Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka pokoju


jesko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Niedługo mam zamiar wyremontowac piwnice ktora bedzie mi sluzyla wylacznie do odsluchu . Mam w zwiazku z tym pare pytan. Na co zwrocic szczególna uwage jaich materiałów sie wystrzegac (pokój jest narazie w stanie surowym). Czy moge połozyc panele na podlodze i pozniej przykryc je dywanem? czym obłożyć ściany i czy wogole to robic (dodam tylko ze w samo wygłuszenie moge włozyc umiarkowana sume).

dane pokoju:

-6,1 m dlugosci

-4,0m szerokosci

-2,4m wysokosci

mniej wiecej na wysokosci 1,5 dlugosci pokoju znajduje sie strop potrzymujacy dom o grubosci ok 40cm tak wiec sprzet bedzie ustawiony na powierzchni ok 4,2m na 4,0m a z tylu za stropem bedzie pewnie barek i szafki z plytami.

 

mam nadzieje ze zrozumieliscie mniejwiecej jak ten pokoj wyglada prosze o wszelkie pomocne rady

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/
Udostępnij na innych stronach

oj, było o tym sporo na forum, ostatnio caly watek o niedrogich a bardzo porzadnie wygladajacych ustrojstwach akustycznych

wrzuć w wyszukiwarke hasła "akustyka", "adaptacja", "ustroje" itp - będziesz miał lektury na pól dnia

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-27657
Udostępnij na innych stronach

To może ja zacznę. Generalnie zasady urządzania pokoju odsłuchowego są znane i w teorii proste. Nie wiem jaką masz wiedzę na ten temat i czy niektóre moje uwagi będą zbyteczne. Niewątpliwie masz komfortową sytuację: duże i wysokie pomieszczenie - tylko je urządzić i słuchać. Pozazdrościć. A teraz tak: panele na podłogę mogą być (tylko porządne, aby powierzchnia była twarda i nie "pracowała" pod byle naciskiem, ), najlepszy byłby parkiet, dywan obowiązkowo powinien się znaleźć w trójkącie wyzaczanym przez kolumny i słuchacza. Generalna zasada adaptacji akustycznej pomieszczenia mówi, że śaciana za kolumnami głośnikowymi powinna być wytłumiona (może to być miękka gruba wykładzina, ciężkie zasłony, gąbki, lub specjalne ustroje), a przeciwległa ściana powinna rozpraszać dźwięki (specjalne dyfuzory albo wiszące na ścianie obrazy, półki z książkami, nieregularne i o różnej grubości przedmioty). Mniej więcej w połowie "drogi" między linią kolumn a miejscem odsłuchowym powinny znaleźć się na bocznych ścianach elementy dodatkowo rozpraszające dźwięk. To wszystko jednak musi wyjść "w praniu", czeka ciebie wiele dni eksperymentów zanim znajdziesz równowagę akustyczną. Pewną prostą metodą badania pogłosu jest chodzenie po pokoju i klaskanie. Zrób to przed rozpoczęciem jakichkolwiek modyfikacji pomieszczenia - usłyszysz jak pracują wszystkie ściany odbijając wielokrotnie dźwięk od siebie. Ten "kocioł" trzeba właśnie wytłumić i pomóc falom akustycznym rozchodzić się w najbardziej przyjemny dla słuchacza sposób. Urządzaj pomieszczenie etapami i po dodaniu kolejnego elementu sprawdzaj (klaszcząc, mówiąc i słuchając muzyki) czy słyszysz zmianę w akustyce pomieszczenia. Nie do końca wyobrażam sobie o co chodzi z tym stropem - gdzie on się znajduje i czy przeszkadza w ustawieniu kolumn blizej tylnych ścian. Kto wie, czy nie dałoby się ich wykorzystać jako elementy rozpraszające.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-27705
Udostępnij na innych stronach

pomieszczenie jest stanowczo niskie , więc nie wkładałbym parkietu czy paneli tylko od razu grubą wykładzinę ( tylko na foli ) - widziałem takie cena za m2 - ok 70 zł

warto by teżsufit wyłożyć czymś miękkim , co niwelowałoby pierwsze odbicia - z drogich rzeczy korek techniczny z tnańszych płyty wiórowe miękie - te pod panele - ( styropian odradzam )

trzeba też zniwelować odbicia od ścian bocznych zwłaszcza przy kolumnach ( chyba , że będą oddalone od ścian bocznych o conajmniej 1 m ) - no i zasadnicza sprawa piwnica powinna być wentylowana , bo inaczej wszystko to ci "zapleśnieje"

