Skocz do zawartości
IGNORED

zmiana pomieszczenia - nowe głośniki ?


bkrass

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o Wasze rady. Mam następujacy problem. W związku z przeprowadzką zmieniłem pomieszczenie odsłuchowe. Teraz jest to pomieszczenie prostokątne ponad 45 m. kw. ale niestety nie zamknięte, z jednej strony otwarte na pozostałą cześć mieszkania. Niestety po przeprowadzce jakość dzwieku w moim zestawie siadła.

 

Podejrzewam, że mój sprzęt w obecnej konfiguracji nie jest w stanie obsłuzyć dużo większej powierzchni - poprzednio stał w pomieszczeniu o powierzchni 25 m. kw. Mój zestaw to: wzmacniacz Copland CSA 28 (60W, przy 4ohm 120W), CD Copland CDA 266 i głośniki Triangle Antall (91db, 4ohm).

 

Czy przyczyną jest zbyt mała "wydajność" głośników a w związku z tym będę musiał liczyć się z koniecznością kupienia bardziej wydajnych (93 db ?) ? Czy mój wzmacniacz bedzie to w stanie pociągnąć ?

 

Juz teraz dziękuje za odpowiedzi.

 

Bartek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząć "wydajnosc" mialem na mysli "skutecznosc". Nie jestem niestety zbyt biegły w te klocki.

 

Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na odpowiedzi.

 

B.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże znaczenie ma ustawienie zestawów głośnikowych. Spróbuj załączyć rysunek rozkładu pomieszczenia z zaznaczeniem miejsca ustawienia kolumn. Ja bym w pierwszej kolejności poeksperymetował z ustawieniem a następnie spóbował wpłynąć na akustykę pomieszczenia, np. poprzez wprowadzenie powierzchni odbijających. Zmiana sprzętu jest raczej skrajnym rozwiąznaniem i nie musi okazać się konieczna, poza tym nie musi wcale rozwiązać Twojego problemu (zdecydowanie musiałbyś odsłuchać sprzętu u siebie w domu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Masz rację HISZPANIE ,wystarczy czasem kawałek tkaniny włochatej typu "miś" kupionej w szmateksie idealnie chłonie kurz i dźwięki i zmiana kąta ustawienia kolumn, polecam książki: doc.mgr.inż. Aleksander Witort GŁOŚNIKI I ZESPOŁY GŁOŚNIKOWE [WKiŁ Wwa.1976] oraz

Bolesław Urbański ELEKTROAKUSTYKA WSiP 1976.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do jakiej wielkości pomieszczeń są przeznaczone Twoje kolumny, ale podpisuję się pod tym co napisali moi "przedmówcy". Zanim zmienisz coś ze sprzętu poeksperymentuj z pomieszczeniem i ustawieniem kolumn - takie zmiany potrafią zdziałać cuda.

To czego moi poprzednicy nie napisali to to, że efektywność nie ma większego wpływu na to w jakim pomieszczeniu kolumny mają zagrać. Efektywność to paramentr, który potrafi określić jak głośno będą kolumny grały przy doprowadzeniu do nich odpowiedniej mocy, czyli im większa efektywność tym głośniej zagrają kolumny przy stałej mocy - to tak w dużym skrócie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z różnym ustawieniem już próbowałem i to niestety niewiele pomaga. Rozmawiałem na ten temat ze sprzedawca w jednym ze sklepow i ów sprzedawca stwierdził że to "sprawa cisnienia" (nie wiem o co chodzi) i że z całą pewnością potrzebuję głośników o większej efektywności. Do czasu wypowiedzi bertomaka wydawało mi się, że rozumiem dlaczego - teraz mam zamęt w głowie. Pomóżcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej chodzi o kolumny które są w stanie zapewnić "większy" dźwięk (bo jak rozumiem nie chodzi tylko o bas?), ale to nie ma wiele wspólnego z efektywnością

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bkrass

 

Kolega powyżej ma rację - zresztą potwierdził mój wcześniejszy pogląd.

W ofercie producentów możesz znaleźć dwie różne kolumny (o małych i dużych gabarytach) o tej samej efektywności, ale brzmiące znacznie inaczej. Każda kolumna stworzona jest by pracować w pomieszczeniu o odpowiedniej "objętości". Problem przez Ciebie opisany może potwierdzać to, iż Twoje kolumny świetnie nagłaśniają mniejsze pomieszczenia i teraz musisz się zastanowić nad modelem o rozmiar większym (i wcale nie chodzi tu o efektywność).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli, mówiąc wprost, powinienem poszukać kolumn o większych gabarytach, a niekoniecznie o większej efektywności ?

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, czy większa efektywnosc kolumn jest zawsze zaletą, czy zwiększona efektywność może wpłynac niekorzystnie na inne parametry ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - powinieneś poszukać kolumn o większych gabarytach (Twój pokój to już spore wyzwanie dla kolumn).

Kolumny o wyższych efektywnościach są dobrym rozwiązaniem dla wzmacniaczy o małych mocach. Efektywność jest parametrem wynikającym z zastosowanych przetworników i zwrotnicy. Zasadniczo efektywność nie ma niekorzystnego wpływu na inne parametry (przy założeniu, że kolumna jest dobrze zaprojektowana i wykonana).

Jeśli masz mocny wzmacniacz nie musisz kierować się efektywnością jako parametrem wyznaczającym wybór (poza tym zależy to też od tego jak głośno lubisz słuchać muzyki).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuję za informacje. Posłucham kilku kolumn o sporych gabarytach i podziele się wrażeniami. Chyba że teraz masz (macie) typy których powinienem spróbować ? To co bardzo mi się podobało w dotychczasowej konfiguracji to wspaniała przestrzenność i dość duża dynamika; słabą stroną był bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.