Skocz do zawartości
IGNORED

prawidłowe ustawienie kolumn


jmwicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich odwiedzajacych mój wątek. Po przejrzeniu wszystkich wątków dotyczących ustawienia kolumn w systemie stereo, zdecydowałem się na założenie tego tematu. Proszę Was o pomoc w ustawieniu moich kolumn w pokoju, którego plan znajduje się w załączniku.

Mój sprzęt (stereo oczywiście) to:

- wzmacniacz Marantz PM 7000

- odtwarzacz CD Marantz CD 43 tuningowany

- kolumny Altus 110 ( w niedługim czasie wymiana)

- kable interconnect'y WireWorld orbit 5

- kable głośnikowe miedź beztlenowa PFC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, zapomnialem dodać schematu.

Za wszelkie udzielone rady serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jacek M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) a gdzie załącznik?

2) nie chciałbym być złośliwy, ale może najpierw wymień głośniki, a potem je ustawiaj? nawet pomijając kwestie dźwięku Altusów, coś, na co je wymienisz, prawie na pewno będzie mniejsze, i może wymagać innego ustawienia.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jest załącznik ;)

 

OSOBIŚCIE zachowałbym ustawienie, które masz, tylko obrócił je o 90st. zgodnie z ruchem wskazówek zegara. O ile oczywiście żona / narzeczona / kochanka / etc. pozwoli Ci postawić kanapę w przejściu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta opcja odpada, zastanawiam się raczej, czy nie poszerzyć/ zwęzić odległości kolumn od siebie ?

Może prawa kolumna stori troche za blisko ściany i telewizora?- dodam, że nie słyszę rezonansów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jmwicz=> to się nie zastanawiaj, tylko poprostu przesuwaj i dojdziesz do tego sam metodą prób i błedów.

Wydaje mi się że chyba ciut za daleko siedzisz, jeżeli baza wynosi tylko dwa metry, to twoje stanowisko odsłuchowe, a właściwie twoje uszy powinny znajdowac się także dwa metry od linii kolumn.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ygrek:

 

Te 2m: niekoniecznie, być może tak będzie dobrze, bałbym się czegoś innego: na prawej ścianie masz bliskie pierwsze odbicie, na lewej właściwie wcale go nie masz; stereo może wyjść z tego jakieś pokręcone. Choć, po prawdzie, duża szansa, że przy Altusach i tak nie da się zauważyć różnicy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie da się czegoś zrobić z głośnikami (obrócić, jak sugerowałem), to może coś rozpraszającego na prawą ścianę? Jeśli nie panel akustyczny, to może szafka, roślinki? Aha, no i jeśli i głośniki są przy ścianie (z tyłu), i kanapa (jak rozumiem, miejsce do słuchania) jest przy ścianie, to duża szansa, że bas będzie dudnił. Poza tym, rzekomo, należy wytłumić albo ścianę za głośnikami, albo za słuchaczem, ale nie obie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to możliwe, spróbuj przy następującej korekty ustawienia:

 

Zachowaj bazę (odległość kolumn między sobą liczona względem osi głośników) ok. 2m. i przesuń obie kolumny w lewo (zachowując w miarę równe odległości od lewej ściany przy wgłębieniu i od prawej ściany). (Możesz w tym celu stolik RTV przerzucić na prawo od kolumny.) Wysuń je także do przodu (żeby były znacznie dalej od ściany tylnej). Jeśli do ścian bocznych nie będziesz miał minimum 50 cm to spróbuj zmniejszyć bazę. To wszystko chyba możesz zrobić bez większych rewolucji. Rzeczywiście fajnie byłoby jeszcze miejsce odsłuchu trochę odsunąć od ściany, ale to wymaga sporego przemeblowania - jeśli się da, spróbuj.

