Skocz do zawartości
IGNORED

Schemat zwrotnicy od Mildton-ów 80W


guzolot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś mógłby poratować schematem do w/w kolumn?

Nigdzie nie mogę znaleść w necie.

 

Pozdrawiam

Andrzej

 

guzek[małpka]hot.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to przypadkiem nie o ten chodzi? Nie mam nazwy pliku, schemat jest "stąd", a jak się wstawia obrazek to traci on swoją nazwę i dosrtaje chyba taką numerację jak numer wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ten.

U mnie są 3 cewki + potencjometry do średniotonowego i kopułki.

Nie wiem jaka jest indukcyjność cewek :(

 

Pozdrawiam

Andrzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem schemat

GDN 25/60/1 8-ohm

GDM 12/60/4 8-ohm

GDWK 9/80/8 8-ohm

 

C1 - 2,2 mikro F zielonkawy MIFLEX

C2 - 4,7 mikro F biały zawijany z folii (biały - brązowe boki)

Indukcyjności nie znam - może ktoś zna - pomoże.

 

R1 20 RK 10W TELPOD taki zielony walec

Potencjometry 30 ohm 10W

 

Czy to ma sens? Co wymienić, żeby to coś lepiej grało?

Myślałem o kondensatorach i rezystorach R1. Potencjometry bym wywalił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już masz schemat zwrotnicy z opisem wartości elementów, to umieść go w tym wątku, żebyśmy mogli nacieszyć się jego widokiem. Zadałeś pytanie: co wymienić, żeby lepiej grało? Moim zdaniem największą wadą tych kolumn jest głośnik średniotonowy GDM 12/60/4. Oczywiście stwierdzam tak wyłącznie na podstawie analizy przedstawionego wyżej schematu i typów głośników użytych w kolumnie, gdyż nigdy nie słuchałem Mildtonów. Ten GDM ma prawdopodobnie zamknięty kosz, przez co ma dużą f rezonansową ok. 650Hz, powoduje to konieczność stosowania wysokiej f podziału filtra zwrotnicy. Świadczy o tym kondek 4,7mkF w filtrze, a na tej podstawie (i doświadczen własnych z podobnym głośnikiem GDM 12/60, którego zastosowałem w jednej z moich konstrukcji DIY) mogę przypuszczać, że częstotliwość podziału wynosi ok. 2kHz, a może i wyżej. Taką pojemność kondesatora stosuje się w filtrach do głośników wysokotonowych, a tu Tonsil zastosował do średniotonowca, co powoduje, że ten GDM przenosi tylko górny zakres tonów średnich, a całą resztę pasma średnich tonów przetwarza GDN z dużą membraną, który nie jest do tego przystosowany. Ten powinien pracować do max. 500-600Hz i tam powinien być podział częstotliwości zwrotnicy. Wniosek jest taki: jeśli chcesz polepszyc jakość brzmienia Mildtonów konieczna jest zamiana głośnika średniotonowego na inny typ. I tu jest problem, bo są na głośnikach ozdobne ramki, więc jedynie pasowałyby GDM 12/60 i 12/60/3 (mają otwarte kosze, niższą f rezonansową 250Hz i można zastosować niższą f podziału,może udałoby się zejść do 800Hz), konieczne byłoby jednak zbudowanie dla niego szczelnej oddzielnej komory. Innym sposobem rozwiązania problemu jest użycie w roli średniotonowca głośnika niskośredniotonowego (w komorze) np. GDN 13/50, 13/50/1, lub podobnego. Wtedy można zejść z f podziału jeszcze niżej, pozostaje tylko kwestia jak go zamocować na przedniej ściance. Oczywiste jest, że w obydwu przypadkach trzeba zrobić nową zwrotnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda schemat zestawu Mildton 80W [ ZGB-80-8-693 ].

Nie chciałem mieszć, ale jeśli ktoś byłby zainteresowany, to mam też 70-tek i 110-tek.

