Skocz do zawartości
IGNORED

co na bas?


diaus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie udzielam się na forum, choć bardzo czesto je czytam. Zwracam się do szanownych forumowiczów z prośbą o poradę. Popełniłem ostatnio zestaw dwudrożny PHL1340+SS Revelator. Powiem szczerze, że udało się je ładnie zgrać. Niezła jest także efektywność. revelator idzie bez tlumika. Chciałbym jednak rozszerzyć to o głośnik basowy. Co byście polecili? Zależy mi na zachowaniu efektywności. raczej do obudowy zamknietej, priorytetem jest szybkość, w ostateczności coś o niskim Qts do bass-reflex. Dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budżet nie jest najistotniejszy, tak myślę do 1000/szt, ale może być i więcej. Pomieszczenie około 25m2, docelowo bedzie 45m2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wovo

Visatony maja niestety za małą efektywność, a na razie nie planuję aktywnego basu, ani więcej niż 1 bas na kolumnę. Choć w przyszłosci kto wie. Ale wtedy skusiłbym się chyba na nowego Revelatora SS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diaus:

 

Jeżeli nie chcesz obniżać efektywności tego PHL'a i Revelatora, potrzebujesz czegoś o ponad 1% efektywności przy 8 ohm albo ponad 0.5% przy 4 ohm. Przy takich wymaganiach o obudowie zamkniętej bym raczej zapomniał - będzie wielkości szafy jeżeli zejście ma być sensowne.

 

Moje propozycje:

 

TIW300 - niestety efektywność 0.8% ale w sumie dość blisko 1%, raczej do BR.

 

Peerless SLS400 - 8 ohm, efektywność 1.4%, tylko niestety jest trochę mało hi-endowy i nie wiem czy w Polsce ktoś go sprzedaje.

 

Dwa Seas'y L22RNX/P równolegle - 4 ohm i jest odpowiednia efektywność napięciowa, 75dm3 obudowa zamknięta, 40Hz rezonans i dobroć w okolicach 0.55. W porównaniu do Revelatora SS znacznie tańsze a pewnie niewiele słabsze.

 

Niestety woofery z obszaru PA (nawet PHL) zwykle nie pozwalają na niskie zejście (wysokie Fs/Qts), chyba że bassreflexem o zbyt dużej objętości, co niestety wyklucza dobry impuls.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, zamiast L22RNX/P powinno być L22RN4X/P, ten pierwszy to raczej do BR, zamknięta byłaby za duża.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mahler:

 

Tylko pokaż mi woofer PHL z Fs/Qts poniżej 100Hz. Niestety do obudowy zamkniętej (w kolumnie pasywnej) PHL się nie nadają a i w BR impuls będzie słaby jeżeli spróbujemy osiągnąć niskie zejście (które zresztą bardzo niskie też nie będzie). Do tego te ceny...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... chyba jednak te ceny :-) , szczególnie dużych wooferów - nie do przejścia.

SLS400 bardzo ładny, szczególnie do 45m2. Z wymienionych chyba najciekawszy i cena pewnie tez dobra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może jeszcze Monacor SPH-450TC jest fajny, ale ten to raczej do kolumny na trzech PHL1340 w roli średniotonowych. Z 45m2 raczej nie będzie miał problemów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Tonsila GDN 30/100/7 ? Zrobiłem na nim kolumny, obudowy zamknięte o V netto ok. 110 litrów, o kształcie graniastosłupa o podstawach trapezu z pochyloną tylną ścianką. Obudowy mocno wytłumione pianką i watą, gdyż używałem ich w pokoju 11m2 i 14m2 (!), a nie chciałem mieć nadmiaru basu. Częstotliwość rezonansowa w tej obudowie jest poniżej 30Hz ( chyba ok. 28 lub 29Hz, ale dokładnie nie pamiętam). Bas schodzi nisko, co prawda w niskich rejestrach nie ma dużej mocy, ale jest szybki, zwarty, dobrze kontrolowany, nie ciągnie się jak flaki i nie ma żadnych podbarwień rezonansowych. No i jest znacznie tańszy od zachodnich głośników, więc w przypadku gdyby okazał się nietrafioną inwestycją będzie mniejsza strata. Co prawda taki mezalians Tonsila z Revelatorem głupio by wyglądał ("to nie grzech, ale wstyd" jak powiedział Pawlak do Września, gdy pojechali z Kargulem do Ameryki), ale co tam, ważne by dobrze grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patefil:

 

Pozwolisz, że wyrażę powątpiewanie w Fc=29Hz z tego Tonsila w Vb=110dm3 (sealed). To by oznaczało masę ruchomą 2.8 RAZA WIĘKSZĄ niż podaje producent (dla parametrów katalogowych GDN 30/100/7 w 110dm3 dostajemy rezonans 48.5Hz a wytłumieniem dużo go nie obniżysz). Chyba nie sądzisz że w Tonsilu aż tak nie wiedzą co wrzucają na zawieszenie?

 

Do osiągania niskich Fc w małych objętościach nadają się tylko głośniki o niskiej efektywności mocowej, takie jak moje SV10 Audio Concepts. A nie o to chodzi Diaus'owi. Niestety wysoka efektywność, niskie zejście i mała obudowa wzajemnie się wykluczają.