 

Po tych wszystkich zmianach usiądź, posłuchaj i oceń czy bardziej Ci się podoba brzmienie w nowym ustawieniu. (Im więcej różnych kombinacji wypróbujesz, tym więcej informacji będziesz miał o "dobrych" i "złych" ustawieniach w Twoim pomieszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn, tak kolumna prawa jest od tylnej ściany 90 cm (na tylnej ścianie wisi zasłonka), natomiast stoi 25 cm od ściany gipsowej (tej na prawo). Kanapa jest od bazy jakieś 2.5m

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przesuniemy głośniki w lewo, to zastawimy drzwi balkonowe, a na to żona / ... itd. już na pewno nie pójdzie! Upierałbym się przy mojej pierwszej propozycji (która, zauważmy, rozwiązuje chyba wszystkie problemy). Choćby dla spróbowania, na, powiedzmy, trzy dni. Potem zdecydujesz, czy chcesz wrócić do starego układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drzwi balkonowe i tak są poniekąd zastawione, bo przed nimi stoją kwiaty i to mnie troche ogranicza z przestawieniem kolumn w lewo. A tak notabene to jeszcze nie mam żony :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to znowu ja. Spędziłem pół dnia na ustawianiu kolumn w salonie. Stwierdzam z całą pewnością, że najlepsze ustawienie zaproponował Hiszpan. Oto co się poprawiło:

- bass: jest teraz bardziej kontrolowany, szybszy, nie buczy i nie dudni, a dodatkowo jest obszerniejszy i lepiej się roznosi.

- dźwięk stał się bardziej "oderwalny od kolumn", jest bardziej naturalny.

- znaczne poszerzenie sceny muzycznej.

- stereofonia

- słuchając, nie można stwierdzić skąd dochodzi głos wokalisty.

- lepszy porządek, nie ma chaosu, każdy instrument znalazł swoje miejsce.

 

Dziękuję wszystkim za udzielone rady. Wasze wpisy w tym wątku są nieocenioną pomocą.

 

 

Pozdrawiam Jacek M...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> jmwicz

Hmm... Mam rozumieć, że słychasz muzyki siedzą na kanapie? Jeśli tak, to zaporoponuję Ci jeszcze taki eksperyment ;-) - usuń te fotele (co najmniej te dwa bliżej sprzętu) i ławę (i - jesli masz "gołą" podłogę - połóż w to miejsce jakiś dywan). Dopiero wówczas posłuchaj muzyki - opisz, czy coś się zmieniło i jak to oceniasz ;-)

Moim zdaniem może to trochę pomóc...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> jmwicz napisał: "Witam, to znowu ja. Spędziłem pół dnia na ustawianiu kolumn w salonie. Stwierdzam z całą pewnością, że najlepsze ustawienie zaproponował Hiszpan. Oto co się poprawiło:

- stereofonia

- słuchając, nie można stwierdzić skąd dochodzi głos wokalisty."

 

Coś nie tak ze stereo skoro nie wiadomo gdzie śpiewa wokalista... musisz dalej próbować:)

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak byście ustawili kolumny w takim pokoju? kolumny to podłogówki na stxach (tymczasowe)

żółty obszar to spadek dachu

 

 

 

 

opcja z postawieniem kolumn pod spadkiem dachu w rogach pokoju po prawej stronie raczej nie wypali bo musiałbym postawic wersalke na srodku pokoju bo stawianie jej naprzeciwko wejscia mi nie pasuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem o rysunku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chodziło i mi o to, że głoś wokalisty dochodzi dokładnie ze środka między 2 kolumnami. Słychać tak jakby był głośnik centralny pomiedzy tymi 2 kolumnami, ale go nie ma. Jeśli chodzi o usunięcie ławy i foteli to odpada. Podczas odsłuchu po prostu odsuwam fotele, tak abym widział i słyszal głośniki. Nie zaznaczyłem tego, ale mam właśnie dywan pod całym zestawem wypoczynkowym ( pod 4 fotelami, ławą i kanapą).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos tu pomoze =] Niebede pisał jaki sprzęt bo zaraz bedą wszyscy sie nabijać =/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No wg mnie moze sprobuj kolumny na tej scianie od drzwi po prawej stronie a fotel gdzies na srodku pokoju, bylo gdzies opisywane ustawienie wg Audio-Physic czyli dosc szeroko i mocno skrecone kolumny na sluchacza, fotel stosunkowo blisko od lini bazy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.