Skocz do zawartości
IGNORED

Jak rozum poj dżwięk oderwany od kolumn


Polik

Rekomendowane odpowiedzi

Ułatwię kolegom...

Płyta "UPOJENIE" jest dobrze nagrana...jak prawie wszystkie inne materiały fonograficzne na krązkach CD... jedynie znajdziemy na niej kilka wpadek realizatorskich,zreszta gdzie ich niema!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Niespokojny

 

Staram się unikać wszelkich dyskusji na forum, ale czasem ...

Ja w przeciwieństwie do Ciebie jestem spokojny, a leczenie raczej przydaje się niespokojnym.

Jeżeli bywasz w okolicach Wrocławia to zapraszam.

W każdym okresie życia można zmienić zdanie. Nawet krowa zmienia poglądy.

Pozdrawiam Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ! darkul sformuowal to lepiej. "Upojenie" jest tak samo dobrze nagrane jak cala reszta CD. Plyt dobrze nagranych stereofonicznie, powtarzam stereofonicznie jest mniejszosc. A jarmarki typu amuzed to death to nie jest stereofonia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wreszcie szlag trafi tego Rogersa razem z jego dworakami ? Testujcie sobie swoje "klocki" na spreparowanych dookolnie (360 stoopni) muzyczkach do gier komputerowych. Sa dwa razy bardziej stereofoniczne niz Waters (2x180 stopni).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> dudivan

 

Synu!!!

Popełniasz grzech nietolerancji.

A mnie chodzi o testowanie sprzętu, jezeli wszystko jest w miare OK to syłychać te 180 stopni, jeżeli nie to nie słychać i to wszystko.

Jeżeli na swoich klockach to słyszysz, to możesz być z nich zadowolony.

Pozdrawiam Marek

 

PS

Autor tego wątku, zadał konkretne pytanie i trzymajmy sie tego, ba jak widzę każde nawet banalne pytanie generuje niezdrową dyskusję. Czyzby na tym forum byli sami frustraci?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tego wątku .. jeszcze widac niesłyszał takiego efektu.

Jak sam nieusłyszy to nic nieda tłumaczenie czy opowiadanie...

Niech sobie kolega posłucha orkiestry wojskowej... z zamknietymi oczami.. kupi płyte takiej kapeli i posłucha w domu.Zdziwi się...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Kiedyś pod koniec lat 50-tych studiowałem na Politechnice Wrocławskiej

Poznałem tam wielu wspaniałych ludzi takich jak profesorzy: prof. Romuald Romer [fototecnika] prof.Dionizy Smoleński [Teoria materiałów wybuchowych] , prof. Płażek [Chemia organiczna]

oraz prawie cały zespół naukowy z Techniki jądrowej prawie wszystcy Oni byli wykładowcami Uniwersytetu Imienia Jana Kazimierza i Politechniki Lwowskiej . Od nich nabrałem zwyczaju podawania rzetelnych sprawdzonych informacji a nie przedstawiania własnych fobii i hipotez jako prawd jedynych i nie podważalnych.

Byłem, jestem i pozostanę przeciwnikiem wszelkich dogmatów obojętne czy są one świeckie czy kościelne.

Przykro mi że, napisałem w biegu po nieprzespanej nocy, nie przebierając w doborze słów, ale w USA I Zachodniej Europie występują już przypadki wymagające hospitalizacji. Nie będe robił streszczenia z pozycji traktujacych o akustyce pomieszczeń napiszę tylko oprócz sygnału podstawowego z przodu dochodzą do nas sygnały odbite [ tył, boki, góra, dół] opónione nieco w czasie i wtedy muzyka nas otacza a jeśli tego opóźnienia nie ma jesteśmy przez tą samą muzykę osaczeni.

W języku polskim na ten temat jest [nie licząc monografii] ponad sto tytułów, w angielskim i niemieckim publikacje liczą się w tysiącach.

Jeśli jesteś zainteresowany polskimi [bo mam ich kilkadziesiąt] podam ich tytuły, autorów i inne dane bibliograficzne

P.Sulima

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwiek oderwany od kolumny,to najbardziej lubie i jest na 1 miejscu w moich preferencjach brzmieniowych:).Super stereofonia i przestrzen dzwieku to jest to;).Siedzisz i słuchasz takiego koncerciku w domu,zamykasz oczy i masz wrazenie ze to nie jest z 2 kolumn rozmieszczonych w pokoju tylko muzycy umieszczeniu sa w moim pokoju i mi graja:),cos wspaniałego.A czym lepsza realizacja płyty tym wraznienia sa lepsze.Ja mam takie wraznienie własnie słuchajac mojego systemu,który to włąsnie w tych aspektach w swojej klasie jest według bardzo dobry:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, że mylone są dwa pojęcia: łatwość wydobywania się dźwieków z kolumn (jego odrywanie się od nich) z pojęciem stereofoni i dookólności dźwieku (związane z efektami stereofonicznymi). To nie jest to samo.

