Skocz do zawartości
IGNORED

Srebrzanka ...


wovo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio bardzo zaainteresowałem się sprawą srebrzanki...czyli drutu miedzianego pokrytego warstwą 100% srebra. Na pewno już nie jeden z Was siez tym zetknął. Chciałbym poznać Waszą opinie o takim "tworze" i propozycje zastosowania. Myślałem przedewszystkim nad zwrotnicami i nawijaniem z tego cewek, kolejne zastosowanie to tor sygnałowy od wejścia do wyjścia we wzmacniaczach, ewentualnie z gróbszych drutów jakieś zwory. Co Wy na to ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwa srebrzanka - to stop miedzi ze srebrem (srebrny w przekroju drut), a nie tylko miedź pokryta srebrem. Zresztą te druty miedziane pokrywane srebrem to zwykle sama miedź mocno pocynowana i nie są najlepszej jakości.

Zdaje się, że darkul trafnie podzielił kiedyś te srebrzanki na kategorie miękka i twarda.

Ogólnie srebrzanka to dobry pomysł w końcówkach do połączeń wysokoprądowych małych częstotliwości (zasilanie itp.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż to za herezje ....

 

po co stosuje sięsrebro ??

po co pokrywa sienim miedć na odwodzie ??

 

Srebro to najlepszy przewodnik, przedewszystkim prądów i napięć o wysokich częsotliwościach (powyżej 10kHz lub nawet wyżej). A po co pokrywa się powierzchnie zewnętrzną miedzi, gdyć dla wysokich częstotliwości prądy i napięcia zaczynają płynąć po powierzchnie przewodnika, a co za tym idzie srebrem.

Dla niskich częsotliwości i sygnałów stałoprądowych (w tym zasilania) nie ma różnicy czy prąd płynie miedzą czy srebrem ... a nawet więcej ... miedx ma lepsze właściwości termiczne od srebra więc lepiej puścić wielkowartościowe prądy miedzą...

 

To co powiedziałeś to bzdury !!!

 

No i z tą cyną ... nie rozumie po co miało by siępokrywać miedź cyną, żeby po chwili na tą cyne położyć warstwe srebra .... bezsens ... przeciez samo srebro zabezpieczy miedź przed utlenianiem a to, że utlenia się srebro na powierzchni to inna bajka ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A jak chcesz nawijać nie izolowanym (nie emaliowanym) drutem cewki???

 

Normalnie;-) Kiedyś tak sobie zrobiłem ceweczki wyjsciowe we wzmacniaczu i byłem zadowolony... Dopiero, tak przypadkiem po roku zwróciłem na to uwagę i pomyślałem...że odwaliłem głupotę:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>wovo

To co napisałeś jest mi znane nie od dziś. Ja tylko stwierdzam jakie efekty przyniosło mi zastosowanie srebrzanki w moich konstrukcjach. Stosuje ją tylko w dużych przekrojach i tylko w połączeniach stałoprądowych, oraz do prowadzenia masy. We wszystkich sygnałówkach znacznie lepiej sprawdza się wiele odizolowanych żył o mniejszym przekroju, ponieważ przy tym samym przekroju wzrasta obwód wypadkowy, a więc powierzchnia którą przewodzone są sygnały o wyższych częstotliwościach.

Z uwagi na fakt, że zawodowo zajmowałem się przez trochę lat termiką przewodów, oraz rozwiązywałem zagadnienia związane z polem elektromagnetycznym, to w sprawie odprowadzania ciepła muszę się z Tobą zgodzić.

Prawda jest jednak taka, że najczęściej traktuje się przwód jako nieskończenie długi i jednorodny i zakłada rozkład temperatury na obwodzie (w przypadku długich połączeń) jako jednolity. W zależności od zakończeń przewodów i ich reystancji termicznej należałoby zmienić sposób postępowania i zalożyć, że końce kabli mają niższą temperaturę (w pewnym przypadku), lub wyższą (w innym - gdy jakość zakończeń pozostawia wiele do życzenia).

W sygnałówce rzecz ma się zupełnie inaczej - termika nie odgrywa większej roli, natomiast liczy się dla każdej częstotliwości przekrój efektywny związany z wypieraniem prądu przez pole el-mag. na zewnątrz przekroju przewodnika. Dlatego multi-strad będzie na ogół lepsze niż solid core.

Staram się na ogół w dyskusjach na forum pomijać teorię i piszę o moich obserwacjach odsłuchowych, jeśli jednak jesteś zainteresowany teorią, to pisz na priv - postaram się odpowiedzieć w miarę moich możliwości czasowych, lub skieruję do znajomych specjalistów z politechniki.

Pozdrawiam i sorry jeśli namieszałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srebrzanka to ja nawijam cewki w obwodach UKF. Bo ja wiem jaki to ma sens w m.cz.,m chyba tylko, zeby redaktor z gazety sie uslinil (jak przy jezdzie obowizakowej: Black Gate itp)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wovo, srebrzanka(przynajmniej tą, którą kupuję) nie jest miedzianym drutem pokrytym warstwą srebra. Wygląda to jak srebrny drut, po przecięciu cały przekrój ma jednolity srebrny kolor. Facet u którego kupowałem ostatnio pokazał mi jaka jest różnica między starą(15 lat) srebrzanką, a współczesną produkcją. Jedna lśniła jak biżuteria, druga była matowa. Pewnie z biegiem czasu się wygrzewa i nabiera blasku:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pewnie jest to stop Cu i Ag, ale kolor ma jednolicie srebrny i nie wygląda to jak miedź pokryta warstwą srebra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mamy powazny problem w terminologii, bo od niepamietnych czasow srebrzanka to byl drut miedziany pokryty warstwa srebra a nie drut wykonany ze stopu. Tak to przynajmniej sie przedstawia w literaturze krotkofalarskiej od lat 30-tych, przez nastepne dekady.

