Skocz do zawartości
IGNORED

Drewniane monitory WarrioR'a ;-)


WarrioR

Rekomendowane odpowiedzi

Do zrobienia własnych monitorów skłoniły mnie głównie znaczne (jak na kieszeń studenta) ceny "markowych" głośników.. Druga sprawa to taka, że chciałem mieć drewniane paczki, a nie ze sklejki :))

 

Przetworniki to Vify XT18WH-09-08 i D25AG-35-06 (zamówienie z audiocomponents). Obudowy wykonane samodzielnie, wg własnego projektu. Objętość 15l. Materiał to warstwami klejony dąb, lakierowany również od środka. Grubość frontu to 30, reszty 25mm. Mata bitumiczna na bokach, górze i dole. Przegroda bukowa, 25mm gruba, pomiędzy głośniczkami, z wyciętymi dwoma elipsami (50% powierzchni wycięte). Wytłumienie to wełna owcza, okablowanie Cardasa. Zwrotnica: kondensatory MKP Jantzen, rezystory ceramiczne, cewki drutowe.

 

W tym miejscu dziękuję misiomorowi oraz McGyverowi za schemat zwrotnicy i wskazówki co do budowy paczek (wątek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

 

Ps. jezeli ktos chce moge zamiescic dokładny projekt obudowy (niewiele tego na forum, moze sie komus przyda).

post-4699-100004046 1170273658_thumb.jpg

post-4699-100004047 1170273656_thumb.jpg

post-4699-100004048 1170273655_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trzy zdjecia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4699-100004044 1170273661_thumb.jpg

post-4699-100004045 1170273660_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz zamieśc tu projekt obudowy i napisz jak składałeś te skrzynki (jak łączyłeś , profilowałeś krawędzie itd.). Będe wdzięczny gdyż też planuje robić nowe monitory własnie z litego drewna.

Pozdrawiam

Wojtek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, ze drewno nie było specjalnie sezonowane.. dlatego ścianki postanowiłem skleic tak jak na rysunku poniżej. Niestety nie wszystkie są tak klejone, zobaczymy ile drewno wytrzyma..

 

W planie również podstawki wykonane z dębu (projekt juz jest, tylko stolarz sie buntuje, skubaniec jeden ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4699-100004039 1170273668_thumb.JPG

post-4699-100004040 1170273667_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wovo: rura została zrobiona w zaprzyjaźnionym zakładzie i pomalowana proszkowo na czarny mat.. Materiał: aluminium, grubość 1mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4699-100004037 1170273670_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtekitek: schemat podrzuce jeszcze dzisiaj, musze print screeny porobic, obrobic foty a z tym troche pracy jest .. w kazdym razie zamieszcze na pewno ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem zapytany przez Wojtka o pare spraw: napisze na forum zeby inni wiedzieli.

 

Koszt 1 paczki:

- drewno (pocięte, podfrezowania) - 150 zł

- lakierowanie pistoletem u stolarza - 20 zł

 

Sciany łączyłem tylko na klej, zaokrąglenia krawedzi zrobił stolarz (nie mam takich maszyn, a jemu zajęło to kilka chwil)..

 

Wrzucam fote paczki przed przyklejeniem frontu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wovo: ja nic nie słyszę.. moze generatorem dałbym radę, gdy trafie na odpowiednia czestotliwosc i odpowiednio długo bede rure meczyl, ale podczas "normalnej" muzyki..?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem, piękne skrzynie. Napisz jak je wykonałeś, dokładnie.

Gdzie było kupione i obrabiane drewno. Wygląd ekstra klasa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L1 0.56mH (drut 1mm, 0.42 ohm)

C1 4.7uF

L2 1.8mH (drut 1mm, 0,4 ohm)

C2 10uF

R1 szeregowo 1,5 ohm 5W + 2,2 Ohm 5W = 3,7 ohm

R2 8,2 ohm 5 W

R3 3.3ohm 10W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4699-100004032 1170273677_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedewszystkim to alum ... z rezonansem to faktycznie może go nie być bo w końcu komora jest trojona na XXHz, a alum będzi miało dosyć wysoko rezonans ...na poziomie ok XXkHz... ale powiedz mi ... rura wg. rysunku nei jest profilowana z żadnej ze stron ... czy mimo to nie słyszysz żadnych trzepotów powietrza ??

A jeśli ją profilowałes to jak ?? na goroąco czy jakąś nakładke stosujesz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> warrior

 

paczki wyglądają spoko. Tylko się uważnie przyglądaj czy nic się nie będzie działo na łączeniach poszczególnych ścianek. Może się okazać że zimą - po rozpoczęciu sezonu grzewczego Twoje paczki przeschną i poszczególne deseczki zaczną żyć własnym życiem. To samo się tyczy wzmocnienia wewnętrznego - może się okazać że przestanie pałnić swoją funkcje - buk bardzo mocno pracuje pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Mam parkiet bukowy - teoretycznie wysezonowaby. Po roku są miejsca że mam szpary na 2-3 mm.

