Jump to content
IGNORED

Upgrade zwrotnicy TannoyM2 ... pomocy


Prospero

Recommended Posts

Witam

 

Właśnie przygotowuje się do wymiany elementów w zwrotnicy w Tannoy M2. Właściwie to mam zamiar zbudować nową według tego samego schematu ale z lepszymi elementami. Tej oryginalnej zwrotnicy nie chcę „pruć”. To może być korzystne np. przy odsprzedaży a i porównanie co się zmieniło będzie łatwiejsze. I tu jest problem. Nie mogę dojść wszystkich wartości elementów. Zadanie odrobiłem, wyszukiwarka przeglądnięta i nie wiele wiem. Opisy elementów są na płytce oryginalnej zwrotnicy ale część z nich nie jest widoczna. Albo zasłaniają je same elementy albo biała masa plastyczna. Podam co udało mi się odczytać (może i to komuś też się przyda) Jeśli ktoś zna wartości pozostałych to będę wdzięczny...

 

Kondensatory foliowe:

 

1 - 5,6uF 100V

2 - 0.22uF 100V

 

Kondensatory elektrolityczne (mam zamiar wymienić na SCR):

 

1 - 10uF 63V

2 - ...? (zalany plastikiem)

 

Rezystory ceramiczne (wymiana na metalizowane):

 

1 - 4,2 Ohm 5W

2 - 6,8 Ohm 5W

 

Cewka powietrzna:

 

1 - 180uH (tylko ta wartość jest do odczytania)

 

Cewka rdzeniowa (wymiana na powietrzną):

 

1 - ...? (opis kompletnie niedostępny)

 

... Zatem?:)

Link to comment
Share on other sites

robiłem kilka miesiecy temu dokładnie to samo ale nie pamietam wartosci z odczytaniem ich nie miałem problemu w szystko pisze na płytce trzeba tylko wymontowac elementy żeby odczytac. nowe elementy na płytce sie nie zmieszcza ja do wysoko zmiesciłem na płytce a do nisko zamontowałem osobno na dnie obudowy-montaz powietrzny.dałem jantzeny i powietrzne cewki-dokładnie takich samych wartosci nie znalazłem wiec dałem zbliżone.mata wytłumiłem i połowe watoliny która była w środku.okablowanie srodka- monitor atmos air .przewod od gniazda do zwrotnicy przylutuj także od strony gniazda-lepszy styk.Robiłem to znajomemu był zaskoczony zmianą wiec warto.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Cieszę się, że powstał taki wątek, ponieważ o tym samym myślałem. Niedawno sam też się z tym męczyłem aby odczytać wartości elementów. Nie odczytałem tylko obydwu cewek. Tak więc pozostała nam tylko jedna cewka:-)

Oto co udało mi się odczytać:

Gł.nisko-średnio- R=6,8Ohm, C=4,7uF, L=???

Gł.wysokotonowy- R=4,2Ohm, C1=5,6uF, C2=0,22uF, C3=10uF, L=???

Teraz zobaczyłem i faktycznie duża powietrzna cewka jest opisana na płytce 180 uH (mam zdjęcie). Tylko nie wiem czy ona jest przy wysokotonowym czy przy nisko-średniotonowym głośniku?

Jakbyś mógł podać dobre typy elementów do zamiany to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

W sumie to nawet nie sprawdzałem, jak zobaczyłem elektrolity i żałosną cewkę na basie to wypieprzyłem to w cholerę w całości. Dałem cewkę rdzeniową z grubego drutu na bas, i powietrzną na wysokie. Kondensatory MKP i MKC, rezystory metalizowane, ale i zwykłe ceramiki się sprawdzają.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam zbyt dużego doświadczenia z głośnikami, ale po obejżeniu zwrotnicy w M2 pomyślałem, że można by zmienić elementy na lepsze.

Ale czy to wystarczy; cewki na większy prąd, lepszej jakości kondensatory i rezystory?

Wszystkie wartości elementów takie same?

Nie chciałbym popsuć zamiast poprawić brzmienia:-)

Pozdrówka.

Link to comment
Share on other sites

Czy chodziło Ci o tą "żałosną"cewkę?

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

>McGyver

Moze dał bys serje zdjec jak nalezy tuningowac te kolumny, nie chodzi juz o zwrotnice bo te informacje sa dostepne w innych watkach (ale dla usystematyzowania mozna i tu:)) ale o to jak kolumny rozkrecic, jak usztywnic i wytlumic obudowe. Ogolnie jak wg Ciebie powinno to wygladac

Ja i inni uzytkownicy tych kolumnienek beda baardzo wdzieczni....

Link to comment
Share on other sites

>krzychom

Dziękuję Ci za wartości elementów, to zrozumiałem.

Chodziło mi o to, czy wszystkie wartości elementów pozostawić takie same, a tylko zmienić je na elementy lepszej jakości?

