Jump to content
IGNORED

Jak rozum poj dżwięk oderwany od kolumn


Polik

Recommended Posts

Witam,

 

chciałbym ,abyście w tym wątku Drodzy Forumowicze :) postarali się zdefiniować czym jest zjawisko "dżwięku oderwanego od kolumn",oraz napisali jakie inne ciekawe "efekty" towarzyszą Wam podczas słuchania muzyki głównie na zestawach audio naprawdę wysokiej klasy...

Może te informacje posłuża innym za drogowskaz w ocenie własnego audio, unaocznią czym jest naprawdę audiofilski dżwięk chciażby w kwesti podstawowych pojęć charakteryzujacych jakość "audio-przekazu" oraz czym różni się ten "przekaz" od dzwięków,które wydobywa z siebie sprzęt niższej klasy...

 

POZDRAWIAM

Link to comment
Share on other sites

puszczasz płytke "Upojnie" i czujesz jakby Anna Marja siedziała na Twoich kolanach, patrzyła się na Ciebie porządliwie, była napalona i do tego dla Ciebie śpiewała ... w raczej przedewszystkim :)

 

a dzwięk oderwany od kolumn ...proste ...patrzysz na kolumne i za cholere nie wydaje Ci sieże dzwięk pochodzi z tej kolumny ...poprostu pochodzi z kądś ale no na pewno nie z tej kolumny ...qrcze ...

 

Kolejny efekt.... gra perkusja a Ty pokazujesz palcem na jakiej wysokości, w którym miejscu, po prawej czy lewej, bardzije z przodu czy bardziej wgłąb stoi każdy bęben ...i tak z każdym instrumentem i dzwiękiem.

 

Cóż ... orgazm duszy :D

Link to comment
Share on other sites

skoro taki watek to pochwale sie troche ;) na moich zestawach glosnikowych przenosze sie w czasie i przestrzeni - akustyka pomieszczen jest tak sugestywna, wybrzmienia tak lekkie i bezwysilkowe jak live. Dzwiek totalnie oderwany od kolumn snuje sie w powietrzu z naturalnym, gladkim oddechem. Scena dzwiekowa wykracza znacznie poza kolumny, czasem wrecz dzwiek jest dookolny, slychac rozne dzwieki zza glowy przy jednoczesnej swietnej lokalizacji z przodu sceny. Bas jest szybki i mocny, jak trzeba to wali jak z armaty przy zachowaniu lokalizacji zrodel basu na scenie rowniez w relacji przod / tyl. Przejcia od cichego szelestu / pojedynczych smyczek do walniecia orkiestry odbywaja sie w natychmiastowo. Trabka Miles Davisa ma cieple i jednoczesnie metaliczne i drapiezne zadecie, wokale zenskie maja energie, czystosc i eterycznosc, Edith Piaf pojawia sie w pokoju niczym duch.

Gdybym mial pisac o kolumnach nizszej klasy musialbym wymieniac kultowe marki na tym forum i bylaby niezla wrzawa. Niech zyje skromnosc ;)

Link to comment
Share on other sites

"puszczasz płytke "Upojnie" i czujesz jakby Anna Marja siedziała na Twoich kolanach, patrzyła się na Ciebie porządliwie, była napalona i do tego dla Ciebie śpiewała ... w raczej przedewszystkim :)"

 

Wovo, to tylko w twojej wyobrzani fetyszysty. Ta plyta jest tak zle nagrana, ze moze chodzic tylko o gre wyobrazni.

Link to comment
Share on other sites

>> wovo, americano

 

Hihi to było dobre. hihi :)))

 

>> Polik

 

Krótko ode mnie. "Dźwięk oderwany od kolmun" oznacza że kolumn poprostu NIE MA. Nie możesz zlokalizować źródła dźwięku - kolumny znikają. Zamiast nich pojawia się szczegółowy obraz. Słyszysz np. że facet stoi kilka metrów od Ciebie i gra na saksofonie także możesz go "prawie dotknąć palcem". ;)

 

Na koniec dowcip (pewno większość go słyszała).

 

Kiedyś pewnego audiofila zaproszono na test urządzeń. Włączono jeden zestaw. Puszczono muzyczkę. Po jakimś czasie pytają gościa:

- No i co ?

- Facet odpowiada: Po prawej stronie siedzi gość i gra na klarnecie.

Ok. Włączono drugi zestaw. Ta sama płyta. I znowu po jakimś czasie pytanie:

- A teraz ?

