Jump to content
IGNORED

przeróbka bass reflexu w tannoy

lian

Recommended Posts

Witam

Ostatnio założyłem wątek:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dyskusja rozwijała się dość niemrawo i w sumie nic konkretnego z niej nie wynikło.

Przypomnę, że chodziło o to, że tannoy m4 w miarę poprawnie grał w pokoju 10m2 po wstawieniu do 20m2 znikł bas - najniższe częstotliwości. Wciąż jest pogłos, który przeszkadza, ale moim zdaniem nie kluczowego wpływu na bas, ponieważ to zależy, jak mi się wydaje, od dopasowania kolumn do geometrii pokoju + ustawienie. Pomyślałem sobie, że lepiej powinny się zachować kolumny z otworem z tyłu.

Moje przypuszczenia potwierdziły się.

Pożyczyłem avance omegi 503. Mają bass reflex z tyłu i faktycznie pojawiło się podparcie, zwłaszcza gdy dosunąłem je około 1m od ściany. Ponieważ to ustawienie mi nieodpowiada ze względu na większe odsunięcie od miejsca odsłuchu ( gorsza przestrzeń, więcej odbić, dźwięk bardziej stłamszony) wolę zostać przy ustawieniu kolumn tak: są na krótszej ścianie (wymiary 4*5m) ale odsunięte od niej prawie do połowy ściany dłuższej! i odsunięte od dłuższej gdzieś z 60cm. Utworzony w ten sposób trójkąt równoboczny daje mi coś czego nigdy nie miałem - przestrzeń, selektywność... Tylko basu wciąż brak.

Mam wrażenie jakby ten bas nie wzmacniał się akustycznie, albo gdzieś znosił.

Zastanawiam się, czy:

1. Przerobić bass reflex w ten sposób by otwór był z tyłu kolumny - przód załatać.

2. Wyjąłem wczoraj tuby z otworów i... basu przybyło. Mam wrażenie, że bass reflex w tym pomieszczeniu powinien być inaczej nastrojony. Mam wrażenie, że otwór powinien być większy i tuba większej średnicy. Sory, że cały czas mówię "mam wrażenie" ale brakuje mi w tym zakresie wiedzy specjalistycznej. Swoje wrażenie opieram na intuicji, podobnie jak ustawianie kolumn... które przeważnie okazuje się trafne.

Zdaję sobie sprawę, że potrzebne są parametry przetworników basowych i gabaryty kolumny, żeby coś przeliczyć. Nie posiadam takich. Dlatego zastanawiam się, jak podejść do sprawy, żeby nie spieprzyć kolumn.

Pytanie:

1. Czy moja koncepcja może być słuszna?

2. Jeżeli tak, to jak przeprowadzić modyfikację?

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.