Czyli cewki powietrzne z grubszego drutu, kondensatory foliowe zamiast elektrolitów, oraz rezystory metalizowane.

Czy to poprawi brzmienie?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

BBodek

 

u siebie zmieniałem na elementy o tej samej wartości. Nie tworzyłem nowej zwrotnicy bo się na tym nie znam.

Może nowa zwrotnica w nowymi elementami daje lepsze efekty jak pisze Mcgywer, ale nie wiem bo nie słuchałem.

U siebie zmieniłem kond. w torze wysokotonym na Jantzen'a, zostawiając tego najmniejszego 0,2uF. - lepsze wysokie (szczegóły, przejrzystość). Reszta na razie bez zmian.

 

Obłożyłem mata bitumiczna wszystkie ścianki bez frontowej i wywaliłem całe oryginalne wytłumienie - poprawa kontroli basu i lepsza dynamika.

 

Kabelki musowo wywalić. Jakie inne nie dasz to i tak będzie lepiej.

 

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim dziękuję za odpowiedzi. Nie wiem przyznam jak tymi kolumnami zajmują się „zawodowcy” w stylu McGavera. Ja majstruję sobie przy nich od jakichś dwóch, trzech miesięcy. Wszystko odbywa się metodą prób i błędów. Wcześniej miałem m1 z wymienionym jednym kondensatorem w torze wysokotonowym i okablowaniem. Efekt był wyraźny. Teraz ciekaw jestem ile uda się wyciągnąć z M2. Wstawienie nowej zwrotnicy i okablowania to ostatni etap. Wcześniej miałem spore utrapienie z wygłuszaniem. Zacząłem - jak się potem okazało - niezbyt właściwie, od oklejenia bocznych ścian i górnej matą bitumiczną. Dźwięki stały się bardziej precyzyjne i jakby ich przybyło, muzyka podzieliła się na więcej elementów. Jednak zmieniła się też charakterystyka. Miałem wrażenie jakby bas zaczął dominować nad średnimi i wysokimi co więcej jedno określone pasmo wybijało się najbardziej. Usunąłem całe oryginalne wygłuszenie i też nie było najlepiej. Część wyjętej waty wróciła na miejsce i było do przyjęcia. Potem doczytałem, że najważniejsza jest tylna ścianka. Zakupiłem matę z filcem i pokryłem nią ściankę tylną plus dno. Jak się okazało z takim zestawem - plus oryginalna wata, kolumna była „przegłuszona” (nie wiem czy to precyzyjne określenie) Dźwięk przypominał słuchanie kaset nagranych bez żadnej redukcji szumów, z włączonym dolby. Usunąłem całą watę, było trochę lepiej ale bas zaczął wariować. Miałem wrażenie, że membrana nisko-średnio straciła oparcie i w niesprzyjających okolicznościach wypadnie;) Jeszcze raz dobrałem się do wygłuszenia. Zerwałem z maty cały filc, został tylko bitumiczny podkład. Z oryginalnej waty zabrałem tylko jeden prostokąt, rozdzieliłem z grubości na połowę i uzyskane dwa kawałki rozłożyłem bokami od dna poprzez ścianki i górę. Teraz jest chyba najlepiej. Aha, i jeszcze jedno. Trzeba się liczyć z tym, że te zabiegi poprawiają brzmienie kolumny, ale niestety staje się ona bardziej czuła, choćby na jakość nagrania. Muzyka z komputera już nie budzi wątpliwości jaki format zapisu jest lepszy. Także kiepsko nagrane CD brzmią gorzej. Jak sądzę upgrade Tannoy M2 pozbawia je czegoś co wymieniane jest wśród ich atutów – uniwersalności. To co poddaje się krytyce, czyli np. ograniczenia w wysokich tonach, daje w efekcie coś w rodzaju naturalnego filtrowania zniekształceń. W nie „tkniętych” M2 dźwięk nie jest wyrafinowany, ale za to grają równo w przybliżony sposób w różnych gatunkach i przy różnej jakości. Po „upgradzie” stają się bardziej wymagające. I na koniec tego przydługiego postu – zaznaczam, że w żadnym stopniu nie czuję się fachowcem od budowy czy poprawiania kolumn. Piszę jedynie o własnych odczuciach po kilku miesiącach z nowym hobby;) i co równie istotne wszystko to jest szukaniem możliwie dobrego dźwięku w pomieszczeniu z fatalnymi warunkami akustycznymi. Jego zaletą jest jednak, że jest tylko do mojej dyspozycji i rodzina zanim wejdzie... puka;) (sic!)