Darkul, jako zwolennik i propagator uzywania srebrzanki w konstrukcjach audio - czego uzywasz, drutu miedzianego posrebrzanego czy tego stopu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>rekin

 

Oj namieszałeś. Skoro za efekt naskórkowy odpowiedzialne jest pole elektromagnetyczne to co to ma za znaczenie czy druty w przewodzie są izolowane czy nie? Przecież pole przenika przez dielektryk. Reaktancja indukcyjna wewnątrz przewodu jest wyższa niż na zewnątrz, ale nie ma to związku z tym czy rozważane warstwy są od siebie odizolowane. No chyba że druciki są tak splatane że raz idą wewnątrz wiązki a raz na zewnątrz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar1,

 

ja mam dziadkowy zbior "Radioamatorow" od lat 60-tych i tam czytelnicy walczyli z okresowymi brakami na rynku srebrzanki wynajdujac jakies pasty ze zwiazkami srebra, amoniakiem (srebrzenie przez nacieranie). To byly czasy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkul ...nie rób z siebie debila. Wszyscy wiedzą jaka jest klasyfukacja 3 najlepszych przewodników:

1-Srebro

2-Miedź

3-Złoto

 

Problem w tym że Srebro i miedx w warunkach atmosferycznych sie utleniają(tlenek ten występije na powierzchni i ma ogromna wartość oporową. Elektrony w.cz. płynąc po tej warstwie tlenku poprostu się zatrzymują) dlatego Miedź i Srebro się złoci, by zapobiedz utlenianiu... proste jak drut. Ale złoto jest gorszym przewodnikiem niż miedx i srebro.

 

Ja mam srebżanke, w ktorej po zeskrobaniu warstwy srebra widac wyraźnie miedziany drut.

 

Jeśeli by taką srebrzanke pokryć emalią (która to zabezpieczy przed utlenianiem) to można by było nawijać tym cewki o parametrach lepszych od cewek taśmowych (mniejszy opór, mniejsza pojemność elektryczna) a rolka srebrzanki 0,7mm kosztuje 25zł. na rolce jest ok 40 metrów drutu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra ... już mi powiedziałeć McG że siarczkiem ... i super ...ale złotem też można i oto chodzi właśnie. Istotą tej wypowiedzi jest to, że miedź i srebro sieutlenia, i dlatego sieota te metale pokrywa metalem "neutralnym" atmosferycznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srebro się samo pokrywa w atmosferze, to ten czarny nalot jest siarczkiem. A siarczek srebra jest przewodnikiem, całkiem przyzwoitym. Czym innym jest celowe pokrywanie jakiegokolwiek drutu złotem, emalią lub czymkolwiek bądź w celu zabezpieczenia przed wpływem atmosfery.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>wowo

Jeszcze musisz sie sporo douczyć....

Nadal nieodpowiedziałes dlaczego druki sie pozłaca a nie posrebrza!

================================================================================

Tak poza tym ..

Przewodnik[drut] z litego srebra po kilku małych przegieciach zdechnie... nawet po jednym zgieciu traci sporo na przewodnośći...

================================================================================

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wowo

Przysrywasz rekinowi jak mały Kazio..

Rekin wyraznie ci napisał czym i dlaczego wysokoprądowe zasilanie puśćić... a ty dalej brniesz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przysrawam nikomu .... Rekin dobrze wszystko napisał tylko w temacie postu chodziło o srebrzanke w torze audio ... a Ty tego najwyraźniej nie uznajesz ... nie moja sprawa...a Twoja strata.

 

Można by też tak sobie pomyśłałem robienie "laminatów se srebrzanki" czyli trawienie płytki np. pod zwrote i na ścieżki nalutowywać cyną oczywiście z dodatkiem srebra taką srebrzanke. Powiększa sie powierzchnia przewodzenia i przekrój.

 

Czyli Cewki ze srebra mamy, płytke ze srebrem mamy... to zostało nam jeszcze do rozpatrzenia temat kondensatorów ze srebra i rezystorów :P

 

P.S. Może by ktoś chciał nawinąć rezystor 10Ohm ze srebrzanki ?? :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na krótkich odcinkach stosowanie drutu do połaczen wewnetrznych z litego srebra jest sztuka dla sztuki.

Przeciez sam czesto stosuje tzw.srebrzanke[czyli miedziany drut posrebrzany]... przynajmniej po zgieciu sie nieupieprzy.... wiec nie wiem o czym ...lub co chcesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>wowo

Nawinac taki powietrzny opore to moze i nawiniesz... tylko zobacz jak mu inne parametry wzrosna... wtedy szybciutko dojdziesz do wniosku że miedziany drucik jest lepszy..he,he..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no Darkul ...teraz już w ogóle Twój wizerunek w moich oczach legł w gruzach ... (...i co z tego że Ci na nim może nie zależy).

 

Jakbyś nawet drutem miedzianym miał nawijac rezystory to prędzej być sie pochlastał zanim byś jakiś opór nawinął...a indykcyjność byłaby tak olbrzymia że to nadawałoby się na złomowisko samochodów jako elektromagnes.... To z rezystorem nawiniętym drutem to był żart .... widocznie tylko Ty nie zajażyłes ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.