Skocz do zawartości
IGNORED

wytłumianie kolumn watoliną.


e-gregor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W kolumnie Unitra-Tonsil Zg-15C znalazłem 3 sztuki podejrzanie wyglądających woreczków z trocinami, które miały służyć za wytłumienie... jak służyły to wiadomo, zwłaszcza, że rozmiar też jakby nie ten...

 

Postanowiłem wytłumić kolumny przy użyciu watoliny. Byłem przekonany, że należy watolinę umieścić przy ściankach. (w diyaudio.pl pisali, żeby wytłumienie umieszczać w odległości 1 cm od ścianek (nikt jednak nie był mi w stanie wyjaśnić, dlaczego tak należy to robić). Suma sumarum, myślałem, że należy umieszczać wytłumienie przy ściankach. Na diyaudio polecali do obudów zamkniętych grubość watoliny 3-4cm. Na allegro gość sprzedawał watolinę na 6cm, spytałem czy ma inne grubości, powiedział, że ma, ale to bez znaczenia, bo i tak należy WYPCHAĆ CAŁE SKRZYNKI.

 

Nie kupiłem na razie wytłumienia, gdyż stoję zagubiony w połowie drogi, w wielkim, strasznym lesie, a zmrok zapada... w każdym razie coś a la...

 

Panie i panowie, jak należy wytłumiać kolumny przy użyciu watoliny?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź,

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie chce sie pozbyc takiej watoliny 6cm kupionej na allegro, zupelnie za darmo, prawie 2 m kw. Robie porzadki w domu, a to cholerstwo zajmuje sporo miejsca, a wywalac szkoda. Jak jestes chetny tnapisz na priva dostepny w zakladce "o mnie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie kazdy ma racje z tym wytłumieniem. Bo wytłumianie ma 2 cele (pomijając efekty "przy okazji' jak zmiana dobroci obudowy). 1- wyeliminowanie fal stojących - i z tego p. widzenia wytłumienie powinno byc jak najblizej środka obudowy (jak najdalej ścianek ) czyli w miejscach gdzie fale stojące mają "strzałki" - dlatego czesto słyszy sie zalecenia (słuszne) aby dawac wytłumienie w pewnej odleglosci od scianek. 2 powod stosowania wytłumienia to eliminacja (a raczej rozproszenie) rezonansów poszczególnych scianek i wtedy montujemy wytłumienie na sciance (ale raczej cięzsze materiały - np mata bitumiczna). Generalnie nikt sie nie bawi i w mniej wyrafinowanych sprzetach montuje sie na sciankach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia wiem, że wytłumieniem trzeba eksperementować. W moich kolumnach mam wytłumienie (gąbka) na tylko na ściankach i nic nie wala się luźno w środku. Kiedyś dno kolumny wyłożyłem dodatkowo watą i efekt był taki, że średnie tony po prostu znikły:)

Więc nie sugeruj się czyjąś wypowiedzią, że trzeba wytłumić całą kolumnę, lecz po prostu musisz sam sprawdzić jaka ilość wytłumienia jest najlepsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy oprócz zaniku środka pojawiły się jakieś korzyści? Kolumny, które chcę wytłumiać są dwudrożne. Gość, który handluje watoliną, mówił o polepszeniu basu i wysokich tonów. Wspomniał też o zwiększeniu pojemności głośnika o 15%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądałem kiedyś do moich "fabrycznych" Audiowave. Były "luźno wypchane" watoliną aż pod wysokotonówkę, mniej więcej w 3/4 całej objętości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latwo można coś spieprzyć wymieniając wytłumienie na inne.

Znajomy wymienił gąbkę w Jamo Concert 11 na filc grubosci 12mm z owczej wełny .

Efekt jest dobry . Próbowałem tego samego u siebie . Wszystkie scianki mam wytłumione fabrycznie gąbką 20mm.

Wymieniłem to wszystko na t filc , w dodatku cholernie drogi. Bas zszedł niżej i stał się jeszcze bardziej twardy choc do tej pory na ten zakres pasma nie narzekałem. Reszta to tragedia , zmulony srodek , zbita góra i kiepska przestrzeń.

Powróciłem do konfiguracji fabrycznej a filc został jedynie na tylnej sciance.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzę do wniosku, że lepiej wymienić sprzęt na jakościowo lepszy niż na siłe próbować wydobyć coś ze starego - każdy sprzęt ma swój potencjał i jak się to mówi : wyżej dupy nie podskoczysz.

Amen

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedne klocki tuninguje sie łatwiej z innymi jest problem ale zabawa jest fajna.

Jesli czasami bywa gorzej , no cóż człowiek uczy się całe życie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e-gregor- oprócz zaniku środka bas stał się bardziej rozlazły, dłuższy i niższy, ale niestety nie rekompensował zaniku środka. A co do wysokich tonów to nie zauważyłem różnicy, zresztą głośnik wysokotonowy jest zwykle oddzielony w jakiś sposób od reszty objętości kolumny, więc trudno żeby wytłumienie miało jakiś wpływ na jego granie(przynajmniej u mnie tak było). No a to, że gość napisał, że zwiększa pojemność, ale nie głośnika, lecz kolumny to jest prawdą, bo zadaniem wytłumienie jest min. zwiększenie objętości „widzianej” przez głośnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do elrychu:

 

kolumn, nie głośnika - oczywiście, przepraszam za przejęzyczenie.

 

do wszystkich:

 

jutro dołożę do posta zdjęcie woreczków wytłumiających, które były w mojej kolumnie, może ktoś będzie w stanie powiedzieć, co to za trociny... myślę, że gorzej być nie może.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> e-gregor przcież dokładnie przypomniałem sobie te woreczki z wytłumieniem. Wyciągałem je z tych kolumn jakieś 15 - 20 lat temu , tylko ,że kojarzy mi się to raczej z czymś w rodzaju trawy , włókien lub czegoś podobnego.

Chodziły słuchy ,że jest to trawa morska ;)

Może , nie wiem , a może zwykłe siano...

Trociny u Ciebie to nieubłagalne działanie czasu :)

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pietro4

 

Heh, no bardzo możiwe, że to sproszkowana trawa - nie wykluczam.

Nie zdążyłem zrobić woreczkom zdjęcia, bo wyjechałem na tzw. wilegiaturę. ;)

 

W każdym razie, chyba zostawię je dla przyszłych pokoleń... a może tonsil kiedyś muzeum otworzy? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marven napisał: "słyszy sie zalecenia (słuszne) aby dawac wytłumienie w pewnej odleglosci od scianek" - jak to zrobić? i od których ścianek - od wszystkich? Czy przyklejenie do kolumny od wewnątrz dociętych kołeczków drewnianych, żeby trzymały wytłumienie w pewnej odległości od ścianek jest pomysłem dobrym czy też raczej słabym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.