 

Pozdrawiam

 

Prospero

Link to comment
Share on other sites

Kiedy właśnie o to chodzi!;) Czyli te nerwy, czas i pieniądze (nie takie przecież wielkie) są fragmentem planu. Tak sobie wymyśliłem i teraz mam kupę zabawy. Powiedzmy, że mogę sobie pozwolić na sprzęt nieco lepszy. Pomyslałem jednak, że od razu kupując coś "wysokiego" nie będę miał porównania, być może nie docenię jego klasy. Czytam forum od kilku miesięcy i po lekturze niektórych wątków aż zazdrość mnie wzięła, ile ludzie czerpia z tego wszystkiego przyjemności, jak karmić można pasję, jak zapaść na chorobę w której pomiędzy kolejnymi stadiami doznania są czysto hedonistyczne. Postanowiłem zatem zacząć od samego początku a potem... kto wie, albo mi przejdzie i zostanę z tym co jest, albo... Na razie jest pysznie;)

Link to comment
Share on other sites

I jeszcze jedno ...

 

Nie wszystkie lementy z tych opisanych powyżej są dostępne. Czy zatem szukać uparcie dokłądnie oryginalnych wartości czy można trochę odpuścić?

 

Cewki rdzeniowowej - 1mH6, nie znalazłem dostępna jest 1,5 mH na drucie 1,4 mm, czy ta róźnica 0,1 jest bardzo ważna? Kłopot jest też z rezystorem metalizowanym - 4,2 Ohm 5W, dostępne są 3,9 Ohm i 4,7 Ohm, i który będzie lepszy? ten o nieco niższej czy o nieco wyższej oporności?

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

rezystory mozesz 2 polaczyc szeregowo np 1,5ohm + 2,7ohm = 4,2ohm, albo dac 3,9ohm. Nie bedzie duzej roznicy, troche wiecej wysokich tonow, co chyba nie wplynie niekorzystnie w przypadku tych kolumn

 

odnosnie cewki to nie wiem. Mysle, że mogą ci zrobić na zamówienie. Ale jak dasz cewke 1,4mm to ona bedzie miala inna rezystancje, co może wpłynać niekorzystnie na brzmienie

Link to comment
Share on other sites

Nie wpłynie niekorzystnie, wręcz przeciwnie. Tyle ze po zastosowaniu cewki o niskiej rezystancji trzeba liczyć się z tym, że może być konieczna korekta wartości innych elementów, zwłaszcza rezystorów w gałęzi wysokotonowej. Poza tym zwiększenie ilości tonów wysokich wpływa korzystnie na brzmienie tych kolumn.

Link to comment
Share on other sites

witam

 

odnośnie cewki 1,6mH znalazłem tu:

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jest na drucie 1,2 mm 0.53ohm i mam pytanko odnośnie maty ile jej trzeba kupić do wytłumienia ścianek?

Trzeba by coś zrobić moim zdaniem też z bas refleksem bo kiedy sprawdzałem kolumny na plycie testowej to przy niskich częstotliwościach było słychac furkot powietrza z tunelu, pewnie dlatego że wlot do niego od środka kolumny nie jest wyprofilowany no i niewiem czy zmienić na nowy czy coś zrobić z tym?

 

pozdr.

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

>Karoleski no jak to nie wiesz :)

Też mi się udało zakupić niewyprofilowane od wewnątrz b-r.

Kupujesz parę browców , po wypiciu jednego udajesz się z tunelami nad kuchenkę gazową ;) Delikatnie podgrzewasz wlot wokoło , po czym wciskasz na pustą butelkę lekko obracając wokoło. Być może zabieg należy kilka razy powtórzyć , ale efekt niczego sobie.

Z mat wszelakich przy mojej grubości scian i ilości żeber usztywniających w środku zrezygnowałem.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

>karoleski

kupilem w Polinku tunele z profilowanym tylko wylotem i wierz mi , że tą metodą wyprofilowałem wloty idealnie.

Stopniowo po 3 , 4 razy każdy , nie na raz , nie gwałtownie , żeby popłynął materiał albi się zapalił :)

Rurka b-r jest cieńsza od hydraulicznej.

Co do długości , to jeśli strojenie pójdzie w górę o ułamek Hz po takim zabiegu uważam , że to naprawdę pomijalne.

Oczywiście to profilowanie delikatne i samego końca rurki.

Nie mówię ,że wywinąłem trąbę do połowy długości tunelu i na półtorej jego średnicy;)

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Tak z ciekawości ... i z lenistwa;) Czy ktoś z Was rozrysował zwrotnicę z M2? Boję się pomyłki, dawno tego nie robiłem. I jeszcze jedno - kupiłem płytkę, taką z dużą ilością dziurek otoczonych kółkiem ścieżki pokrytej cyną, jak po rozplanowaniu i ułożeniu, połączyć elementy? ...jakiś specjalny drut? ...czy łączyć cyną te otwory na drodze od elementu do elementu? (ten ostatni pomysł chyba nie najszczęśliwszy;) Dawno nie projektowałem i nie trawiłem płytek, ta kupiona z siateczką dziurek wydaje się niezłym rozwiązaniem i nie drogim.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.