Skocz do zawartości
IGNORED

przeróbka bass reflexu w tannoy


lian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio założyłem wątek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dyskusja rozwijała się dość niemrawo i w sumie nic konkretnego z niej nie wynikło.

Przypomnę, że chodziło o to, że tannoy m4 w miarę poprawnie grał w pokoju 10m2 po wstawieniu do 20m2 znikł bas - najniższe częstotliwości. Wciąż jest pogłos, który przeszkadza, ale moim zdaniem nie kluczowego wpływu na bas, ponieważ to zależy, jak mi się wydaje, od dopasowania kolumn do geometrii pokoju + ustawienie. Pomyślałem sobie, że lepiej powinny się zachować kolumny z otworem z tyłu.

Moje przypuszczenia potwierdziły się.

Pożyczyłem avance omegi 503. Mają bass reflex z tyłu i faktycznie pojawiło się podparcie, zwłaszcza gdy dosunąłem je około 1m od ściany. Ponieważ to ustawienie mi nieodpowiada ze względu na większe odsunięcie od miejsca odsłuchu ( gorsza przestrzeń, więcej odbić, dźwięk bardziej stłamszony) wolę zostać przy ustawieniu kolumn tak: są na krótszej ścianie (wymiary 4*5m) ale odsunięte od niej prawie do połowy ściany dłuższej! i odsunięte od dłuższej gdzieś z 60cm. Utworzony w ten sposób trójkąt równoboczny daje mi coś czego nigdy nie miałem - przestrzeń, selektywność... Tylko basu wciąż brak.

 

Mam wrażenie jakby ten bas nie wzmacniał się akustycznie, albo gdzieś znosił.

Zastanawiam się, czy:

1. Przerobić bass reflex w ten sposób by otwór był z tyłu kolumny - przód załatać.

2. Wyjąłem wczoraj tuby z otworów i... basu przybyło. Mam wrażenie, że bass reflex w tym pomieszczeniu powinien być inaczej nastrojony. Mam wrażenie, że otwór powinien być większy i tuba większej średnicy. Sory, że cały czas mówię "mam wrażenie" ale brakuje mi w tym zakresie wiedzy specjalistycznej. Swoje wrażenie opieram na intuicji, podobnie jak ustawianie kolumn... które przeważnie okazuje się trafne.

Zdaję sobie sprawę, że potrzebne są parametry przetworników basowych i gabaryty kolumny, żeby coś przeliczyć. Nie posiadam takich. Dlatego zastanawiam się, jak podejść do sprawy, żeby nie spieprzyć kolumn.

 

Pytanie:

1. Czy moja koncepcja może być słuszna?

2. Jeżeli tak, to jak przeprowadzić modyfikację?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.