Skocz do zawartości
IGNORED

Seas 27TFFC i vifa M18WH


AStature

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów, ten temat związany jest z nowopowstającymi kolumnami na seas KT 28 i vifa M18 WH, będą to podłogowce .

Tunel br skierowany w dół.

szczegóły postaram się wpisywać sukcesywnie.

Ponieważ głośniki są dosyc popularne, mam nadzieję, że wszelkie informacje będą pomocne innym.

Ja narazie nie mam konkretnego projektu zwrotnicy, może ktoś w tym pomoże. Myślałem wstępnie nad nieco podobną do zwrotnicy ostinato 2000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt na tych dwóch głośnikach, tj. Vifa M18WH i Seas KT28 (H881) jest dość popularny wśród forumowiczów sądząc po ilości zamówionych kompletów takich głośników.

> McGyver, czy te porady dotyczące zwrotki to odpłatnie czy nieodpłatnie; pytam nieco złośliwie, ale namawiam Cię do publicznej dyskusji na temat tego projektu i zwrotki; tylko nie odpowiadaj, że to Twój wybór komu pomagasz, bo w końcu każdy wątek jak ten będzie zawierał tylko takie cztery pierwsze wpisy i to będzie koniec wątku... chyba tego forum rówienież

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytania (nieco) złośliwe odpowiadać nie zamierzam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa ma mieć 24 L. Będzie większa ale , 24 L stanowi komora M18.

reflex jak, wspomniałem w dół- fi 7cm na 30 cm wychodzi wstępne strojenie na 37 Hz. Będą eksperymenty w tym zakresie :)

zamieszczam mały rysunek poglądowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 litry spowoduje tak drastyczny spadek wytrzymałości mocowej tego woofera, że na pierwszym ostrzejszym kawałku puszczonym głośno prawdopodobnie zniszczysz sobie głośniki. Cewki dobiją do nabiegunników i załatwione. Poza tym będziesz miał słabą kontrolę basu, w zależności od strojeniea może też wystąpić podbicie, Sugeruję 15, max 17 litrów. Basreflex może sobie być skierowany w dół, ale objętość zmniejsz przez wstawienie przegrody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--"Zresztą po co ja się produkuję"

 

No właśnie.U mnie przez 5 LAT w takiej skrzynce grały,nieraz ostro.

 

Przeżyły .A z czsem grały coraz lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zwrotki, jak jusz wspomniałem na początku będę prubował ze zwrotką ostinato 2000, oczywiście z modyfikacjami w torze wysokotonowym, tak mi będzie najprościej wystartować.

na podstawie schematu os. 2000 ale z kopułką D27.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchałem M18wh w podobnej obudowie, 26 L. i w niskich częstotliwościach nie słyszałem żadnych rezonansowych podbarwień, bas był dobrze kontrolowany, dynamiczny i muszę przyznać, że bardziej mi się podobał niż w ostinato 2000 których słuchałem w salonie, zatem ten projekt wydaje mi się optymalny jeżeli chodzi o przedział niskotonowy. Taki bas mi odpowiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymałość mocowa zależy od strojenia obudowy, a nie objętości (oczywiście bierzemy pod uwagę realne obudowy). Przy strojeniu dla 37Hz można się bać poniżej 30Hz. Przy 15 litrach trzeba stroić do około 45-50Hz, wtedy przy 35-40Hz zaczyna się robić niebezpiecznie.

 

Tak czy siak, do domowego użytku nie ma to znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Cieszę się ,że taki akurat temat jako , że akurat niedawno skończyłem paczki dla M18WH , tyle , że moje kształtem bardziej zbliżone do oryginalnych O_2000 i zamiast D27 zastosowałem D25AG ( bo akurat już je miałem )

Wyjściowe Vb wynosi u mnie w tej chwili dokładnie 28 L i strojenie dość niskie ( zacznę od 32 - 34 Hz )

Zatykając wklejone wewnątrz 3 przegrody usztywniające z eliptycznymi otworami bardzo prosto wypróbuję przejścia na 24 i 18 L.

W tej chwili nie mogę nic powiedzieć do końca o brzmieniu , ponieważ czekając na zamówione midwoofery sprofanowałem tymczasowo obudowy starymi przetwornikami z samochodu .

A i tak podniecam się już jak stonka wykopkami ;)

Tak ... za długo nie można wytrzymać bez muzyki.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igod ma rację... w połowie. Strojąc nisko za dużą obudowę bassrefleks można doprowadzić do sytuacji, w której powstaje głębokie siodło na charakterystyce wytrzymałości mocowej POWYŻEJ częstotliwości rezonansowej. To zjawisko rzadko bywa dostrzegane i jest powszechnie lekceważone.

Występuje też inne zjawisko. Wiele osób, nawet osłuchanych ze sprzętem budżetowym w dużych ilościach pojęcia nie ma jak powinien brzmieć naprawdę dobrze kontrolowany bas. Stąd powszechne na tym forum zachwyty nad kolumnami opartymi na tanich Vifach serii TC, nad Paradigmami serii Monitor, i nad źle zaaplikowanymi skądinąd dobrymi głośnikami. Co niektórym wydaje się jeszcze że więcej znaczy lepiej. Tymczasem można kolumny tak zestroić by bas był równy, bez podbić, i jednocześnie trzymał znakomitą kontrolę. Tyle, że aby to usłyszeć i docenić jest potrzebne coś lepszego (choć niekoniecznie droższego) niż NAD czy Cambridge, czy też nawet Primare.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> McGyver

To mnie pocieszyłeś na dobranoc :(

Więc mogę sobie huczeć do woli w 28 L na mojej "wspaniałej" YAMASZE" ;)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko , mnie się nawet teraz to co poniżej na fotkach podoba ...