 

Dlatego jeżeli ma być nie za duża obudowa zamknięta i niskie zejście, przy utrzymanej efektywności napięciowej PHL'a - należy zastosować coś 4ohm - wtedy efektywność mocowa może być mniejsza więc i wymagana objętość obudowy się zmniejszy

(przykład tych dwóch L22RN4X/P równolegle).

 

Diaus:

 

Może jeszcze Vifa M30WO49-08 mogłaby się nadać (efektywność 1.4%) ale ma cokolwiek małe Xmax i do tego AkustyK wycofuje ją z oferty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpić jest rzeczą ludzką, nikomu nie zabraniam. Pisałem te wartości z pamięci, a pamięć jest niestety zawodna. Te kolumny robiłem dość dawno ( w 93 r.), więc mogłem się pomylić. Dzisiaj poszperałem w starych notatkach i zapiskach i znalazłem wyniki pomiarów tego GDNa. Oto one:

r cewki=6,4 Om fs=28Hz Qms=2,59 Qts=0,34 Vas=213 litrów, obliczony po pomiarze f rez.=48Hz w tej samej obudowie V netto=110 litrów, ale pustej, nie wytłumionej.

Także, żeby nie było żadnych nieścisłości i niedomówień prostuję to co napisałem powyżej:fs=28Hz, a nie jak napisałem fc=28 Hz.

Dla pewności dzisiaj zrobiłem pomiar charakterystyki impedancji tych kolumn w zakresie niskich tonów i wyszła fc=ok. 38-39Hz, a to wyniki pomiarów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazek coś nie chce się wkleić, może teraz pójdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patefil:

 

No to gratuluję skutecznego wytłumienia (podnoszącego jak widać efektywną objętość z punktu widzenia rezonansu około 2 razy) - tyle że zwykle wytłumienie obniża bardziej dobroć Qtc niż częstotliwość rezonansu głośnika w obudowie Fc (mniej basu) - a także ze względu na mocno nieliniową charakterystykę (różne zachowanie dla różnych poziomów sygnału) prowadzi o problemów z dynamiką basu.

 

Dlatego ja osobiście jestem zwolennikiem stosowania silnego wytłumienia raczej do średniotonowców - jako że "wypłaszczenie" peaku impedancji ułatwia filtrację a problemy z dynamiką stają się mniej istotne jako że zakres "rezonansowy" jest już odfiltrowywany elektrycznie. Do tego dochodzi redukcja problemów z falami stojącymi i odbiciami.

 

Z kolei woofery pracujące poniżej 150Hz wytłumienia za bardzo nie potrzebują - fale stojące przy takich częstotliwościach są na tyle długie że w obudowie nie powstają, jakby obudowa była wielka to zawsze można dać skośną ściankę, a brak wytłumienia daje więcej basu, na dodatek bardziej dynamicznego i zwartego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za wpisy. Jak widać problem niełatwy do rozgryzienia. Być moze zdecyduję się jednak na system z aktywnym basem, bo z efektywnością będzie problem. Moduł wzmacniacza właściwie mam. Pozostała mi jedna vifa M26, drugą mogę dokupić-co sądzicie o niej-brzmieniowo oczywiście, bo z obudową sobie bez problemu poradzę. mam jeszcze 2 sztuki 18W8545K. Kiedyś udało mi się je zaj... dostroić w obudowie bass-reflex. Siedzieliśmy z 3 miesiące dobierając objetość z dokładnościa do 0,05l! i długość rury z dokładnością do 0,5cm.-wcześniej były oczywiście symulacje i pomiary, ale końcówka na słuch. bas naprawdę dobry, do 25m2 wystarczy, w 45m2 ..no cóż. Ale chyba szybkość nie ta co PHL. Schodził nisko, duże zróżnicowanie basu, szkoda że niska efektywność. Nie wiem czy sie zgra z PHL.

Co byście polecili do obudowy zamknietej, jeśli bym się zdecydował na bas aktywny. czy jakiś SS czy raczej szukać innych producentów? Oczywiście klasa dźwięku musi dorównać PHL i Revelator.

Pozdrawiam szanowne grono.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

nie mam czasu sprawdzic z czym ma to grać u ciebie ale ja mam teraz w domu AC-200 (mniejszy model) i powiem ze dawno nie widzialem tak budzącego zaufanie głosnika (choc go jeszcze mnie słyszałem) -membrana jest wyjatkowo sztywna, kosz odlewany naped tez ok. Jedynie wychylenie podają oszukane...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ijeszcze jedno pytanie. Okablowanie wewnątrz kolumny to Kimber 4TC, zarówno PHL, jak i Revelator. Czy w tej cenie polecilibyście coś innego co mogłoby się lepiej sprawdzić. Elementy zwrotnicy: cewki AlphaCore, kondensatory Mundorf, z Revelatorem Mundorf Supreme.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

-------

 

wiem że to mało AUDIOFILSKI głośnik ale co powiecie o rozwiązaniach Beymy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

lub ten ostatni mniej nadający się

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na pewno jest toi klasa wyższa od wyżej wspomnianego tonsila i na pewno rywalizująca z Visatonem TIW

Może warto się zastanowić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.