Jump to content
IGNORED

Gramofon - Unitra Fonica GS-431


Mike_M2

Recommended Posts

Posiadam gramofon Unitra Fonica Servo Photoelectronic Regulation System GS-431. Podłączyłem go do wzmacniacza Radmor Amplituner FM 5412 Stereo. Amplituner jest połączony z dwoma kolumnami Unitra Tonsil. Jest to dosyć stary sprzęt. Mam kłopoty z uzyskaniem prawidłowych dźwięków. Igła gramofonu (Unitra Mf-100) często zacina się w jednym rowku, w zależności od ustawienia odważnika zsuwa się na zewnątrz albo do wewnątrz płyty. Słychać szum i bardzo słaby dźwięk. Czasami na kilka sekund płyta jest poprawnie odtwarzana. Co może być tego przyczyną? Jak poprawnie powinien być wyregulowany odważnik od ramienia gramofonu? Czekam na odpowiedź na te pytania.

 

Z góry thx,

Mike_M2 :-)

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Raczej będziesz potrzebował nowej wkładki. Po prostu po tylu latach nie wiadomo w jakim ta jest stanie, a zwłaszacza igła. Może być i w takim, że niszczysz za jej pomocą swoje płyty. Ale "przećwiczyć" prawidłowe ustawianie wkładki możesz i na tej, którą masz. Wybierz tylko płytę, jakiej nie będzie Ci zbyt żal. Zacznij od wyważenia wkładki czyli ustawienia jej siły docisku do płyty. Skorzystaj z wyszukiwarki, albo może ktoś podpowie, w którym to jest wątku. Było to dokładnie opisane. Potem ustaw antyskating, o czy też była już mowa w innym. Ten ciężarek i sprawa znoszenia igły do lub od środka są własnie związane z tym.

 

A na razie przyjrzy się uważnie, czy nitka, na której jest zawieszony ciężarek przechodzi luźno przez przez otwót, czy też może się zapętliła. Ze wstydem przyznaję, iż zdarzyło mi się coś takiego. Objaw był taki, jak przy zacięciu się płyty. Do tego feralnego miejsca wszystko było w porządku. Po też. Przy ponownym puszczeniu płyty zacinała się w dokładnie tym samym miejscu. Tknęło mnie, gdy następna zacięła się w mniej więcej - na oko - tym samym. Trzecia - też. Przy okazji sprawdziłem, empirycznie, że idealnego ustawienia antyskatingu nie ma. Idealną równowagę można znaleźć tylko dla jednego, wybranego miejsca płyty. Kawałek dalej lub bliżej od środka płyty będzie już ona zaburzona w jedną lub drugą stronę. Niewielkie tarcie pozwoliło to ujawnić.

 

Problemów może sporo być więcej. A zresztą co ja się będę mądrzył, są tu bardziej doświadczeni...

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.