Jump to content
IGNORED

Marantz CD-14 nietypowa usterka


DCD

Recommended Posts

Witam,

Mam problem z odtwarzaczem CD firmy Marantz , model CD-14.

 

Opis usterki:

- nie zawsze wczytuje płytę , po załadowaniu płyty czytnik próbuje ogniskować promień lasera a po chwili napis NO DISC.

Jest to losowe gdyż potrafi kilka razy wczytać OK a następnie kilka już nie.

- jeśli uda się wczytać płytę to odtwarza dobrze do momentu gdy przerzucimy z np utworu pierwszego na ostatni (jeśli skok jest mały np z 3 na 5 utwór to działa OK)

 

Został wymieniony cały moduł czytnika VAM1201 (CDM12.1) i to samo.

Przelutowanie układu sterowania nic nie dało.

Podejrzenie jest na układ serwo SAA7372GP lub jakiś element wokół niego.

Może ktoś spotkał się z takim problemem.

Czy jest jakiś tryb serwisowy do regulacji sterowania po wymianie czytnika i jak w niego wejść.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam !

 

Jak wielu innych Kolegów zadałeś pytanie, na które może odpowiedzieć ktoś pracujący w serwisie

Marantza (Philipsa), ale on właśnie z tej wiedzy żyje, więc nie odpowie , bo boi się stracić pracę.

Więc nici z własnoręcznej naprawy.

Dla pocieszenia i odprężenia: spróbuj powiedzieć szybko

(najlepiej przy znajomych): koszt poczt w Tczewie...

pzdr

Link to comment
Share on other sites

apasio>

Masz zamiar do wszystkich postów dodawać takie mądre wpisy ?

 

DCD>

Ja bym nie wykluczał że i ten nowy czytnik jest wadliwy. To się często zdarza.

Gdzie go kupowałeś, to oryginał czy tańsza podróbka ?.

Kupiłeś sam czytnik czy cały mechanizm z silniczkami ?.

Link to comment
Share on other sites

Przy tym rodzju usterki, tylko serwis. Cwiczyłem podobną usterkę dawno temu i pomógł firmowy serwis. Przyczyna może byc też zabrudzenie mechanizmu przez kurz i brak smaru. Posłożyć się można serwisowym zestawem smaru. Nie jestem serwisantem. Miałem tylko podobny problem z odtwarzaczem Sharp.

Link to comment
Share on other sites

Szanowni dyskutanci, może zajrzyjcie do wątku 7947. Ja moge potwierdzić, że po wymianie VAM1201 na oryginalny nowy jest z tymi problemami znacznie, znacznie lepiej, ale wymiana nie jest panaceum. Dalej zdarzają się problemy z rozpoczęciem czytania gorzej wypalonych/na gorszych nosnikach CDRów. Kiedy produkowano mój CDplayer CDRów jeszcze nie było więc logicznie biorąc VAM1201 nie ma obowiązku czytać CDR. Z drugiej strony w odtwarzaczach, które z racji wieku muszą czytać CDRy chyba też stosowane są VAM1201. Wynika, że rzecz leży w regulacji. Jest tylko jedna PR-ka, w obwodzie zasilania lasera.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za długą zwłokę, ale byłem poza miastem i nie miałem dostępu do internetu.

 

Sprawa z tym CDekiem wygląda tak, że trafił on do nas, do SERWISU właśnie z taką usterką jak opisałem powyżej. Na 1 rzut oka objaw wskazywał na czytnik , który to został wymieniony na nowy z NORTH.PL. Był to czytnik nietani zakupiony wraz z całym mechanizmem. Usterka powtarzała sie ponownie po zaaplikowaniu nieużywanej części. Następnie włożyliśy w Marantza kolejny czytnik, sprawny, ale używany wyjęty z wieży Philipsa; objawy wystąpiły także.

Opisana przeze mnie usterka jest nietypowa i nigdy z podobną się niespotkaliśmy, dlatego postanowiłem zamieścić pytanie tutaj, oraz na forum elektroda. Liczyłem, że może któryś z szanownych kolegów spotkał się z podobnym objawem, lub ma dostęp do SM i wie jak wejść w tryb serwisowy. Na płycie głównej tego odtwarzacza nie ma żadnego PR'ka do regulacji czytnika jak to jest np. w Pioneerach, więc jakakolwiek kalibracja musi się odbywać tylko za pomocą procesora (jeśli, jak nadmieniłem takowa w ogóle istnieje o co miedzyinnymi pytam).

CD czyta płyty nagrywane z którymi ma takie same problemy jak z oryginalnymi, a w dodatku nie ma jakiejkolwiek analogii w występowaniu wymienionego zjawiska.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

>DCD

Widzę, że nie czytałeś wątku, który sugerowałem. Tam było o trybie serwisowym i numerach błędów. One powinny byc takie same w Marantzach i Philipsach i innych playerach wykorzystujących "philipsowskie" scalaki cyfrowe.

Co do pr-ki w obwodzie zasilania lasera to w VAM1201 jest ona na samej głowiczce laserowej (miniaturka do montażu powierzchniowego), ale nie namawiam, żeby nia kręcić. Zreszta było o tym dużo, mozna poszukać w archiwum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sprawdź kombinacje PLAY + STOP i włącz zasilanie.Nie sprawdzałem co było w dedykowanym wątku więc jeśli coś się powtarza to przepraszam.

 

Ja teraz walcze z Yamachą CDX-993, która ma podobne objawy.Różnica jest taka,że wychwytuje każdą płytę i zaczyna czytać bez problemu.Jednak po jednym utworze (niezależnie od położenia lasera) zaczyna gubić ścieżkę.Po chwili przerwy jest już ok. Obwiniam za to sterowanie silnika czyli układ LB1641, którego poszukuje.

 

Bardziej zbliżoną usterkę miałem w CD TEAC CD-P3500. Mimo kilku PR-ków na tamte czasy nie udało mi się go naprawić (wyregulować) ale byłem też dużo młodszy więc nie ingerowałem tak w samą elektronike.

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Link to comment
Share on other sites

tak, problem zwalczony; dosłownie przed chwilą. obeszło się bez trybu serwisowego i bez manuala. usterka skomplikowana a rozwiązanie takie na które baardzo ciężko wpaść. wszystkiemu winna była złączka między płytą główną,a płytką pod czytnikiem. dzięki za zainteresowanie.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Odświeżam temat...

 

MARANTZ CD14 - ma problem z wczytaniem przy przerzucaniu utworów, gubi ścieżkę, głównie na CDR używam CDR-audio maxel-a, na innych CDR jest podobnie lub gorzej, bardzo sporadycznie na oryginalnym CD też potrafi się pogubić. Napęd wymieniłem na nowy PHILIPS VAM 1202/12 i to samo...

Znalazłem info. że to problem z gniazdem od taśmy , ale kolega nie sprecyzował co to za problem. Może ktoś spotkał się z podobnym zjawiskiem w tym modelu.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.