 

Tak się zastanawiałem, czy opłaca się modernizować je.

Przyglądałem się głośnikom. Pianka górnych resorów jest już jakaś taka chyba za bardzo krucha. Jeszcze się trzyma... ale....

 

Co do oddzielnej komory na średniego... coś można skleić z jakiejś płyty. Czy wystarczy pudełko takie, żeby tylko się zmieścił do środka? Czy jakieś specjalne rozmiary potrzebne... ? Co do zwrotnicy... nie za bardzo się na tym znam. Elementy wymienić, czy zrobić coś w/g jakiegoś schematu to nie problem, ale projektowania to bym się nie podjął.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie jest głośnik średniotonowy o innym oznaczeniu niż w rzeczywistości. Nie pamiętam za bardzo, ale chyba dawno temu go wymieniałem. Wtedy jeszcze się nie orientowałem w temacie nic a nic. Sredniotonowy, to średniotonowy i tyle :|.

Teraz wiem, że głośnik głośnikowi nie równy.

 

Mając wartości, mam nadzieję, że specjaliści coś doradzą...

Przesadnym estetą nie jestem. Mogę zrezygnować z obręczy ozdobnych, jeśli będzie to konieczne. I tak są czarne maskownice.

Skrzyneczki do środka też potrafił bym sklecić. Sprzęt jest materiał też by się znalazło.

 

Co do robienia nowych zwrotnic - kwestia tylko w zasadzie ceny. Jeśli modernizacja miała by kosztować w przybliżeniu tyle co nowe kolumny to chyba lepiej kupić nowe.

Fenix II Tonsila kosztuje np około 300zł/szt

Maestro II 130 500zł/szt.

Zastanawiam się tylko czy brzmienie będzie milsze dla ucha od tego z moich mildtonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wynika, że dopada cię "syndrom spróchniałych górnych zawieszeń", może zawczasu warto je wymienić na nowe, jeśli podoba ci się brzmienie Mildtonów i zamierzasz dłużej je używać. Co do GDM-a musisz go wyjąć z kolumny i zobaczyć jaka jest konstrukcja jego kosza. Jeśli kosz ma otwory i są one zaklejone filcem, to usuń filc, powietrze spod membrany będzie swobodnie przepływać przez otwory, zmniejszy się f rezonansowa głośnika. Następnie zbuduj tą komorę z płyty wiórowej, paździerzowej, sklejki lub nawet z deseczek o gr. 10-12mm (lub większej w zależności co masz do dyspozycji) o objętości wewnetrznej 0,5-0,8 litra (najlepiej jeśli będzie miała nierównoległe ścianki w celu redukcji fal stojących). Obudowa musi być szczelna, więc otwory którymi doprowadzisz przewody do głośnika (przy okazji możesz je wymienić na grubsze najlepiej 2,5mm2, jeśli są cieńkie) trzeba uszczelnić, wytłumienie z waty lub watoliny. Co do zwrotnicy to nie mogę wiele pomóc, gdyż nie robiłem i nie modyfikowałem żadnej konstrukcji opartej na głośnikach serii GDN 25/... , w związku z tym nie będę tu filozofował i odgrywał roli specjalisty. Może ktoś inny się w tej kwestii wypowie i przedstawi jakieś rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki.

 

Czy ma ktoś jakiś pomysł zwrotnicy do tak j/w zmodyfikowanych Mildtonów?

 

Pozdrawiam

Andrzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mozesz tez wzucic schemat zestawu mildton 70

 

pewnie że mogę. Tak dla kompletu wrzucam razem 70-ki i 110-ki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden, 12 Sie 2005, 18:18

 

>Czy to przypadkiem nie o ten chodzi? Nie mam nazwy pliku, schemat jest "stąd", a jak się wstawia

>obrazek to traci on swoją nazwę i dosrtaje chyba taką numerację jak numer wątku.

>

 

 

To jest schemat Tonsil Disco 110, w moim "o mnie" dojdziesz do tego tematu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.