Na razie sobie chyba leczę uszy po pewnych wieeelkich krajowych kolumnach :)

Wiecie , że to już gra kilka razy lepiej od nich ?

Z tym , że też się boję zbyt nikłego basu w kilkunastu litrach.

Ale wkrótce się przekonam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam głośniki zbudowane na M18WH i Seasie KT28F. Przejrzyj sobie wątek "kto mierzył m18wh", tam opisałem budowę tych kolumn. Nie wiem jak gra M18WH w 27 litrach ale w 16,5 robi to doskonale ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>AStature

to jak zmienisz zwrotki od Ostinato? bo w tamtym wątku nie ma schematu zwrotki, dodam dla uproszczenia że jaro4444 zamówił ją u MG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tylko coś zdziałam w kierunku modyfikacji zwrotki, zamieszczę schemacik.

liczyłem właśnie na jakieś sugestie kogoś na forum kto już jakieś projekty robił. Nie, dysponuję wiedzą która pozwoli mi zaprojektować zwrotke. Ale pracuję nad tym, projekt musi być skończony i dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

============

co by deklikatnie zobrazować jak zmienia się wielkość wychylenia membrany w funkcji częstotliwości zależnie od objętości i częstotliwości strojenia to pokażę 3 wykresy:

1. - M18 - 17dm3 - Q=7, Fill=10%, Fb=40Hz, D=6cm,

2. - M18 - 24dm3 - Q=7, Fill=10%, Fb=30Hz, D=6cm

3. - M18 - 24dm3 - Q=7, Fill=10%, Fb=35Hz, D=6cm

 

Sam obecnie pracuje na 24 litrach i mogę na prawde "butrować " kolumnę wysoką mocą i nie ma mowy aby membrana chodziła bez kontroli i wychylała się z jakims zagrożeniem uszkodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2339-100003514 1170274431_thumb.jpg

post-2339-100003515 1170274430_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mixann,

zgadza się, technicznie ten głośnik jest dobry do objętości 24 L lub podobnych(bas reflex oczywiście), jeśli chodzi o małe objętości, jakieś monitory, to może bym sprubował raczej w zamkniętej. ale nie przysiedziałem nad tym.

z jakim wysokotonowym to gra u ciebie, jeśli można spytać? i jaka opinia odnośnie dżwięku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

-------

U mnie faktycznie pracuje ten głośnik w 24 L. Górę wspiera D25AG a wszystko jest ooparte na zmodyfikowanej zwrotce do Ostinato 2000. Gra to wyśmienicie, czysto, klarownie, spójnie, nad wyraz naturalnie, bas jest bardzo dobrze kontrolowany, szybki, i bardzo nisko schodzący 20Hz@71 dB, 34Hz@80dB, f3-45hz. Średnica jest bardzo naturalna, czsta, bez naleciałości i bez podbarwień rezonansami własnymi obudowy, brak natarczywości, a góra jest wręcz "nieskazitelna" może czasami zbyt czysta - słychać dosłownie wszystko,

Niektórzy twierdzą że jest to bardzo dobry głośnik wysokotonowy ale zbyt "chirurgicznie" oddaje scenę muzyczną, zarzuca mu się brak naturalności. czasami faktycznie jest to odzczuwalne jakby było nazbyt czysto ale jest to i tak rewelacyjny przetwornik.

okablowanie Cordiala CLS 225 podwójne Bi-Wire.

 

w połączeniu z "klonem" i pre na 6sn7 to po prostu super sprawa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do uwag dotyczących D25AG zgadzam się w 100 %. U mnie ten głośnik współpracuje w parze z XT18WH. Ale jedna uwaga - ten głośnik wymaga wysokiej klasy reszty toru. Za to Seas KT28F jest ciut inny w charakterze. Prawie równie szczegółowy, niczego nie zaciemnia, ale za to bardziej litościwy dla pozostałych klocków. Pięknie i nie natarczywie wybrzmiewa i jest nieco bardziej uniwersalny. Osobiście wolę KT28F bo nie podkreśla sybilantów a jest praktycznie równie szczegółowy jak D25AG.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam ponownie, powracam do tematu po zakończeniu kolumn. Bas rurka z przodu.

Wniosek: 27tffc - dobry głośniczek, ale m18wh- średnica wiadomo piękna, ale powiedziałbym , że nic poza tym...bas potrafi zejść nisko, ale nie ma w nim potęgi .Owszem kontrola jest w zakresie niskich częstotliwości ale nie "uderza" z siłą, z masą. Kolejna istotna sprawa- STEREO, kiepskie. Zwrotnice najpierw modyfikowane ostinato 2000, tak różne warianty obudowy i strojenia jak również różne warianty zwrotnicy. Możliwości tego głośnika są ograniczone w dokładności przekazu stereofonicznego. Już się ich pozbyłem.W ich miejscu grają teraz M18WO-09-08, 3 rząd, 20L, strojenie 40Hz,podział 2300Hz. I muszę przyznać, że średnica gra ładnie, nie jest taka jak z m18wh wiadomo, ale nie jest wycofana, wokaliska w wysokich partiach jest czysto słyszalna, bez "kopułkowego brzmienia w średnicy". Mają spokojny charakter, bas "rasowy" . Stereo świetne, dokładna lokalizacja, przestrzeń dobra, nie ma zamulenia w paśmie akustycznym. Z tego zestawienia jestem zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Efekt końcowy, po kilku przeróbkach. Wszystko dopracowane optymalnie czego efektem jest dobrze grający sprzęt za

niewielkie pieniądze. Heh..zupełnie inny projekt od pierwszego...pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9290-100006700 1206223716_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 27

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.