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-27716
Udostępnij na innych stronach

dzieki wlasnie biore sie do lektury. Pod panelami chcialem polozyc mala warstwe stryropianu zeby zwyczajnie pokój ogrzac niespowoduje to pomniejszenia pokoju poniewarz bede skuwal caly beton na podlodze wiec dojdzie jakies 10cm. CZy do wyrównania scian moge zastosowac płyty gipsowe czy raczej sie ich wystrzegac? kolumny beda staly jakies o,5 m od sciany. Sprobuje wytłumaczyc jak wyglada strop, miejsce odsluchu bedzie sie znajdowac mniej wiecej na srodku pokoju czyli w odlegl. 3m od dłuzszej sciany strop znajduje sie metr za tym miejcem jest on szeroki na ok 50cm po obu stronach tak ze przejscie pomiedzy nim ma 3 m dodatkowo "wystaje" z sufitu na jakies 30cm. Za stropem znajduje sie wolna przestrzen o powiezchni 1,5m długi i 4 m szeroki tak wiec pokój jest podzielony na dwie czesci. Wydaje mi sie ze w tym stropie tkwi najwiekszy problem i wymaga najwiecej uwagi.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-27736
Udostępnij na innych stronach

Eeee, to może nie będzie tak źle z tym stropem (o ile dobrze sobie wyobrażam co napisałeś). I tak musisz z nim żyć. Możesz te dodatkowe narożniki powstałe przez ten strop zneutralizować montując na nich ćwierćwałki z materiału absorbującego fale akustyczne. O płytach regipsowych to zapomnij - będą grać razem ze sprzętem.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-27740
Udostępnij na innych stronach

Dlatego musisz poeksperymentować z wytłumieniem i rozproszeniem fal akystycznych. Pisałeś, że tam będzie barek - dobrze, meble też moga się sprawdzić (byle by nie był to barek z dużymi szklanymi drzwiami).

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-27744
Udostępnij na innych stronach

6 dlugości - 4 szerokosci i niecale 2,5 wysokosci - cóż .... ŻYCZE POWODZENIA :-) słuchałem juz muzyki w takich pomieszczeniach - byłoby w porzo gdyby nie tak niska wysokośc .... moim zdaniem nic na tym nie osiagniesz ... w sensie brzmienia hi-end. Pomysl lepiej coś o zmianie proporcji ... Pozdrawiam

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-27954
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Jest pewien parafdoks dotyczący ścian w kinie domowym. Płaskie gładkie ściany są wrogiem dobrego dźwięku. Jednak są od tej reguły wyjątki - kino zgodnie z zasadami THX powinno pracować w pomieszczeniach gdzie ściana przednia i t ylna są całkowicie gładkie. Bo według filozofii inżynierów Lucasfilm ważne są odbicia dźwięku od ścian. Oczywiście dźwięk ten musi byc emitowany przez specjalne kolumny i sprzęt certyfikowant przez THX. Więc wszystko zalezy jaki masz sprzęt!!!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-32507
Udostępnij na innych stronach

jakie znaczenie ma wysokość pomieszczenia (pow 16 m.kw.) jezeli jest doskonale wytłumione. W takiej sytuacji jak rozumiem docieraja do nas dźwięki generowane wyłącznie przez głośniki poniewą te które mogły by sie odbić są pochłoniete lub ewentualnie rozproszone.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-32542
Udostępnij na innych stronach

niestety sprzetu z certyfikatem thx nie mam (caly moj sprzet jest opisany w "o mnie"), w takim przypadku powinienem wygluszyc sciany? mam zamiar kupic glosniki kef z serii Q i zastanawiam sie czy kupic na przód Q3 czy też Q1 z podstawkami różnica pomiedzy tymi modelami to ok. 1000zl tylko ze ten 1000 musiałbym pewnie przeznaczyc na podstawki?!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-32545
Udostępnij na innych stronach

"jakie znaczenie ma wysokość pomieszczenia (pow 16 m.kw.)...."

 

nie tylko wysokość, także proporcje boków pomieszczenia i wysokości, są pewne proporcje w których dźwiek się lepiej rozchodzi i takie w których gorzej.