 

Nie musi być wcale efektów ala Waters, aby powiedzieć, że dźwięk 'odrywa się od kolumn'.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1 ma rację. Dodam do tego, że słynne szczekanie psa na "Amused..." może dochodzić zza okna mimo to, że dźwięk nie odrywa się od kolumn. Wynika to z tego, że efekty przestrzenne na tej płycie osiągnięto w dużym stopniu za pomocą sztuczek z fazą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji powyższego tematu... Mam kolumienki zwane Tannoy Fusion 2. Być może zbyt wiele od nich wymagam bo to przecie tanie monitorki, ale mam pewne pytanie do bardziej obeznanych w temacie osób. Gdy kolumny były w miarę nowe (po wygrzaniu i opadnięciu gryzącej w uszy "górki") grały bardzo przestrzennie jak na tą klasę kolumn. Pojawiała się bardzo szeroka scena, dźwięki dochodziły prawie z za głowy. Na płycie "Upojenie" A.M.Jopek jest taka piosenka (chyba 11 kawałek "... oko studni drgnie, gdy w nim przejrzysz się..." - coś takiego nie pamiętam nie mam w tej chwili tej płyty) w momencie gdy następował chórek było po prostu rewelacyjnie. Od jakiegoś czasu wszystko to zaczęło systematycznie "zdychać". Dźwięk zaczął się powoli tak jakby zbliżać do kolumn - już nie słychać go poza bazą kolumn. Czy to jest efektem "wygrzania się" kolumn? Dopiero teraz? Mam je już ponad pół roku. Czy to jakiś patent Tannoya mający na celu początkowe zadowolenie klienta? Czy ktoś miał może podobne sytuacje? Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe zjawisko. W zwrotnicy siedzą tanie elektrolity, a takich kondów w kolumnach nie powinno się wcale stosować. Polecam wymianę na foliowe, choćby MKT. Przy okazji przekonasz się jak kiepskie są tam równiez cewki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MacGyver-ze

 

Kiedy Oni wreszcie przestaną się bawusiać, jeśli to tylko przesunięcia fazowe to chwała Najwyższemu , a jeśli to co innego zakładam, że wiesz o jakie zabiegi mi chodzi, to można tylko powiedzieć oto dano cztery brzytwy w ręce pijanej małpy i nie objaśniam i nie komentuję mogą sobie zadać trochę trudu i poczytać. P.Sulima obecnie odsypia zarwaną noc wieczorem uzupełni wpis w O sobie . Czuję się tak jak się czuję i oprócz samozaparcia nie mam na to żadnego wpływu, a reszta zmiany, ciśnienia, temperatury, pola magnetycznego jest ode mnie całkowicie niezależna.

Pozdrawiam Twoich Bliskich i Ciebie

Zbyszek

PS. Jeśli nie miałeś książki Aleksandra Witorda "Głośniki i Zespoły Głośnikowe" to ją już masz prześlę kiedy zechcesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Jar

Widzę, że piszesz nowe "Dziady"

 

-> niespokojny

Teraz przyznaję Ci całkowitą rację, dla mnie też jest rzeczą oczywistą, że wszelkie doznania które odbiegają mocno od tego co nas na codzień otacza a dawkowane w nadmiernych ilościach mogą się skończyć w przykry sposób dla ich obiorcy. Widzę, że jesteś "Seniorem" na tym forum, jestes nawet starszy ode mnie.

Profesor Dionizy Smoleński to piękny życiorys przed w czasie i po II wojnie światowej.

Pozdrawiam Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Korwinie. Miło znów czytać Twoje wpisy.

 

Wspomnianą książkę mam.Kilkanaście lat temu pozwoliła mi zrozumieć podstawowe zjawiska, ale z punktu widzenia dzisiejszej wiedzy jest raczej mało przydatna, chyba że dla całkiem początkujących. Niemniej dzięki za dobre chęci.