 

Ale nic, pożyjemy - zobaczymy. Tak czy inaczej całkiem fajnie wyglądają. pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A66: Drewno kupione u stolarza ;-) Przyciął mi na wymiar tak jak chciałem, od razu otwory zrobił (z tym były problemy, ale ostatecznie wyszło mu za ktoryms razem). Wziałem do domu, zainstalowałem metalowe tuleje do śrub, pokleiłem, polakierowałem od środka, nakleiłem mate, zaniosłem mu spowrotem paczki, on wyszlifował delikatnie i polakierował pistoletem (wyszło bardzo profesjonalnie, dużo lepiej niż moje próby z wałkiem).

 

wovo: nie ma profilowania, ale z drugiej strony nie słyszę żadnych świstów powietrza... Wydaje się, że te 50 mm średnicy wystarczy na moje paczki...

 

Ian: stolarz juz mnie "pouczał", jak zachowywac sie z takim drewnem: z dala od kaloryferów, od wilgoci.. Mają mieć ciągle jednakową temperaturę bo inaczej zaczną się dziać różne nieciekawe rzeczy.. Jak coś poważnego zacznie się dziać to dam znac.. W razie czego w nastepne wakacje robie jeszcze raz paczki, koszty niewielkie w porównaniu do kupnych głośników i jakoś przeboleję.. Ps. już robiłem wstępne plany: nastepne paczki byłyby zrobione pół na pół (drewno i sklejka). Wtedy powierzchnia klejenia drewna do sklejki byłaby na tyle duża ze paczka nie powinna się połamać..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warrior - nie łącz tylko drewna ze skjeką! Nie łącz też różnych gatunków drewna ze sobą. Każdy gatunek zachowuje się inaczej pod wpływem temperatury i wilgotności. Na pewno będziesz mial z tym problem. Kiedyś ktoś mnie uszczęśliwił i dał do ofornirowania gotową obudowę do gramofonu. Obudowa była wykonana z 3 gatunków drewna - sosna buk i dąb. Wyszlifowałem wszystko na cacy. Następnego dnia schodzę do warsztatu i co widzę? schodki na 1mm w miejscach łączenia!. Musiałem całość zaszpachlować i szlifować kilkukrotnie aby zniwelować pracowanie drewna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Worrior wygląda piknie, ale powiedz jak gra...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Art Audio Argento (paralel SET na lampach 300B XLS ) szuka nowego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ian: a myslalem ze to wyjscie pół na pół bedzie dobre.. ;-) Narazie nie planuje robic drugich paczek, wszystko sie trzyma kupy. Jak bede miał problem to zaczne kombinowac...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warrior - Ale ogólnie to się nie ma czym przejmować. Już załapałeś bakcyla - bez względu ma to czy paczki sie rozeschną czy nie - i tak zrobisz sopbie nowe za jakis czas a te opylisz po kosztach ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPB: ba! no sprawa najważniejsza ;-)) Monitorki grają u mnie z Gainclonem w wersji full-wypas ;-) (rezystory mills, vishay, kondy BG STD, trafo trafber). Grają dopiero kilka dni, więc sprzęt się dopiero wygrzewa, ale mogę powiedzieć, że od pierwszej chwili byłem zachwycowy wyższymi i średnimi częstotliwościami.. Są prawie tak dobre jak na moich HD580 i wzmaku od Piotrka. Basu narazie b. mało mam i nie wiem czy to wina Clona czy strojenia glosnikow.. Zestawik pogra jeszcze kilka tygodni i jezeli bas sie nie poprawi to zmienie strojenie, a potem pogrzebie w Clonie...

 

Podsumowując: techno nie słucham, więc nie płaczę po nocach z powodu braku basu. Nie mniej powinien on być, wiec jak się nie pojawi to bede dzialal..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ian: dobra, kłamałem mowiąć ze jeszcze nie planuje nastepnych robic.. :P Wiem na pewno ze te nowe też będą przynajmniej w połowie drewniane. Mam nadzieje ze te paczki mi wytrzymają do nastepnych wakacji i nie bede musiał roku zawalać na uczelni ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze wytłumiłeś matami bitumicznymi i dodatkowo wełną. Czy uwzględniłeś zmniejszenie objetości skrzynek przy strojeniu basrefleksu? Maty zabierają dużo objętości...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Art Audio Argento (paralel SET na lampach 300B XLS ) szuka nowego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obliczaniu wymiarów potrzebnych do uzyskania 15l uwzględniłem objętość rury, głośników i mat. Ale rury będę musiał trochę przyciąć, bo są za długie o kilkanaście milimetrów. Może wtedy się poprawi bas..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

salmo: nie ja projektowałem tę zwrotnicę. A Ty jaką byś dał cewkę? Zmiana cewki bez zmiany reszty elementów wniesie poprawę basu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups. Pisałem z pamięci te elementy, teraz znalazłem fakturę z Polinku i rzeczywiscie cewka na basie jest z drutu 1,4 mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 36

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.