Skocz do zawartości
IGNORED

Wytłumienie DIY rur w bloku


Advocat

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chciałem zakładać tego wątku, ale sytuacja w końcu mnie do tego zmusiła.

 

Rzecz będzie o DIY akustyki pomieszczenia odsłuchowego w klimacie sezonu ogórkowego.

 

Mieszkam w bloku, z tzw. wielkiej płyty. Pode mną mieszka uprzejma, acz stanowcza emerytowana policjantka. W pokoju, w którym mam sprzęt znajdują się niestety również rury (od kaloryferów) biegnące przez cały pion. I właśnie te rury są bardzo akustyczne i mocno przenoszą dźwięk do sąsiadki. Ostatnio doszło do tego, że codziennie już po 10 minutach odsłuchów prowadzonych w porze 18-21 zaczyna się walenie uprzejmej, acz stanowczej policjantki w ową rurę.

Jak ją maksymalnie wytłumić? Tę rurę. A jednocześnie poprawić akustykę pomieszczenia, która jak wszyscy wiedzą, jest ważnym elementem toru elektroakustycznego i wpływa na jakość odbieranego dźwięku. Żadne firmowe ustroje nie wchodzą w grę, liczę na Waszą pomysłowość w zakresie DIY.

 

Czy należy użyć filcu, gąbki, owinąć rury może jakąś tkaniną? Zabudować płytą gipsowo-kartonową? Jakie macie pomysły?

Cisza nocna jest od godz. 22 (Kodeks Wykroczeń, Regulamin blokowy) i do tego czasu mam prawo robić odsłuchy, ale nie chcę z nikim toczyć wojny. Wolę, żeby i wilk był syty i Manchester city.

 

Żeby było zupełnie jasne- chcę wytłumić rury, żeby muzyka nie przeszkadzała sąsiadce, a nie po to, żeby nie słyszeć Jej stukania:)

 

Jakie w ogóle macie doświadczenia z mieszkającymi za ścianą, którzy krzyczą tylko: „ciszej tam!”?

Thanks from mountain za wszelkie pomysły i sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja mam to samo u siebie tylko w odwrotna strone(sasiadka mysli ze umie grac na pianinie)...Troche z tym kombinowalem, ale wytlumienie rur nic nie da bo zostaja jeszcze kaloryferki. W lato to pol biedy, ale zima...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze rozumiem to rury sa metalowe. Mozna by je przeciac i wtawic plastikowe odcinki, ktore powinny zredukowac przenoszenie halasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez uzyc gumowe przeguby, i wtedy powinno byc kompletnie cicho. Przeguby takie sa na pewno dostepne i latwe w instalacji za pomoca sciagaczy metalowych. Na ile bedzie to wodoszczelne to juz inna sprawa, ale cisnienienie w kaloryferach nie jest chyba az tak wielkie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co prawda Twój problem od wielu lat nie jest już moim (na szczęście), ale pamiętam podobne kłopoty i spróbuję conieco podpowiedzieć.

Rury i kaloryfery dobrze przenoszą dźwięki gdy "zapewni się im odpowiednie warunki pracy". Czyli - w moim przypadku - rury były "połączone ze stropem" czyli brutalnie zalane betonem. Jako, że sąsiad był żywo i pozytywnie zainteresowany rozwiązaniem tego problemu, skończyło się na przebiciu stropu (poszerzeniem otworu), w pobliżu rur, otuleniu tychże pianką i ponownym zalaniu dziury betonem. Ponadto, sąsiad wymienił zasłony na dłuższe (wcześniej sięgały tylko do parapetu) dbając, by zawsze ich udrapowana część zasłaniała rury. Efekt - kaloryfer zamilkł. Oczywiście klatkowa wersja tam-tamów, czyli walenie w kaloryfer były słyszalne (na to nie ma rady) ale czy muzyka, czy głośne rozmowy przestają być słyszalne.

I jeszcze jedna rada. Jeżeli zdecydujesz się otulić rury na całej ich długości (odradzam!), stracisz sporo "elementu grzewczego" w zimie.

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Chciaż odradzam otulenie rur w swoim mieszkaniu, zawsze możesz zaproponować to sąsiadce. Koszt znikomy, a efekt większy, Poza tym warto sprawdzić elementy podtrzymujące kaloryfer - często są to zwykłe haki. 5 minut roboty: lewarek samochodowy - by podnieść kaloryfer na 0,5 cm ponad hak + kawałek gumy (1-2warswy zwykłej dętki) także ograniczą przenoszenie dźwięków.

 

Maciek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem u siebie podobny problem, przeszkadzły mi dźwięki dochodzace od sąsiadów. Po kolejnym remoncie pokoju skończyło się na tym , że narożnik z rurami został zabudowany boazerią (od góry do dołu, narożnik około 25 na 25 cm), a w pusta przestrzeń pomiędzy ścianą rurami a boazerią został napchany ocieplacz. Poprawiło to na tyle całą sytuację, że nic więcej już nie kombinowałem, chociaż nie wytłumiło to do końca dźwięków. Wydaje mi się że najlepszym wyjściem byłoby usztywnienie rurek na całej wysokości mieszkania poprzez zalanie jakąś zaprawą lub nawet pianką do okien zapewni to na pewno lepsze wytłumienie dźwięków dochodzących jak i wychodzących do mieszkania. Nie wiem czy zamiana rur na plastiki lub jakieś inne przeróbki nie powinny być konsultowane z SM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zamiana rur na plastikowe nie wchodzi w grę. Po zapoznaniu się z pomysłem Petera Daniela rozmawiałem ze znajomym z administracji. Nie zgodzą się na to, bo gdyby rury się rozszczelniły, 6 pięter nade mną nie miałoby ogrzewania.

Pozostaje tylko zatopić je w piance.

Najgorsza jest rzeczywiście ta szczelina na dole, w miejscu gdzie rury wchodzą w podłogę. Słychać tam nawet normalnie prowadzone rozmowy sąsiadów. Zalać to miejsce betonem czy też pianką?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Najgorsza jest rzeczywiście ta szczelina na dole, w miejscu gdzie rury wchodzą w podłogę. Słychać

>tam nawet normalnie prowadzone rozmowy sąsiadów. Zalać to miejsce betonem czy też pianką?

 

Na sztywno nie mozna, bo szczelina jest po to, aby rury 'pracowały' - kurza sie lub wydłuzają w zaleznosci od temperatury. 'Zalanie' musi być więc elastyczne. Może jakieś elastyczne masy wytłumiające?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar1,

a co powiesz na masę silikonową albo akrylową w tę szczelinę? nadawałaby się? A potem to wszystko otoczyć pianką montażową ze spraya, a na koniec żeby było estetycznie jakąś grubą tkaniną. Przy okazji dobre wytłumienie i rozproszenie fal stojących w tym kącie pokoju.

Z utratą ciepła nie ma problemu, i tak jest za gorąco zimą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkasz w bloku z wielkiej płyty, to samo zaizolowanie rur (np. otulina termaflex) to wiele nie pomoże.

W takich mieszkaniach praktycznie nie zastosowano żadnych izolacji przeciwakustycznych w ścianach i stropach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 27

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.