 

Pozdrowienia. Zdrówka życzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1 slusznie zwraca uwage na niezrozumienie pojec. Dl wielu efekty ping-pongowe i inne latadla uzyskane pokretlem panoramy na konsolecie oznaczaja dobra stereofonie. Zapusc takiemu prawdziwe nagranie z dobrej sali uzyskane za pomoca 2 mikrofonow w klasycznej konfiguracji i bedzie krecil nosem, ze mono. :) Mysle, ze stad takze bierze sie rzekoma wyzszosc nagran i sprzetu wielokanalowego, majaca na forum ostatnio zacieklych zwolennikow wieszczacych nowa ere dzwieku. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver,

 

jaka wspolczesna ksiazke uwzgledniajaca aktualna wiedze polecilbyc jako elementarz dla poczatkujacego konstruktora zespolow glosnikowych ? Taka, wiesz, rzetelna, porzadna ale pisana w stylu "Ala i as". Oczywiscie moga byc anglojezyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku, można znaleźć trochę informacji (+ zdjęcie) o ciekawym urządzeniu - decymatorze, pana Piotra Nykiela.

 

Temat nr 16788

decymator -czy to odmieni nasze zestawy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marku,

Dionizy to był cudowny człowiek po Jego śmierci płakałem jak bóbr a piłem przez trzy miesiące byłem tym jednym

którym pozwalał odpalać próbki materiałów i sluchałem tylko Jego poleceń nie sugerując zaleceniami Trzebiatowskiego i kładłem tak zwane porcje od serca aż całe Akwarium się trzęsło w posadach a później od początku lat 60-tych do 1975 przerzuciłem osobiście przez swoje ręce co nieco arszeniku1 beczka 200 kg /10 miesięcy trochę metalicznego selenu kilka kg i selinu baru ponad 30 kg i jak widać złego nawet diabeł nie bierze bo żyję.

A o Dionizym i ZWZ mógłbym pisać w nieskończoność ale On sam osobiście mnie prosił abym peanów na Jego część nie trąbił bo był to geniusz ale cichy i skromny wolący zawsze pozostawać w cieniu.

Wracając do tematu podstawowego nawet samo słabe zmienne pole magnetyczne bez przetwarzania go na

upierdliwy jazgot 2 x 100 Watt wpływa ujemnie na zdrowie istoty żywej chodzi mi w tej chwili o metabolizm gospodarkę wodną imunologię i tym podobne o wpływie na neurofizjologię i psychikę już pisałem i nie ma sensu abym to robił apiat' z naczała.

Pozdrawiam

P. Sulima

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak opisać taki dźwięk, ale pamiętam na jakim sprzęcie raz w życiu słyszałem dźwięk totalnie oderwany od kolumn. Dzisiaj mam coś zbliżonego, ale chyba nie aż do tego stopnia... Chociaż trudno ocenić, bo nie mam już tych samych płyt których wtedy słuchałem parę godzin.

A sprzęt był taki:

CD NAD 501

Wzmacniacz Aura VA100

Kolumny JMLab Micron Karat

Kabelki Kimber z tych popularnych, interkonekt nie pamiętam

Średnio wytłumiony pokój ok. 12-15 m2 w bloku z wczesnego PRL

Płyta CD z muzyką etniczną wydana przez Polskie Nagrania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, szczególnie ta malutka z rdzeniem nie prezentuje się najlepiej. Wygrzebałem Twój projekt zwrotnicy do M2. Czy można ją upchnąć również do fusion 2. Średnio- nisko jest ten sam co w M2, wysokotonowy jest chyba inny niestety nie wiem jaki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum zamieszczałem projekt zwrotnicy tylko do M1. Do F2 się nie nadaje.

W serii Fusion jest tweeter tego samego producenta, również NMB, ale z magnesem neodymowym. Różni się głównie niższą efektywnością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to do M1. Mniejsza efektywność a więcej góry w fusion. Pewnie grzebali coś przy zwrotnicy. Postaram się wymienić wszystkie kondensatory. Dzięki za radę. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http:www.google.pl/search?num=100&hl=pl&q=podstawowe+poj%C4%99cia+aku...

Skromna uwaga: Przeczytać, co się da ściągnąć to ściągnąć, wydrukować, przeczytać, pomyśleć a potem dyskutować

P.Sulima

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry poprawka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienie prof. dr.inż Andrzej Czyżewski [Politechnika Gdańska ] jest jednym z wybitniejszych soecjalistów od

inżynierii dźwięku, mam w tej chwili przed sobą Podstawowe pojęcia akustyki [tele-wykład zGdańska z 15 listopada 2003 ściągnięty przez internet

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.