Wytłumienie to odrębna sprawa i także ważna, jeśli jest to tłumienie za mocne, dźwięk będzie głuchy bez połysku, pewien pogłos MUSI być, najlepiej odpowiedni i dlatego tak trudny do ustalenia.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-32554
Udostępnij na innych stronach

-> jesko

Ja, na Twoim miejscu, wybrałbym kolumny podłogowe. Moim skromnym zdaniem lepiej jest zainwestować kasę w lepsze kolumny, niż w podstawki. A w pokoju tej wielkości, na pewno kolumny podłogowe nie będą za duże. No, chyba, że to by były Wilson Audio Grand Slamm lub Kef Reference 109 Maidstone, tudzież B&W Nautilus 801, itd :-)

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-32596
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Do A- gościa

Ty sie idz leczyc. Po co ci ładna obudowa we wzmacniaczu czy odtwarzaczu . Wymień sobie na tekturową. Przecież ma grać a nie wyglądąć. Człowiek szuka pomocy chce w miare estetycznie wytłumić pokój a ty mu wymyślasz! Nienormalny jestes czy co?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-184795
Udostępnij na innych stronach

-> dodo

Miałeś negatywne doświadczenia ze styropianem na suficie? Jeżeli tak, to jakie? Mnie samego korci, zeby wyłożyć czymś takim sufit - tanio i łatwo.

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-184800
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem Jesko czy pamiętasz jak dyskutowaliśmy na forum o zastosowaniu głośnika jako kanał centralny do kina domowego (zwykła kolumna czy centralny). Ja byłem wtedy w trakcie modernizacji pomieszczenia odsłuchowego. Przeznaczone ono jest na potrzeby kina domowego, ale reguły rządzące akustyką są podobne w kinie i w stereo.

Przód pomieszczenia bardziej absorpcyjny, a tył dyfuzyjny. Ja potrzebne do tego panele sam robiłem małym kosztem (chociaż pracy było naprawdę mnóstwo), ale efekt końcowy wizualny jak i audio jest niesamowity.

Najważniejsze elementy do poprawy akustyki w pomieszczeniu to ściany: rogi pomieszczenia, miejsca zaraz za głośnikami, miejsca pierwszego odbicia fali akustycznej na ścianach i podłodze (na suficie mniej znaczące) – czyli miejsca na połowie odległości między głośnikami a słuchaczem oraz ściana tylna. Ja u siebie położyłem panele absorpcyjne oraz dyfuzyjne na wszystkich 4 ścianach (ale u mnie były okna): przód i ściany do miejsca odsłuchowego, w zasadzie całkowicie absorpcyjny, a tył to przeplatane absorbery i dyfuzory na ścianach bocznych i tylnia ściana prawie całkowicie dyfuzyjna. W 4 narożnikach specjalne pułapki basowe. Na podłogę położyłem zwykłą wykładzinę dywanową na filcu oprócz tego pod nią położyłem matę filcową o grubości 2,5cm (bardzo fajnie się po tym chodzi).

A jakich materiałów użyłem ?

Głównym materiałem na panele absorpcyjne była wełna mineralna o odpowiedniej gęstości (musiałem sporo się namęczyć aby taką znaleźć w Polsce (tzn produkcji polskiej – chodziło o koszta) na tą wełnę nakładałem specjalny materiał dyfuzyjny (sprowadzony z USA) który miał za zadanie odbijanie wysokich tonów – największe działanie ma on na częstotliwości powyżej 12 kHz. Jest to bardzo ważne gdyż wełna mineralna pochłania dużo częstotliwości średnich a jeszcze więcej wysokich. Wtedy dźwięk byłby matowy, bez ikry. To wszystko przykryłem materiałem ozdobnym (oczywiście cienkim przepuszczającym jak najwięcej dźwięku).

Jeśli chodzi o dyfuzory to użyłem klocków drewnianych o różnych głębokościach i naklejałem na ścianę specjalnym klejem. To wszystko przykryłem tym samym materiałem ozdobnym.

Cała aranżacja pomieszczenie była przeprowadzana metodą prób i błędów (gdzie co umieścić) oprócz miejsc o których z góry wiadomo co trzeba położyć.

Życzę powodzenia w pracach bo jak się do tego przyłożysz to efekt będzie naprawdę wyśmienity, a czym więcej będzie twojego pomysłu, tym więcej samozadowolenia oraz więcej kasy w kieszeni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2094-akustyka-pokoju/#findComment-185051
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.