długości każda). Do dokładnego dostrojenia można chwilowo wsadzić do pudła jakiś głośnik i zobaczyć dla jakiej f występuje charakterystyczne dla obudowy BR "minimum amplitudy membrany". Potem dziurę po głośniku zaszpuntować.

4. Ilość i rodzaj wytłumienia (samej skrzyni a może i również portów) niestety musiałbyś dobrać eksperymentalnie - i niestety za każdą zmianą może być konieczne lekkie przestrajanie portów (z pomiarami przy użyciu głośnika) - dlatego porty warto wykonać z dwóch rur o minimalnie różniących się średnicach, jedna wsuwana w drugą celem zmian długości. To wszystko dlatego że wytłumienie (w zależności od rodzaju) potrafi zmieniać "efektywną objętość" pudła.

5. Wylot(y) rury (rur) takiego ustrojstwa powinny znaleźć się blisko rogu pomieszczenia - gdzie występuje maximum ciśnienia akustycznego fal stojących. Można podwiesić pod sufitem żeby nie zajmowało powierzchni podłogi.

A tak w ogóle, to radziłbym:

Hidden Content

PS. mi samemu grozi konieczność słuchania w pomieszczeniu prawie kwadratowym, dlatego dzięki za zwrócenie uwagi - być może sam niedługo zacznę budować dwa bass-trapy.

Hidden Content

Hidden Content

• 1 year later...

jak sensownie rozplanować pułapki basowe (całe pomieszczenie przecież nie moze sie składać z pułapek :) )

w dwóch naroznikach bedą dwa obudowane rogi pojemnosc nie mniej niz 100 litrów moze maksymalnie 150 litrów ale wtedy to jest juz trójkat 40 X 40 X 60 cm :(

paskudne rezonansy (najmocniejszy ) ~ 40 hz i pozniej ~ 80 hz i 60 hz

1. jak doradzicie jak rozplanować pojemnosc ~ 2 X 100 litrów na trzy pułapki ?? (ewentualnie dojdzie jeszcze jedna (2) w formie skrzynki - ale to bedzie dodatek

2. ile proponujecie portów basrefleks do kazdej czestotliwosci

3. czy w róznych rogach robic na rózne czestotliwosci czy rozplanowac miedzy 3 rezonanse

4. do ilu pułapek jest sens rozbudowywać wiadomo wszystkich rezonansów sie nie pozbedziemy tylko tych najgorszych

5. czy powiekszanie litrażu pułapek i ilosci basrefleksów ma jakieś maksimum powyzej którego nie ma sensu juz powiekszać

pytania proste ale jezeli pułapki sie stawia z cementu - pozniej odwrotu nie ma a doswiadczenie osób które juz robiły strasznie sie liczy, aby pózniej nie rozwalać tego spowrotem

Hidden Content

PANOWIE

dużo z tych pytań było już na forum więc... --> wyszukiwarka

>>djedryk

>w dwóch naroznikach bedą dwa obudowane rogi pojemnosc nie mniej niz 100 litrów moze maksymalnie 150

>litrów ale wtedy to jest juz trójkat 40 X 40 X 60 cm :(

to ile litrów na co chcesz przeznaczyć nie zależy od takiego widzi mi się, wszystko trzeba wyliczyć

>1. jak doradzicie jak rozplanować pojemnosc ~ 2 X 100 litrów na trzy pułapki ?? (ewentualnie

>dojdzie jeszcze jedna (2) w formie skrzynki - ale to bedzie dodatek

j/w

>2. ile proponujecie portów basrefleks do kazdej czestotliwosci

myślę że po 1 wystarczy, ale najpierw w ogóle to wypadałoby zrobić pomiary akustyki pokoju. To, jak to zrobić i jakimi narzędziami to dobre pytanie. Póki co sam się nad tym zastanawiam

>3. czy w róznych rogach robic na rózne czestotliwosci czy rozplanowac miedzy 3 rezonanse

jeśli w rogach to wypadałoby robić na te same częstotliwości. Tak mi się wydaje.

>4. do ilu pułapek jest sens rozbudowywać wiadomo wszystkich rezonansów sie nie pozbedziemy tylko

>tych najgorszych

Mierzyć, mierzyć, mierzyć? Najpierw postawić chyba sobie jakiś cel - co się chce osiągnąć

>pytania proste ale jezeli pułapki sie stawia z cementu - pozniej odwrotu nie ma a doswiadczenie osób

>które juz robiły strasznie sie liczy, aby pózniej nie rozwalać tego spowrotem

a czemu z cementu?

Hidden Content

generator podłaczyc do wzmacniacza i jechać od dołu napewno usłyszysz a z obliczen wyjdzie to samo

na niskich czestotliwosciach to fr= 344/2Xdługosc sciany

czyli 344/2X4metry=43Hz

pózniej sa jeszcze harmoniczne tej czestotliwosci czyli 86 hz (ale znacznie słabsze)

Hidden Content

>>djedryk

problem nie tkwi tylko w pierwszych rezonansach, ale i pogłosie. Jeśli chcieć to dobrze zrobić trzeba by mieć odpowiednie narzędzia. Wydaje mi sie że na dobry początek źródło (którym może być malutki monitorek) + mikrofon + oprogramowanie wystarczy w zupełności. Wiedza z netu na początek no i przede wszystkim próby..

Hidden Content

z cementu czy betonu bedzie to czesc konstrukcyjna pokoju murowane

z wyliczeniami nie ma problemu

podałem 3 podstawowe rezonansy ( z jednym najwiekszym 40 hz)

i jak dobrać to sensownie

przeciez jak mam 4 rogi nie postawie cztery 100 litrowe skrzynki dla 40 hz + cztery 50 litrowe skrzynki dla 60 hz

i cztery 40 litrowe skrzynki dla 80 hz bo pokój bedzie składał sie tylko z samych pułapek a wymiary sa ograniczone

czyli np. 60 -70 % wszystkich skrzynek przydzielic na tłumienie 40 hz (najwiekszy)

a pozostałe zostawic na 60 hz i 80 hz lub cos w tym stylu

Hidden Content

>>djedryk

No widzisz i nagle jest problem. Bez pomiarów można tylko debatować. Najlepiej było by (wg mnie) zbudować (nie wiem czy da się to wyliczyć, chociąż jakoś powinno) o ile dB zmniejszył się rezonans dla danej częstotliwości przy jednym ustroju. Potem brać się za następne..

Hidden Content

podstawa to pozbyc sie najmocniejszego rezonansu

i tych do 100 hz gdyz to bedą rezonatory w formie skrzynek wkomponowane w scianę

i wiadomo jak dwa rogi poswiece na tłumienie rezonansu 40 hz 2 X100 litrów na pozostałe nie bedzie miejsca

wiec trzeba to sensownie podzielic + dwie dodatkowe skrzynki ewentualnie

Hidden Content

jezeli maja byc pomiary

wystarczy zamówic firme i ci zrobią tylko jezeli nie sprzedadza ci pułapek albo nie beda ci adaptować pomieszczenie

usługa za to bedzie kosmiczna a pomiary bede nie adekwatne do pózniejszego pomieszczenia

Hidden Content

najlepiej to pewnie zrobic pokój odsłuchowy 5 X 4 X 3 a we wszystkich pomieszczeniach przylegających zrobić pułapki

czyli po bokach w piwnicy i na dachu i z domu o powierzchni 150 m2 robi sie jeden pokój odsłuchowy

za takie rady to dziękuję

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.