- Facet odpowiada: Hmm... po prawej stronie siedzi gość i gra na klarnecie, a... za nim siedzi drugi gość i... też gra na klarnecie. ;)))

 

pzdr.

yamen

Link to comment
Share on other sites

chodziło mi o zobrazowanie :P Upojnie jest dobrze nagrana ...tzn wystarczająco na mój system... moze pomyliło Ci siez Faratem ??

 

Co do fetyszysmu to jak najbardziej ...pejcze, latexy i gotyk :D (just kidding) :)

 

Poprostu to jest coś niesamowitego gdy system robi to co powinien ... naprawde przeżycie warte bardzo wielu rzeczy na ziemi ...

Moło jest rzeczy które mogą to zastąpić ...to jest tak potwornie niesamowicie piękne doznanie - dobre brzmienie

Link to comment
Share on other sites

"skoro taki watek to pochwale sie troche ;) na moich zestawach glosnikowych przenosze sie w czasie i

przestrzeni - akustyka pomieszczen jest tak sugestywna, wybrzmienia tak lekkie i bezwysilkowe jak

live. (...)"

To pochwal sie americano do końca, bo w "o mnie" nie ma nic o twoim sprzęcie. Cóż to więc za sprzęt?

Link to comment
Share on other sites

  • Redaktorzy

"chciałbym ,abyście w tym wątku Drodzy Forumowicze :) postarali się zdefiniować czym jest zjawisko "dżwięku oderwanego od kolumn"

 

Gdy nie odnosi się wrażenia, że dźwięki wydobywają się z głośników, tylko powstaje złudzenie, że emitują je instrumenty rozmieszczone w przestrzeni.

Link to comment
Share on other sites

Ja to rozumiem tak, ze jak grasz starsze nagrania np. z blue note to wszystko jedzie i jest ustawione tak jak byc powinno :-),

jest tzw. przestrzen, barwa i bardzo wazny rytm, wogole to mysle ze barwa, brak podkolorowan, porzadek i drive jest wazniejszy od przestrzeni. A czy przestrzen jest tozsama z tzw. scena?

Link to comment
Share on other sites

"czym jest zjawisko "dżwięku oderwanego od kolumn""?

 

W sumie już koledzy wytłumaczyli. Dodam jeszcze jak łatwo poznać, że dźwięk "nie odrywa się od kolumn".

 

Instrumenty, które mają znaczny udział wysokich harmonicznych słychać wtedy w obu głośnikach, powstaje wrażenie, że są one rozdwojone i właśnie "przywiązane" do kolumn. Jak słychać coś takiego, to już jest naprawdę kiepsko, pomijam oczywiście nagrania, w których celowo wytworzono taki efekt. Jeżeli źródła pozorne dzielą się na trzy wyraźne grupy: "kanał lewy, prawy i centralny", to już trochę lepiej, ale wciąż do doskonałosci daleko. W dobrych systemach scena wydaje się równomiernie zapełniona instrumentami, najlepiej to słychać na nagraniach orkiestr. No i trzeba pamietać, że uzyskany efekt znacznie zależy od ustawienia głośników, tzw. dogięcia osi promieniowania, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest

(Konto usunięte)

>Kolejny efekt.... gra perkusja a Ty pokazujesz palcem na jakiej wysokości, w którym miejscu, po

>prawej czy lewej, bardzije z przodu czy bardziej wgłąb stoi każdy bęben ...i tak z każdym

>instrumentem i dzwiękiem.

>>

>Cóż ... orgazm duszy :D

 

 

 

 

Zależy jaką pałką grasz!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

-> Polik

 

Polecam taki sprawdzian:

Płyta - Roger Waters - Amused to death

Roger Waters

 

Jeżeli masz odpowiednie warunki i sprzęt to w niektórych nagraniach z tej płyty dźwięk na tyle odrywa się od kolumn, że scena stereo rozmieszczona jest na 180 stopniach okręgu którego środkiem jest twoja głowa.

Pozdrawiam Marek

Link to comment
Share on other sites

Pod Krakowem od lat funkcjonuje szpital im. Jana Babińskiego, pod Lwowem Kulparków Warszawa ma swoje Tworki, róbcie dalej doświadczenia z "muzyką" R. Watersa poczekajcie ąż wkład wasz zacznie procentować widokiem białych myszek w samo południe [pokój bez klamek z zamkniętymi drzwiami]. Jeśli wam się nie chce czytać już niczego na temat percepcjii dźwięku przez Cenralny Układ Nerwowy [czytaj mózg mam nadzieję, że

nie wszystkim wyparował ] . Zbiorowe sesje odsłuchowe powinny być ustawowo zakazane a udział w nich dzieci

karalny tak jak każdy kryminalny wyczyn zagrażający ich zdrowiu i życiu to jest poprostu zwykłe ordynarne ich okaleczanie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.