Jump to content
IGNORED

Nakładanie wosku na fornir

banan.13

Recommended Posts

Mam krótkie i proste pytanie, które nie powinno sprawić kłopotu komuś, kto coś takiego kiedykolwiek wykonywał. Pytanie dotyczy metody nanoszenia wosku naturalnego na oklejone fornirem powierzchnię. Chciałbym się dowiedzieć jak to się robi i czy jest to trudne. Jeśli znalazłby się ktoś, kto robił coś podobnego i chciałby się podzielić ze mną swoja wiedzą byłbym zobowiązany. Konkretnie interesuje mnie przygotowanie powierzchni pod wosk, metoda nanoszenia wosku, metoda polerowania. Z tego, co wiem wosk w płynie kosztuje jakieś 70 zł, więc to trochę dużo, aby się uczyć na nim najpierw chciałbym posiąść wiedzę teoretyczną. Z góry dziękuje

Nic trudnego, nie ma się czego bać.

Wosk nakłada się banalnie - na szmatkę, i na drewno. Wcieramy, wcieramy, wcieramy. Żadna filozofia. W porównaniu z bezbarwnym lakierem wodnym nieco przyciemnia powierzchnię i zmiękcza kontrasty słojów. Cholera co prawda wie, czy kupiona przeze mnie "pasta woskowa - sekret stolarza artystycznego" (nie śmiać się, tak się toto nazywa) to wosk naturalny, czy też pochodzący od sztucznych pszczół, ale... wosk.

Fornir musi być gładki (wyszlifowany) i suchy. Jeśli ma ubytki, był już czymś traktowany, ma wżarty, stary brud itp. trzeba wcześniej pomachać nieco rękami - instrukcja powinna być na opakowaniu ;-p

Powierzchnię woskowaną należy co jakiś czas odswieżyć (czyli nawoskować co rok czy kilka lat), nie wolno jej ponoć traktować wodą. Z tego drugiego powodu sam zrezygnowałem z woskowania aktualnie fornirowanego mebla - położę jednak lakier.

Zastosuj olej z woskiem Thomsit PP90 Henkla. Kupisz u parkieciarzy, lub w internecie. Nakładasz na fornir przygotowany jak pod lakier gąbką lub pędzlem, czekasz pół godziny i froterujesz ściereczką do oleju lub normalną bawełnianą ścierką. Czekasz min 12 godzin i powtarzasz operację. Wyostrzy Ci słoje drewna i będzie matowy a w dotyku miły. Szczególnie fajnie wychodzą egzotyki i dąb. Jedna rzecz , nie można stosować bejc do kolorowania drewna bo zamkniesz pory w drewnie i będzie kicha.

Pozdro

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.